Flegmona je oblik zapaljenja tokom koga se proces širi difuzno u tkivu i zahvata sve slojeve kože ili ceo organ. Zapaljenski proces organa ili tkiva se manifestuje bolnim otokom, tkivo je uvećano. Lečenje je simptomatsko uz kombinaciju anabolika, antipiretika, hladnih obloga, po potrebi antibiotika.
Karbunkul je obimnija i ozbiljnija zapaljenska promena kože od furunkula i izazvana je piogenim stafilokokom. Manifestuje se pojavom velikog broja apscesa koji su odvojeni vezivnim tkivom. Ovi apscesi se javljaju u regiji vrata i glave, brade, perianalnoj regiji i ingvinalnoj regiji.
Furunkul ili čir je lokalizovana bolna ali površinska infekcija kože koja se primarno razvija u folikulu dlake ili u lojnoj žlezdi. Kod furunkula se javlja otok, bol, hiperemija i zadržavanje gnojnog sadržaja. Koren dlake se kasnije razmekšava i tako se stvara apsces.
Oboljenja kože su naravno veoma česta, imajući u obziru da je upravo koža naš najveći organ. Koža čini savršenu fizičku i biohemijsku zaštitu organizma od spoljnih faktora, bilo da je u pitanju visoka ili niska temepratura, svetlost, mehaničke povrede, delovanje hemijskih agenasa na naše telo.
Zadržavanje vode može biti i posledica postojanja nekog oboljenja. Otoci nogu i povećana količina vode u organizmu je jedan od osnovnih kliničkih znaka srčane insuficijencije. Retencija ili zadržavanje vode može biti uzrokovano i bubrežnom insuficijencijom, hipotireodizmom, cirozom jetre.
Ukoliko vodimo neaktivan život, ili zbog kakve povrede ili oboljenja smo primorani da duže vremenske periode provedimo ležići ili sedeći, trebamo biti svesni da ćemo ozbiljno ugroziti cirkulaciju i samim tim zadržavati nepotrebnu vodu u organizmu.
Veliki broj lekova koje pijemo bez lekarskog saveta može povećati količinu vode u organizmu. To su često kortikosteroidi, estrogenske kontraceptivne pilule, antidepresivi, hormoni i nesteroidni anti-inflamatorni lekovi (NSAID). Svaki od ovih lekova može usporiti izbacivanje vode iz organizma.