U većini slučajeva osoba ni ne primeti postojanje ovog virusa, s obzirom da inkbacija može da traje od mesec dana do čak godinu dana, i u većini slučajeva se organizam zapravo sam izbori sam sa ovim virusom, ili se virus manifestuje kao bradavičasti izraštaj iznad površine kože genitalne regije.
Kondilome izaziva humani papiloma virus koji se prenosi direktnim ili indirektnim kontaktom, a konkretno genitalni oblici uvek seksualnim putem. Klinička slika je raznovrsna, pre svega u zavisnosti od imunog sistema osobe.
Humani papiloma virusi su veoma otporni i lukavi virusi, jer bez ljudskog organizma ne mogu da prežive a ukoliko se nađu u ljudskom organizmu znaju da miruju, da nikakvim simptomom ne odaju svoje prisutstvo i da se tiho i sigurno šire dalje.
Na osnovu fizičkog pregleda i laboratorijskih analiza infekcija se potvrđuje i što pre se prepisuje odgovarajuća terapija. Infekcija trihomonas vaginalisom se svodi na primenu antibiotika širokog spektra delovanja, apstinencijom od seksualnih odnosa.
Simptomi trihomonijaze je nekada teško prepoznati, ali ukoliko se jave to su obično osećaj svraba i bola pri mokrenju i tokom odnosa, bolovi u donjem stomaku, zeleni sekret jakog mirisa, dok se kod muškaraca javi osećaj nadraženosti i napetosti u penisu i peckanje tokom mokrenja i ejakulacije.
Trihomonijaza se može preneti i putem sredstava za higijenu jer je protozoa koja izaziva trihomonijazu veoma otporna, ne šteti joj ni vodena sredina. Trihomonas vaginalis može opstati u ženskim polnim organima i godinama, dok se kod muškaraca ne zadržava toliko dugo, zbog anatomskih prednosti.
Trihomonijaza je seksualno prenosiva boelst koju izaziva trihomonas vaginalis. Trihomonijaza je jedna od relativno lakih infekcija, s obzirom da svoje delovanje ne širi dalje od vagine kod žena i prostate kod muškaraca, za razliku od nekih drugih oboljenja koja se prenose seksualnim putem.