Povreda, degenerativne promene pršljena mogu davati tegobe u vidu bola, benigni ili malignu tumori kostiju, reumatska oboljenja, sindromi prenaprezanja sistema za kretanje ili sportske povrede, sve može rezultovati pojavom bola u nekom delu leđa.
Šta je podizanjem teških redmeta? Ali ukoliko želite da podignete nešto što se nalazi na podu učinite to iz čučećeg položaja, i koristite se snagom mišića nogu da podignete željeni predmet. Nikako nemojte praviti pokrete rotacije li savijanja kičme dok podižete teške predmete.
Ako moramo da sedimo dugo treba da se potrudimo da se s vremena na vreme nagnemo napred i nazad, da ispravimo i savijemo noge u kolenima i kukovima. Ukoiko posao od Vas zahteva dugo sedenje onda se potrudite da barem jedan deo telefonskih poziva činite stojeći.
Sedenje je samo jedan od položaja koje zauzimamo tokom dana. Sedenje uspravno nije uvek sjajno rešenje za naša leđa. Naravno da to nije ninepravilan položaj, savijenost, pogrbljenost leđa ali ukoliko sedimo dugo doprinećemo istezanju mišića i ligamenata leđa i tako izazivati bolove u leđima.
Redovno i pravilno fizičko angažovanje celog organizma, balansirana snaga mišića leđa, ramenog pojasa, vrata, ruku i nogu doprineće pravilnom stavu tela i smanjiti faktore za nastanak bilo kog bolnog sindroma kičme. Bbavite se rekreativno fizičkom aktivnošću koja Vam najviše prija.
Današnji način i ritam života ljudi u gradskim sredinama često primora ljude da budu neaktivni ili nedovoljno aktivni većinu radnog dana. Sedenje u kancelariji, automobilu, statični poslovi znaju narušiti normalnu posturu i oslabiti mišiće koji kasnije dovode i do strukturalnih poremećaja leđa.
Bolovi u leđima su, pored glavobolje, bolovi koje tokom života oseti barem jednom svaka osoba na ovom svetu. Bolovi su najčešće poreklom od mišićnog tkiva, tj. mišićni disbalans je glavni krivac ya nastanak svih poremećaja vezanih za našu kičmu i leđa.
Na osnovu velikih statističkih istraživanja pokazalo se da čak 8 od 10 osoba tokom svog života iskusi neprijatne bolove u leđima, gornjem delu kod lopatica, srednjem delu ili najčešće u lumbalnom delu leđa. Bolovi u leđima su veoma česti i veoma lako dolazi do narušavanja mišićne strukture leđa.