Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: principi pravilne ishrane
PostPoslato: Pon Okt 22, 2007 9:32 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Sep 18, 2007 2:31 pm
Postovi: 97
1. RAZNOVRSNOST - Postoji 7 grupa namirnica i to I. Mleko i mlecni proizvodi
II. Meso, riba, jaja
III. Zita i proizvodi od zita
IV. Masti i ulja
V. Povrce
VI. Voce
VII. Secerni koncentrati
U dnevnom jelovniku moraju biti zastupljene sve grupe namirnica, cak i redukciona dijeta mora da sadrzi sve grupe namirnica izuzev VII grupe.
Objasnjenje, zbog cega moraju biti zastupljene sve grupe namirnica u dnevnom jelovniku- svaka grupa namirnica je specificna po svom sastavu i sadrzi neke hranljive materije koje nema ili jako malo ima u drugoj grupi, kombinacijom svih grupa namirnica u dnevnom jelovniku obezbecuje se unos svih hranljivih , zastitnih i gradivnih materija, koje su neophodne za optimalno funkcionisanje organizma.
Raznovrsnost pozitivno deluje na apetit, jednolicna ishrana je monotona i to je najcesci razlog zbog cega ljudi ne mogu da izdrze razlicite vrste dijeta u kojima je izbacena vecina namirnica, to je velika greska.
Dijeteticar nutricionista koristi sve grupe namirnica , ali presudna stvar je kolicina namirnica koja se planira individualno tj. u zavisnosti od dnevnih potreba osobe, pa je tako sledeci princip, uravnotezenost.

2.URAVNOTEZENA ISHRANA- To znaci uskladiti dnevni energetski unos sa dnevnom potrosnjom energije.

3.Pravil nacin pripreme jela tj. obrade namirnice- npr. Krompir , nije isto kuvati krompir i prziti u dubokoj masnoci(pomfrit), pa onda ljudi kazu kako krompir goji, ne goji ako pojedes tacno odradjenu kolicinu kuvanog krompira, a i tekako goji ako pojedes pofrit(krompir natopljen uljem) pa jos kao prilog majonez, to su greske.

4. Vise manjih obroka rasporedjenih na tacno odredjeno vreme, na taj nacin se ubrzava metabolizam i glad se javlja u tacno odredjeno vreme.
Manjim obrocima se ubacuje tek toliko energije da organizam moze optimalno da funkcionise, a velikim obrocima se unosi odjednom ogromna kolicina energije , od te energije organizam nesto iskoristi za svoje funkcionisanje a visak deponuje u potkozno masno tkivo(salo) zbog toka je ogromna greska imati 2-3 velika obroka umesto 6 manjih.

5. Pravilan izbor namirnica- Treba izbrati integralne namirnice sa niskim GI(glikemiskim indexom), sto manje preradjene namirnice, jer su to namirnice osiromasene vitaminima i mineralima bez dijetnih vlakane tzv. prazne kalorije.
Zbog toga se treba truditi kad je to god moguce unositi sveze voce i povrce.
Ljudi me cesto pitaju i kazu kako ne unose voce plase se vocnog secera, verujte mi jos se niko od voca nije ugojio , dobro to sad neznaci da treba da se jede po kilogram banana itd, bolje je voditi racuna o slatkisima , i baciti u kantu cokoledu koju ste sakrili ispod kreveta(sala) , mada u svakoj sali ima pola istine.

6. Obavezno je smanjiti kolicinu zasicenih masnih kiselina , povecati maslinovo ulje , sacica lesnika ili badema, oraha.
i naravno ograniciti kolicinu oko 20 g maslinovog ulje ce prosecnom coveku zadovoljiti potrebe za esecijalnim masnim kiselinama.

OVO SU SAMO NEKI OD PRINCIPA KOJIH SE JA PRIDRZAVAM PRILIKOM PLANIRANJA DNEVNOG JELOVNIKA.

PRIDRZAVAJTE SE OVIH PRINCIPA, TRENIRAJTE I IMACE TE KVALITETNIJI ZIVOT I BOLJU FORMU TELA.

POZZZZZZ...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: +
PostPoslato: Pon Dec 17, 2007 9:52 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Nov 29, 2007 4:31 am
Postovi: 23
Lokacija: Novi Sad
Ne slazem se sa ovim! Smatram da namirnice iz 'grupe' I i II NE TREBA da se smatraju namirnicama za ishranu čoveka!
Osim toga, ne slažem se ni da je potrebno toliko obroka (6) na dan! Mislim da treba jesti onda kada čovek oseti da je gladan, jer je to prirodni 'signal'. Nekada je to jednom, a nekada deset puta na dan, zavisno od mnogih faktora.. Umerenost,balansiranost i raznovrsnost su principi sa kojima se slažem.

_________________
+osmeh je najkrace rastojanje izmedju ljudi+
http://vegetarijanci.blogspot.com


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: +
PostPoslato: Pon Dec 17, 2007 7:01 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Dec 15, 2007 2:05 pm
Postovi: 20
PetarNS je napisao:
Ne slazem se sa ovim! Smatram da namirnice iz 'grupe' I i II NE TREBA da se smatraju namirnicama za ishranu čoveka!
Osim toga, ne slažem se ni da je potrebno toliko obroka (6) na dan! Mislim da treba jesti onda kada čovek oseti da je gladan, jer je to prirodni 'signal'. Nekada je to jednom, a nekada deset puta na dan, zavisno od mnogih faktora.. Umerenost,balansiranost i raznovrsnost su principi sa kojima se slažem.
slazem se sa prvim delom posta,mada ja ne mislim da je riba stetna za ljudski organizam,cak naprotiv,ali kopnene zivotinje ne koristim u ishrani.....


a sto se malih obroka tice to je kljuc zdrave ishrane,najgore je proizvoditi nagle skokove secera unoseci 2 ili 3 veca obroka (znam ljude koji jedu samo jednom dnevno!!!!) i to je prvi korak ka gojaznosti i secernoj bolesti iako se mozda unese manji broj kalorija....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: +
PostPoslato: Uto Dec 18, 2007 9:33 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Jul 09, 2006 11:18 am
Postovi: 22
Lokacija: Beograd
PetarNS je napisao:
Ne slazem se sa ovim! Smatram da namirnice iz 'grupe' I i II NE TREBA da se smatraju namirnicama za ishranu čoveka!
Osim toga, ne slažem se ni da je potrebno toliko obroka (6) na dan! Mislim da treba jesti onda kada čovek oseti da je gladan, jer je to prirodni 'signal'. Nekada je to jednom, a nekada deset puta na dan, zavisno od mnogih faktora.. Umerenost,balansiranost i raznovrsnost su principi sa kojima se slažem.


Tako je. Ja nisam vegetarijanac - vegan, ali tezim ka tome. Slazem se da je najbolje slusati sopstveno telo jer ono daje signale sta mu kada treba. Sve ostalo je zatrpavanje problema hranom i trazenje instant zadovoljstava.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: +
PostPoslato: Uto Dec 18, 2007 10:31 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Sep 20, 2007 8:47 am
Postovi: 120
PetarNS je napisao:
Ne slazem se sa ovim! Smatram da namirnice iz 'grupe' I i II NE TREBA da se smatraju namirnicama za ishranu čoveka!

jos jedan glas za ovu izjavu - provereno tacno!

PetarNS je napisao:
... ne slažem se ni da je potrebno toliko obroka (6) na dan! Mislim da treba jesti onda kada čovek oseti da je gladan, jer je to prirodni 'signal'.
telo salje "signal" kada vec pokrene rezerve.
zedj i glad su krici organizma, nije potrebno da osetite glad da biste jeli, niti zedj da biste pili. Minimum 3 obroka dnevno, od cega dorucak moze biti voce, vecera povrce ili salata, rucak u zavisnosti od stanja organizma - to je regularan svakodnevni rezim. AKO zelite da smrsate princip sa 3 obroka takodje vazi - ali se pazi sta se jede i kada, koliko.
nije zdravo jesti bez reda, oslanjajuci se samo na signale organizma jer oni nekada ne dolaze do izrazaja usled nagomilanog stresa ili dnevnog ritma - obavezno je zadrzati osnovne obroke, a kolicinu i izbor materija pravite u odnosu na stanje orgnizma.

i bez da ste zedni trebalo bi da pijete 2 l tecnosti dnevno. dok se nisam pocela podsecati pila sam po casu ili dve, jednostavno ne bih se setila da pijem dovoljno.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Dec 18, 2007 12:58 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Dec 15, 2007 2:05 pm
Postovi: 20
problem je u tome kod ovih 6 obroka sto je ljudima tesko objasniti pojam sta je to "obrok"...ne treba 6 puta na dan da se jede ceo bozicni rucak,nikako....naravno da je to nemoguce.....ali ako uvedete rezim jedenja malog obroka na svaka 3 sata oseticete kako vam stomak radi sve vreme....npr ako je "pravilan" dorucak pahuljice i vocka ja u 8 ujutru pojedem pahuljice pa u 11 vocku,to su vec 2 obroka...rucak podelim tako da pojedem samo supu oko 2 pa oko 5 glavno jelo,veceru podelim npr prvo salatu a kasnije ribu i to je 6 obroka koje neko unosi u 3 pritom nema napada gladi ni prejedanja,unosenja slatkisa u pauzama....


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 68 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: