Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Da li i koliko cesto kontrolisete zdravlje?
PostPoslato: Pet Dec 02, 2005 2:05 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Avg 27, 2005 1:20 am
Postovi: 28
Da li ste bili i koliko je cesto potrebno ici kod doktora i kojih da biste proverili da nemate neku polnu bolest? Da li se ti pregledi placaju?
Ja nikad nisam kontrolisao zdravlje a znam da treba jer sam sada,jelte, sex. aktivan, nikad se ne zna. Dakle, sta prvo treba da ucinim?
Student sam, tako da ako se neki pregledi rade na stud. poliklinici tim bolje


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Dec 05, 2005 1:06 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Dec 05, 2005 12:31 am
Postovi: 599
Lokacija: Kragujevac
Na studentskoj poliklinici u Beogradu možeš i bez uputa da odeš kod dermatovenerologa i sve informacije ćeš dobiti tu. Skoro sve možeš da uradiš u poliklinici, a ako nešto nema kod njih, dobićeš uput.

_________________
Internet ne sme da bude zamena za posetu lekaru!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Dec 09, 2005 11:21 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Avg 27, 2005 1:20 am
Postovi: 28
Filipe, da si ti na mom mestu sta bi radio?

Znaci, nemam nikakve simptome a imao sam odnose bez kondoma...

I jos nesto da te pitam, kad sam sa sadasnjom devojkom, SAMO u toku predigre se desi da ponekad iscuri kapljica neke tecnosti ( sluzave, kao pljuvacka) iz penisa. Da li bi to mogla da bude ona semena tecnost?To mi se javljalo i pre nego sto sam imao 1. sex. odnos s njom . Inace, ona mi je prva devojka sa kojom sam se sexao :)
da li je to nesto zabrinjavajuce? dA li bi ti obracao paznju na to?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Dec 10, 2005 2:37 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Dec 11, 2004 2:09 am
Postovi: 103
Lokacija: Beograd
Pozdrav!
Ako bi postojalo pitanje koje zasluzuje da se o njemu uvek raspravlja i to na celom forumu jeste pitanje "Koliko cesto kontrolisete zdravlje?" Recicu nesto sto se odnosi uopsteno na kontrolu zdravlja ne samo na kontrolu polnih bolesti!
Pala mi je na pamet parola koja se cesto mogla naci po hodnicima raznih klinika: "Rak je izleciv,samo ga je potrebno dijagnostikovati na vreme!" I zaista jeste tako! Primer sa mojih vezbi sa urologije je jedan pacijent koji je ranije ostvario dobar kontakt sa svojim urologom koji ga je posavetovao da sa nekih 50 godina pocne da proverava PSA (specificni antigen koji je povecan kod tumora prostate). Pacijent ga je poslusao i u slucajnom pregledu bez ikakvih simptoma PSA je bio povecan a u naknadnoj biopsiji dokazan adenokarcinom prostate koji je bio lokalozovan samo u prostati sto posle operacije daje stopu prezivljavanja od skoro 100%. Eh kad bi svi tako na vreme resavali svoje probleme! Ali to se desava 1:1000! Mozda tu ima greske u lekarima koji mozda nedovoljno ukazuju na znacaj prevencije ili,sto je po meni veci problem svest naseg naroda nije toliko sazrela da samoinicijativno kontrolise zdravlje! Zasto mislim da je ovaj drugi problem veci?! Sveni smo i sami cinjenice koliko nam je tesko da odemo kod lekara cak i onda kad nam je on preko potreban a kamo li kad nam "nista ne fali"!
Sa pravom bi se mogli pitati pa koliko onda cesto kontrolisati zdravlje? Najtacniji odgovor bi bio sto cesce! Ali realno to bi se moglo svesti na jedan obimniji pregled godisnje s tim da se broj i obim pregleda sa godinama starosti poveca posebno ako znamo da nam je neko u porodici bolovao od neke teske ili hronicne bolesti! Merenje krvnog pritiska i osluskivanje srcanih tonova,merenje secera u krvi,pregled dojki kod zena i testisa kod muskaraca samo su jedni od osnovnih metoda pregleda na kojima bi svaki lekar trebao da insistira cak i kad se pacijent ne zali na neko oboljenje! Koliki je znacaj svega toga odavno su rekli nasi stari: "Bolje spreciti nego leciti"! Ali se i toga na vreme treba setiti...

Tastatura,
(zaista originalan nick!) pricali smo o tome da se ta tecnost pojavljuje za vreme uzbudjenja i da je kolicina individualna,znaci to je fizioloski! Moras znati da se u toj tecnosti mogu naci i spermatozoidi pa i o tome treba voditi racuna! Kondom kao preporuka,svakako! Kako ti je rekao Filip na studentskoj poliklinici postoji savetovaliste za polno prenosive bolesti i slobodno mozes otici kod njih da malo procaskas o svim pitanjima koja te zanimaju ili muce bez obzira da li ti imas neki problem. To je savetovaliste prevashodno i smisljeno da naucis nesto novo i korisno na tom planu.

I pohvala za Filipa (verovatno mog starijeg kolegu,verovatno i lekara!) sto je u potpisu stavio napomenu da internet pa ni ovaj forum ne treba da zamene lekara! To je ono na cemu ja stalno insistiram! Koliko god bio dobar ovaj ili neki drugi forum ne mogu biti toliko dobri koliko jedan iskren i sadrzajan licni razgovor lekara i njegovog pacijenta!

Evo nesto sam malo nasao na internetu sta bi moglo spadati u neki preventivni pregled:

SISTEMATSKI PREGLED ZA ŽENE:
Dijagnostički laboratorij - obuhvaća 21 bitnu biokemijsku pretragu.
Laboratorijska dijagnostika obuhvaća: KKS (kompletna krvna slika), SE(sedimentacija), kreatinin, ac.uricum, GUK (šećer u krvi), AST, ALT, gamaGT, bilirubin, kolesterol, trigliceridi, HDL, LDL, Fe, UIBC, TIBC, UREA, AF, Na, K, analizu urina.
Ginekološka ambulanta - obuhvaća ginekološki pregled i PAPA test.
Gastroenterološka ambulanta - ultrazvuk jetre, žučnih vodova, slezene, gušterače i bubrega.
Pulmološka ambulanta - obuhvaća spirometriju-analiza funkcije pluća.
Ambulanta za bolesti dojke - ultrazvuk dojki za žene u svrhu ranog otkrivanja karcinoma.
Kardiološka ambulanta - obuhvaća EKG sa očitanjem spec. kardiologa.
Interna ambulanta - internistički klinički pregled obuhvaća : mjerenje tlaka uz fizikalni pregled srca, pluća, trbuha i ekstremiteta uz zaključno mišljenje, razgovor i preporuka za eventualno liječenje.

SISTEMATSKI PREGLED ZA MUŠKARCE:
Dijagnostički laboratorij - obuhvaća 21 bitnu biokemijsku pretragu.
Laboratorijska dijagnostika obuhvaća: KKS (kompletna krvna slika), SE(sedimentacija), kreatinin, ac.uricum, GUK (šećer u krvi), AST, ALT, gamaGT, bilirubin, kolesterol, trigliceridi, HDL, LDL, Fe, UIBC, TIBC, UREA, AF, Na, K, analizu urina.
Gastroenterološka ambulanta - ultrazvuk jetre, žučnih vodova, slezene, gušterače i prostate.
Pulmološka ambulanta - obuhvaća spirometriju-analiza funkcije pluća.
Kardiološka ambulanta - obuhvaća EKG sa očitanjem spec. kardiologa.
Interna ambulanta - internistički klinički pregled obuhvaća : mjerenje tlaka uz fizikalni pregled srca, pluća, trbuha i ekstremiteta uz zaključno mišljenje, razgovor i preporuka za eventualno liječenje.

DODATNI PREGLEDI

ZA ŽENE - preporuka je da ženama iznad 50 godine obavezno treba napraviti:
ginekološki ultrazvuk jer iznad 50 godine raste učestalost raka maternice i jajnika
denzitometriju (mjerenje gustoće kostiju) jer kod svake treće žene u menopauzi dolazi do patološkog loma kralježnice, kuka itd. zbog OSTEOPOROZE
mamografiju
analizu stolice na okultno krvarenje-rano otkrivanje raka debelog crijeva

ZA MUŠKARCE - preporuka je da muškarcima iznad 50 godine obavezno treba napraviti:
test na PSA (određuje se iz krvi) zbog ranog otkrivanja raka prostate
urološki pregled
urološki ultrazvuk (bubrega, mjehura, mokraćnih kanala i prostate)
uroflowmetriju (mjerenje protoka mokraće)
analizu stolice na okultno krvarenje-rano otkrivanje raka debelog crijeva

_________________
Sapienti sat!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Majestic-12 [Bot] i 120 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: