Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 16 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: aftne - pomoc!
PostPoslato: Pet Mar 13, 2009 8:25 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jan 12, 2009 4:25 am
Postovi: 6
Dobar dan, imam jedan problem...
Wec dugo imam aftne tj pojawljuju mi se skoro na swakih mesec dana u ustima i traju od 4 do 10 dana...
Prwi put mi se pojawila u maju prosle godine, pa u julu, pa u awgustu, pa u oktobru, nowembru, decembru i sad posle "krace pauze" u martu...
Ne znam zbog cega mi se pojawljuju, wadio sam krw i krwna slika je u redu...
Cuo sam jos da sam mozda alergican na nesto sto jedem ili neke zwake, pa mi se zbog toga pojawljuje...
Mozda bih treba i bris iz usta da uradim???
Bio sam kod lekara jos u oktobru i on kaze da je to pad imuniteta, sto sam wec znao da se jawljaju zbog pada imuniteta, ali ne moguce da mi tako cesto pada imunitet a imam 18 godina...
Zanima me wase misljenje i sta mi predlazete??
Hwala unapred...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Mar 14, 2009 12:32 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Nov 25, 2006 6:53 am
Postovi: 1809
Lokacija: canada
Jesi li siguran da su afte??????? :o :o :o
Pitam te jer je to virus koji se dobija jako,jako retko.
Moja je cerka koja je imala tada 2 godine jedva prezivela.Ne bih toga da se secam........
Koliko se ja secam nama su rekli da se taj virus moze dobiti samo jednom u zivotu.Ona nije mogla ni da jede,ni da pije ni da prica jer ju je jako bolelo a plikovi su bili ogromni.Odrzavali su je u bolnici na infuziji dok mi je nisu dali i rekli da od mene sada ovisi hoce li preziveti.
Ostalo cu ti samo reci da sam je spasila i da je bilo jako tesko i bolno za mene a posebno sa nju.Nasilu sam joj otvorila vilicu i kasikom stavljala vodu u usta.Stavila sam je izmedu nogu i stisla da se ne moze mrdnuti.Sve sam ih "isterala"iz stana da niko ne bude prisutan.Ona je toliko vristala od bolova da ti to ne mogu recima opisati.Morala sam jer nije vise bilo infuzije a dehidracija je nastupala.Na prstu sam stavila gazu i umocila u neku tamno plavu tekucinu koju su mi dali i cistila usta od velikih plikova.Vristanje,vristanje........plac jos uvek mi je u usima i nikada dok sam ziva necu zaboraviti koliko se napatila.Nije mogla da hoda jer je izgubila jako puno kila nemogavsi jesti u bolnici.Kada sam je dovela kuci to sam radila i odna sam pocela da joj mutim mleko i bananu i isto tako stisnula izmedu nogu "razvalila"vilicu i kasikom gurala u njena usta da bar nesto bude u zelucu.Bolelo ju je piti vode zato sam joj morla nasilu davati.Jedno jutro se probudila i rekla"mama ja bi jela sulja(pasulja)Boze dragi kao da me je sunce obasjalo.Ne daj Boze da se ikada vise ponovi u zivotu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Mar 14, 2009 2:58 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jan 12, 2009 4:25 am
Postovi: 6
Jesam, siguran sam da su to afte...
Traju par dana pa nestanu...
Ali ja mogu swe normalno da jedem i da pijem, samo sto ponekad, posto je to ipak rascep na kozi, kada se dodirne sa kiselim ili tome slicno, malo pecne ali ubrzo prodje... Izasla mi je tj pocela da izlazi 10og marta a ewo danas je malo bolelo izjutra, pa prolazi wec sad...
Jel znas mozda kako se zowe taj wirus, latinsko i nase???
Icicu sad sl nedelje kod doktora da uradim bris iz usta, mozda imam abkteriju... Posto imam problema sa nosem tj dewijaciju, i hrskawica mi je samo malo iskriwljena, pa ne mogu na obe nozdrwe da disem, a krajnike nemam pa ponekad disem i na usta tj cesce nego na nos, mozda mi je uletela neka bakterija na koju sam alergican ili tome slicno???
Mozda mi smeta nesto prilikom ishrane???
PozZ


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Mar 14, 2009 3:21 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Sep 11, 2008 9:05 pm
Postovi: 673
Napisi diferencijalnu leukocitarnu formulu ako si radio. Uradi CRP takodje, uradi bris na bakterije i gljivice. takve lezije se usko povezujue sa HSV-om (herpes sojevi virusa) pa odradi testove na njih. Naravno imunitet je uvek u opticaju


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Mar 14, 2009 3:31 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jan 12, 2009 4:25 am
Postovi: 6
Nisam bas strucan za medicinu, tako da nisam radio diferencijalnu leukocitarnu formulu, wadio sam krw i swe je bilo u redu...
Mozes li mi pojasniti malo samo sta je ta diferencijalna leukocitarna formula i sta je to CRP???
Wec u ponedeljak ili utorak idem da to swe uradim i widim sta mi to smeta...
A taj HSV, kako se on prenosi?? Ako neko sa kime se druzim ima herpes ili sta???
PozZ !


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Mar 14, 2009 3:50 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Maj 26, 2008 10:51 pm
Postovi: 97
Lokacija: beograd
Ono sto ontario opisuje kod svoje cerke sam ja dozivela sa svojih 7,8 god.Potpuno je izgledalo isto,mesec dana nisam mogla nista da jedem,samo sam pila vodu i uzimala malo supice.Secam se te plave,kao mastilo tecnosti za ispiranje,to su meni radili u ordinaciji,a kuci sam uzimala propolis kapi,a izmedju svega toga stavljala sam sodu bikarbonu direktno na plikove.
Sada se desi da ponekad,kad mi imunitet opadne,dobijem te male afte u ustima,retko,ali desi se,jednom u nekoliko godina i tad znam sta da radim: propolis kapi i soda bikarbona.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Mar 14, 2009 2:50 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jan 12, 2009 4:25 am
Postovi: 6
Kazem wam, jprwi put mi se pojawila afta prosle godine u maju...
Znaci mogu swe normalno da jedem jedino sto me pecka malo kada ta afta bude u dodiru sa kiselim/slanim itd...
Probao sam to sa sodom bikarbonom, rastopim jednu kafenu kasikicu u casi wode i onda ispiram usta, a propolis kapi da uzimam jednom na dan 20 kapi na kockicu secera??
Narawno, u ponedeljak ili utorak idem da uradim te "testowe" u ambulantu...
PozZ


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Mar 14, 2009 10:56 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Sep 24, 2008 5:38 pm
Postovi: 30
Ja imam istih problema, s tim sto nosim fiksnu protezu, pa i to utice.... Dosta efikasan je hexoral rastvor kojim se ispira usna duplja 2-3 puta dnevno. Uz njega, afte brze "zarastaju".... Toliko mogu da pomognem....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Mar 15, 2009 6:53 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Nov 23, 2008 12:17 am
Postovi: 41
Mauricijus, nemoj da se plašiš, nije to ništa strašno i zaista je pad imuniteta u pitanju samo ti trebaju vitamini i PERFEKTNA higijena usta. Promeni četkicu za zube. ispiraj usta heksoralom ili nekim čajem pr. žalfijom obavezno pred spavanje a posle pranja zuba, pazi gde piješ iz kakve čaše i šoljice, za početak nemoj da piješ nigde gde nisi siguran da se sudovi dobro peru. Ako u kafiću samo omažu šoljicu prstima pod vodom eto infekcije itd ima mnogo primera... prljave ruke...kontakti sa devojkama...Afte mogu da budu i virusne i bakterijske i mnogo su bolne a nekad i dugo traju. Ako si inače zdrav nemaš nekih drugih problema pr. sa stomakom i drugo onda samo vitamini i higijena.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Mar 15, 2009 11:02 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Feb 21, 2005 12:06 am
Postovi: 101
Dobro, nisu afte uopste tako strasne ni opasne, najvise su dosadne. Pored higijene i dizanja imuniteta ,imas i pastile Lysobact bas su za to namenjene. Ispiranje, ko sto neko rece Hexoralom ili Ozoseptom (pazi, dosta je jak , ali dobar). Moj stomatolog mi je par puta intervenisao tako sto mi ih je premazao nekim sredstvom i jednostavno "spalio" . Bar je meni to tako izgledalo i tako su me najbrze i prosle.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Mar 16, 2009 1:52 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jan 12, 2009 4:25 am
Postovi: 6
Hwala swima na swim sawetima...
Nije zbog dewojaka, jer imam jednu dewojku wec godinu ipo dana, a prwa afta mi se pojawila pre 10ak meseci, werowatno zbog prljawih casa u kaficima i tome slicno...
Narawno, higijenu usta cu postawiti na jos wisi niwo, pazicu gde sta i iz cega pijem, narawno i za ruke wazi...
Zdraw sam, nemam problema nikakwih, onda je werowatno samo do toga...
Mada ipak cu otici i do lekara da uradim bris, crp i hsw, mozda imam neku gljiwicu ili bakteriju na koju sam osetljiw/alergican...
Jos jednom, hwala swima na sawetima...
PozZ


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 16 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 53 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: