Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1381 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 93  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Feb 20, 2009 9:02 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 25, 2008 10:00 pm
Postovi: 309
I da dodam da ste me rasplakale, podsetila sam se koliko sam se ovde oko toga tripovala...Ako bude ok, ovo je olaksanje moje najvece bojazni u zivotu <3!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Feb 20, 2009 11:31 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Feb 20, 2009 5:21 am
Postovi: 27
Lokacija: Beograd
blue wawes je napisao:
Zdravo Korto Malteze, verujem da je lekar bio savestan i da stvarno ništa nije bilo specifično, posebno što je gledao ceo kolon. Kod mene se posle mesec dana na rektoskopiji nije ništa videlo pa su ponovili posle godinu dana jer nisu prestajali probemi i tada su uzeli biopsiju i stigla je dijagnoza.Ako imaš probleme ponovi pregled.
Ejmi, hvala na savetu verovatno ću to da odradim na proleće sad smo zavejani :) kako si nam ti?


Blue, Ejmi, hvala narode na nekim sugestijama i misljenju. Ejmi, srecno sa predstojecim ocekivanjima.
Nisam panicar, imam dva deteta koja mi dovoljno skrecu misli od svega loseg u zivotu, ali od kada su oni tu, upravo jesam(za razliku od perioda zivota pre njih) postao oprezniji i da nije njih ne bih do sada verovatno ni otisao kod lekara, vec trpeo i lagao se kako je sve ok. Medjutim nakon 15 kilograma manje za dva meseca i par urgentnih centara usled dehidracije od povracanja i diareje, ubedise me da obavim i preglede.
Ne zelim time da se opterecujem, ali koliko god bezao i uspevao da pobegnem od razmisljanja, tekobe me nenadano sustizu zadnjih par godina, manjim ili vecim intenzitetom (tako sam sada u tom vecem intenzitetu). Broj namirnica koje mogu da konzumiram, smanjuje se, dok su tegobe nepredvidive i tesko ih povezujem sa bilo cime. Jednom recuju, to sto ne valja, iritabilni kolon ili sta vec, napreduje. Tako je doslo do toga kada sam sa porodicom otisao na more da sam polovinu vremena proveo u toaletu, grcevima, a polovinu u oporavku, proveo se fenomenalno, a morao da budem veseo zbog klinaca. Generalno imam srece sa zdravljem od malih nogu, kao i moja supruga koja ima hepatitis b i jos neke neprijatnosti, a da apsurd bude veci i ona i ja ceo zivot sportisti(ona prof fizicke kulture), ceo zivot neka zdrava hrana, umerenost, nagrada...evo je.
Ona prica od B.M.W. o ljudskoj hladnoci, a sto je najgore i hladnoci i nezainteresovanosti lekara (75% smrtnih slucajeva je zbog pogresnih ili nepravovremenih dijagnoza, ali njihovo samopouzdanje je i dalje na maksimumu, medjutim ogradjujem se, ima i divnih ljudi, stvar srece, na koga ce covek nabasati)podstakla me je da se ovde javim za savet. Nekako zdrav bolesnog ne razume, a kako je doslo vreme, sve cesce ni bolestan bolesnog ne razume, pa malo gde moze covek neku podrsku da dobije i savet. Zapanjujuce je koliko i najblizi, pa tu ja mogu i roditelje da ukljucim, sto je meni sada iz ugla roditelja neshvatljivo, mogu da se naviknu na bolest nekog bliskog i da ih to vise ni malo ne interesuje, uzasno.

Ne znam da li opet da idem. Ejmi misli da ne treba, Blue misli da treba ako je lose, a jeste mi losije nego sto je bilo, simptomi cesci, tegobe jace, ali ih prilicno ignorisem (do skoro). Opet, kilogrami odose, apetit u fazama napada ni ne postoji, bolovi meni barem nisu nepodnosljivi, ima ih neprijatni su, nekada bas jaki, posebno pred praznjenje, naucio sam da ih trpim, ali osecaj mucnine, nadutosti i saznanje da nikada ne znam gde, kada i zbog cega cu imati izmedju 5 i 10 sekundi da stignem do toaleta, to prilicno spusta i najvisi moral, jer mnogo sputava u svemu i svacemu.

Povezao sam samo par namirnica koje mi smetaju i od kojih mi je odmah muka, pirinac, kuvani krompir i kuvano meso, paradajz i dovoljan je gutljaj piva, pa kao da sam od jezika, pa na dalje zilete progutao, sve se upali i boli satima, posebno kada pivo stigne do creva. Medjutim i kada nista od ovoga ne konzumiram, opet ume iznenada i kada sam skroz smiren, da se jave odjednom prepoznatljivi uvodni simptomi koju tu noc pretvaraju u pakao, a oporavak traje od par dana do par nedelja.

Ono sto nije prijatno, mnogi simptomi su slicni kod vecine oboljenja i kako onda znati sa sigurnoscu sta je. Tako je jedan moj prijatelj, menadzer jednog hotela u Makarskoj, godinama imao muke slicne kao i vecina sa nekim problemom gastro intest. trakta, pa je dobio dijagnozu iritabilnog kolona, pa krona, pa opet ipak nije nego ono prvo, pa na kraju poslan kod psihijatra, sve je na nervnoj bazi(kao i obicno kada se ne zna uzrok), da bi mu neka retka bakteraj na kraju probila tanko crevo, zavrsio na par operacija, jedva se izvukao i uvek ce imati neke ogranicenosti u zivotu. Inace konkretno ta bakterija se leci kada se na vreme otkrije, izmedju 2 i 3 sedmice odredjenim miksom lekova i to uspesno. Ali eto, covk je bio "lud" godinama, zbog stresnog posla. :cry:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Feb 21, 2009 12:15 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 25, 2008 10:00 pm
Postovi: 309
Pa Korto, ja moram da promenim pricu sada kada si ovo objasnio. I ja sam rekla da ne treba, ako nemas neko "dramaticno" pogorsanje u medjuvremenu. Gubitak 15 kilograma i tegobe koje si opisao definitivno ulaze u ovo i trebas da se izboris za odgovore.
Priznajem da sam te tretirala kao neku mladju uspanicenu osobu, jer se cesto desava da osobe sa dijagnozom iritabilnog kolona ne mogu da se pomire da su njihove tegobe samo od ovoga.
Budi uporan dok ne rasvetlis situaciju!
Odradi to jos jednom i insistiraj na biopsiji, radi svog mira. Ne znam da li npr amebe mogu da se na neki nacin vide kolonoskopijom. Da li si nekada radio koprokulturu? I u tom pravcu bi mogao da razmisljas.
Moj dragi je pre desetak godina imao krvave dijareje sa preznojavanjem, zavrsavao u hitnoj pomoci... Mislio je da mu je malte ne kraj, a pregledi nisu dali rezultate. Tek posle gorke soli i nekoliko dana ponavljanja takve akcije analiza je pokazala da su u pitanju najobicnije gljivice, i terapija je urodila plodom. Znaci relativno banalan uzrok koji je bilo tesko pronaci, a neuobicajno burne posledice. Trenutno opet ima neke probleme, tj. bolove u donjem stomaku, i dijareje povremeno, ucestalije nego normalno. Kolonoskopija ok, uradjena i biopsija terminalnog ileuma na zahtev i rezultat ok. Ni iritabilni kolon, nista. Uroloski ok. Ja sam sasvim sigurna da on kao jedna zaista stabilna i ozbiljna osoba ne umislja bolove, vidim da ga to iznuruje, posto duze traje, ali i mi ne znamo na koju stranu dalje da razmisljamo.
Hocu da kazem, mi smo svi laici i razumemo se koliko-toliko samo u deo problematike koja je nas zakacila. Pored ovih hronicnih zapaljenskih horor bolesti postoji jos sigurno dosta toga sto moze da bude u pitanju. Simtomi svega su vrlo difuzni, individualni, pa ne mogu da budu neki bitni putokaz. Ako imas pogorsanja, znacajne gubitke tezine i ako to sve traje - sto je kod tebe slucaj, svakako da treba da zgrabis jednog, dva ili tri gastroenterologa za vrat i u jos jednom krugu pokusas da razresis situaciju.
Sto se tice sportskog zivota, e, dodju tako dani, na zalost kada covek uvidi da najveci deo bolesti nastane a da ne pita da li smo ziveli krivo ili pravo. Nemam ni ja neke posebne "zlocine" na dusi - ne pusim, ne pijem, dzogirala sam sezonski... A ispade, gde god mi zavire pronadju po nesto :roll: .


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Feb 21, 2009 12:17 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 25, 2008 10:00 pm
Postovi: 309
Pa Korto, ja moram da promenim pricu sada kada si ovo objasnio. I ja sam rekla da ne treba, ako nemas neko "dramaticno" pogorsanje u medjuvremenu. Gubitak 15 kilograma i tegobe koje si opisao definitivno ulaze u ovo i trebas da se izboris za odgovore.
Priznajem da sam te tretirala kao neku mladju uspanicenu osobu, jer se cesto desava da osobe sa dijagnozom iritabilnog kolona ne mogu da se pomire da su njihove tegobe samo od ovoga.
Budi uporan dok ne rasvetlis situaciju!
Odradi to jos jednom i insistiraj na biopsiji, radi svog mira. Ne znam da li npr amebe mogu da se na neki nacin vide kolonoskopijom. Da li si nekada radio koprokulturu? I u tom pravcu bi mogao da razmisljas.
Moj dragi je pre desetak godina imao krvave dijareje sa preznojavanjem, zavrsavao u hitnoj pomoci... Mislio je da mu je malte ne kraj, a pregledi nisu dali rezultate. Tek posle gorke soli i nekoliko dana ponavljanja takve akcije analiza je pokazala da su u pitanju najobicnije gljivice, i terapija je urodila plodom. Znaci relativno banalan uzrok koji je bilo tesko pronaci, a neuobicajno burne posledice. Trenutno opet ima neke probleme, tj. bolove u donjem stomaku, i dijareje povremeno, ucestalije nego normalno. Kolonoskopija ok, uradjena i biopsija terminalnog ileuma na zahtev i rezultat ok. Ni iritabilni kolon, nista. Uroloski ok. Ja sam sasvim sigurna da on kao jedna zaista stabilna i ozbiljna osoba ne umislja bolove, vidim da ga to iznuruje, posto duze traje, ali i mi ne znamo na koju stranu dalje da razmisljamo.
Hocu da kazem, mi smo svi laici i razumemo se koliko-toliko samo u deo problematike koja je nas zakacila. Pored ovih hronicnih zapaljenskih horor bolesti postoji jos sigurno dosta toga sto moze da bude u pitanju. Simtomi svega su vrlo difuzni, individualni, pa ne mogu da budu neki bitni putokaz. Ako imas pogorsanja, znacajne gubitke tezine i ako to sve traje - sto je kod tebe slucaj, svakako da treba da zgrabis jednog, dva ili tri gastroenterologa za vrat i u jos jednom krugu pokusas da razresis situaciju.
Sto se tice sportskog zivota, e, dodju tako dani, na zalost kada covek uvidi da najveci deo bolesti nastane a da ne pita da li smo ziveli krivo ili pravo. Nemam ni ja neke posebne "zlocine" na dusi - ne pusim, ne pijem, dzogirala sam sezonski... A ispade, gde god mi zavire pronadju po nesto :roll: .


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Feb 21, 2009 12:05 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 24, 2008 7:36 pm
Postovi: 178
Ejmi draga, malo kasnim ali :D SA SREĆOM! :D za tvoju lepu vest!
Sada ti je najbolje da samo misliš pozitivno bez obzira na sve poteškoće sa stomakom i sl. tako sam i ja radila i sve je bilo ok, hvala bogu. Izbegavaj malodušne ljude, strašne filmove. gužve u zatvorenom zbog gripa, samo lepe stvari, smeh i kvalitetna hrana.
Korto, jel si beše imao heliko bakter u želucu? Kod tebe se udružilo...nešto mislim, dala mi je drugarica recept ali neznam napamet,moram da potražim pa ću vam napisati, potope se neke biljke u maslinovom ulju stoji na toplom 30 dana i pije po kašičica pre jela i mnogo je dobro od početka do kraja digestivnog trakta to ću i ja da probam. Korto, kod tebe stvarno može biti i psiha i telo...neke moje poznanice su stvarno smršale kad su imale psihičkih problema a manifestovalo se kao povraćanje, krčenje i dijareja tako da ti ipak treba dobar dijagnostičar, i da ti daju lekove šta god da je treba da prestanu te muke nemoj da trpiš.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Feb 21, 2009 1:09 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Korto, moras da budes uporan. Meni je trebalo mnogo mnogo vremena da dodjem do dijagnoze. Cak sam radila i kolonoskopiju pa lekar nije video Krona(koji moze da se pojavi od usta do anusa, dakle ne samo na tankom/debelom crevu). Menjala lekare, oni me ubedjivali malte ne kako se foliram. A nisam! Bivala sam sve mrsavija i sve zelenija....ali hvala bogu napokon naidjoh na pravog lekara i do prave dijagnoze. To sto opisujes mora da ima nekog uzrocnika a sto ga pre nadjes znace i kako da se prema celoj prici postavis.
Ejmi, drzim fige da sve bude ok, a sto se konsultacije tice uvek sam tu. Meni je trudnoca protekla po pitanju Krona perfektno, imala sam dva blaza napada i povremeno boluckanje, ali cela trudnoca je prosla bez medikamenata!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Feb 23, 2009 3:51 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Feb 20, 2009 5:21 am
Postovi: 27
Lokacija: Beograd
Ejmi je napisao:
Pa Korto, ja moram da promenim pricu sada kada si ovo objasnio. I ja sam rekla da ne treba, ako nemas neko "dramaticno" pogorsanje u medjuvremenu. Gubitak 15 kilograma i tegobe koje si opisao definitivno ulaze u ovo i trebas da se izboris za odgovore.
Priznajem da sam te tretirala kao neku mladju uspanicenu osobu, jer se cesto desava da osobe sa dijagnozom iritabilnog kolona ne mogu da se pomire da su njihove tegobe samo od ovoga.
Budi uporan dok ne rasvetlis situaciju!
Odradi to jos jednom i insistiraj na biopsiji, radi svog mira. Ne znam da li npr amebe mogu da se na neki nacin vide kolonoskopijom. Da li si nekada radio koprokulturu? I u tom pravcu bi mogao da razmisljas.
Moj dragi je pre desetak godina imao krvave dijareje sa preznojavanjem, zavrsavao u hitnoj pomoci... Mislio je da mu je malte ne kraj, a pregledi nisu dali rezultate. Tek posle gorke soli i nekoliko dana ponavljanja takve akcije analiza je pokazala da su u pitanju najobicnije gljivice, i terapija je urodila plodom. Znaci relativno banalan uzrok koji je bilo tesko pronaci, a neuobicajno burne posledice. Trenutno opet ima neke probleme, tj. bolove u donjem stomaku, i dijareje povremeno, ucestalije nego normalno. Kolonoskopija ok, uradjena i biopsija terminalnog ileuma na zahtev i rezultat ok. Ni iritabilni kolon, nista. Uroloski ok. Ja sam sasvim sigurna da on kao jedna zaista stabilna i ozbiljna osoba ne umislja bolove, vidim da ga to iznuruje, posto duze traje, ali i mi ne znamo na koju stranu dalje da razmisljamo.
Hocu da kazem, mi smo svi laici i razumemo se koliko-toliko samo u deo problematike koja je nas zakacila. Pored ovih hronicnih zapaljenskih horor bolesti postoji jos sigurno dosta toga sto moze da bude u pitanju. Simtomi svega su vrlo difuzni, individualni, pa ne mogu da budu neki bitni putokaz. Ako imas pogorsanja, znacajne gubitke tezine i ako to sve traje - sto je kod tebe slucaj, svakako da treba da zgrabis jednog, dva ili tri gastroenterologa za vrat i u jos jednom krugu pokusas da razresis situaciju.
Sto se tice sportskog zivota, e, dodju tako dani, na zalost kada covek uvidi da najveci deo bolesti nastane a da ne pita da li smo ziveli krivo ili pravo. Nemam ni ja neke posebne "zlocine" na dusi - ne pusim, ne pijem, dzogirala sam sezonski... A ispade, gde god mi zavire pronadju po nesto :roll: .


Ih "bre" Ejmi, sada kad si i ti okrenula pricu, ostadoh sam i ne ginu mi pregledi, ajde vreme je za iskrenost :wink: Kada su mi se u zadnje vreme pojacale tegobe i poceo vidno da trpim muke, moja draga je pocela da insistira da idem opet na preglede. Ja njoj "ne mogu, imam dijagnozu, to je to, ti ne znas koliko je to neprijatno i koliko traje..." ona meni " tvrdoglavce, moras, nije vise isto kao sto ti je bilo...". Onda sam nabasao na ovaj forum i rekao joj da ima dosta ljudi koji imaju stomacne probleme i na zalost razna iskustva. Ona rece da se posavetujem i tu, ali da budem objektivan kada izlazem sta mi je i kako mi je, pa da cujemo sta kazu i drugi. Ako neko ima iste simtome i tegobe i ako se sve podudara, onda ajde jos neko vreme, ako se i ovde zacuje glas "razuma", ajde na preglede. Bilo je 2:2, ona i Blue, Ejmi i ja, sada je 4:1, odnosno odoh ja opet uskoro u pretrage :cry:

Salu na stranu, ali mora covek malo i na to da okrene, ne sme sve crno da se gleda, no cim mi klinci ozdrave(boginje ih zakacile, pa da covek izludi dan, noc), moracu opet da se aktiviram, jer stvarno mi nije dobro.
Bio sam pre endoskopskih pregleda da uradim sve analize krvi i koprokulturu, gljivice, parazite, protozoe(amebe), mada se protozoe jako tesko nadju u stolici. Tek gastroskopijom su mi nasli lambliju, djardiju, kako je ko vec zove(koja ne mozes da zamislis kakvu klinicku sliku moze da da, a ne mora ni da se aktivira). Mogu opet da krenem sa tim pregledima, pa onda dalje, ali stvarno cu morati uskoro da se nateram da krenem, jer ovo gadno narusava kvalitet zivota, pa nisam ni za sebe ni za druge dobar ovako iscrpljen, a moram da valjam barem klincima.

To sam hteo da ti kazem za tvog supruga, mozda da proveri i on tu lambliju, jer ona ume da daje diareje, da oslabi imunitet, da narusi krvnu sliku, posebno gvozdje i eritrocite, da ubije apetit i da istopi coveka, a kroz stolicu i kolonoskopijom, se tesko moze naci. Inace koje gljivice je on imao, da li se radilo o Candidi Al.?

Kao sto ti rece, mi smo laici, ali nekada covek sam pre dodje do odgovora, nego sto to lekar ucini, posebno ako nije zainteresovan, a vrlo lako i lekari dozvole sebi luksuz da nesto povrsno procene, bez detaljnog istrazivanja i daju terapiju na osnovu pretpostavke. Na zalost 90% se ulaze u farmaceutsku industriju, a 10% u razvoj medicine, odnosno lecenja, izgleda da se svima vise isplati da se bolest odrzava, simptomi zataskavaju sve vise neefikasnim lekovima, a ne da se prodre u uzroke i na vreme sve spreci, ili izleci.

I dobro zboris, izgleda da nema veze kako je ko ziveo, neke bolesti ne pitaju da li si "kriv" ili ne.
Najvaznije je i za njega da vidi podrsku u tebi, barem ja mislim, jer ako mu je sada tesko, on moze videti stvari mozda i gorim nego sto jesu, ali ne bi trebalo da vidi da mu ne veruju oni koji su mu najblizi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Feb 23, 2009 4:11 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Feb 20, 2009 5:21 am
Postovi: 27
Lokacija: Beograd
blue wawes je napisao:
Ejmi draga, malo kasnim ali :D SA SREĆOM! :D za tvoju lepu vest!
Sada ti je najbolje da samo misliš pozitivno bez obzira na sve poteškoće sa stomakom i sl. tako sam i ja radila i sve je bilo ok, hvala bogu. Izbegavaj malodušne ljude, strašne filmove. gužve u zatvorenom zbog gripa, samo lepe stvari, smeh i kvalitetna hrana.
Korto, jel si beše imao heliko bakter u želucu? Kod tebe se udružilo...nešto mislim, dala mi je drugarica recept ali neznam napamet,moram da potražim pa ću vam napisati, potope se neke biljke u maslinovom ulju stoji na toplom 30 dana i pije po kašičica pre jela i mnogo je dobro od početka do kraja digestivnog trakta to ću i ja da probam. Korto, kod tebe stvarno može biti i psiha i telo...neke moje poznanice su stvarno smršale kad su imale psihičkih problema a manifestovalo se kao povraćanje, krčenje i dijareja tako da ti ipak treba dobar dijagnostičar, i da ti daju lekove šta god da je treba da prestanu te muke nemoj da trpiš.


Imao sam heliko bakter u zelucu, ali nakon sto sam se lecio, gastroskopija je pokazala da ga vise nema i nije preterano ostetio zeludac. Gastritis imam, ali ne preterano jak, a pazim sta jedem pa me gorusice retko muce, ove druge stvari me maltretiraju, mada i zeludac nije sjajan.

A zasto, mislis da bi mozda on mogao da ostavi i dalje neke posledice vezano za tegobe koje sam naveo, bez obzira sto ga vise nema? Inace da znas da mi je doktor, kada sam prvi put dobio nakon svih pregleda, kolono, gastro... rekao, da okidac za IK, kao i za neka druga hronicna oboljenja u crevima, mogu biti i razni paraziti koji preterano iziritiraju creva, kao neke bakterje, gljivice, amebe itd, ako su predukgo tu i ako isprovociraju zbog toga trajni odgovor imunog sistema koji posle nastavi da rastura sam sebe. Moguce je i da je posledica svega toga, jer kada mi je pao imunitet(bilo je nekih problema sa sinom, pa sam bio jak za sve njih, a najjaci za njega, dok se to sve nije sredilo, da bi se na kraju ja skljokao) u isto vreme mi se pojavio heliko, lamblija, a ubrzo i Candida, pa sam se od toga lecio pola godine, a navedeni problemi su poceli od tada. Ubrzo nakon "izlecenja" je dijagnostikovan IK. Ako bilo sta cujes, ili mozes da povezes, ti javi, bolje nego da idem na preglede, mada sumnjam da bas ovoliko drasticni simptomi mogu biti od heliko baktera. U bolesti zbog psihe apsolutno ne verujem, u obolelu psihu zbog iscrpljenosti od bolesti apsolutno verujem, jer to je prirodan put za one slabijeg duha, srecom ja ne spadam u te, ali sam video mnoge ljude kako propadaju usled ocaja. I to ne treba osudjivati, vec pomoci, barem ja tako mislim, ali pomoc nikako ne sme biti samo u tesenju kako im nije nista, jer to je lazna pomoc, posebno za obrazovane ljude.

Inace, daj taj recept, nista ne kosta da se proba, iako ja bas u prirodne lekove ne polazem previse poverenja, opet vise nego u industrijske :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Feb 23, 2009 4:25 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Feb 20, 2009 5:21 am
Postovi: 27
Lokacija: Beograd
Dea je napisao:
Korto, moras da budes uporan. Meni je trebalo mnogo mnogo vremena da dodjem do dijagnoze. Cak sam radila i kolonoskopiju pa lekar nije video Krona(koji moze da se pojavi od usta do anusa, dakle ne samo na tankom/debelom crevu). Menjala lekare, oni me ubedjivali malte ne kako se foliram. A nisam! Bivala sam sve mrsavija i sve zelenija....ali hvala bogu napokon naidjoh na pravog lekara i do prave dijagnoze. To sto opisujes mora da ima nekog uzrocnika a sto ga pre nadjes znace i kako da se prema celoj prici postavis.
Ejmi, drzim fige da sve bude ok, a sto se konsultacije tice uvek sam tu. Meni je trudnoca protekla po pitanju Krona perfektno, imala sam dva blaza napada i povremeno boluckanje, ali cela trudnoca je prosla bez medikamenata!


Znam, bicu uporan, samo da skupim volje da krenem u sve to opet, jer to onda ume da potraje, sa svim uputima, i cekanjima i analaizama. Hvala ti sto si se ukljucila i u moj problem, ja sam isto citav zivot bio spreman da pomognem i drugima, mozda sam zato i nadrljao, sto ne znaci da odustajem od takvog razmisljanja.
Hteo sam da te pitam(vidim da si u Nemackoj, ako je tacno to sto pise kod lokacije), da li mi je mozda bolje da sve uradim upravo tamo. Imam bliske rodjake u Nemackoj, kao i u Austriji i Svajcarskoj, a upravo ovi iz Svajc. i Nemac. kada su dolazili, videli me i culi sta mi se desava, ponudili su i jedni i drugi da dodjem kod njih da uradim sve preglede u nekoj klinici tamo. E sada, ne mogu da kazem da se ne nosim mislju da ako bih odlucio, a moracu da to odlucim, da li da ipak odem tamo da sve to proverim, kad vec predlazu. Da li mislis da je bolje, jer vidis da si i ti imala iskustva da si se namucila dok si dosla do prave dijagnoze. Ja ovde nemam bas dobro iskustvo sa lekarima. Mislim jesu oni ljubazni, ali ne zadiru u sustinu u dubinu, samo, bum, tras, na brzinu i onda pokusavaju sa raznim terapijama, gde se covek bezveze truje sa lekovima koji mozda nemaju veze sa uzrokom koji izaziva tegobe.
Da ne govorim o etiketama koje olako zalepe ljudima da bi opravdali svoju nesposobnost, neznanje, ili nezainteresovanost(sta god da je, strasno je) tipa da su umisljeni bilesnici, kao sto su tebi rekli da se foliras. Ne znam da li si procitala jedan od mojih prethodnih postova, jedan moj prijatelj je zbog toga umalo glavu izgubio.

Gde je tvoj "pravi" lekar, da li je u Nemackoj, ili odavde? Da li sada kada znas dijagnozu, imas sredjen zivot, mislim tegobe nisu stalno prisutne?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Feb 23, 2009 1:25 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
E sad ne znam stvarno sta da ti kazem za nemacke lekare. Pisala sam ovo vec negde ali evo ispricacu i tebi.
Dakle kada su tegobe postale dosta ucestale (pri tom sam jer me refleksivno bolelo pozadi - vise puta pregledala bubrege i sa njima bilo sve ok) odlucim ja da odem kod gastro (u Nemackoj). Bila sam relativno nova ovde, pa razmisljam ajd ici cu kod lekara koji ima praksu u glavnoj ulici, verovatno je kirija skupa, a ako je skupa valjda ima dosta pacijenata, a ako ima dosta pacijenata valjda je dobar lekar (zdravorazumsko razmisljanje - no u ovoj prici potpuno bez osnova).
Odem tamo, kazem lekaru da povracam vise puta dnevno, imam jake bolove, skinula sam 10 kg za mesec dana. On me pogleda, (u fazonu ova se folira), odradi mi neke testove alergenog tipa, sve bude negativno i kaze on meni nije vama nista idite vi kuci! Naravno simptomi ne prestaju ja ponovo dodjem, kaze on dobro, ajd da odradimo gastroskopiju. Naravno tu opet sve ok, otpusti me opet s istom pricom. No, ja bude uporna opet odem, on kao dobro ajd da uradimo kolonoskopiju. Uradio mi je pregled sa nekom anestezijom, ne znam kakvom jer me je iako nisam bila potpuno svesna tako bolelo da je to bilo strasno. Kaze on ima tu nekih ranica po crevima ali nije to nista.
Sva sreca odem kod mojih roditelja u BGD u goste. Potegnem neke veze, odem kod nekog lekara na onkoloskom institutu. Covek vrlo grub, uradi mi rektalni pregled tako da sam jaukala jos par dana i kaze nema druge nego ponovo gastrokopija. Ja kazem radila sam je pre 3 nedelje, kaze on, a moram i ja. Odem kuci. Celu noc nisam mogla da spavam jer sam se strasno plasila tog pregleda i na kraju odustanem.
Onda mi opet pozlije. Zovem hitnu pomoc oni kazu ne mozemo da dodjemo jer nemamo sta da vam damo!!!! Pozovem nekog privatnika, dodju, daju mi infuziju sa necim protiv bolova, naplate 100 evrica i to je to.
Opet potezi neke veze, odem na KBC B. Kosa. Oni urade ponovo gastroskopiju i zakazu mi odmah pasazu tankog creva. U medjuvremenu sam u nekoj priv. laboratoriji dala krv na analizu.
Sva sreca pred pijenje barijuma pogledaju obicnim rentgenom creva i odustanu od celog pregleda jer se vec na snimku videlo neko zadebljanje. Stignu i rezultati takodje sa nekim problematicnim parametrima.
I sad ja moram da se vratim za Nemacku i nastavim pricu tu. Odlazim kod onog lekara, trazim moje nalaze jer necu vise da idem kod njega. To je bila jedna vrlo neprijatna scena ali ja izborim ono sto hocu i odem kod drugog lekara. Ovaj nece da uradi nove pretrage jer na snimku ne moze tacno da se vidi sta je i kako je, a ti parametri iz krvi mogu da daju i pogresne rezultate. Ja insistiram-on nece!(verovatno kraj meseca pa nema vise prostora da uradi takve preglede - jer zdravstvena kasa placa samo odredjen br.). Za vikend zavrsim u hitnoj, gde nece bas odmah da me prime jer nisu tog vikenda zaduzeni za takve slucajeve, ali kad izvucem iz rukava drugaricu koja tu radi onda hoce. I tu osnovne analize ukazuju na neki ozbiljniji problem.
I tako se ja posle burnog vikenda vracam ovom novom lekaru koji sad hoce sve da uradi. I naravno stizemo do Krona. Tu ostajem par godina iako nisam bas zadovoljna ali razmisljam kakav je bio onaj prvi ovaj je jos ok. Posle operacije, opet preko nekih prijatelja stizem do svog sadasnjeg lekara, koji je vec toliko prebukiran da mogu da uskocim samo zato sto dolazim na preporuku. I tako, sad se drzim onoga sto je dobro.
Dakle, onoo sto mogu sa sigurnoscu da kazem je da nasi lekari imaju lose uslove, aparate, ali bolje dijagnosticiraju bolesti jer slusaju pacijenta.(opet ne mogu da generalizujem, ima i u Srbiji onih koji to ne znaju) Nemacki lekari imaju mnogo bolje uslove (zato sam se ovde i operisala), savremene aparate, ali ako aparat ne pokaze nista - za njih si zdrav ma koliko ti lose bilo.
Dakle, sve je pitanje srece, mozda jos vise dobre informisanosti i viza, da li ces naci dobrog ili slabijeg lekara. To sto su ti lekari u inostranstvu za tebe znaci samo savremeniju tehnologiju rada.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Feb 23, 2009 4:43 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 25, 2008 10:00 pm
Postovi: 309
Evo mene, gledam da ne odlepim do prvog ultra zvuka. Bas sam na iglama. Danas nemam pojma sta bih da jedem, a i inace prvu polovinu dna ne bih nista. Boli me solidno stomak svih ovih dana, ali prezivecu :roll: .
Blue, hvala, ja sam tretirala kao da si mi vec cestitala : ). U ostalom, tvoje pitanje mi je i izmamilo informaciju :P .
Dea, ja za te lekare kapiram i da dosta polazu na neki vizuelni utisak, koliko god to bilo bez veze. Kada dodje pacijent na sopstvenim nogama, ili pacijentkinja koja lepo izgleda, ili kao ti nije ni premrsava, prvo sto ce taj da pomisli je da ti nije nista. A ako vec zna da ti je nesto, pomislice da si solidno, na sta god da se u tom trenutku zalis. Zato sto to sa ovom dijagnozom u neku ruku i jeste tako :roll: . Hodas, a jos ako se kojim slucajem i rumenis - ma dobro si ti, vidim dobro izgledas :o . Da takve stvari cujem od npr. moje babe to sam vec navikla, ali od lekara me bogami nervira.
Korto, a da li si siguran da ti je ta lamb... vec kako se zove, izlecena? Da ti to ona i dalje ne vrslja? Ma da, to je bila najobicnija kandida njemu, ali je ostalo nejasno zasto je u tom trenutku tako poludela i poremetila balans. I ja govorim kao tebei zena, a on ne bi jer je kolono bila skoro i bila ok. Sto se mrsavljenja tice, mi ko blizanci, mislim da ne gubi na tezini, jer nema sta da izgubi :) .


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Feb 24, 2009 2:22 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 24, 2008 7:36 pm
Postovi: 178
Ejmi na početku druge trudnoće sam bila mrrršava a onda sam zbog mučnine izgubila još neko kilo tek sam u četvrtom mesecu počela da dodajem i ugojila se 20 kila do kraja :P .
Korto možeš da proveriš heliko i iz krvi ne moraš na gastroskopiju samo za to. Pitala sam jer se nisam dobro sećala da li si to pomenuo u predhodnom postu. Ne bi ona pravila te probleme sa crevima, ko zna, budi uporan da popraviš kvalitet života.
Unazad jedno pet dana sam superiška ko zdrava. Pitam se da li mi je pomogao Sulpirid caps. od 50 mg jedna pred spavanje? Ili je naišla lepa faza...samo da potraje jer sledeće nedelje putujem a za to se uvek pripremam ekstra. Tol'ko.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Feb 25, 2009 11:12 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Da li neko od vas zna koliko je problematicno ako se u stolici javlja krv (sveza crvena krv). Ranije mi se to dogadjalo samo ako imam tvrdju stolicu (pretpostavljam da je bio neki unutrasnji hemoroid), ali u zadnje tri stolice ima relativno dosta krvi a stolice su meke.... Do sad mi se to jos nije desavalo, pa ne znam da li to podrazumeva odlazak lekaru....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Feb 25, 2009 3:59 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 24, 2008 7:36 pm
Postovi: 178
Kada si bila na pregledu poslednji put? Ako su te tri stolice bile u istom danu moguće je da je od šuljeva iako su bile mekane. Ako ne prestane za dan dva trebalo bi da odeš na pregled. Naravno bitno je i koliko je bilo krvi da ne upadneš u anemiju. Kako se osećaš? ako si malaksala, nizak pritisak i sl. odmah idi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Feb 26, 2009 6:43 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 25, 2008 10:00 pm
Postovi: 309
Dea, svetla krv, znaci sveza je, ne bi trebalo da dolazi iz nekog udaljenijeg dela... meni to lici na hemoroide. Prati samo sta se dogadja, jel ostane i posle na papiricu... To je uvek prvo na sta pomislis, jer nisi to imala vezano za bolest. A ako su ti se oni povredili (moze i ako imas ucestaliji wc, ne mora samo od opsitpacije) verovatno ces to imati jos neko vreme posle wc-a, jer kao i bilo koja ranica, ne moze odmah da zaceli. Imam i ja sada, prilicno bude krvi, ali ja bas vidim od cega potice.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1381 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 93  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 20 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: