E sad onaj malo nezgodniji deo svega ovoga lepog shto sma izpisala poslednjih dana
Ko se ne pazi i nije dobar prema svojim polnim organika...
Vaginalne infekcije
Normalna vagina predstavlja visoko kiselu sredinu u kojoj zive uravnotezeno milioni bakterija. Jedna posebna vrsta bakterija, LAKTOBACILI, proizvodi hidrogen peroksid koji drzi ostale bakterije pod kontrolom sprechavajuci njihovo preterano mnozenje. Ali ponekad kada se stvari otmu kontroli gljivice ili bakterije mogu preterano da se namnoze i izazovu infekciju ili vaginitis. Stres, nezdrava ishrana, medicinski problemi poput dijabetesa, uzimanje antibiotika mogu povecati shanse da dobijete neki oblik vaginitisa. Vecina zena je bar jednom u zivotu imala neku vaginalnu infekciju.
Bakterijska vaginoza (BV)
Najcheshca vrsta vaginalne infekcije je bakterijska vaginoza takodje poznata pod nazivom nespecifichan vaginitis, izazvan bakterijama (najcheshce Gardnerella vaginalis ili druge anaerobne bakterije) koje inache normalno zive u vaginalnoj sredini ali dolazi do njihovog umnozavanja i one najdjachaju nepatogene bakterije. Infekcija izaziva redak, sivkast ili zelenkast iscedak koji ima smrdljiv vonj na ribu koji se pogorshava tokom menstruacije ili kada se vaginalni sekret pomesha sa spermom. Simptomi ako ih ima ukljuchujusvrab ili peckanje u vagini. bakterijska vaginoza se lechi antibioticima, vaginalnom mashcu ili vaginaletama u trajanju od 5 do 7 dana. BV se ne smatra polno prenosivom boleshcu ali ako imate uchestale infekcije onda i partner treba da se lechi.
Gljivichna infekcija
Candidiasis je gljivichna infekcija prouzrokovana Candidom albicans gljivicom koja u malom broju mormalno zivi u vagini mada i druge vrste gljivica mogu biti odgovorne za infekciju. Gljivichna infekcija izaziva ozbiljan svrab i pechenje u stidnici i vagini. Iscedak je gust i grudvichast, slichan siru. Ipak iscedak moze biti i proredjen. Ponekad simptomi su samo crvenilo i oteknuce stidnice i vagine. (Kao sto ste u prethodnim tekstovima mogli da prochitate a da ponovim i ovde- gust i belichast sekret sam po sebi ne predstavlja gljivichnu infekciju)
Gljivichna infekcija je chesta i moze biti izazvana stresom, ishranom bogatom secerima i ugnjenim hidratima, antibioticima, kontraceptivnim tabletama, trudnocom ili tesnom odecom. Mozete ej dobiti i bez ikakvog razloga. Tretman obuhvata upotrebu vaginalnih masti, tableta ili supozitorija. Lekove treba naneti kako u vaginu tako i na stidnicu jer su obichno obe zahvacene infekcijom u isto vreme.
Ako ste vec jendom imali gljivichnu infekciju u proshlosti a sigurni ste da ste je ponov dobili i da nije u pitanju nisht aozbiljnije, mozete sami u apoteci kupiti masti ili vaginalete protiv gljivichnje infekcije. Ali ako niste sigurni da su vashi simptomi uzrokovani gljivichnom infekcijom trebali bi posetiti lekara.
Ako imate cheste gljivichne infekcije potrudite se da svaki dan popijete chashu jogurta koji sadrzi Lactobacillus acidophilus. Svakodnevno uzimanej tableta belog luka i acidophilusa moz epomoci da ublazite i proredite gljivichne infekcije.
Dok imate gljivichnu infekciju polni odnos moze biti bolan i poshto je sperma alkalna seks bez kondoma tokom gljivichne infekcije moze da pogorsha stanje jer ce izazvati umnozavanje gljivica. Ako imate oralni seks vash partner ce se sigurno zaliti da imate gorak ukus i neprijatan miris. Zato nemojte imati nikakve odnose tokom infekcije (ako bash ne mozete da odolite seksu onda obavezno koristite kondom i obavezno stavite lek u vaginu posle snoshaja). Gljivichna infekcija se ne smatra seksualno prenosivom boleshcu ali bi i vash partner trebao da se lechi ako su infekcije uchestale.
Trihomonijaza
Trihomonijazu uzrokuje parazit nazvan trihomonas koji se prenosi polno ili u redjen broju sluchajeva neseksualnim putem. Mozete primetiti snazan svrab u predelu stidnice i vagine kao i smrdljiv iscedak koji je redak, vodnjikav, penast, zuckast, zelenkast ili siv. Ponekad se ne jave nikakvi simptomi.
Trihomonijaza se lechi jednodnevnom kurom antibiotika, mada je ponekad potreban i duzi tretman. Buduci da se trohomonijaza prenosi seksualnim pute, i vash partner mora da se lechi.
Ako vam doktor uspostavi dijagnosu vaginalne infekcije veoma je bitno da sprovedete ceo tretman. Mozete se osetiti bolje vec nakom nekoliko sati po pochetku lechenja ali ako prerano zavrshite lechenej infekcija ce se vratiti. Polni odnos tokom infekcije moze izazvati neprijatno pechenje, ili iritaciju pa bi trebalo da se suzdrzite. Pitajte doktora da li vam preporuchuje snoshaj tokom lechenja infekcije.
Ostale seksualno prenosive bolesti pogledajte u podforumu Polne bolesti, prva i jedina lepljiva tema.