Još pre 15 godina Američko udruženje kardiologa počelo je da preporučuje konzumiranje ribe, i to naročito morske ribe, bogate omega-3 masnim kiselinama, u cilju smanjenja rizika od kardiovaskularnih oboljenja. U nedavnoj studiji, iznova su potvrdili ovu preporuku i potkrepili je novim istraživanjima.
Prema preporukama, na nedeljnom nivou bi trebalo jesti 2 porcije ribe, tj. sveukupno 200 g ribe nedeljno. Riba bogata omega-3 masnim kiselinama kao što su skuša, haringa, sardine, losos i tuna, pomaže u prevenciji koronarnih bolesti, srčane insuficijencije, srčanog i moždanog udara.
Autori studije su se osvrnuli i na količinu žive prisutne u plodovima mora, te su zaključili da za većinu ljudi unos žive usled konzumiranja ribe i morskih plodova ne bi trebalo da dovede do zdravstvenih problema. Međutim, kod male dece, živa može da dovede do ozbiljnih neuroloških problema. Zato se ženama koje planiraju da ostanu u drugom stanju, trudnicama, majkama koje doje i maloj deci preporučuje da izbegavaju neke tipove ribe, te da radije jedu vrste koje sadrže najmanje količine žive (losos, haringa, sardine, pastrmka).