Neznam sta da vam odgovorim na misljenje med. sestre, pa nerkoticno tkivo valjda mora da se ukloni, ono ne znaci da se rana sanira, naprotiv....
Sve je to diskutabilno, ja cu ovde pokusati da vam opisem proces koji se postuje ovde (Francuska), i ove informacije su protokol bolnice, a ne neke proizvodjacke firme (da ne pomislite, da su saveti subjektivni). Pisem prevod tog procesa, i u napred se izvinjavam za lingvisticke greske (moj poslednji cas srpskog je bio u 5. razredu osnovne), i ako nesto nije jasno vrlo rado cu pokusati da objasnim...)
Razlicite faze dekubitusa:
-1.Crvene fleke
-2.Faza fliktena ili desepidermizacije (otvaranje rane
-3.Faza nekroze: crna rana
-4.Faza deterzije ili ulceracije (ulkusi): zuta rana
-5.Faza mehuranja: crvena rana
-6.Faza re-epidermizacije: roze rana (napokon zarastanje!)
Zavisno od faze u kojoj se nalazi postupci i tretmani su razliciti:
1. Crvene fleke, pocetna faza, inflamacija tkiva. Od samog pocetka nezno nanositi masnu kremu (tip Sanyren), u pocetku nije potrebno koristiti flastere, ako se crvenilo nastavi, moze se staviti providni film od polyuretana, ili tanki providni hidrokolidalni flaster (kako bi se nadgledala evolucija). Flaster se ostavi nekoliko dana, dok se sam ne odlepi (ili eventualno menjati jednom nedeljno).
Ako pacijent mora da ostane u poziciji koja pritiska crvenu fleku, mogu se koristiti i sundjerasti hidrokoloidalni flasteri (koji ce olaksati zonu i rasporediti pritisak na periferijske zone).
2. Faza fliktena (neznam kako pravilno prevesti, izgleda kao zulj, ili ampula, i puna providne tecnosti)
- Ako je povrsinska, nema potrebe za inciziranje, stavljati tanki, providni hidrokoloidalni flaster (menja se maksimum jednom sedmicno, ili kad se sam odlepi).
-ako je veca povrsina, i velika kolicina sekreta, moze samo da se probusi, i stavi isto tanki providni hidrokolidalni flaster (menja se jednom sedmicno, ili ako se sam odlepi pre).
-ako je "ampula" krvava, pozeljno je sasvim odrezati kozu, i evakuisati tecnost, kako bi se izbegla infekcija. I u ovom slucaju staviti tanki providni hidrokoloidalni flaster, menjati jednom sedmicno ili ako se sam odlepi pre toga.
3. Faza nekroze: crna rana: ta lezija obuhvata sve slojeve koze. I nerkoticno tkivo moze biti suvo, ili eksudativno (vlazno).
Nekroticno tkivo se mora eliminisati, ili posle "potparavanja rane pod flasterom, ili skalpelom, makasama).
-ako je crna krasta suva, ili je iseci skalpelom, ili staviti na nju hydrogel, zatim tanki, providni hidrokoloidalni film (menjati flaster svaki dan i pratiti evoluciju, nekroze, i postepeno je odstranjivati).
-ako je nekroticno tkivo vlazno (eksudativna nekroza), mazati hydrogel, zatim flaster tipa alginat, menjati svako dan-dva.
-ako je rana loseg mirisa i vlazna moze se staviti flaster od karbona (uglja), koji ce upijati miris, menja se svako dan-dva.
U svakom slucaju rana se pere vodom ili fizioloskim serumom, posusivanje laganim tapkanjem gaze.
4. Faza deterzije, ulceracije:
ulceracije se pojavljuju posle eliminisanja nekroticnog tkiva. Rana je zuta sa deponijom fibrina.
Deterzija je eliminisanje nekroticnog tkiva (uz pomoc leukocita i bakterija koje se nalaze u rani). I ova faza moze biti izvrsena hirurskim putem, ili autoliticnim (prirodnim putem). Cilj je da se ubrza cikatrizacija i izbegne infekcija rane.
Tretman za prirodno eliminisanje:
-ako je rana mnogo vlazna, stavlja se flaster od alginata, ako je mnogo duboka, postoje i "fitilji", zatim se stavlja hidrokoloidalni flaster koji se menja svaki dan.
-ako je rana "prosecno vlazna", samo hidrokoloidalni flaster, ako je mnogo duboka, postoji i hidrokoloidalna pasta, koja se stavlja na ranu pre flastera, previjanje se vrsi svako 5-6 dana.
-ako je rana loseg mirisa moze da se koristi karbon-flaster (direktno na ranu ako je vlazna, sa interface-flasterom ako je suva), previjanje svakodnevno.
Savet: Bakterijska kolonizacija rane (bakteriociklus), je normalan proces i koristan. Zbog toga treba izbegavati upotrebu lokalnih antiseptika i antibiotika, zato sto remete prirodni proces i samim tim zarastanje rane.
U slucaju prosirenja infekcije, uz lekarsko odobrenje njihovo koriscenje moze biti primenjeno, maksimum 8 dana.
5. Faza mehuranja, crvena rana:
- vlazna rana bez krvavljenja: koristiti hidrocelularni flaster, koji se menja svako 4-5 dana, ili ako je pre toga pun.
- vlazna rana, krvarenje: koristiti alginat flaster (nadgledati ranu jer alginat moze da se zalepi na suvim ranama).
-"prosecno vlazna" rana: hidrokoloidalni flaster, previjanje svako 5-6 dana.
- u slucaju hiper-mehuranja, mogu se koristiti lokalni kortikosteroidi (tip Diprosone).
Savet: Za dobru celularnu proliferaciju, vazno je da rana bude vlazna i topla. Vodom ili fizioloskim serumom se cisti iskljucivo periferija rane, nikako centar, kako se nebi uklonili neophodni faktori za cikatrizaciju.
6.Faza re-epidermizacije: roze rana, ovo je faza same konstitucije epiderma, ili zarastanje, pocinje od periferije rane i siri se prema centru.
U ovoj fazi je pozeljno koristiti providne hidrokolidalne flastere kako bi se moglo nadgledati stanje, oni se menjaju maksimum jednom nedeljno, ili ako se sami odlepe pre.
Savet: cisti se samo periferija rane, nikako centar. Izbegavati cesto previjanje flastera.
Za kraj sam prikupila listu gore pomenutih flastera koji se ovde koriste:
-interface flasteri: Adaptic, Mepite, Urgotul
-Polyurethan film: Dermafilm, Epiview, Hydrofilm, Mefilm, Opraflex, Opsite, Tegaderm, Tetrafilm, Visulin
- Hydrokoloidalni flasteri: Algoplaque, Askina, Comfeel, Duoderm, Hydrocoll, Sureskin
- Hydrokoloidalni providni: Algoplaque film, Comfeel transparent, Duoderm extra mince, Hydrocoll Thin, Tegasorb Thin
-Alginat: Askina sorb, Algisite, Algosteril, Comfeel Seasorb, Dosasteryl, Kaltostat, Melgisorb, Sorbalgon, Sorbsan, Urgosorb.
-Hidrocelularni flasteri: Allevyn, Askina Transorbent, Biatain, Combiderm, Mepilex, Tielle.
- Hidrogel: Askina gel, Comfeel purilon, Duoderm Hydrogel Applipak, Intrasite gel, Normlgel, Nugel, Sureskin Hydrogel, Urgo hydrogel.
-Karbon flasteri: Actisorb plus, Carboflex, Carbonet.
Sa nadom da ce vam bar nesto od ovog biti korisno, puno pozdrava!
|