Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 84 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 21, 2005 10:21 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jan 13, 2005 2:10 pm
Postovi: 1
Za koji dan ulazim u osmi mesec i sve cesce razmisljam o porodjaju. Za epiduralnu anesteziju sam prvi put cula pre 2 godine, kada se jedna poznanica porodila na ovaj nacin, a pre sest meseci se tako porodila i koleginica s posla. Onog trenutka kada sam sazanala da sam u drugom stanju odlucila sam da idem na epidural. Moju odluku sam saopstila suprugu i mojim roditelji i oni me svi u potpunosti podrzavaju. Medjutim, iznenadjena sam koliko otpora postoji prema ovakvoj vrsti pordjaja, cak i kod mladjih osoba. Kad god sam spomenulu anesteziju trpela sam torturu grdnji, savete i razno-raznih prica. Iz tog razloga, odlucla sam da vise nikom ne govorim nista i da sa smeskom slusam svete i iskustva drugih zena koje ne zelim da cujem, ali koje iz pristojnosti slusam. Na osnovu ongo sto sam procitala, pa i cula, svesna sam toga da postoji rizik, ali zar on ne postoji i kod porodjaja bez anestezije?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jan 23, 2005 10:55 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Nov 03, 2004 10:13 pm
Postovi: 169
Lokacija: Beograd
Najinteresantnije u svemu je to sto niko od onih koji pokusavaju da te odvrate od anestezije ne mogu da navedu ni jedan pametan razlog. Uglavnom je to "treba da osetis bol", u smislu: zbog toga ces vise voleti bebu. Svasta! Moja majka koja se poradjala pre 20 i kusur godina, prva me se podrzala u odluci da uzmeme anesteziju. I posle toliko godina, njoj je porodjaj ostao u groznom secanju, narocito sa drugim detetom.
Nadam se da si procitala pod kojim uslovima nije preporucljivo ici na epidural. Ali valjda ce ti to i sam lekar reci.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jan 23, 2005 1:42 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Dec 27, 2004 2:57 pm
Postovi: 134
Pa mislim da sve to zavisi od strucnosti lekara i koliko se dugo ta anestezija primenjuje u nekoj bolnici. Na primer, u bolnici u mom gradu se ta anestezija pojavila tek u skorije vreme, besplatna je, jer se jos uvek vrsi kao testiranje. I kada me je posetila patronazna sestra, ona mi je rekla da devojka kod koje su prvi put primenili tu anesteziju, oupste nije dobro prosla, i ona mi uopste nije preporucila tu anesteziju jer ni sami lekari nisu sigurni, prakticno se jos uvek uce. Ne kazem da je ta anestezija losa, ali i ne mogu tek tako da je prihvatim jer ne mogu prakticno par dana pred porodjaj sebe da ubedjujem da cu da prodjem kroz nesnosne bolove. Postujem to sto je tebe majka podrzala, ali nemoj da te ljudi shvate kako je to neki najmukotrpniji dogadjaj u tvom zivotu. Niko ti nije zagarantovao da ces normalno i bezbolno da se porodis ni bez ni sa anestezijom. Sta ako nesto krene lose i sa anestezijom? Mislim, stvarno imam poverenja u iskusne lekare, ali to kod nas nije slucaj jer se tek nekoliko trudnica porodilo na epiduralu, a ja stvarno necu da budem zamorce. Pa zasto bi onda meni bilo lose, ako ja verujem da cu i bez toga dobro da prodjem. Imam primer moje kume, koja se porodila pre par meseci, nikada nije radjala i na porodjaju je bebu prakticno "iskasljala", i smajala mi se kada je videla da me je strah. Evo citala sam i u magazinu "Mama" o zeni koja je rodila petnaestoro dece, samo njih nekoliko prvih u bolnici, ostale sve kod kuce. Pa da li je ona razmisjala o epiduralu?
Hocu da kazem samo jednu stvar, ja sam relativno skoro saznala o epiduralu, ali mi je ovaj sajt pomogao da saznam jos vise. I sve ja to prihvatam pozitivno, ali opet moje srce to ne prihvata. Jadnostavno, shvatam da nije sve u sustini spreciti bol. Pa zar zene idu u porodiliste da bi tamo padale u nesvest od bolova ili da kuci donesu jednog novog clana? I zasto svi povezuju te dve stvari u celinu, kada uopste nije pravilo da ce zena da pretrpi tolike bolove?
Oprostite, ako sam nekoga ovim uvredila, ali me je malo pogodilo zasto sve trudnice ili zene koje planiraju da ostanu u drugom stanju, samo razmisljaju o tim porodjajnim bolovima. Pa nama zenama je to Bogom dano, i kada ti krenes na porodjaj sa pozitivnim mislima, sta moze lose da krene i bez epidurala.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 24, 2005 2:13 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Nov 03, 2004 10:13 pm
Postovi: 169
Lokacija: Beograd
[quote="Alexandra"] Ne kazem da je ta anestezija losa, ali i ne mogu tek tako da je prihvatim jer ne mogu prakticno par dana pred porodjaj sebe da ubedjujem da cu da prodjem kroz nesnosne bolove.

Ne razumem, kakvi bolovi? Zanima me sta se desilo sa devojkom o kojoj ti je patronazna govorila jer jedino sto moze da se desi ako se anestezija ne da kako treba to je da ne deluje ili deluje delimicno, pa je onda kao i da je nemas, odnosno kao da si na prirodnom. Ostalo je stvar velicine bebe i analize krvi, a samim tim i strucnosti lekara, sto sam vec pomenula.


Kako moj doktor kaze: "Cim izadjete iz bolnice, sve zaboravite!" Da je zensko, znao bi da se to desi mnogo ranije. Kad beba izadje iz stomaka! Jos malo traju muke oko epiziotomije, ali ona nesnosna bol prestaje istog trenutka.

E pa zbog tog zaboravljanja, ja se bas i nisam oslanjala na izjave tipa "ma nije to nista" i "kad su ostale mogle, mocices i ti". A muke sam zaboravila i ja. Problem i jeste u psihickom stanju u kojem bi bila da sam isla na prirodnu varijantu i toleranciji bola koju gotova da nemam. A znam da bi mi upravo psihicko stanje i strah porodjaj ucinili jos tezim.

A sto se tice one sto je rodila petnaestoro dece, mislim da su posle petog izlazila sama. Osim toga, nekad su ljudi ziveli u pecinama, a mi danas ne mozemo bez struje. Takodje, tableta protiv glavobolje i anestezija da bi se popravio zub su oblik kukavicluka, pa ih retko ko ne koristi. S obzirom na to da kasnimo za civilizacijom milion godina, sigurna sam da ce vremenom i anestezija u porodjaju zaziveti. Samo da se probije totalno besmislen zid cutanja na tu temu. Ja sam temu otvorila pre nego sto sam se porodila, sto smatram potpuno idiotskim. S obzirom na znacaj porodjaja valjda sam sve potrebne informacije trebala da dobijem od zdravstvenih ustanova, a ne da "obijam" forume i sajtove da bih saznala vise. Nikako mi nije bio cilj da osobe koje su se vec opredelile za prirodni porodjaj ubedjujem da je nesto drugo bolje, vec da onima koje su u zestokoj dilemi i strahu kao sto sam i ja bila, olaksam izbor opisujuci svoje iskustvo na tom polju. Upravo je to i meni bilo potrebno kad sam otvorila temu. Cinjenice, a ne "rekla-kazala" i pravo na izbor.
Isto tako sam naglasila da je strucnost anesteziologa od presudnog znacaja, tako da ni ja ne znam sta bih da zivim u unutrasnjosti. Inace jesam iz unutrasnjosti i znam da su tamo mnoge zene na porodjaju izgubile bebe samo zbog toga sto nas cenjeni lekar nije umeo (ili ga je mrzelo) da proceni da li zena moze da se porodi prirodno ili mora na carski. A sve to uz parolu "ajde, ajde, mozes ti to". U istoj toj bolnici, moja sestra je crkavala od kontrakcija 2 dana dok se nisu smilovali da joj daju indukciju. Pa takvome se ni ja nikad ne bih prepustila i kod takvog svaka varijanta moze da krene po zlu. Tako da ako ti je sam zdravstveni radnik rekao da nisu osposobljeni za anesteziju, bolje idi na prirodni.

Prema tome, ko se odlucio za prirodni, na to treba i da ide. Ja sam bila kukavica, a imala sam i anesteziologa koga su mi njegove kolege i sami lekari preporucili. Najboljeg!

Izvinjavam se zbog kilometarskog mail-a, ali ne bih da neko donese pogresnu odluku samo na osnovu mog iskustva. Temu i jesam otvorila da bi mi sto vise devojaka i zena IZ SVOG LICNOG ISKUSTVA ispricale kako su prosle.

Srecno svima, za sta god se odlucile! :wink:
Zelim vam zdrave i vesele bebice! :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 24, 2005 4:10 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Dec 27, 2004 2:57 pm
Postovi: 134
Zaista postujem tvoju odluku. Ali eto ja sam malo drugacija, nisam dozvolila da me strah nadvlada i ne mogu da kazem da je moj prag bola veliki da mogu svasta da podnesem, ali je zaista dugo vremena proslo dok nisam popila prvu tabletu protiv bolova kada dobijem menstruaciju. Jednostavno sam ubedila sebe da je to prirodno, i sve to dodje i prodje, pa tako i porodjaj.
Jos jednom se izvinjavam ako sam te uvredila, nije mi to bila namera. Moj savet je da i dalje delis to iskustvo. Verujem da mnogima to moze da pomogne, a ja cu da ti javim kada se budem porodila da li sam donela pravu odluku.
Svako dobro! :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 24, 2005 11:32 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Nov 03, 2004 10:13 pm
Postovi: 169
Lokacija: Beograd
Alexandra je napisao:
Jos jednom se izvinjavam ako sam te uvredila, nije mi to bila namera.



Ma nisi me uvredila. Daleko od toga. Samo svaki put malo pobesnim kad se setim koliko sam bila uplasena i odlucna da idem na epidural a nikako nisam mogla da dobijem ni jednu prokletu informaciju. Najvise su me nervirali sami lekari koji sa time nisu upoznati, pa onda samo sto te ne pljunu kad im postavis pitanje na tu temu. Kao da sam sugava! To me stvarno podsetilo na period kad je jedino kod privatnog zubara mogla da se dobije anestezija da bi se popravio zub, a u drzavnoj ordinaciji ispadnes debil kad je pomenes i jos te iskasape vise nego sto bi trebalo. Do posladnjeg trenutka nisam znala hocu li "izgurati" taj epidural pa sam za svaki slucaj odradila i psihofizicku pripremu: vezbe disanja i slicno.
Ma ima toga jos ali ne bih vise da davim. Zato bih i volela da otvore forum na temu pedijatrije jer me sad muce drugi problemi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jan 25, 2005 2:08 am 
Korisnikov avatar OffLine doktor.rs tim
Pridružio se: Uto Avg 14, 2001 2:00 am
Postovi: 403
Lokacija: Beograd
Marija, ideja o forumu na temu pedijatrije je dobra, samo nazalost nemamo lekara iz te oblasti koji bi ucestvovao u diskusijama. Nadam se da cemo uskoro biti u prilici da ti izadjemo u susret. :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jan 25, 2005 10:17 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Nov 03, 2004 10:13 pm
Postovi: 169
Lokacija: Beograd
admin je napisao:
Marija, ideja o forumu na temu pedijatrije je dobra, samo nazalost nemamo lekara iz te oblasti koji bi ucestvovao u diskusijama. Nadam se da cemo uskoro biti u prilici da ti izadjemo u susret. :D


U svakom slucaju, hvala na odgovoru. :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jan 26, 2005 2:02 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Dec 06, 2004 7:40 pm
Postovi: 21
predlazem svim sadasnjim trudnicama i mamicama sajt www.roda.hr !

Na njemu ima izuzetno puno tema o epiduralu, i o svim problemima/bolestima/itd., koje su vezane za trudnocu , sve o porodjaju i posle njega. Ima i o pedijatriji. Sajt je hrvatski, ali ima zena koje se javljaju i iz Srbije i BiH...U ostalom, trudnoca i deca su svuda ista, zar ne :)

Obratite paznju narocito na FORUM!

ps. ja se izvinjavam zbog "reklamiranja" drugog sajta ovde, ali mislim da ce biti od izuzetne pomoci svim trudnicama i mamicama.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Feb 07, 2005 4:39 am 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Pet Jun 18, 2004 2:00 am
Postovi: 352
Kao strucni saradnik u okviru ginekologije, mogu da zapazim , da vecina pacijentkinja ima problem sa komunikacijom sa svojim doktorom. Mislim da treba vise da se oslobodite u ordinaciji i da vaseg doktora pitate ono sto vas muci, bilo da se radi o trudnoci, porodjaju ili ginekoloskom problemu. Doktori nisu samo da napisu dijagnozu i lek,( kako jedna rece"skrt na recima") vec i da brinu o kompletnom zdravlju pacijenta, a to podrazumeva i mentalno i emotivno zrdavlje. Ako Dr nije takav, onda treba da razmislite da li je on pravi Dr za vas.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Apr 18, 2005 2:53 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Apr 18, 2005 2:04 am
Postovi: 5
Interesuje me da li zena oseca noge kada pocne dejstvo epiduralne anestezije?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Apr 19, 2005 1:02 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Mar 07, 2005 3:42 pm
Postovi: 368
Lokacija: Bgd
Ja sam sa razgovarala sa vise lekara na tu temu i svi su mi rekli istu stvar, da je mnogo lakse sa epiduralom i za lekara i zenu, prvo zene su prisebne i saradjuju sa lekarom, ne izmore se od kontrakcije, i ne desava im se da nemaju snage u fazi napinjanja kad beba treba da izdje, tako da se porodjaj zavrsi sa mnogo brze.
Naravno da cela prica zavisi od strucnosti lekara i anesteziologa, a ja stvarno za lekare u Beogradu nisam cula nijednu losu rec, bez obzira o kom porodilistu je rec, ali zato znam da su moje sestre koje zive u Sapcu, kad sam rekla da cu se poradjati sa epiduralom imale toliko groznih prica, da me prosla jeza.
Ja sam ipak ubedjena da je u pitanju malo vise prenemaganje, nego nesto drugo.
I GLASAM ZA EPIDURAL.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 20, 2005 3:22 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jan 12, 2005 12:01 am
Postovi: 1058
Lokacija: Beograd
:-? Moram da vas ispravim, nigde se ne radi porođaj u epiduralu već u periduralu. U epiduralu se radi između ostalog npr. carski rez i nešto je rizičniji.
Razlika je u tome što kod peridurala anestetik ubrizga oko (peri) dure, tj. pre tvrde opne (moždanice) koja okružuje kičmenu moždinu.
Kod epiduralne anestezije probija se iglom tvrda opna (dublji ubod) i anestetik ubrizgava kontinuirano u prostor između tvrde opne i kičmenog kanala.
Iz mog akušerskog iskustva mogu vam preneti da periduralna anestezija čak skraćuje trajanje porođaja. Porođaj je komforniji.
Normalno je da postoje i kontraindikacije, na prvom mestu poremećaj zgrušavanja krvi.
Što se tiče bola u porođaju, bol je ipak subjektivni osećaj, objektivne stvarnosti i jako je individualan. Jako veliki broj žena nema bolove.
Na kraju krajeva bol je simptom bolesti, a trudnoća i porođaj to svakako nisu.
Izuzimam tzv. spastične porođaje, disproporcije, prerano započete i lekovima na silu indukovane porođaje jer se lekaru ne dolazi ili nemože da dođe kad hoće u porodilište, a opet bi da "slučaj" završi! :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Apr 21, 2005 4:13 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Apr 21, 2005 4:06 pm
Postovi: 1
Jako je vazno samo pre nego sto se bilo ko odluci na epidural, da razgovara sa lekarom koji ce isti sprovesti i tako upozna detaljno sa procedurom i mogucim posledicama. Takodje je bitno da se urade faktori koagulacije.
Meni je ustanovljena tom prilikom trombocitopenija, tako da definitivno nisam bila dobar kandidat za epidural.
Inace, pravi porodjaj ( bar mene ) nije mnogo boleo, isto kao jak mentrualni bol. Najvaznije je samo znati tehniku, kako da se izgura beba :) Posebno je vazno to objasniti onome ko ide na epidural.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Apr 25, 2005 8:46 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Nov 03, 2004 10:13 pm
Postovi: 169
Lokacija: Beograd
Moram da vas ispravim, nigde se ne radi porođaj u epiduralu već u periduralu.

Sorry Pedja, koristila sam izraz koji su i lekari koristili.
Rekao si da se epudiral daje kontinuirano. Kako se daje peridural? Pitam jer je meni anestezija ubrizgavana nekoliko puta, a kateter bio ubacen na pocetku i stajao do kraja porodjaja.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 84 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 21 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: