Hrana Vašeg deteta mora sadržati sve hranjive supstance i energiju potrebnu za rast.
Znamo da ono što jedemo utiče na naše zdravlje i telo. To je još važnije kod dece: njihov nezreo imunološki i probavni sistem čini ih osetljivijima na hranu koju jedu. Do posledica može doći odmah (proliv, povraćanje, zatvor….) ili su one manje vidljive i javljaju se nakon nekoliko godina (pretilost, bolesti srca ...).
Zbog svih tih razloga, a i zato što se prehrambene navike uče u mladosti, hrana Vašeg deteta važna je od samog rođenja.
Od rođenja do prve godine života najvažnija hrana Vašeg deteta je mleko. U dobi od 18 meseci ono se hrani kao i ostali u porodici. Kako preći s majčinog ili dečjeg mleka na čvrstu, raznoliku hranu?
Koja hrana više odgovara Vašem detetu?
Vaše dete je uzrasta od 0 do 5 meseci
Vaše dete je uzrasta od 5 meseci do 1 godine
Vaše dete ima 1 godinu i više
Vaše dete je uzrasta od 0 do 5 meseci
Mleko je jedina hrana koju će odojče piti od rođenja do 4 – 6 meseci života. Majčino mleko je, ako doji, najbolje za novorođenče: sadrži sve potrebne hranjive supstance za rast i prilagođava se kako dete raste. Međutim, ako ne možete dojiti, postoje mlečne formule. Pitajte svoga lekara ili babicu za savet
Vaše dete je uzrasta od 5 meseci do 1 godine
Prošlo je 5 meseci od rođenja deteta, vreme je brzo prošlo i Vaše dete se već dosta promenilo. Spava manje, diže se, čuje se, itd. Hranljive potrebe se menjaju, pa treba promeniti i njegovu ishranu da bi zadovoljila nove zahteve.
Majčino mleko je još uvek najbolja hrana za dete, ali ako ne možete dojiti, mlečne formule mogu zadovoljiti sve njegove potrebe ako ih koristite kao deo raznolike ishrane.
Već sa 5 meseci dete je spremno otkrivati nove ukuse i svojstva. Veliki je to korak na putu ishrane, a i psihološki: malo po malo Vaše dete će jesti kao i odrasli. Ali … budite strpljivi. To će se dogoditi postepeno, bez da preskačete važne korake.
Pre nekoliko godina preporučeno je da se već u ranijoj dobi daje raznolika hrana. Ali, danas se mnogi stručnjaci slažu da to ne bi trebalo pre 4. do 6. meseca. Pre toga majčino mleko ili dečja formula daju Vašem detetu dovoljno hranljivih supstanci. Njegov nerazvijeni probavni sistem ne može savladati čvrstu hranu. Rano davanje raznolike hrane može povećati rizik od razvitka alergija.
Nekoliko jednostavnih pravila s ciljem da se izbegnu problemi:
Počnite svaki put s jednom vrstom hrane i to u malim količinama: detetu treba vremena da otkrije i oceni nove ukuse.
Ako smatrate da Vaše dete ne voli neku hranu, nemojte na njoj insistirati ili ga prisiljavati, već mu je pokušajte dati kasnije u nekom drugom obroku.
Nemojte zaboraviti, obroci predstavljaju posebno vreme između Vas i Vašeg deteta, iako ponekad morate stvarno biti strpljivi!
Što trebate znati …
Hrana je klasificirana u 5 kategorija
Voće
Povrće
Mlečni proizvodi
Jaja
Meso i riba
Da bi imali uravnoteženu prehranu potrebno je jesti barem jednu porciju od svake vrste hrane na dan. Isto važi i za decu kada pređu na čvrstu hranu.
Postepeno uvođenje mešovite ishrane
To je važan korak u životu Vašeg deteta. Ovde ćete naći neke savete koji će Vam pomoći. Nemojte zaboraviti da smo Vam na raspolaganju za svaku dodatnu informaciju koju trebate, pa nam se obratite:
[email protected]).
Uzrast Vašeg deteta
4 meseci, 5 meseci, 6 meseci, 7 meseci, 8 meseci, 9 meseci, 1 godina
Od 4. meseca
Od 4. meseca možete dati svojem detetu nekoliko čajnih kašičica na dan žitnih pahuljica prilagođenih deci. Počnite s «dijastaza» pahuljicama, koje su najviše prilagođene još uvek nezrelom probavnom sistemu Vašeg deteta. Mešajte to s bočicom nakon što ste proverili preporučenu količinu na uputstvu. Isto tako možete dete početi prilagođavati na ukuse voća i povrća.
Povrće
Izbor povrća je velik (grašak, tikvice, spanać, šargarepa, pečurke ...). Trebali bi početi davati pire od povrća, koji pomešate u bočicu (s mlekom ili mlečnom formulom) ili dajete kašičicom.
Za ručak počnite sa čajnom kašičicom i onda postepeno povećavajte. Možete osim džemova koristiti sveže ili smrznuto povrće. Kuvajte ga (bolje ga je pripremiti na pari kako bi se sačuvala većina vitamina i minerala), pomešajte s malom količinom mlečne hrane za decu ili vode kako bi dobili glatki gotovo tečni pire. Nemojte dodavati so, detetu to ne treba, a i naša ishrana već prirodno sadrži so.
Voće
Počnite s jabukama, kruškama i bananama, zatim šljivama, breskvama ili kajsijama kao sokovima, mešano ili kompot. Ako voće nije zrelo kuvajte ga. Zapamtite, ne dodavati šećer (ili samo vrlo malu količinu). Isto kao i povrće uvedite ga postepeno: čajna kašičica (pomešana u bočicu ili ga dodajte kašičicom) za ručak.
Od 5. meseca
Mlečni proizvodi
Možete početi uvoditi u ishranu deteta mlečne proizvode (uz mleko), kao što je jogurt, sveži sir. Moraju biti prirodni bez ili gotovo bez šećera. Jedna do dve čajne kašičice na kraju obroka može biti dobra zamena za voće. Ako je Vaše dete alergično na belančevine kravljeg mleka nemojte mu davati mlečne proizvode pre dogovora s lekarom. Na našoj stranici "Probavne tegobe odojčadi" možete naći više informacija o alergijama i kako ih sprečiti.
Mlečni proizvodi ne mogu potpuno nadoknaditi majčino mleko, koje je još uvek na prvom mestu u ishrani odojčeta. Dete od 1 godine još uvek popije 500 ml mleka na dan. Kravlje mleko ne zadovoljava detetove potrebe: u slučaju da ne dojite, upotrebljavajte mlečnu formulu barem do prve godine starosti deteta.
Od 6. meseca
Sa 6 meseci detetu se mogu u ishranu uvesti jaja, piletina i riba. Međutim, opet postepeno kako bi se izbegli problemi.
Jaja
Oprez ako vam je dite sklono alergijama (kao što je astma, ekcemi, alergije na hranu ...) ili ako član porodice ima alergije (roditelj, brat/sestra ...). Tada preporučamo da sačekate do kraja 1. godine i tek tada uključite jaja u ishranu.
Dok dete ne navrši 1. godinu dajte mu samo žumance, tvrdo kuvano i izdrobljeno. Možete ga pomešati s pireom od krompira. Počnite sa polovinom žumanceta, zatim povećajte na celo jednom nedeljno.
Meso, riba
Kao i kod jaja preporučujemo da ne uvodite ribu dok dete ne napuni 1. godinu života, ako je dete sklono alergijama. Izaberite krto meso i ribu kao što je govedina, teletina, piletina, ćuretina, oslić, iverak, list, bakalar. Dve čajne kašičice na dan dovoljno je za šestomesečno dete. Menjajte meso i ribu.
Meso treba biti kuhano na pari bez dodatka masnoće, a riba kuvana ili kuvana na pari (pazite na riblje kosti), isceđeno i pomešano s povrćem.
Od 7. meseca
Mlečni proizvodi
Možete povećati količinu i dati Vašem detetu 3 do 4 čajne kašičice mlečnih proizvoda kao što je jogurt. Možete mu isto tako postepeno sve više davati da proba novu hranu kao što je mekani sir (camembert, ribani, grojer).
Od 8. meseca
Povrće
Dete želi probati novo povrće kao što je sirovo povrće (paradajz, krastavac ...) kao i testeninu. Izaberite tanku testeninu koju ćete moći mešati s supom ili pireom. Možete to koristiti nekoliko puta nedeljno da zamenite povrće.
Voće
Dete može sada probati crveno i citrus voće, kivi i grejp. Međutim oni moraju biti pažljivo pripremljeni: citrus voće mora biti oguljeno i tanko narezano (čak i bela kožica). Grejp treba također oguliti i odstraniti koštice. Od kivija i crvenog voća se napravi kašica, s tim da se prethodno odstrane koštice.
Uvedite ih postepeno u detetov jelovnik bez da izbacite voće za koje znate da dete voli.
Od 9. meseca
Meso i riba
Mogu se sada povećati na 3 do 4 čajne kašičice na dan. Možete uvesti novi ugodan ukus (svinjetina, jagnjetina, ovčetina, kunić) kao i ribu (sardine, tunjevina, losos). Sada možete meso prirediti na grilu, ali još uvek bez masti.
Školjke su jedina vrsta hrane koja se još ne uvodi u dečji jelovnik. Budite strpljivi. Bolje je čekati dok dete navrši 2 godine, pa ih onda uvesti.
Od 1. godine
Jaja
Belance se sada može uvesti, ali samo kuvano. Ostali načini pripreme (npr.kajgana, meko kuhano, omlet ...) uvodi se nakon 2. godine života.
Mlečni proizvodi
Mlečni proizvodi mogu se dati nakon svakog obroka, a količina se postepeno povećava.
Povrće
Sada se detetu mogu dati krompiri, bez obzira na koji način priređeni. Pazite samo da ga ne dajete prečesto (jednom ili dvaputa nedeljno). Uzrastu od 15 meseci može se uvesti suvo povrće i pirinčane pahuljice: dobro ih skuhajte i izmiksajte sve dok ih dete ne bude moglo žvakati bez poteškoća.