Za sve forumase koje interesuje po nesto o preventivi i prirodnom lecenju gripa.
U toku je istrazivanje koje je pokrenula PHAC (Public Health Agency of Canada) i koje ce ispitivati kolicinu vitamina D - tacnije 25 (OH)D u serumu ljudi obolelih od ovogodisnjeg H1N1, koji ujedno imaju teze slucaje gripa i hospitalizovani su zbog toga. Evo sta oni sami kazu o tom istrazivanju:
“Researchers in PHAC are working with colleagues at McMaster University and with partners at other universities and hospitals to determine whether there is a correlation between severe disease and low vitamin D levels and/or a person's genetic make up. This line of research in seasonal influenza will be adapted to H1N1.” Mi jos uvek ne znamo rezultate ovog istrazivanja, ali postoje brojni primeri i druga istrazivanja koja pokazuju vaznu ulogu koju vitamin D ima u funkcionisanju imunog sistema (i mnogo cega drugog u organizmu). Ovde je sve lepo sumirano, pa ko zeli neka procita.
http://www.vitamindcouncil.org/PDFs/can ... amin-d.pdf
Evo i nekoliko istrazivanja o lekovitoj biljci zovi (
Sambucus nigra) i njenom posebnom dejstvu na viruse gripa. Ova istrazivanja su jasno pokazala da vecina obolelih od gripa, koji su se lecili ekstraktom od bobica zove, oporavljali su se mnogo brze od placebo grupe. Poslednje navedeno istrazivanje je jasno pokazalo da se flavonoidi iz ekstrakta zovinih bobica direktno vezuju za virus gripa. Slicno kao sto se za viruse vezuju sinteticki antiviralni lekovi oseltamivir i zanamivir (Tamiflu i Relenza). Naime, i ovi prirodni lekovi iz zove i ovi sinteticki sto kostaju oko 100 US$ po kutiji, vezuju se za povrsinske proteine virusa, bez kojih sam virus ne moze da prepozna celije koje “zeli” da zarazi. Ako je verovati ovim istrazivanjima, izgleda da je efikasnost zovinih flavonoida slicna efikasnosti Tamiflu-a. Cak I ako se malo bolje pogleda oseltamivir – on se proizvodi iz sikiminske kiseline, a nje najvise ima u anisu (
Illicium verum) i cetinarima (kao sto je kleka –
Juniperus communis)– tako da ni Tamiflu nije bas skroz vestracki.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1508 ... rom=pubmed
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9395631
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19682714
Druga veoma lekovita biljka Rodiola (Rhodiola rosea)je pokazala u istrazivanjima da ima antiviralna svojstva, posebno na viruse influence.
http://www.library.nhs.uk/booksandjourn ... pc=23&id=2
macence