Reč je o tome da vaš otac ima začepljenje (delimično ili potpuno) neke od koronarnih arterija (to su arterije koje idu površinom srca i daju grane koje ulaze u srčani mišić i hrane ga krvlju).
Delimično zapušenje tih arterija dovodi do oboljenja koje se zove angina pectoris (tada je smanjen dotok krvi, ali ipak postoji, pa je nedostatak kiseonika delimičan, ali proizvodi bol koji prestaje i javlja se opet, zavisno od napora i veličine suženja). Potpuno zapušenje neke grane koronarne arterije daje infarkt.
Suženje može da se reši samo balon dilatacijom (to se skoro više ne radi), balon dilatacijom sa stentom (najčešće se to radi, objasniću kako posle) i operativnim zahvatom koji se zove by-pass (rezervisan za slučajeve sa puno zapušenja, 3 pa naviše ili gde ne može da se stavi stent).
Stent je metalna mrežica i izgleda ovako
Postavljanje stenta radi se u lokalnoj anesteziji. Lokalna anestezija da se u predeo prepone. Napravi se mali rez iznad butne arterije. Posebnom tehnikom se u arteriju uvede kateter. Na vrhu tog katetera nalazi se izduvani balončić a oko njega se nalazi obavijen stent. Kada se dođe do zapušenja, lekar ga probije i postavi balon sa stentom tačno u redinu zapušenja. Sve se to prati preko rendgena. Kada se nađe na pravom mestu, balon se naduva i raširi arteriju na onu veličinu koliko treba da bude. Stent se raširi sa balonom, a balončić se izduva. Stent dalje drži arteriju proširenom i omogućava da postoji normalan protok krvi kroz nju.
Ovde ima jedna slika kako izgleda zapušenje, kako izgleda taj balončić i kako izgleda kada se stavi stent.
, a original link je
http://www.harthosp.org/cardi/des.htm
Samo ukucajte stent u Google i imaćete gomilu sajtova. To je nešto što se danas dosta radi.
Procedura je prilično bezbedna, ali kao i kod svega što se radi moguće su komplikacije, ali to je retko.