
Kreatin je sastojak koji se proizvodi u našem organizmu a može se uneti i putem ishrane ili kao dodatak ishrani. Kreatin čine tri aminokiseline: arginin, glicin i metionin. Naša jetra je u stanju da kombinuje ove tri aminokiseline i stvara kreatin. Kreatin se stvara u jetri, bubrezima i pankreasu i transportuje se do mišića putem krvi. Kad stigne do mišića, konvertuje se u kreatin-fosfat. Ovaj visoko potentni metabolit se koristi za regeneraciju primarnog izvora energije za mišiće – ATP-a (adenozin-tri-fosfat). Za razliku od steroida, kreatin je 100% prirodan i može se naći u mnogim namirnicama, tako da nikada ne može biti zabranjen za upotrebu u bilo kom sportu. Veoma bogati kratinom su haringa, tunjevina, losos i goveđe meso. Ali ipak, najbolji izvor kreatina je kreatin monohidrat.
Kreatin monohidrat je najpopularniji i najefektivniji dodatak ishrani kod bodibildera. Svi koji ga redovno koriste pokazuju ogromne napretke.
Kreatin je otkriven još 1832. godine, ali su naučnici tek 1923. godine otkrili da se preko 95% kreatina skladišti u mišićnom tkivu. Prvi članak o uticaju kreatina na bodibildere objavljen je još 1926. godine!
Iako se već dosta dugo zna za kreatin, prva ozbiljnija upotreba kreatina za pospešivanje sportskih rezultata, bila je 1992. godine na Olimpijskim igrama u Barseloni.
Uloga kreatina u mišićnoj kontrakciji
Kako bi bilo moguće izdržati naporne i intenzivne treninge, mišići izvlače energiju iz serije reakcija koje uključuju adenozin tri-fosfat (ATP), kreatin fosfat, adenozin di-fosfat (ADP) i kreatin. Nivo ATP-a je relativno konstantan a daje energiju tako što otpušta molekul fosfata i postaje ADP. ATP se regeneriše kada kreatin fosfat oslobodi molekul fosfata koji se spaja sa ADP-om. Zalihe kreatin fosfata traju prvih 4-5 sekundi rada mišića, tako da mora postojati drugi izvor energije koji će omogućiti mišiću da ordži aktivnost.
Naučnici su utvrdili da uzimanje kreatin monohidrata povećava mišićnu masu i snagu tokom napornih treninga. Smatra se da se ovi pozitivni efekti realizuju putem akumulacije kreatina u mišićnim ćelijama što, kako se utvrdilo, povećava zadržavanje kreatin-fosfata u mišićima. Kreatin-fosfat je primarni izvor energije koji se koristi za regeneraciju ATP-a (koji čini biološku oznaku za energiju u mišićima). Povećavanjem zaliha kreatin-fosfata čistim kreatinom omogućava mišićima da izdrže veći napor tokom treninga i da brže rastu. Međutim, skorija istraživanja ukazuju na to da kreatin monohidrat na druge načine povećava stvaranje energije.
Kanadski istraživači su otkrili da dodatni unos kreatin monohidrata kod glodara povećava aerobnu razgradnju glukoze a smanjuje stvaranje mlečne kiseline. Aerobno znači da je potreban kiseonik za odvijanje reakcije. Put aerobnog stvaranja energije je primarni način metabolizma energije putem kog se proizvode najveće kličine ATP-a. Nagomilavanje mlečne kiseline u mišićima je nusprodukt metabolizma energije bez kiseonika i glavni je uzrok umora i mišićne slabosti.
Na osnovu svega toga, možemo zaključiti da unos kreatin monohidrata pospešuje proizvodnju energije u mišićima na više načina nego što se ranije smatralo. Uzimanjem kreatina povećavaju se zalihe kreatin-fosfata i povećava se aerobna proizvodnja energije