Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Nedoumica oko vađenja živca (koliko verovati zubarki)?
PostPoslato: Pon Feb 09, 2009 1:04 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Avg 27, 2007 12:44 am
Postovi: 8
Pozdrav svim članovima i administraciji ovog foruma.

U jako teškoj sam nedoumici oko zuba i imam još oko nedelju dana da rešim šta ću i kako ću.
Naime, ja sam iz Niša gde imam svog zubara kojeg stalno obilazim i koji mi je popravljao zube, međutim, proteklih godinu dana živim u Bepgradu i nakon što sam osetio oštar bol u gornjoj levoj sedmici, otišao sam kod neke zubarke u komšiluku.

Sad, obzirom da ženica usta ne zatvara dok radi (a i kad ne radi) saznao sam iz njene priče da ona skoro svakom pacijentu leči zub tako što mu prvo izvadi živac, pa tek onda stavlja plombu (ili vadi zub, kako kome). To namerava i meni da uradi, te mi je danas skinula plombu sa sedmice, očistila karijes i stavila neku mast (da uspava živac valjda) i treba da joj se javim za nedelju dana da izvadi živac i da stavlja plombu.

Ja sam u nedoumici.
Mora li se vaditi živac?
Neće li zub vrlo brzo otruleti, izgubuti na čvrtsini onda kada ne bude bilo više živca da ga hrani?
Koliko može zub potrajati bez živca?
nije li to samo još jedna od fora da se "navuku" pacijenti da stalno dolaze (po principu "jedino je pacijent sa problemom redovan pacijent").
Ili mi možda možete preporučiti neku kliniku sa pouzdanijim zubarom.

Bilo kakva pomoć ili savet su dobrodošli, a za eventualno rešenje problema vodim na pivo. ;)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Feb 12, 2009 2:22 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Avg 27, 2007 12:44 am
Postovi: 8
hmmm... još nijednog odgovora, a moram što hitnije da rešim problem.
Možda mislite zato što imam samo jedan post da se možda neću ni vraćati na forum. :)

U svakom slučaju, ja nisam bio lenj pa sam pregledao sve teme u ovom podforumu koje govore o živcima. Neko reče da ako zub boli na hladno-toplo, onda nije strašno, međutim, ako boli na zagriz nečega, onda je i živac zahvaćen karijesom te mora da se vadi.
Još uvek sam u nedoumici da li da i eventualno vađenje živca obavim kod pomenute doktorke.
Svaka pomoć ili savet je i dalje dobrodošla.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Nedoumica oko vađenja živca (koliko verovati zubarki)?
PostPoslato: Pet Feb 13, 2009 7:31 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Okt 22, 2006 7:52 am
Postovi: 408
Tamni vilenjak je napisao:
Ja sam u nedoumici.
Mora li se vaditi živac?
Neće li zub vrlo brzo otruleti, izgubuti na čvrtsini onda kada ne bude bilo više živca da ga hrani?
Koliko može zub potrajati bez živca?
nije li to samo još jedna od fora da se "navuku" pacijenti da stalno dolaze (po principu "jedino je pacijent sa problemom redovan pacijent").
Ili mi možda možete preporučiti neku kliniku sa pouzdanijim zubarom.

Bilo kakva pomoć ili savet su dobrodošli, a za eventualno rešenje problema vodim na pivo. ;)


Mislim da ste trenutno u situaciji da ne moyete mnogo da birate, tj. ako je vec stavljen "otrov" u zub, nadalje lecenje ide da se vadi sadrzaj kanala korena zuba, ocisti, napuni, i kasnije plombira.

To sto vam je vasa doktorica rekla je tzv. americka skola - oni teze jako mnogo ka tzv. preventivnoj devitalizaciji zuba, za razliku od "evropske skole", koja tezi po svaku cenu ocuvanju vitaliteta zuba, i cak devitalizaciju "ni zbog cega" smatra strucnom greskom, tj. u nekim zemljama je kaznjivo.

E, sad, tu postoji jedan momenat koji ne mogu da procenim - da li je kod vas zaista bilo konkretno potrebno stavljati otrov u zub ili ne, jer u odredjenim situacijama nema druge nego devitalizovati zub.

Zub "gubi na cvrstini" bez zivca, ovi zubi postaju krti, i skloni su tome da se krnje i lome, posebno zbog toga stu su vec prilicno "osteceni", skida seprilicno da se dodje do otvora kanala u kojem je zivac.
Zub bez zivca moze da potraje ihahaj, i cak i ako se lomi, i do nivoa desni, ako je lecenje korektno - moze da se nadogradi protetski i dalje da stoji jos godinama (na meni licno jedna takva trojka stoji mozda i vise od 20 godina).

Dakle, moje strucno misljenje je da trazite stomatologa koji ce teziti kako god da ocuva vitalitet zuba, ma kako bio veliki kvar, sto je najcesce moguce u svim situacijama gde nema akutnog bola.

Hvala najlepse na ponudi i paznji, ali uprkos silnim, visedecenijskim naporima, moje brkato musko nije uspelo da me nauci da popijem makar i pola "damskog" pilsa, ali - ponudjen kao pocascen....:).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Nedoumica oko vađenja živca (koliko verovati zubarki)?
PostPoslato: Pet Feb 13, 2009 7:31 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Okt 22, 2006 7:52 am
Postovi: 408
(greskom duplirana poruka :) )


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Nedoumica oko vađenja živca (koliko verovati zubarki)?
PostPoslato: Pet Feb 13, 2009 12:39 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Avg 27, 2007 12:44 am
Postovi: 8
Zahvaljujem. :)

Čitajući sve ove teme na Stomatologiji, negde sam se potajno i nadao da ćete se baš Vi javiti na mojoj temi i pružiti pomoć, obzirom da se vidi da ste nesebično pomagali mnogima.
Avaj, žao mi je što živac mora da ode, ali na kraju krajeva, to nije toliko ni bitno, koliko je bitno da intervenciju odradi zubar koji manje priča, a više radi, jer mi zubarka u prethodnome postu nije ulivala previše poverenja.


miminamama je napisao:
Hvala najlepse na ponudi i paznji, ali uprkos silnim, visedecenijskim naporima, moje brkato musko nije uspelo da me nauci da popijem makar i pola "damskog" pilsa, ali - ponudjen kao pocascen....:).

Ne brinite vi ništa oko toga. :)
Mi vilenjaci pri sebi uvek imamo nešto domaće Orahovače, koju ni jedna pripadnica lepšeg pola ne može da odbije. Samo još da se životni vetrovi usmere te da me bace put severa Srbije, eto mene da ispunim zadato obećanje. :)

Hvala još jednom na svemu. ;)


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 38 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: