Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 84 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Okt 06, 2006 4:12 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Samo komentar: moja je sestra porodjena carskim rezom u epiduralnoj anesteziji u Torontu. Dok su je sekli i vadili bebicu, moj je zet stajao pored i posmatrao, zbijao sale i pokusavao da se ne onesvesti :) Sestra nije osetila nista, vec je i ona ucestvovala u pricanju viceva...

Zakljucak: epiduralna anestezijaje sjajna, ako moze carski rez, zasto ne i obican porodjaj.

Pozdrav svima.

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Okt 07, 2006 12:53 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jan 12, 2005 12:01 am
Postovi: 1058
Lokacija: Beograd
:-? Negde ranije na ovom sajtu napisao sam da nije isto PERIDURALNA i EPIDURALNA anestezija, bolje reći analgezija.
Kod periduralne analgezije anestetik se ubrizgava ispred tvrde opne (dure), a kod epidurala kateterom se ulazi u sam kičmeni kanal i on se ugura naviše do određene mere, što je čini komplikovanijom i rizičnijom anestezijom! Toliko o razlici koja kao što vidite nije mala! :wink:
Svuda se koristi periduralna anestezija kao jednostavnija za obezboljavanje porođaja.
Jedan broj žena i pored ove anestezije osećaju bol! Što se tiče obezboljavanja obezboli se faza otvaranja tj. dilatacije a u fazi izgona bebe ne daje se i žene osećaju ovu fazu!
Ne smatram da periduralnu anesteziju trebaju da primaju sve porodilje, jer iz prakse znam da sve žene i ne osećaju bol u ovoj fazi porođaja! Medicinske indikacije bi morale biti razlog za primenu ove metode u porođaju.
Zar stvarno neko misli da je ona potpuno bezbedna i bez komplikacija po majku i bebu!?
Pozdrav Dr Peđa


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Okt 07, 2006 2:39 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Maj 24, 2006 7:30 am
Postovi: 18
Zar stvarno neko misli da je ona potpuno bezbedna i bez komplikacija po majku i bebu!?
Pozdrav Dr Peđa

A zar je obican porodjaj potpuno bezbedan i bez komplikacija za majku i bebu?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Okt 07, 2006 3:26 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Sep 15, 2006 7:42 pm
Postovi: 7
Apsolutno se slazem sa torticom. Da li je i prirodni porodjaj bezbedan za bebu i majku? Moja drugarica se porodila neverovatno tesko koliko sam je shvatila ona je prilikom porodjaja imala ako se nevaram takozvane nepravilne kontrakcije. Pustena je da se poradja tako 3-4 sata. Ostala je bez vazduha a beba je jedva zaplakala kada su je konacno izvukli vakumom. Izgovor lekara za takav porodjaj je da je u jednom trenutku bilo kasno za carski rez a moglo je da bude kasno za mnogo sta. Da nepisem o tome koliko je sam porodjaj psihicki uticao na moju drugaricu zbog same pomisli da je mogla da izgubi ( sada predivnu devojcicu) a bogami i sebe.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Okt 07, 2006 10:29 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jan 12, 2005 12:01 am
Postovi: 1058
Lokacija: Beograd
Tortice normalno da porođaj sam po sebi nosi određen rizik, ali periduralna anestezija može dodatno komplikovati stvari!
Vi govorite o pojedinačnim slučajevima o kojima ste čuli, moja razmiljanja se zasnivaju na desetinama hiljada porođenih žena, upravo su forceps i vakum češći kod porođaja sa periduralnom analgezijom. Samo stručno razmišljam šta je najbolje za pacijentkinje i iznosim drugačije razmišljanje!
Pozdrav Dr Peđa


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Okt 08, 2006 8:08 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Maj 24, 2006 7:30 am
Postovi: 18
Ma nemojte moj komentar shvatati licno.
Procitala sam ja i misljenje dr Presetnik, a ona je zensko i misli drugacije. Moj ginekolog misli drugacije (a u njega stvarno imam poverenja).
A ja mislim da kad bi se kojim slucajem muskarci poradjali, epidurana ne bi bila opcija, nego obicaj u svim slucajevima izuzev onih u kojima iz medicinskih razloga ne sme da se da.
Ne kazem da mozda malo ne povecava rizik, ali ako je taj rizik toliki, zasto je na zapadu rutinski koriste?
Cini mi se da je kod nas u drustvu najlakse odraditi nesto preko zenskih ledja. Pa pobogu, doktori i anesteziolozi, uigrajte se, naucite nesto novo, neka vam to postane rutina, pa ce i rizici biti manji. A ne, u stilu, ma mrzi me to da usavrsavam, ovako mi je manja odgovornost i manji rizik, nek se ona poradj na suvo, malo ce da boli, ali posle prodje.

Pozdrav (i ne mislim na vas licno)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Okt 10, 2006 6:17 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Dec 11, 2004 1:52 pm
Postovi: 73
Molila bih dr Pedju, ako je u prilici, da objasni u par recenica zbog cega periduralna anestezija moze da bude opasna po majku i bebu. Vise puta sam pitala lekare, ali mi niko nije konkretno odgovorio.
Pre par godina sam operisala skocni zglob i tom prilikom sam dobila anesteziju u kicmu, mislim da se zove spinalna. Nisam kasnije imala nikakvih problema sa ledjima zbog anestezije.
Pre par meseci sam se porodila. Indukovan porodjaj na pocetku 9 meseca - 36 +1 nedelja- posto mi je iznenada pritisak skocio na 150/105 a ceo zivot imam nizak pritisak. Imala sam periduralnu anesteziju. Poceli su da mi je daju kada sam se otvorila 5 prstiju ( a to je bilo 7 sati od pocetka porodjaja) i to me je ``spasilo`` narednih par sati. lekar koji me je poradjao bio je protiv anestezije kada smo pricali pre porodjaja, ali ju je ``ukljucio`` u toku porodjaja da bih mogla da izdrzim - ispostavilo se jos 8 sati. Nisam imala nikakvih problema - bol, ledja, glavobolja, mucnina... ni sutradan po porodjaju, ni narednih par meseci.
Sledeci put ne bih volela ni prvh par sati da se poradjam bez peridurala, osim ako bi mi neko od ginekologa ili anesteziologa objasnio zbog cega je ta anestezija stetna i da li je to bar malo uticalo na cinjenicu da moja beba nije disala na rodjenju ili je to bila losa procena tima ginekologa koji su vise puta u toku dana razmatrali mogucnost carskog reza, a onda su u jednom trenutku zakljucili da je za to kasno.
Sada je to veliki ``momak`` i jedna napredna beba. Nadamo se da je najgore proslo i da nece imati posledica zbog toga sto je u jednom trenutku ostao bez kiseonika.
Izvinjavam se sto sam se udaljila od teme.
Unapred hvala na odgovoru.
Veliki pozdrav svima.
Dasa


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Okt 11, 2006 12:38 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jan 12, 2005 12:01 am
Postovi: 1058
Lokacija: Beograd
:D Davanjem lekova tj. medikalizacijom nešto što je normalno-porođaj pretvaramo u medicinsku proceduru! :-?
Instrumentalno završavanje porođaja je češće kod porođaja sa periduralnom analgezijom, recimo forcepsa 37%, češći je carski rez. Moguća je (retko) infekcija, absces. Bakterijski meningitis tj. upala moždanih opni 1:10000. Povrede perifernih nerava 1:2600. Probijanje vena i stvranje hematoma. Probijanje tvrde opne kičmenog stuba tzv.dure 10-16%!?. Hipotenzija tj. nagli pad krvnog pritiska kod trudnice 18-29%. Postporođajno krvarenje 2 puta češće.
Patch sacralanalgesia tj.delimično uspešna anestezija se dešava u 6-30% porodilja. Glavobolje 10-23%, bol u leđima nakon porođaja 22-45%, retencija mokraće.
Od strane bebe: Loša rotacija glavice bebe usled opuštenosti mišića karlice 13%, usporavanje rada bebinog srca.
Da zaključim ne treba se bez potrebe mešati savršenoj prirodi u posao ona to uspešno radi hiljadama godina, druga priča su određena patološka stanja, za šta mi i postoimo kao lekari!
Pozdrav Dr Peđa


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Okt 11, 2006 4:09 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Dec 11, 2004 1:52 pm
Postovi: 73
Jos jednom hvala na odvojenom vremenu . Konacno sam dobila konkretan odgovor.
Dasa


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 84 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Google [Bot] i 21 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: