Kada se oboleli nalazi u akutnoj fazi ili bolnoj fazi reumatoidnog artritisa prvi savet je svakako mirovanje i izbegavanje bolnih pokreta, uzimanje antipiretika i analgetika po potrebi ali i odlazak na fizikalnu terapiju. I u akutnoj fazi se može pomoći, olakšati tegobe.
Dakle, osetite li bol i ukočenost svojih ruku i stopala odmah posle buđenja, i ukoliko se jave deformiteti falangi prstiju, poput deformacije labudov vrat, rupica za dugme, atrofija mišića ili slabljenje snage mišića i skraćivanje ligamenata same šake treba da se obratite lekaru.
Dijagnostikovati reumatoidni artritis nije jednostavno, to zahteva dosta laboratorijskih nalaza i pregleda od strane lekara opšte prakse, lekara specijaliste fizikalne medicine i reumatologa. Ipak simptom koji može navesti i laika na ovu dijagnozu jeste jutarnja ukočenost koja traje najmanje 30 min.
Neprijatna bolest, koja je uz to i hronična i ima faze bola i remisije, bolest koja spada u reumatska oboljenja mišićno-skeletnog sistema. Reumatoidni artritis je takva bolest. Ovo je hronična imuno-inflamatorna sistemska bolest. Reumatoidni artritis razlikuje faze egacerbacije i remisije.
Kako vrednosti estrogena mogu biti visoke tako estrogeni hormoni mogu biti i na mnogo nižem nivou od normalnog. Simptomi koji vladaju kao posledica niske vrednosti estrogena u organizmu jesu gubitak seksualne želje, suvoća vagine, toplotni valunzi ili napadi toplote i noćno znojenje.
Tokom puberteta je sasvim normalno da nivo estrogenih hormona poraste, da je njihova vrednost mnogo veća od normalne. Tada se mogu javiti naglo povećanje telesne mase, visok pritisak, povećan broj srčanih otkucaja p ačak i šećerna bolest.
Bilo da je u pitanju mlada žena koja tek ulazi u adolescentnu fazu života, reproduktivno zrela žena ili žena u menopauzi, estrogeni hormoni, su uvek aktivni. Sva tri estrogena hormona, estriol, estron i estradiol, će u adolescentskoj fazi uticati na razvoj sekundarnih seksualnih karakteristika.