Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Rana trudnoca, 3 mioma ... sta da radim?
PostPoslato: Pet Mar 03, 2006 11:50 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Mar 03, 2006 10:24 am
Postovi: 15
Imam 33 godine, trenutno sam nezaposlena, '93., '94. i '95. sam imala namerne prekide trudnoce (sto, ni nakon godina psihoterapije nisam prebolela, ali tada se to cinilo kao jedini izlaz, sad se ne vredi kajati). Sa istim partnerom sam u vezi/braku 13 godina. Nikakvih drugih zdravstvenih problema nisam imala, nikakvih operacija ni procedura, od lekova nista ne uzimam, zdrava sam, zdravo se hranim, aktivna sam.

Nakon tih zlocina koje sam pocinila prema svom telu, bila sam nekako sigurna da nikada vise necu uspeti da ostanem u drugom stanju (da, zapravo, ne zasluzujem). Zbog "trauma" koje sam dozivela u vezi sa svojim reproduktivnim funkcionisanjem, izbegavala sam da idem na ginekoloske preglede, nekako sam se "redovno" javljala na 2-3 godine, uradili bi mi PAPA i vaginalni bris, pre 7 godina sam jednom bila na UZV, sve je bilo u granicama normale i tako sve do sada. Trudila sam se da o tome i ne razmisljam.

Ne znam da li da kazem na srecu ili na zalost ili sta... sad sam ipak, i pored svog kasapljenja, ostala u drugom stanju. Jer, vec na prvom pregledu se pokazalo sledece:
(Poslednja menstruacija 24.01.2006., pregled obavljen 03.03.2006.)

UZV: U kavumu uterusa pravilan gestacijski mesak.
Embrionalni eho se ne vidi.
Cerviks kompetentan.
Na zadnjem zidu miomatozni cvor supserozno promera 43mm, drugi uz njega promera 23mm, a treci straga istmicno nejasno ogranicen od okolnog tkiva promera 29mm.
Napomena: Uzet PAPA
VS
Oko SMU -a eritem. U vagini zuckast sekret.

Dg: Grav hbd V
Myomata uteri

Th:Dabroston 2x1 uz Progesteron depo a 250mg svaki treci dan No V

Comm: Kontrola za 10 dana radi provere vitalnosti trudnoce.

Na pregled sam otisla, iako sam mislila da bih mogla da sacekam bar jos 7 dana, zato sto mi je juce krenuo nekakav svetlo braonkasti iscedak (nema tragova na vesu, samo na toalet papiru), pa sam se zabrinula. UZV je uradjen i vaginalnom sondom i "redovno". Dobila sam i sliku svog "gestacijskog meska".

Svesna sam da sam sama odgovorna za situaciju u kojoj sam sada, da bi sve bilo drugacije da sam se redovno kontrolisala, ali sada je kasno za razmisljanje o tome "sta bi bilo da sam...". Nadam se da ce neko biti u stanju da, citajuci ovo, nesto nauci na mojim greskama, pa da bar bude neke koristi od svega. Jos me za 10 dana ceka i saznanje o tome sta je taj "eritem oko SMU", ali o tom-po tom.

Molim Vas da mi, ako mozete, kazete kolika je sansa da sacuvam ovu trudnocu, kako da se ponasam i cemu mogu da se nadam/na sta da se pripremim. Da li je ipak bolje prekinuti trudnocu i otici na operaciju? Moze li nekako da se utice na zaustavljanje rasta svih tih mioma?

Veliki pozdrav i cestitam obgyn godisnjicu savetodavnog i edukativnog (volonterskog) rada na ovom forumu!
Puno pozdrava!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Mar 03, 2006 1:43 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
Felicity...ej.........za pocetak, prestanite da mislite o proslosti i o tome sto se desilo. Koja je god odluka donesena u to vrijeme, bila je ispravna, jer ste za to tada imali razloge, i sada ne vrijeme da se osjecate krivim, i zlocincem prema sebi i prijasnjim trudnocama, nego da uzivate u svojoj trudnoci !

Procitajte moja dva prijasnja odgovora i ako ne nadjete odgovor na svoje pitanje, javite mi se opet, odgovoricu Vam u toku dana, moram da trcim na posao...pozdrav...obgyn

http://doktor.rs/forum/viewtopic.php ... c78dfd605f

http://doktor.rs/forum/viewtopic.php ... c78dfd605f


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Mar 03, 2006 7:18 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Mar 03, 2006 10:24 am
Postovi: 15
Draga obgyn,
zaista nemam reci kojima bih Vam se zahvalila na toplim i umirujucim recima! Puno Vam hvala na brzom odgovoru, procitala sam Vase savete, trudicu se da se sto vise smirim i sacekam da vidim hoce li moj maleni "mesak" uspeti da se "raskomoti" i navikne na uslove koje sam mu ponudila.
Danas sam na pregledu ostala zatecena novom informacijom, izasla sam iz ordinacije bez ijedne misli u glavi, nista nisam umela da pitam dr. U stvari, najvise me je uplasilo to sto se radi o 3 mioma (Vasi saveti se odnose na zene sa jednim, ima li tu razlike?) ... Nisam panicar, ali nekako laicki razmisljam: ako JEDAN moze da pravi problema, da li to znaci da TRI prave triputa vise problema?
Procitala sam na Site-u jedne hrvatske gin. poliklinike da miomi "obozavaju" estrogen, tamo je preporucena i promena ishrane (mada se ja, u principu, tako i hranim) u pravcu smanjenja mesa i mlecnih proizvoda a povecanja biljnih vlakana, a narocito soje i proizvoda od nje, pa sam mislila da krenem forsirano ka tom stilu ishrane (vise vegetarijanski), mozda to uspori rast mioma u ovih prvih tri meseca...??? Opet, ne bih da "mesku" uskratim nesto sto mu je neophodno. Kada budete imali vremena i volje, molim Vas za Vase misljenje o tome, moze li se uopste uticati na rast mioma na taj nacin? Jesu li 43mm, 23mm i 29mm veliki miomi?
Izvinjavam se sto dosadjujem!!!
Jos jednom PUNO i OD SRCA Vam hvala na odgovoru!
Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Mar 03, 2006 11:47 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Apr 27, 2005 3:04 pm
Postovi: 201
Lokacija: N.Sad
Pozdrav draga Felicity,
ja se ne javljam da bih ti odgovorila na pitanje o miomima,nisam stručnjak - ja samo želim da imaš uspešnu trudnoću i nadam se svim srcem da će sve biti u redu :)

Nemoj toliko kriviti i mrzeti sebe,čovek si - ljudski je grešiti ali svako ima pravo na još jednu šansu.
Ja se nadam da je ovo tvoja šansa :D

Lepi pozdravi i javi se :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Mar 07, 2006 1:44 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Mar 03, 2006 10:24 am
Postovi: 15
Draga Patraskovic,
puno hvala na toplim recima podrske, zaista si me do suza ganula svojim postom (meni tako malo treba...). Znam da je ljudski gresiti, ali je ono sto mene najvise boli to sto ja, nekako, nisam uspela na vreme da ucim na svojim greskama, a sada, vidis sta se desava...
Pokusavam da budem mirna, dobro se osecam, sve zasad deluje dobro, ali sad nekako ocekujem jos losih vesti u vezi sa tim PAPA brisom pa ne mogu da docekam 13. da saznam na cemu sam. Mislim da mi vreme nikada nije tako sporo prolazilo!
Koliko god da nismo planirali ovu bebicu, sada je toliko zelim i volim da samo zelim da joj bude dobro i da sve bude u redu... A mogu samo da mirujem i cekam.
Jos jednom, hvala na podrsci !!!
Puno pozdrava!
Felicity


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 114 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: