Gljivične infekcije je naravno najbolje prevenirati, upotrebom kondoma prilikom svakog seksualnog kontakta. Jačanje imuniteta, upotreba oralnih antifungicida i lokalnih krema ili masti, redovan san u velikom meri mogu pomoći organizmu da se lakše i brže izbori sa gljivičnom infekcijom.
Simptomi kandidijaze kod žena su jak osećaj svraba i pečenja vagine i usmina, crvenilo, bol pri mokrenu i odnosima i pojava karakterističnog sirastog belog vaginalnog sekreta. Kod muškaraca se ova infekcija manifestuje svrabom i promenom mirisa polnog organa, peckanjem pri mokrenju i ejakulaciji.
Ukoliko se kandida prenese sa zaraženog partnera na zdravog, potrebno je samo 12 sati pa do 5 dana da se ova neprijatna gljivica razmnoži do te mere da napravi neprijatnu infekciju urogenitalnog trakta. Kandidijaza se može javiti i usled upotrebe jakih antibiotika, povišenog šećera u krvi, stresa.
Do gljivične infekcije kandidom ili kandidijaze dolazi kada se naruši normalno stanje optimalne flore vagine. Vagina je ženski polni organ koji ima sebi svojstven sastav mikroba i bakterija i gljivica i ukoliko dođe do narušavanja ravnoteže uvek se prvo ispolji gljivična infekcija.
Ukoliko se pak desi da dobijemo infekciju, nakon pravilne dijagnostike treba što pre početi sa lečenjem koje se svodi na uzdržavanje od seksualnih odnosa, upotrebu oralnih antibiotika i probiotika. Hlamdiija zahteva lečenja oba partnera.
Hlamidija se kod muškog dela populacije manifestuje pojavom osećaja pečenja prilikom mokrenja, spontanim izbacivanjem urina ili presemene tečnosti iz penisa pa čak i nesvesnim izbacivanjem sadržaja iz debelog creva i bolom u analnoj regiji, bolovi u testisima i preosetljivost na dodir.
Ukoliko su kondilomi na prvom mestu po učestalosti seksualno prenosivih oboljenja, onda je hlamidija svakako na drugom mestu. Hlamidija je naziv za infekciju koju izaziva bakterija pod nazivom Chlamydia trachomatis i prenosi se sa zaražene osobe na zdravu prilikom nezaštićenog seksualnog odnosa