Esencijalna ulja nevena imaju blagotvorno dejstvo na celu našu kožu, pa se koristi za lečenje ogrebotina, opekotina, suve kože, ekcema pa i psorijaze. Neven isto tak oima odlično antigungicidno dejstvo, posebno kada je u pitanju kandida.
Neven ima i antivirusno dejstvo, i odllično je sredstvo u borbi protiv svih simptoma gripa, posebno povišene telesne temperature. Flavonoidi su supstance koje imaju protiv-zapaljensko dejstvo i pomaže u velikoj meri kada su u pitanju infekcije kože i sluzokože.
Neven je biljka koja se najviše koristi u fitoterapiji. Od nevena se prave ulja, masti, kreme, losioni, lekovite tinkture i napitci. Neven ima veoma zanimljiv i složen hemijski sastav, sadrži keratonoide, esencijalna etarska ulja, masnoće, organske kiseline, tanine.
Iz daleke Indije nam je stigla biljka pod imenom Calendula officinalis ili neven. Neobična i veselo narandžasta cvetna biljka koja ima mnogo lekovitih svojstava pa i nije neobično što se koristi za spravljanje lekovitih preparata ali i u velikom broju narodnih običaja širom celog sveta.
Kada se potvrdi postojanje koksaki virusa u organizmu, kombinaciju terapije određuje tim lekara koji se udružuje na osnovu toga gde se infekcija u organizmu pojavila. Terapija je simptomatska i u pitanju je kombinacija vitaminske, antipiretične terapije, terapije bola i kortikosteroidna terapija.
Koksaki virusi pored miokarditisa mogu izazvati i ozbiljne infekcije moždanog tkiva i moždanih ovojnica, meningitis. Inkubacija u ovom slušaju traje 5 dana i ovo je najozbiljniji oblik infekcije koksaki virusom. Prvi korak u dijagnostikovanju jesu laboratorijske analize.
Koksaki virus može izazvati miokarditise, resporatorne infekcije, perikarditise ali i meningitise. U najvećem broju slučajeva prvi simptomi su malaksalost, brzo zamaranje, artimije srca, osećaj nemogućnosti punog udaha, modre usne i promene na jagodicama prstiju, snižen krvni pritisak.
Koksaki virus se može preneti, kao i svaku drugi virus, na mnogo načina ali je dominantan fekooralni put zaraze. Koksaki virusi se češće javljaju u zemljama sa toplijim klimama ali i bez obzira na to, virus je veom aotporan i može dugo preživeti u spoljašnjoj sredini.
Davne 1948. godine u državi Njujork, u gradu Koksaki dva deteta su obolela od paralitičkoj poliomielitisa i tada je po prvi put izolovan virus koji pripada grupi enterovirusa. Koksaki virus je RNK (ribonukleinski) virus, virus prilično jednostavne građe i male veličine.