Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Molim za pomoc sve kolege!
PostPoslato: Sub Nov 15, 2008 3:57 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Avg 07, 2008 3:37 am
Postovi: 194
Lokacija: Beograd
Dakle,posto sam pedijatar,pokusavala sam da se ne uplicem suvise u dijagnostiku i terapiju jedne meni veoma bitne odrasle osobe.
Kako se stvari razvijaju uz stalna iznenadjenja ne znam sta dalje ciniti.
Vrlo rado cu prihvatiti svaki savet i sugestiju ,kao i popravku.
Osoba z.pola,stara 57 god.U stanju dvogodisnjeg prevelikog psihickog stresa.
Pre godinu dana poceo se javljati prejak bol u trajanju od par min ispod levog rebarnog luka.EHO trbuha tada bo.
Zakazana gastro i kolonoskopija,na koju odlazi u januaru 2008.
Gastroskopija GERB,Hiatu shernia.Antrum posut hronicnim i svezim eroijama,pilorus retroponiran bulbus deformisan sa znacima bulbitisa
HPGastritis antralis hronica superfitialis et activa HP status +++
Terapija po protkolu za HP.Simptomi se smanjuju,a na kolonoskopiju ne odlazi.
U junu ove godine naglo pocinje da slabi sve vise malaksava i oseca pospanost.Bol ispod desnog r. luka se javlja i dalje.Zali se na aritmije i nesvestice.
Odbija preglede,te na insistiranje da je bar ja pogledam u oktobru pristaje i ja dobijam sledece.
Glava fizicki bo
Vrat uvecane linfne zlezde obostarano jasno ogranicene,desno neosetljive,levo bolne na dodir.Velicina lesnika.
Stitna zlezda uvecana,bolna na dodir,desno se palpira vise malih elasticnih nodusa,levo jedan nodus izrazito cvrst i izrazito bolan na dodir.Oko santimetar velicine.
Dojke,desna b.o displastcno sitnije promene,u levoj u centralnom kvadrantu mamilarno,pipa se cvoric velicine do 1 cm,cvrs,bolan,palpabilno jasno ogranicen.U levo aksili lgl sa karakteristkama benigne od oko 1 cm
Trbuh fizicki b.o na prednjem levom zidu imenjen mladez nejasnih ivica u ravni koze,sa 3 nijanse,velicine oko 2cm
Ingvinalne l.zlezde uvecane levo.
Vaginalno krvarenje po uzimanju brisa i stravican bol pri istom.Inace u menopazui sest godina bez krvarenja u medjuvremenu...
Gornji ekstremiteti bo, sa potkoznim cvoricccim velicine lesnika na nadlakticama,dva levo,jedan desno.Donji otok ,blag oko skocnih zglobova.MNastavljamsutra,ne mogu vise da kucam...

_________________
Verujem da ima entuzijasta medju nama!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Nov 15, 2008 7:46 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Okt 22, 2006 7:52 am
Postovi: 408
Draga koleginice,
ja - kao stomatolog, ne mogu mnogo da vam pomognem. Ja samo vrlo jasno shvatam o cemu govorite, i slicno kao i vi imam neke ideje sta bi sve moglo da bude, koje mi se nimalo ne dopadaju.
Samo zelim da vas pozdravim, da vas podrzim, da vam kazem da.... ne dajte se. Eh, sto nisam Bog da mogu nesto....:(.
Svako dobro i cuvajte se.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: U svakom slucaju hvala!Evo i nastavka...
PostPoslato: Sub Nov 15, 2008 1:56 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Avg 07, 2008 3:37 am
Postovi: 194
Lokacija: Beograd
Mnogo hvala!
Dakle,po mom uvidu u navedeno,teram je da ode na pregled ponovo te se od strane dva radiologa i hirurga potvrdjuju Tu tireoide,dojke,mladeza.Uradjena kolonoskopija
bo.
Nalazi precizno sledeci
KARDIOLOG Angina pectoris,flutter atrialis
2 Radiloga i dva hirurga _ Vezano za tireoidu Stitna zlezda nodozno izmenjena sa leve strane palpira se cvrst nodus velicine 1 cm,reaktivna limfadenopatija vrata.Eho vrata Desni rezanj i istmus su primerene velicine ap promer 19 i 3 mmm,levi rezanj lako uvecan promera 23 mm.
S.zl u celini je nehomogeno izmenjena,nehomogene eho strukture,sa brojnim nodusima uoba reznja koji su obostrano relativno jasnoograniceni nehomogeni iprozeti mikrokalcifikatima,najveci u desnom renju interpolarno blize donjem polu promera 13 mmm,najveci u levom reznju takodje interpolarno blize donjem polu promera 21*12 mm.Nodusi u levom reznju subrojniji i veciPotrebna je hitna konsultacija hirurga.Lgl vrata obostrao blago reaktivno uvecane.
2 radiologa i dva hirurga u vezi sa dojkom Mamografija Dojke su pretezno fibrolipomatozne,glandularno tivo obostrano ocuvano centralno i na spoju LK,u levoj dojci u GLK(acr 2),adenomatozno displazno izmenjeno.U CK LEVE DOJKE,PREMA SPOJU dk DIFERENCIRA SE MALA KRUZNA PROMENA RADIOGRAFSKI BENIGNIH OSOBINA PROMERA OKO 6MM.U PROJEKCIJI LK SAMO NA CC SNIMKU DIFERENCIRA SE MIKROKALCIFIKAT PROMERA OKO 6 MM KOJI NAJPRE ODGOVARA KALCIFIKOVANOM FIBROADENOMU.
UCINJEN DOPUNSKI EHO NA LEVOJ DOJCI CENTRALNO RETROALVEOLARNO SE DIFERENCIRAMALI KRUZAN JASNO OGRANICEN SOLIDNI TU CENTRALNO VASKULARIZOVAN,PROMERA OKO 7 MM,ULTRASONOGRAFSKI LAKO SUSPEKTAN.u dlk UOCAVAJU SE DVA MAKROKALCIFIKATA PROMERA PO 6 MM.oBOSTRANO AKSILARNO ,VISE LEVO MULTIPLE REAKTIVNE L ZLEZDE PROMERA DO 15 MM
tU MAMMAE L. SIN LIMPHADENOPATIA AXILL. BILLL. BI RADS DD2 LD4A
nEOPHODNA HITNA HIRURSKA KONSULTACIJA
hIRURG t1n1mO
MLADEZ HIRURG PROMENA ODGOVARA MELANOMU IN SITU.DERMOSKOPIJA POTVRDJUJE
lABORATORIJA SAVRSENA BLAGA ANEMIJA HGB OKO 116 OSTALO APSOLUTNO SVE BO
bRIS GRLA I KOPROKULTURA MALA KOLICINA CANDIDDAE
URIN NITRITI
URINOKULTURA ESHERICHIA COLLI 25 000

dA LI JE MOGUCE DA POSTOJE TRI CA NEZAVISNO?
pOSTO NI NJIHOVO EVENTUALNO POSTOJANJE NE OBJASNJAVA KL SLIKU DA LI BI MI NEKO MOGA PREDLOZITI NA STA SE JOS USMERITI...SISTEMSKE BOLEST,ENDOKRINI SINDROMI...,VIRUSI...,TBC...
STA OMASUJEMO?!
pOZDRAV I MOLIM VAS ZA SVAKI PREDLOG!

_________________
Verujem da ima entuzijasta medju nama!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: I JOS NETO
PostPoslato: Sub Nov 15, 2008 1:59 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Avg 07, 2008 3:37 am
Postovi: 194
Lokacija: Beograd
OKULTNO KRVARENJE U STOLICI,GIN NALAZ UREDAN,PAPA SE CEKA KRVARENJE PO UZIMANJU BRISA SE PONAVLJA,JAK BOL PRI PREGLEDU

_________________
Verujem da ima entuzijasta medju nama!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Nov 15, 2008 5:00 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Okt 22, 2006 7:52 am
Postovi: 408
Ne znam da li je moguce da postoje tri nezavisna primarna maligniteta, ako to pitate, ali dva sam videla mozda nekoliko puta za poslednjih 20+ godina: ca dojke + melanom, ca dojke + ca ovarijuma, ca dojke + ca colon ascendensa, ca dojke + ca cerviksa. Jedna od ovih zena je bila, na zalost, majka moje bliske prijateljice readiologa/brahiterapeuta, koja mi je tada rekla da je kod prisustva multiplih primarnih karcinoma na jednoj istoj (zenskoj) osobi (sa ca dojke) za sumnjati na jednu odredjenu gensku anomaliju, i tada (prosle godine) je i dokazana jedna odredjena, a koja - nemam pojma.
Kod pacijentkinje sa ca dojke+melanom, su smatrali da je melanom novi primarni tumor, ali kao posledica terapije ca dojke, javio se neki mesec kasnije, dakle (prema mom ucenjima mojih prof. hirurgije) ne bi bas spadao u multiple primarne tumore, zbog nedostatka vremenskog sinhroniciteta.
Osim ovoga, secam se da su nas ucili da kod Hodgkin-a (ili non-Hodgkin-a, ne secam se) realno za ocekivati drugi malignom.
Ja sam pre vise godina radila epitezu kod pacijentkinje sa retrobulbarnim sarkomom, koja je imala multiple primarne tumore i neku vrstu genetskog oboljenja (zena je zivela u Svedskoj, pa je odande donela nalaze), mislim da se sindrom zove Li Fraumeni ili slicno, ali meni je sasvim nepoznata stvar.
Dakle, sigurna sam da postoji mogucnost da je su u pitanju multipli primarni malignomi, uopsteno gledano.
Zao mi je sto za dalje nemam pojma, srdcan pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Nov 15, 2008 5:01 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Okt 22, 2006 7:52 am
Postovi: 408
miminamama je napisao:
Ne znam da li je moguce da postoje tri nezavisna primarna maligniteta, ako to pitate, ali dva sam videla mozda nekoliko puta za poslednjih 20+ godina: ca dojke + melanom, ca dojke + ca ovarijuma, ca dojke + ca colon ascendensa, ca dojke + ca cerviksa. Jedna od ovih zena je bila, na zalost, majka moje bliske prijateljice readiologa/brahiterapeuta, koja mi je tada rekla da je kod prisustva multiplih primarnih karcinoma na jednoj istoj (zenskoj) osobi (sa ca dojke) za sumnjati na jednu odredjenu gensku anomaliju, i tada (prosle godine) je i dokazana jedna odredjena, a koja - nemam pojma.
Kod pacijentkinje sa ca dojke+melanom, su smatrali da je melanom novi primarni tumor, ali kao posledica terapije ca dojke, javio se neki mesec kasnije, dakle (prema mom ucenjima mojih prof. hirurgije) ne bi bas spadao u multiple primarne tumore, zbog nedostatka vremenskog sinhroniciteta.
Osim ovoga, secam se da su nas ucili da kod Hodgkin-a (ili non-Hodgkin-a, ne secam se) realno za ocekivati drugi malignom.
Ja sam pre vise godina radila epitezu kod pacijentkinje sa retrobulbarnim sarkomom, koja je imala multiple primarne tumore i neku vrstu genetskog oboljenja (zena je zivela u Svedskoj, pa je odande donela nalaze), mislim da se sindrom zove Li Fraumeni ili slicno, ali meni je sasvim nepoznata stvar.
Dakle, sigurna sam da postoji mogucnost da jesu u pitanju multipli primarni malignomi, uopsteno gledano.
Zao mi je sto za dalje nemam pojma, srdcan pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Ponovo hvala!
PostPoslato: Ned Nov 16, 2008 2:20 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Avg 07, 2008 3:37 am
Postovi: 194
Lokacija: Beograd
Da,pitala sam za postojanje tri primarna malignoma,a po svemu sudeci bice i cetvrtog papa 3 b grupa...
Trazila sam i to da li je u pitanju neki od do sad poznatih sindroma ,jer drugarica koja je radiolog nece da mi da sve informacije...
Takodje me zanima da posto ni jedan od njih,malignoma,ne moze da pokrije kl sliku,da li neko ima predlog sta bi smo dalje mogli proveriti i sta propustamo...
Mnogo hvala...!!!

_________________
Verujem da ima entuzijasta medju nama!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Nov 16, 2008 9:02 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 01, 2007 12:38 pm
Postovi: 3083
nazalost, moguca su tri tumora kao odvojene bolesti.
od ova tri tumora najopasniji je melanom-i za svaku klinicku nejasnocu treba ustanoviti da li je eventualna metastaza pre svega melanoma!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: opet hvala!
PostPoslato: Ned Nov 16, 2008 10:18 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Avg 07, 2008 3:37 am
Postovi: 194
Lokacija: Beograd
Prosto ne mogu da verujem da je ovo 4 tumor,stigao rezultat biopsije grlica potvrjen adenocarcinoma cervicis invasiva HG3.
Stvarno je neverovatno.Naravno da mi je jasno za melanom,ali ona ne izgleda kao da ima multiple meta,vec nesto sistemski,ili ja hocu da u to verujem...
Koja bi meta pokrila subfebrilne temperature dva meseca,nocno znojenje,mrsavljenje i pored jela,malaksalost,reaktivne limfne zlezde od vrata ,preko aksila do prepona ,tahiaritmije koje se pojavljuju odjednom,asimptomatsku anginu pectoris takodje odjednom, kalcifikacije u plucima,zato mi se cini da ozbiljno propustamo jos nesto.... :cry:
U svakom slucaju sledi scintigrafija kostiju u ponedeljak...,a ako vam padne bilo sta na pamet...
Mnogo hvala!

_________________
Verujem da ima entuzijasta medju nama!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Nov 16, 2008 10:31 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 01, 2007 12:38 pm
Postovi: 3083
paraneoplasticki sindrom moze biti objasnjenje.
a mozda je sve na terenu nekog (jos nedijagnostikovanog) limfoma.
angina se ispoljila jer je srce optereceno tahikardijama zbog temperature.
scintigrafija ce pomoci da se lokalizuju sve promene i sklopi slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: evo novih vesti...opet nesto omasujemo bice
PostPoslato: Uto Nov 18, 2008 11:52 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Avg 07, 2008 3:37 am
Postovi: 194
Lokacija: Beograd
Mnogo hvala!
Definitivno jeste paraneoplasticki Sy,ali je ovo po broju primarnih tumora za case report....
Dakle,apsolutno su iskljuceni maligniteti kao uzrok subfebrilnosti i navedenog opsteg stanja.Izvrsena je reskcija melanoma,apsolutno,po 3 patologa in situ.Ostale intervencije anesteziolog odlaze do definisanja razloga subfebrilnosti.Izriciti su u tome.
Onkolozi i radiolozi se slazu ne iz istog razloga,vec,plaseci se da bi eventalna opsezna intervencijamogla biti trigger za jos koji malignom...
svi su za detaljno preop ispitivanje subfebrilnosti...
Virusologija se ceka,u cetvrtak bi trebalo da bude gotova,elektroforeza proteina isto.uradjen PPD juce,danas posle samo 24 h 5mm,deluje,da ce preci 6mm,scintigrafija kostiju bo...Candida i eshericha pokrivene terapijom.
Gubimo suvise vremena,narocito to mislim u odnosu na ginekolosku problematiku,a nikako da uhvatimo razlog subfebrilnosti...
opet,ako bilo ko ima predlog...,voljna sam da sve saslusam...
Pozdrav!Hvala!

_________________
Verujem da ima entuzijasta medju nama!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: