TRUDNOĆA I DIJABETES

Najveći domaći Podforum o dijabetesu. U velikoj bazi podataka možete pronaći mnoštvo odgovora i saveta koliko imate šećernu bolest ili jednostavno želite da naučite više o njoj. Pitajte sve što Vas zanima i vrlo brzo ćete dobiti odgovor od naših stručnih saradnika.

Moderatori: moderato, admin, vlada99, Diabeta

Odgovori
BoJJo
Aktivan član
Aktivan član
Postovi: 435
Pridružio se: Uto Dec 20, 2005 1:46 pm
Lokacija: Luksemburg

Post od BoJJo »

Ne, vec kazem da je visok Hba1c=visok ili neravnomjeran secer. A to NIJE dobro ni za tebe ni za bebu. Ako to znamo, onda je abortus sporedna stvar. Mislim da osobe sa dijabetesom, tj zene u ovom slucaju, bas moraju da planiraju trudnocu.
Tip 1 od sept 1990. Minimed & Humalog od feb 1998.
frosi
Novi član
Novi član
Postovi: 12
Pridružio se: Čet Dec 27, 2007 1:39 am
Koliki je zbir brojeva cetiri i pet: 5
Lokacija: makedonija

Post od frosi »

hvala sad sam te razumela
anterfon
Novi član
Novi član
Postovi: 10
Pridružio se: Pet Dec 28, 2007 2:55 pm

Post od anterfon »

:D Veliki pozdrav svim medenim [b]BUDUĆIM MAMAMA i takođe pozdrav VEOMA HRABRIM MAMAMA[/b]koje su sigurno kao žarko sunce čekale da poljube svoje prekrasno malo bebče.Već 21god. sam dijabetičar. 2,5 god. sam u braku.Zatrudnela sam u svojoj 27.god.I sada moja malecka ima 7mes.7dana.Da napomenem pre trudnoće redovno sam kontrolisala šećer,odlazila kod svog dr redovno na kontrole(već kad idem po redovnu mesečnu nabavku)Pre osnivanja porodice upoznala sam svog predivnog i tolerantnog supruga[/b]sa rizikom koji možemo imati što se tiče trudnoće i ploda,ali dok sam ja skeptično pala u dilemu da li ja to mogu i da li sam pored svog nedostatka sa kojim se nosim i živim sposobna da izdržim trudnoću i da pretrpim porođaj i sve što sledi... Trudnoću sam vodila u [i]NS u GAK[/i]-u kod [i]dr RADE TEŠIĆendokrinolog i kod dr TANJE TEŠIĆginekolog.[/i]Na odeljenju patologije ležala sa 4 puta gde sam kompletno hospitalizovana sto je za svaku pohvalu.Pila sam FOLNU KISELINU u prva IIImes. i u II trimestru gvožđe.Profile šećera su mi svakodnevno radili,kompletna krvna slika,pri prvom i pred porođaj išla sam u polikliniku kod oftomologa na kompletan pregled,neurolog me je pregledao pri prvoj hospitalizaciji,takođe mokraća (protinurija,...),razgovor sa psiologom(tamo je zastupljen svakodnevno sa svim trudnicama s odeljenja),angažovanost medecinskog osoblja,dr ,servirki,...nemogu vam opisati prezadovoljna sam bila.Takođe organizovali smo veliki broj seminara što od GAK-a NS (u vidu obuke lekara i med.osoblja,)što od udruženja dijabetičara Vojvodine ( VELIKO VAM HVALA omogućili su aparatiće za vađenje krvi kapilarno)Primila sam ovu obavezu uz osmeh i veliku nada da olakšam budućim mamama,hrabro sam gazila staze i brojala dane.Prvo sam se spremala psihički da se porodim carskim rezom,ali pošto je sve bilo [b]kao primer iz knjige [/b]na svim posmatranjima(hospitalizacije), PORODILA SAM SE PRIRODNIM PUTEM; VRLO BRZO(u 8h sam išla na pregled,oko 12h sam bila u liftu koji je vodio prema porođajnoj sali, porođaj je krenuo u 12:30 [/u][/b]a već u 13:30 sam ljubila moju preslatku ćerkicu koja je bila duga50cm,teška3400gr,ocenjena 9i10[b][u] I već posle dva sata odveli su nas u sobu.Ja sam je prvi put podojla već oko 18:00 i sada je dojim i mazim i ljubim i svima od srca želim da ostvare svoj san da se neustručavaju ,da veruju, da se nadaju, da vole[b]...[/b][b]ALI PRE SVEGA CENITE SEBE I SEBI ŽELITE DOBRO,VI STE KAKO ODGOVORNI ZA SEBE TAKO STE ODGOVORNI ZA MALO PASULJČE KOJE RASTE U VAMA A KASNI U MAŠEM SRCU I SA VAMA.USTRUČAVAJTE SE OD STVARI KOJE VAM SMETAJU A ŠETAJTE SE, VOLITE, MAŠTAJTE, JEDITE VOĆE(meni je u I i III trimestru pa i posle porođaja padao šećer pa sam jedva i primala insulin2j+6j+0j aktrapid 6j levimir, a pre porođaja doze su mi bile 12j+10j+10j lantus 12jinsulatard)ČITAJTE PAMETNA DELA,SLUŠAJTE MUZIKU,RADUJTE SE SVAKOM DANU I [/b]NAVIKAVAJTE SUPRUGA DA BUDE UZ VAS A KASNIJE I UZ DETE[b][/b][/u]
milena pg
Novi član
Novi član
Postovi: 11
Pridružio se: Sre Nov 21, 2007 4:33 pm

Post od milena pg »

Citajuci danas nesto na internetu naidjoh NA OVO I REKOH BILO BI KORISNO DA ovo znaju sve buduce mame dijabeticarke :roll: :roll: :roll: *DUGO JE ZA CITANJE ALI VRLO POUCNO*

Dijabetes tipa 1 i trudnoća
Dijabetes tipa 1 ili "mladenački" dijabetes, bolest je koju karakterizira oštećenje beta-stanica u gušterači koje su odgovorne za lučenje inzulina. Inzulin prvenstveno kontrolira metabolizam glukoze u krvi, ali i metabolizam drugih tvari. Zbog toga su bolesnici oboljeli od dijabetesa tipa 1 do kraja života ovisni o nadomjesnoj terapiji inzulinom. Smatra se da se radi o autoimunoj bolesti, odnosno o bolesti u kojoj vlastiti organizam stvara protutijela koja uništavaju beta stanice. Tome doprinosi genetsko nasljeđe, ali i okolišni faktori kao što su virusne infekcije ili kemijski toksini.
Postoji nasljedni rizik nastanka bolesti. Ukoliko majka boluje od dijabetesa tipa 1 rizik za dijete iznosi 1-3%, kod očeve bolesti rizik iznosi oko 6%, a ako oba roditelja boluju od dijabetesa tipa 1, vjerojatnost da će i djeca oboljeti je čak 20%.

Perinatalna smrtnost
Prije otkrića inzulina perinatalna smrtnost djeteta (smrtnost od 26. tjedna trudnoće do 7 dana nakon poroda) kod dijabetičnih trudnica iznosila je 65%, a smrtnost majke do čak 30%. Međutim nakon otkrića inzulina dolazi do naglog pada majčine smrtnosti i danas se ona ne razlikuje od one u općoj populaciji.
Perinatalna smrtnost djeteta nešto se sporije smanjivala. Kako bi ishod za dijete bio optimalan osim otkrića inzulina bila je potrebna i vrhunska organizacija skrbi za dijabetične trudnice,Perinatalna smrtnost djece trudnica koje boluju od dijabetesa tipa 1 u Referentnom centru za dijabetes jednaka je onoj u vodećim svjetskim centrima i posljednjih nekoliko godina iznosi 1,8%.

Prekoncepcijska obrada
Kod žena koje boluju od dijabetesa tipa 1, a planiraju trudnoću, potrebna je prekoncepcijska obrada, odnosno detaljna medicinska obrada prije začeća. U prekoncepcijskoj obradi potrebni su savjeti o prehrani, adekvatna inzulinska terapija kako bi se postigla zadovoljavajuća razina glukoze u krvi te detaljni pregledi okulista i nefrologa (specijaliste koji se bavi bolestima bubrega). Važno je pratiti razinu glikoliziranog hemoglobina u krvi (HbA1c) koji nam ukazuje kakva je bila prosječna razina glukoze u krvi u posljednja 3-4 mjeseca. Prije začeća potrebno je postići vrijednosti HbA1c manje od 7%.
Spontani pobačaji i kongenitalne malformacije
Veće kongenitalne malformacije su dva do četiri puta češće nego u općoj populaciji. Češći su i spontani pobačaji. Rizični čimbenici za njihov nastanak su nikakva ili loša prekoncepcijska obrada, kao i hiperglikemija (povišena razina glukoze u krvi) u prvih osam tjedana trudnoće.
Najčešće su malformacije srca i krvnih žila i malformacije središnjeg živčanog sustava. Zbog navedenog, potrebno je određivati razinu HbA1c u prvom tromjesečju trudnoće, serumski alfa fetoprotein između 15-18. tjedna trudnoće, kao i provoditi redovite ultrazvučne preglede tijekom cijele trudnoće.

Rast fetusa
Karakteristika dijabetične trudnoće je ubrzan rast fetusa i rađanje makrosomnog djeteta. Novorođenče teže od 4.000 grama naziva se makrosomnim. Makrosomija nastaje zbog toga što povišena razina glukoze u krvi majke povisuje razinu glukoze u krvi djeteta. Stalna prekomjerna ponuda glukoze fetusu dovodi do povećane proizvodnje inzulina od strane fetusa što rezultira pojačanim rastom svih stanica i tkiva osim središnjeg sustava. To neće ostaviti nikakva značajnog traga na djetetu osim što može znatno otežati porođaj. Međutim kod dijabetičnih trudnica zbog oštećenja krvnih žila ili bubrega može doći do razvoja povišenog tlaka u trudnoći (preeklampsija) što je u pravilu povezano sa slabijom prokrvljenošću posteljice i njezinim nedovoljnim razvojem. Kao posljedica toga do djeteta dolazi smanjena količina glukoze i kisika, što rezultira zaostajanjem u rastu, u tim slučajevima opasnost za dijete je nešto veća.

Komplikacije dijabetičnih trudnica
Infekcije su znatno češće u dijabetičnih trudnica. Češću su infekcije mokraćnih i dišnih putova, infekcije rane nakon carskog reza, kao infekcije endometrija maternice nakon porođaja. Preeklamsija ili povišen tlak u trudnoći javlja se u čak 20% dijabetičnih trudnica. Učestalost raste s težinom i trajanjem bolesti. Kod dugogodišnje bolesti može postojati znatno oštećenje bubrega, stoga je potrebno ispitivanje funkcije bubrega prije trudnoće. Znatno oštećena funkcija bubrega povećava rizik za dijete. Slično je i s očima. Kod dugogodišnje i slabo kontrolirane bolesti postoji opasnost od oštećenja očiju, a trudnoća može pogoršati stanje. Stoga je prije trudnoće potrebno posjetiti okulista. Kod dijabetesa tipa 1 moguće je i oštećenje živaca što se može očitovati ortostatskom hipotenzijom (rušenje krvnog tlaka kod naglog ustajanja i dužeg stajanja) i pogoršanja simptoma sa strane želuca, što otežava kontrolu bolesti.

Kontrola dijabetesa u trudnoći
Izrazito je važno u trudnoći kontrolirati razinu glukoze u krvi. Vrijednosti glukoze u krvi morale bi biti ispod 5,0 mmol/l na tašte, a manje od 7,8 mmol/l dva sata nakon jela. Dnevno je potrebno 4-8 određivanja glukoze, a jedanput mjesečno treba odrediti HbA1c. Što se postigne kvalitetnija kontrola razine glukoze u krvi prije trudnoće i za vrijeme trudnoće to će tijek i ishod trudnoće biti uspješniji. Potreban je energetski unos između 30-35 kcal/kg idealne tjelesne težine, podijeljen na šest dnevnih obroka, a sastoji se od 55% ugljikohidrata, 20% proteina i 25% masti. Pretile žene trebale bi biti na smanjenoj kalorijskoj prehrani. Dozu inzulina treba individualno odrediti. U ranoj se trudnoći, u pravilu, dobra metabolička kontrola može postići davanjem kratkodjelujućeg inzulina prije doručka, ručka i večere, a prije spavanja davanjem srednjedugodjelujućeg inzulina.
Dovršenje trudnoće
Trudnoća se može dovršiti vaginalno ili carskim rezom. Posljednjih godina se znatno povećao broj carskih rezova. U Referentnom centru za dijabetes u trudnoći u 50% slučajeva porođaj se dovršava carskim rezom, najčešće ako se radi o prevelikom djetetu, ako su prisutne komplikacije drugih organa ili neke druge komplikacije trudnoće.
Diabeta
Saradnik
Postovi: 2318
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Koliki je zbir brojeva cetiri i pet: 5
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od Diabeta »

U Hrvatskoj je trenutno velika nacionalna akcija za pomoć ženama sa rizičnom trudnoćom. Tu spadamo i mi žene sa dijabetesom.
U Beogradu postoji samo jedan Centar za trudnice i to na ins. pumpi. Možda ne bi bilo loše da se povežete sa Beogradom i Zagrebom i napravite inicijativu za pokretanje sličnog centra u Podgorici.
Posetite prvi domaći sajt o dijabetesu: http://www.diabeta.net
milena pg
Novi član
Novi član
Postovi: 11
Pridružio se: Sre Nov 21, 2007 4:33 pm

Post od milena pg »



U Beogradu postoji samo jedan Centar za trudnice i to na ins. pumpi. Možda ne bi bilo loše da se povežete sa Beogradom i Zagrebom i napravite inicijativu za pokretanje sličnog centra u Podgorici

Daj mi neki konatak da bi smo se povezali :roll:
To bi bilo super :oops:
Diabeta
Saradnik
Postovi: 2318
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Koliki je zbir brojeva cetiri i pet: 5
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od Diabeta »

U Beogradu je kontakt Prof. dr Dragan Micić, Institut za endokrinologiju, dijabetes i bolesti metabolizma, Dr Subotića 13.
Za Hrvatsku možeš videti promo spot na HRT1.
Posetite prvi domaći sajt o dijabetesu: http://www.diabeta.net
frosi
Novi član
Novi član
Postovi: 12
Pridružio se: Čet Dec 27, 2007 1:39 am
Koliki je zbir brojeva cetiri i pet: 5
Lokacija: makedonija

Post od frosi »

ovde u makedoniji nema cak ni insulinske pumpice imi smo ovde katastrofa
Ludjakinja
Aktivan član
Aktivan član
Postovi: 206
Pridružio se: Uto Okt 09, 2007 12:01 pm

Post od Ludjakinja »

Imam opet :lol: nekoliko pitanja,meni jako vaznih i bitnh...pa ako neko ima iskustva u tome bila bih zahvalana na odgovoru.

Naime (pisala sam u prethodnim postovima) pokusavam da ostanem trudna oko 1,5 god.Medjutim nista.Krenula sam sa raznoraznim ispitivanjima i utvrdili smo da se kod mene radi o policisticnim jajnicima.Medjutim,za lecenje istih koristi se hormonska terapija,koju,kako su mi i ginekolog i endokrinolog rekli da nebi bilo pozeljno da koristim iz razloga sto bi mi one jako poremetile gliko regulaciju,a za trudnocu nam je potrebna sto "zdravija podloga" sa sto boljim HbA1c.
Po njihovom misljenju i predlogu,pooterbno je da CEKAM i idem na folikulometrije svakog meseca,kako bismo eventualno uhvatili ovulaciju,jer je ona glavni problem kod mene.

E sad...zanima me da li je neka od vas imala problem sa policisticnim jajnicima i kako je lecila?
Pocela sam sa cajevima,ali nisam sigurna bas koliko je efekat brz i delotvoran.
Svako iskustvo mi je potrebno.
Hvala :wink:
frosi
Novi član
Novi član
Postovi: 12
Pridružio se: Čet Dec 27, 2007 1:39 am
Koliki je zbir brojeva cetiri i pet: 5
Lokacija: makedonija

Post od frosi »

meni jos nisu ustanovili polucisticnih jajnici i bas mi je zao sta nemogu da ti pomognem
mene interesira koi caevi pijes za polu.jajnici
Ludjakinja
Aktivan član
Aktivan član
Postovi: 206
Pridružio se: Uto Okt 09, 2007 12:01 pm

Post od Ludjakinja »

Pijem macinu travi (ona je dobra za regulisanje hormona)
Virak (i on ima neko dejstvo na hormone) i mnogi ljudi kazu da su ti cajevi odlicni.Sad sam jos uvek u pokusaju,a rezultate cu videti kroz neko vreme,nadam se sto pre... :roll:
frosi
Novi član
Novi član
Postovi: 12
Pridružio se: Čet Dec 27, 2007 1:39 am
Koliki je zbir brojeva cetiri i pet: 5
Lokacija: makedonija

Post od frosi »

cajevi mozda su dobri ali ja u Makedoniji nemogu da nadjem mesto macinu travu dajumi valerijan
muke mucim
misur
Aktivan član
Aktivan član
Postovi: 133
Pridružio se: Sre Mar 07, 2007 9:23 pm

Post od misur »

Halle Berry se porodila!

http://www.cnn.com/2008/SHOWBIZ/03/17/h ... .birth.ap/

To je lepa vest za sve slatke buduce mame! Cestitamo! :)
JDragana
Novi član
Novi član
Postovi: 14
Pridružio se: Pon Sep 22, 2008 10:46 pm
Koliki je zbir brojeva cetiri i pet: 5
Lokacija: Beograd

Post od JDragana »

Pozdrav svima :)
Dijabeticar sam od svoje 7. god a sada mi je 30 (dakle vec 23 god staza). Porodila sam se pre tacno 3 meseca i rodila zdravu i pravu devojcicu. Druga trudnoca ali prvi porodjaj. Prva trudnoca se zavrsila spontanim pobacajem u 10. nedelji. Naravno, doktori kazu to je zbog dijabeta ali spontani pobacaj je cesta pojava pogotovo kod prvih trudnoca. Posle 3 godine pauze odlucila sam da ponovo pokusam. Ovoga puta uspesno :) Trudnoca je protekla besprekorno. Nijedna komplikacija pa cak ni one koje se mogu javiti i kod "zdravih" trudnica. Naravno strogo sam vodila racuna o glikemijama. Nisam dozvoljavala da secer ide preko 7. To je podrazumevalo, bez preterivanja, 10 merenja secera dnevno. Ah da, zaboravila sam da kazem da sam dijabeticar sa gotovo svim mogucim komplikacijama. Neuropatija (izmedju ostalog vec godinama ne prepoznajem hipoglikemije), nefropatija (pijem Tritace za bubrege, sto je naravno strogo zabranjeno u toku trudnoce tako da sam 9 meseci bila bez terapije), retinopatija (operisano levo oko na koje vidim nekih 10% i bezbroj puta radjen laser na levom oku na koje vidim nekih 30%) i kao slag na tortu odstranjena mi je stitna zlezda pre 2 godine (mada to nije vezano za dijabet). Dakle sve u svemu jedna POTENCIJALNO rizicna trudnoca ali hvala Bogu sve je bilo ok. Znaci strogo, strogo sam vodila racuna o secerima, gotovo da sam izbacila so iz ishrane (zbog bubrega, to mi je bio jedini nacin da pokusam da ih sacuvam u trudnoci), redovno na sve moguce kontrole i najvaznije pozitivan stav i vera da to mogu.
Ne kazem da je lako. Potrebno je dosta hrabrosti jer ne radi se samo o nasem zivotu vec i o kvalitetu zivota koji se radja ali kako kazu Hrabre sreca prati. Ja sam se vise puta uverila u to :)
Srecno!!!
Diabeta
Saradnik
Postovi: 2318
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Koliki je zbir brojeva cetiri i pet: 5
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od Diabeta »

Svaka tebi čast!!! Ja se ne bih usudila, ne zbog sebe, već zbog bebe. Treba tom detetu potrajati.
Reci mi da li se tvoje stanje sada vratilo u ono pre trudnoće?
Stvarno si lavica :P
Posetite prvi domaći sajt o dijabetesu: http://www.diabeta.net
Odgovori