Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 238 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 16  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Re: Adaptacija deteta na vrtic
PostPoslato: Uto Sep 11, 2012 5:58 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Sep 07, 2012 10:14 pm
Postovi: 6
Evo mene ponovo...hvala svima na savetima!
Nisam ni stigla do danas da pogledam odgovore, vec smo proslinavili :(( pod ''mi'' mislim i na sina, i na bebu i sebe - nisam bas mislila da ce to tako brzo :((((
u svakom slucaju, vikend prosao tako-tako, u subotu je jos bilo kuknjave, a u nedelju je sve redje zapitkivao, da bi uvece veso legao da spava, pa sam se nadala da napredujemo, ali onda juce ujutro opet kuknjava. No dobro, skracuje se vreme plakanja i zapitkivanja kada cu doci po njega. Imam utisak da on na merno negira pred nama da mu je tamo lepo, jer ako prizna da jeste onda je glupo da trazi da ne ide, ali kada pricam sa njim o tome sta su radili, deluje da se lepo zabavlja (i vaspitacica mi je rekla da je uglavnom veseo). Sto se bebe tice, ne ispoljava nikakvu ljubomoru ali sam mu ja (jos pre citanja vasih odgovora) smireno rekla da male glupave bebe sede s mamama kod kuce jer ne znaju nista da rade, i da one zato ne idu u vrtic ali isto tako ne jedu n sladoled,puno spavaju, imaju dudu i sl.pa da slobodno ostane kod kuce ali idemo odmah i njemu jednu dudu da kupimo ako hoce da je mala beba i ta prica vidim kod njega pali. Svako jutro mi kaze ''ja sam tvoj vitez, jel da?'' :) Doneo mi je neke ''petice'' iz vrtica pa sam ja padala u nesvet od odusevljenja da on dobije na znacaju i sl. Nadam se da ce, malo po malo, zavoleti. samo ne znam sta cemo kad pocnem da radim jer on ocekuje da stalno dolazim JA po njega, a kad mi se zavrsi bolovanje necu moci..no dobro, do februara ima jos vremena. Kako vam se cini stanje, napredujemo?! I jos jedno pitanje: sta raditi kad se razboli, mislim da ce folirati stalno da je bolestan kad shvati da se onda ne ide u vrtic?! Drugaricina cerka je stalno na silu povracala u vrticu kad je videla da onda mama odmah dodje po nju...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Adaptacija deteta na vrtic
PostPoslato: Uto Sep 11, 2012 10:05 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Mar 20, 2012 12:14 am
Postovi: 281
Bojana,
pa vi napredujete, bravo :)
Da, da, oni znaju da budu pravi, mali foliranti, kao cerka vase prijateljice :)
Ne znam da li ce i vas sin to da radi, ne znam da li je taj tip. Uglavnom, mislim da cete kao majka proceniti da li je stvarno bolestan ili folira...inace, malo utehe, decacima neke stvari ne padaju na pamet kao devojcicama, to nam je valjda od malena razlika medju polovima :) Devojcice su sklonije mnogim igricama vise od decaka. Devojcice su te koje formiraju grupice unutar grupe, one su te koje bi da budu "glavne" :)
Ako se ipak desi da posumnjate da folira, pitajte, odnosno, samouvereno recite "OK, nije ti dobro, idemo kod doktora da te pregleda, posle kada dodjemo kuci, moras da mirujes i da lezis, nikako da gledas crtani, da se ne zamaras, ipak si bolestan, je l' da?" Nisam za varijantu da se preti "bockama", nego, eto predociti detetu i podsetiti ga sta se radi u slucaju bolesti...Ne znam zasto, ali imam osecaj da vas sin nece potezati za tim "oruzjem" :) Smiruje se situacija, ide na bolje, i uskoro ce doci dan kada ce da gundja sto VEC MORA DA IDE KUCI :)
Sve najbolje, Bojana, i pisite i dalje sta se desava :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Adaptacija deteta na vrtic
PostPoslato: Sub Sep 15, 2012 2:19 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Avg 09, 2012 4:08 pm
Postovi: 266
Ms.Krempita
Vase dete se Fantasticno adaptira na kolektiv!!
svidja mi se sto postepeno prihvata sve "kolektivne" zakone,samim tim sto je vec psistao da sedi za stolim sa drugom decom za vreme obroka. Neku hranu vise kolicinski pojesti, a neku vrstu hrane ce pojesti u manjim kolicinama.Kod mene u vrticu za vreme mog rada po nekom nepisanom pravilu.. deca su uglavnom "obozavala"
-cajeve,jogurt,namaze sa pastetom,marmeladom,sardine koje su spravljene sa margarinom i crnim lukom,kifle,virsle.Mleko su pili mnogo manji broj dece.Kajmak sa mleka sam naucila decu koja ga ne vole,da ga iz solje "pokupe sa koricom hleba",pa da ga ostave u svom tanjiru.Namaz sa eurokremom za uzinu su uglavnom "tamanili".Voce su obozavali vecina,jedino su po neka deca volela da vade iz grozdja one sitne kostice..
Od rucka su obozavli vecina: pasulj,testo,kupus,sarme,paradajz supe,cufte,krompir pire,pilav,pecenu ribu-One "prstice riblje"-,boraniju,grasak..pudinge,sutlijas..
-jedino sto vecina nikako nije volela, te nije vredelo da ih "mnogo ubedjujem.." to je bio spanac,i varivo od sargarepe.(Moj mladji sin i dan danas ne voli sargarepo varivo..)
Bitno je da kad vam dete dodje kuci,kako ste LEPO REKLI, lako cete ga dohraniti..
Sad kad Vam se sin "razboli" neka vam ozdravi..a vi u fazi njegovog ozdravljivanja stalno -ne previse cesto- govorite sinu "Kako su ga se drugari jako zazeleli,stalno pitaju kad ce ozdraviti pa da dodje u vrtic..Da ga vaspitacica pozdravlja,da ga se "zazelela"..Desava se da bude nekad reakcija posle prelezane Bolesti po nastavku odlazenja u vrtic slicna adaptaciji-plakanje,otpor prema vricu..I na to budite spremni.neka shvati da je faza "razboljevanja" i kod druge dece prisutna,i da deca kad ozdrave krecu u vrtic.ne mojte popustiti..deca su spremna na sve..Kako primecujem VI SE JAKO LEPO SNALAZITE!!To mi se jako dopada..Znate kako ja kazem "Budite mudriji od vase dece".,devojcica koja ima "napade povracanja.." Vidite i sami kako deca lepo shvate "koliko,i "kada i kako" mogu Manipulisati svojim roditeljima!!Ta mama bi trebala da sa vaspitacicom poprica o resavanju tog problema..da cuje mama njeno misljenje , da ne predje u totalno odbijanje odlaska u kolektiv.,deca su na sve spremna..Sve zavisi od "praga popustljivosti roditelja".Da je devojcica kod mene u grupi,ja bih sigurno pozvala tu mamu na razgovor..pokusali bi resiti problem..Bitno je da RODITELJ ZELI I HOCE DA SARADJUJE!!Budite dosledni,dete ce vam uvek imati periode "bolesti" dogod vam je u kolektivu,bilo u vrticu,bilo kad krene u skolu-to ce vec biti mnogo redje,posto ce vremenom steci imunitet-.Ne mojte dozvoliti kad "prezdravi" da preovlada Njegov nastup ne odlazenja u vrtic.Kad vam doktorka kaze da JE ZDRAV,VI CETE SLEDECEG DANA SASVIM SMIRENO ODVESTI DETE U VRTIC.Recicte sinu"doktorka je rekla da si ozdravio,mozes ici u vrtic" Ne mojte se sa sinom Raspravljati DO U NEDOGLED i "pravdati pred sinom" sto ga vodite ponovo u vrtic.Da ne pomisli kako "vas grize savest,i imate osecaj nemoci,krivice sto ga vodite u vrtic"..Ako protestvuje,to ce biti normalno,VI CETE BITI uvek smireni,stalozeni i "terati po svome".( Da LI ste VI rodili dete,ili on Vas?)mora se znati ko je roditelj,a ko je dete..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Adaptacija deteta na vrtic
PostPoslato: Sub Sep 15, 2012 3:14 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Avg 09, 2012 4:08 pm
Postovi: 266
Bojana je isto primetila da kako se vas sin JAKO LEPO PRILAGODIO VRTICU.
Zlatno pravilo za roditelje:
kad odvodite-dovodite dete iz vrtica, i Kad god vam dodju "gosti"(bake,deke,rodbina,drugarice,itd) i kad GOD vas pitaju kako je vasem sinu u vrticu,cak i pred drugim mamama to govorite-, Uvek govorite" Jako mu je lepo,on mnogo voli vrtic! Sve tamo lepo pojede,voli svoje drugare,oni vole njega,voli svoju vaspitacicu,i ona voli njega.tamo se lepo igra,nauci lepe pesmice,samo se SMEJE!!".To I VAS SIN CUJE!!To je "Nagrada za njega",jer ste VI ponosni na njegovo LEPO ponasanje u vrticu!!Uvek se nadju mame kad dovode- dete u vrtic ili ga odvode iz vrtica- DA PRED SVOJOM DECOM govore drugim mamama "kako njihovo dete place,nece u vrtic,ne vole ovo..ne vole..ono" To je Roditeljska Podrska detetu!!Kod VAS "JE SVE U REDU"..Kad VI IMATE POZITIVAN STAV prema vrticu,imace ga i vase dete!!
Moja pokojna majka je bila uciteljica u penziji,moj mladji sin joj je bio "omiljeni unuk",i babu je "vrtio,okretao",i trazio njenu podrsku kad god bi "mu zaskripalo" ..Takav je,zna da "se uvuce pod kozu"-kod babe je to "palilo".Najveci problem je poceo kad je krenuo u osnovnu skolu.Njegova uciteljica je mojoj majci bila: Stroga,ne-pedagog,maltretira mladjeg sina.,histericna.itd" Uvek je kritikovala uciteljicu ,kako "ne zna da radi",i terala me da idem kod direktora da se na nju zalim..Mladji sin je imao veliki otpor prema uciteljici,jer je forsirala da Uradi domace zadatke Kako je Ona smatrala da trebaju biti uradjenji,a mladji sin je voleo da domace zadatke "Otaljava,uradi sto pre..,da bi se mogao igrati.Uvek sam DRZALA PODRSKU UCITELJICI!! Govorila sam sinu:"Ovaj domaci si ruzno uradio!""Kad vidi uciteljica,sutra ces ga ponovo raditi za domaci!! Na to me je obavezno docekao njegov odgovor":baba je kazala da sam dobro uradio domaci!!"" i naravno da je sledeci dan imao "kaznu" da isti domaci Ponovo uradi,STO MU SE NI MALO nije dopadalo!Najveci problem je bilo pisanje slova,sastava,i citanje..Jednom sam bila jako ljuta na babu pa sam joj rekla:"Dobro bako ,napisi ti njegov domaci,Hajde da upisem i tebe u razred sa njim!!!( SOK ZA OBOJE!!)" Onda sam moju mamu Sto pre "Uhvatila pod svoje,i ODRZALA JOJ DOBRU LEKCIJU"
-da se ne mesa u rad Uciteljice,DA NECU ICI KOD DIREKTORA,i da njen mladji unuk MORA POSTOVATI uciteljicu i raditi kako ONA kaze.. Da NE KRITIKUJE uciteljicin sistem rada pred mladjim unukom,jer "Blati svoju profesiju".Pitala sam je-Da li se njoj dopadaju moje price kad dodjem kuci s posla pa joj pricam "kako mi je neki roditelj pravio probleme!!" Uvek je bila ljuta na "takve roditelje",I "kako mogu takvi da budu"., drzala mi je stranu. E TO JE TO!!Nekim roditeljima se "dopadam,dobra sam vaspitacica.,vredna,pazljiva." A nekim roditeljima sam "uzasna,grozna,nikakva,skoro "baba-roga"". Baka je shvatila da sam u pravu..Nisu svi ucitelji isti!I ne mogu se zbog toga "okarakterisati" kao "ne ucitelji"..Pozdrav..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Adaptacija deteta na vrtic
PostPoslato: Sub Sep 15, 2012 3:26 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Avg 21, 2012 3:04 pm
Postovi: 34
Pozdrav svima!

Iako se čini da adaptacija teče uspešno, neke stvari me pomalo muče. Neka deca će od ponedeljka na spavanje, ali moj sin neće, zato što on uopšte ne jede u vrtiću, pa ne bi da ga ostavljaju gladnog na spavanje. Kako da ga ubedim da makar nešto pojede? Pričam mu kako u vrtiću radi jedan kuvar koji kuva specijalna ukusna i zdrava jela specijalno za decu, ali ne vredi, sedi on za stolom ali ne jede. I još nešto... neće da sedne na nošu... on odavno ne nosi pelene i ume da kaže kad mu se piški, ali u vrtiću uopšte ne piški, nego trpi, iako smo odneli nošu istu kao onu koju koristi kod kuće.
Od srede je počela faza "neću u vrtić", ja ga odvedem, objasnim mu da će da se malo igra sa decom, a mama će kasnije da dođe po njega, ali on urla prvih 10- ak minuta, a onda se umiri i zaigra... I uvek se igra kad odem po njega.
Jutros je rekao "mama ja neću u vutić", a ja mu kažem "danas nećeš, danas vrtić ne radi, a on presrećan...
Vaspitačica kaže da je odbijanje odlaska jedna faza adaptacije, mene više brine odbijanje hrane... i odbijanje noše...
Saveti?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Adaptacija deteta na vrtic
PostPoslato: Sub Sep 15, 2012 4:59 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Avg 09, 2012 4:08 pm
Postovi: 266
Vas sin ne razume rec "kasnije"..
Ostavite ga da spava u vrticu..Ja bih vam to predlozila,VI IZABERITE da li hocete ili ne zelite.To mu je "dodatna faza Adaptiranja".Za njega je Ta SITUACIJA JAKO APSRAKTNA!! STA SE SAD to " novo desava u vrticu,sta to znaci"spavanje"( Uplasio se da nije noc.) I Druga deca isto tako reaguju,Ne znaju "Sta ih ceka".. Mislim da je to Dobra strana nastavka Adaptacije. To su "pravila kolektiva-vrtica" Sva deca ce shvatiti da "posle spavanja uzinaju" i MAME DODJU PO NJIH DA IH VODE KUCI.
I Vi ponekad dodjete u situaciju kad Treba Nesto "NOVO" da probate,pa se "uplasite.."Ili vam se dogodi neka "novo-nastala problem situacija" pa ne znate u prvi mah kako da reagujete..,dok se ne" Snadjete",pa resite sve to!!
Kazite mu kad ga ostavite u vrticu kao i pre:"Mama ce doci po tebe brzo".Spremite sina na to :"Kako se u vrticu ne spava,nego se samo odmara..Odmaraju se oci,noge,usta,posto se puno igraju,uce,pevaju.."Ponesite mu obavezno preobuku u vrtic,ne znam u cemu mu nosite preobuku-ranac,kesa-.stavite mu rezervne ciste gace,trenericu,carapice,atlet majcu,gornji deo,i Praznu kesu-da vaspitacica moze u praznu kesu staviti ono u cega ce se mozda upiskiti,i da ga moze presvuci.-Ako se i desi da se upiski za vreme spavanja,ne mojte sina grditi.Odnesite kuci to sto je mokro,i opet mu cistu preobuku spremite za poneti sledeceg jutra.-Ima dece koja se "stide" da pred svojim vrsnjacima piske na "nosu",posto vecina dece piske na wc solju.On je pametan,pa ce videti gde druga deca piske,Usvojice i to!!Desavalo se da deca "trpe" pa i kad sam ih nudila da piske,to nisu radila,pa se desavalo da se "upiske" za vreme igre..To mi nije smetalo,niti sam ikad na takvu situaciju reagovala negativno.,samo bih donela preobuku,presvukla dete,desava se.Detetu treba "vremena" da "sve snimi sta i kako se odvija" u kolektivu.Kako to "rade drugari".Cim su krenuli u vrtic "oni su Veliki"..
Znate,bojim se da vas sin ne shvati "kako mozete kad hocete" da njega ostavite kod kuce..On ipak nije SKROZ ADAPTIRAN,ali njegova daptacija TECE ODLICNO!!Zato on "pokusava sa svojim opcijama "necu..itd"Ne MOJTE SE PRAVDATI pred sobom,niti pred sinom..To je Normalna situacija.Vi imate svoje obaveze ,duznosti,on ih ISTO IMA,zasto u vama primecujem "grizu savesti"?Izabrali ste da Vama olaksate,to ne znaci da starije dete "manje volite",mozda bi i VI "malko da popustite.."!!Volite vasu decu Podjednako!!To sto ce vam leci "gladan" ne brinite..jesce u vrticu.
Da li mi verujete da sam imala dete koje 4 godine u vrticu nije doruckovalo,niti rucalo Nista Osim parceta Hleba??!!Dete je u svemu bilo sasvim u redu,ali nije htelo da jede...Nikakvi razgovori sa roditeljima nisu urodili plodom,dete je jelo kod kuce kad bi doslo iz vrtica.Roditelji su dolazili po dete oko 15 sati,posto su radili)
Zamislite sebe da ste u radnom odnosu-kao sto ima mnogih roditelja-Budite opusteni..Znam DA VAM NIJE LAKO..
OPET I UVEK CU VAM RECI VI odlucite sta cete izabrati,spavanje vaseg sina u vrticu-ili ne spavanje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Adaptacija deteta na vrtic
PostPoslato: Sub Sep 15, 2012 5:19 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Avg 09, 2012 4:08 pm
Postovi: 266
Vase dete kao i mnoga deca ce imati i postojace "faze Odbijanja,i negodovanja" prema vrticu..Vaspitacica je u pravu!!Uvek ce biti kod dece
-necu u vrtic,ne volim u vrticu,ja tamo necu da radim...-To budite spremni.deca su pogotovo "sumnjicava i polasena" kad se jave neki za njih "novi momenti" u vrticu,koji prethodno nisu postojali.Deca su do sada bila u vrticu i Srela se Sa "Ustaljenim navikama" koje su postale za njih normalna procedura.Sad se "desavaju Novi momenti"I to se treba sto ja kazem jednostavno "Svariti" .Kad sam u mladjoj grupi posle meseca daptacije-septembar- u Oktobru,jednog dana rekla deci ;"Deco sutra nam dolazi Pozoriste",bilo je dece koja su plakala,i govorila mi "Necu u to pozoriste.."..I ako sam ja decu prethodnu celu nedelju spremala da ce doci pozoriste,pa smo u vrticu i "glumili"...
I pored toga na samoj pozorisnoj lutkarskoj predstavi je bilo dece koja su plakala-strah- a cak su se nekoliko dece i upiskila za vreme predstave.Bilo je dece koja su insistirala da ih odvedem u "njihovu sobu"-tamo su se osecali "sigurno".Kasnije su vremenom navikli.To je to..VI ODLUCITE HOCETE LI OSTAVITI SINA da "spava-ili ne".Nemojte MI NI NA CEMU ZAMERITI!!Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Adaptacija deteta na vrtic
PostPoslato: Ned Sep 16, 2012 10:08 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Mar 20, 2012 12:14 am
Postovi: 281
Mskrempita,
vaspitacica je rekla da nece da ga stavlja na spavanje jer nece nista da jede??? Jos ako je on to cuo, nije ni cudo sto nece da jede...
Elem, opste je poznato da mnoga deca ne zele nista da jedu u vrticu, ali je zato vaspitac tu da "dubi na trepavicama" ne bi li dete uzelo makar malo hleba. I verujte, kada su gladni, jedu makar hleb, sto kaze Rouzi. I, posle spavanja uzinaju, sto zbog gladi, sto zbog toga sto znaju da mama dolazi po njih kada uzinaju :)
Ja sam deci uvek govorila da treba da jedu, da imaju vise snage da se "lepse" igraju, da tako rastu. To mi je fora i za spavanje "Moras da se odmoris, da mozes posle lepse da se igras, a i deca tako rastu", isto to i pricam sinu, k'o velim, bolje da pocnem na vreme sa tom pricom :) A i sve je istina :)
Sto se tice odbijanja nose, i tu se slazem sa Rouzi, mnoga deca se ustrucavaju pred drugima, neka cak nece ni u toalet. Mozda ce da upali, ako mu se nosa stavi na neko "odredjeno, posebno mesto, samo za njega", gde ce imati svoj mir, makar tih nekoliko minuta...
Vas sin se, da ponovim, lepo adaptira. Usput ce da pokusava i dalje da izmami koji ostanak kod kuce, ali budite imuni na to, u interesu vaseg deteta je da bude tako! Spavanje ce isto da prihvati vremenom, a verujte mi, jesce MAKAR HLEB, pre spavanja, ako bude gladan.
Predocite mu tako situaciju :"Ides u vrtic da se igras, malo rucas, da porastes, onda se malo odmaras da se lepse igras, uzinas i dolazi mama!". Usput, kada dodjete po njega primetite "Ma, jesi li ti malo porastao od jutros, ili mi se cini? Jesi, jesi, porastao si, zato sto si jeo i dremnuo!"
Ovo je samo moj predlog, ja bih tako postupila, i kao roditelj, i kao vaspitac.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Adaptacija deteta na vrtic
PostPoslato: Ned Sep 16, 2012 8:28 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Avg 09, 2012 4:08 pm
Postovi: 266
Mnogo mi se dopada sto se Bojana i ja lepo dopunjujemo,pa cete moci izabrati "najbolju opciju".(Moguce da zaboravim da mnoge stvari ovde napisem,ali ne iz neke lose namere..)
Deca od najmladje grupe se spremaju na osecaj "Sigurnosti"-kroz svakodnevni vrticki rezim dana i aktivnosti- i jako im je bitno da im u njihovom decijem "vidokrugu",kao i okruzenju budu Uvek Prisutna ISTA lica TO SU njihove vaspitacice.Tako se deca emotivno polako vezuju za njih,a i vaspitacice na decu.Ja kazem "Zajedno pocinju jednako disati i deca i vaspitacice"
Znate kako je, mnogi vaspitaci imaju "neki svoj metod i pristup deci"-kod nekog deteta bi mozda "Upalilo"- a kod nekog deteta "ne-pali".Kao sto vaspitacica svoj deci kaze "Treba da jedete,da porastete..,sto je lepo jelo,ukusno,itd" Pa se dese situacije da neka deca pojedu sve,neka osrednje,a neka nista..Ja se secam kad sam malu grupu dece vodila u kupatilo da pre svakog obroka operu svoje ruke,pa idu u wc,pa opet operu ruke.Uvek sam im govorila" Kad perete ruke,nemojte da budu mokri rukavi". Desavalo se, da mi se iza mojih ledja nadje neko dete koje se "provuce" vrlo vesto :D onda OPERE ne samo svoje rukice,nego budu oba Duks rukava MOKRA od trenerke,ili haljine.."Ja to znam sam,veliki sam!!" A ja se mislim:"Ma kako li je uspeo??!!( Sto je uvek bivalo Otvorim "cetvoro ociju,pazim,jer znam da su nepredvidivi..)
Momenti otpora,i faze odbijanja,kako kaze Bojana uvek ce biti,zavisi samo sta CE vam sledece "prezentirati-plasirati"..
Isto sta dece ne vole i znaju da prave otpor pri dolazenju u vrtic kad vec "Budu ustaljeni deo vremena i duze vreme konstantno su u vrticu" jeste situacija kad neka od njihovih "stalnih vaspitacica" ode na bolovanje,pa na njeno mesto dodje zamena.E tu onda nastaje "panika prvo kod dece a zatim kod roditelja"deca ne vole "takve situacije",jer imaju strah od Promena.
Najlosija je situacija kad od dva vaspitaca koja su u grupi jedan vaspitac biva cesto na bolovanju,pa se "redjaju zamene".Drugi vaspitac je cesce prisutan na radnom mestu,pa je deci i roditeljima "lakse" JER JE BAR JEDNA vaspitacica "Stalna"-na koju su deca vremenom navikla.E sad DOLAZI ono mnogo teze,KAD se i ta "Stalna vaspitacica" razboli..Tu je tek "jako Uzbudljivo..kod dece :oops:, a roditelji.. :x " Bolesti se naravno desavaju,zar ne?Kako kod vaspitacica,tako i kod licne dece istih tih vaspitacica..Kao i kod mama, koje dovode decu u vrtic,pa se deca razbole...
Imala sam tu soluciju da mi je koleginica u srednjoj vaspitnoj grupi-oktobar otisla na odrzavanje trudnoce,pa zatim porodiljsko"To je trajalo 2 godine. U te dve godine su mnoge zamene "prosle kroz ovu grupu" ,deca su se povremeno i na tu situaciju navikla,posto sam ja bila "sigurna i uvek tu" I u srednjoj i u starijoj,i u najstarijoj grupi sam bila po mesec dana-ili vise u toku jedne godine na bolovanju( u srednjoj grupi sam dobila grip, u starijoj grupi upalu pluca,a u najstarijoj grupi-upala uha).Kad god sam bila na bolovanju,bilo je "jako gusto medju decom,plakanja,odbijanja dolaska u vrtic i td.." Moja koleginica je zavrsila sa porodiljskim i krenula da dolazi na posao u najstarijoj grupi.Posto je njena beba bila bolesljiva,opet je morala ici na bolovanja,pa opet zamene..(Nije zena kriva sto joj dete bilo neznog zdravlja..) Kad sam se vratila sa bolovanja "deca su bas bila ljuta na mene",docekala su me "sva zadovoljna,kad su me ugledali,"laknulo im", a zato me je nekolicina u glas-kao da su se dogovorili!!- upitali "PA GDE SI TI ?!!"(Znam da su deca znala kako sam bolesna!!) Ja, sto bih kazala " zatecena". Deca VOLE SIGURNOST. Zato vase dete ima neke momente "odbijanja i negodovanja sa vrticom" JER SE SA VAMA U VASEM DOMU OSECA SIGURNO,TO MU JE POZNAT "TEREN", NA TO JE NAVIKLO,I TO JE NORMALNO!! :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Adaptacija deteta na vrtic
PostPoslato: Pon Sep 17, 2012 2:03 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Avg 21, 2012 3:04 pm
Postovi: 34
Rouzi i Bojana2311,
moram da vas pohvalim, vas dve ste zaista pravi profesionalci!
Sve se odvija upravo tako kako kažete. Mali nevaljalko je danas jeo samo hleb... i to je veliki napredak, za mene, pošto do sada nije hteo ništa da jede. Međutim, kada sam to rekla vaspitačici ona me je čudno pogledala, kao da pričam gluposti... I opet nije hteo na nošu, ja ga pitam zašto, a on kaže: "zato što neću, ne piški mi se". Ćak mi je vaspitačica predložila da mu stavim pelenu, što je totalno neprihvatljivo, jer dete već 6 meseci nosi gaćice, i nikada mu se nije desilo da se upiški, e sad i ako se desi, Bože moj...uvek u rancu ima sve rezervno...
I, da, obe vaspitačice sve govore u prisustvu dece... :roll: Danas su potvrdile da nije spreman za spavanje, jer ne jede i neće na nošu... Ne znam, obe su mi nekako nesigurne...plašljive... Što se deteta tiče danas mi je nekako spokojniji, mirniji, nije nervozan, ne plače i ne negoduje, valjda sve teče kako treba...
Vaši saveti mi zaista puno znače i jako sam vam zahvalna.
Do sledećeg javljanja pozdrav!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Adaptacija deteta na vrtic
PostPoslato: Pon Sep 17, 2012 3:05 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Avg 09, 2012 4:08 pm
Postovi: 266
Ms. Krempita
znate kako vam to ide,iskustvo mnogo znaci u zivotu..Mnoge moje koleginice o "problem situacijama" koje se desavaju u grupi " pricaju i komentarisu te iste situacije pred decom"-cini mi se sa je "to jace od njih" :D .Ja sam u glavnom oko problem situacijama sa bilo kojim detetom iz grupe ,ili roditeljem sa koleginicom razgovarala dok su deca spavala.Nas dve bi sele za neki od decijih stolova,na male decije stolice,i onda tiho pricale,a ujedino smo bile tako okrenute prema deci da bi smo pratile kako deca spavaju..Moguce da vam se cini da su koleginice "izgubljene",,Desava se!!Mnoge "relativno mladje koleginice-do 4-5 godina radnog staza jos uvek nisu "uhodane,i njima treba vremena da se licno snadju u novoj grupi itd"
A ima i onih koleginica KOJE SE NIKAD nece uhodati,i koje su po MOM licnom misljenju Totalno PROMASILE PROFESIJU!!Tu obicno kako ja kazem "Stradaju deca-to jest cela grupa" Na moju veliku zalost MNOGO takvih mladih-nezainteresovanih vaspitacica su radile sa mnom u grupi,i pored moje grupe TU sam STRADALA i JA..)Znate kad vam je.. Jedna koleginica u istoj radnoj sobi sa mnom, non stop je za radnim stolom i "vecito nesto pise u radnu knjigu" , kad NISTA NE PISE u radnu knjigu "Kucka "poruke na mobilnom telefonu, ili je u oblacima jer je zaljubljena,pa joj se decko ne javlja) i JOS MI SE POVERAVA. jer joj je to Glavni problem.)..
I JOS MI Stalno GOVORI KAKO JE DECA ne SLUSAJU,NE OBRACAJU JOJ SE..(jedna mi je koleginica rekla-"Znate ja ne znam sta da radim..oni mene ne konstatuju!!") Pomislila sam :" pa ZAR I TEBE DA VASPITAVAM ?? Ti mi onda DODJES KAO JOS JEDNO DETE U GRUPI!!"Strasno.. :evil:
Pa nece da TE SLUSAJU kad deca dolaze do tebe ,nesto te zamole, ili pitaju a ti IM kazes" IDI KOD ROUZI,JA SAM ZAUZETA!!
DECI MORATE DAVATI SEBE I fizicki i psihicki-znaci kad zatvorite svoja licna vrata od svog stana sa tim istim vratima STE ZATVORILI I VASE LICNE PROBLEME-
Kad deci DATE "SEBE" u jednoj grupi, ONDA OD TE ISTE DECE DOBIJETE NAZAD TRODUPLO VISE!!-i naravno od roditelja-.Morate znati kako sam ja uvek govorila
-da budete "mudriji od dece"
-da znate da im nadjete "zicu" da ih "potrefite na pravo mesto,da stigne do njihovih glavica,i tako dobijate njihovo poverenje,ljubav,itd
Kad ste sa decom na "pravoj talasnoj duzini" takva DECA I TAKVA GRUPA JE PRAVA PESMA!!I rad je u takvoj grupi Prelep!!
Vi cete IMATI VREMENA do polaska vaseg deteta u skolu ,da Vidite,i "procenite" kakve ce vaspitacice biti. I vaspitacicama treba DA SE ADAPTIRAJU NA NOVU DECU :o i RODITELJE :roll:
Meni licno je JAKO BILO TESKO kad Najstariju vaspitnu grupu "Izvedem u skolu"-posto sam u medjuvremenu vec davno "zaboravila" kako su i ONI KOD MENE DOSLI od 3 godine..-PA MI ONDA U SEPTEMBRU STIGNU NOVA DECA od 3 godine!!AJAOJ!!-No posao je posao.. :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Adaptacija deteta na vrtic
PostPoslato: Pon Sep 17, 2012 3:57 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Avg 09, 2012 4:08 pm
Postovi: 266
BOJANA
Juce sam bila do mladje sestre,nismo se dugo videle, pa da se " site ispricamo"
Sestra je mladja od mene i ima jos 7-8 godina do penzije,isto je vaspitac, a sad je dobila najmladju grupu dece-izvela je prethodnu grupu- Ima ih 32 upisane dece.Pitam je kako joj "ide adaptacija"..kaze,standardno, uglavnom je Jako zadovoljna..Ima 7-oro dece koja su alergicna deca na hranu,prilozena je lekarska potvrda i data na uvid patronaznoj sestri.Mame donose hranu u vrtic kad dovedu svoju decu.Ona mi kaze da tu decu postavi za isti stol,i da svo vreme stoji dok deca jedu,kako bi mogla da ih prati i nadgleda za vreme jela. Kaze mi :"Znas, pazim da neko dete od njih ne uzme hranu od drugog deteta, oni su jos "novi i nepredvidivi.."Ova autisticna devojcica koju ima u grupi joj ne pravi probleme,nije agresivna,mada nosi i pelene,pa joj menjaju.Uglavnom je sestra drzi za ruku kad ide sa ostalom decom u wc. Devojcica uglavnom sedi sama na stolici,ne zainteresovana za decu,i za sve sto se u radnoj sobi desava i "U svom je svetu".Za vreme jela,nekad pristane da je sestra "hrani", a vecinom okrene glavu.Totalno je ne samostalna,pa dva vaspitaca prvo nju "skine i obuku joj pidzamu",pa se onda njih dve "podele u strelce" i skidaju ostalu decu,pa im oblace pidzame pred spavanje,a isto to i kad deca ustaju posle spavanja.Sad ce videti kako ce joj ici samoj-kad joj koleginica zavrsi smenu- ,oblacenje,svlacenje,rucak.
ONE SU zajedno u grupi i vec TRECU nedelje OBE rade od 6,30-do 15 sati zbog mladje grupa i adaptacije. Sad planiraju da po zavrsetku ove nedelje krenu na onu standardnu smenu
jedna jutarnja-od 7-13
druga popodne. od 9-15

Kod nas u N.S u vecini vrtica-skoro 90%- sva deca u vaspitnim grupama jedu-dorucak,uzina i rucak- u svojim radnim sobama.Tamo gde su i postojale "trpezarije" zbog velikog broja dece koja su na listi "cekanja" , trpezarije su Pretvorene u radne sobe.Cak imamo i vrtice gde su i fiskulturne sale adaptirane i pretvorene u radne sobe-da bi sto manje dece bilo "na listi cekanja" i moglo ici u vrtic.Kako je tvoj sin?Pozdrav!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Adaptacija deteta na vrtic
PostPoslato: Pon Sep 17, 2012 4:39 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Mar 20, 2012 12:14 am
Postovi: 281
MsKrempita,
Necu da mnogo da kritikujem vaspitacice vaseg sina, jasno je vama sve. Da li su to mladje zene? Neprihvatljivo je sto komentarisu pred decom, u sred adaptacije, to za spavanje, jelo, pelenu?!
Rouzi dobro kaze, neki nikada nece biti za vaspitaca, nemaju godine staza veze sa tim. Sreca, pa nisam htela mnogo da kritikujem :D Vi, naravno i dalje pred detetom sve najlepse o njima, da makar pred detetom zadrze autoritet. Izvinjavam se sto pisem ne bas lepo o koleginicama, ali sve do sada se kosi sa onim sto ja praktikujem, i kao vaspiac, i kao majka, a neke stvari se kose sa zdravim razumom ( vratiti detetu pelene??? )
Ja sam samo iskrena u svojim zapazanjima, ne zamerite mi, nista od ovoga ne bi trebalo da utice na adaptaciju, pod uslovom da malo koriguju komentare pred decom. Videcete kako vreme bude odmicalo, kako sve tece.
Prija mi sto vam nasi saveti znace, MsKrempita, eto, osecam kao da ipak i sada radim svoj posao :)

Rouzi, lepo sto mislite na nas.
Nas sin je dobro, bili smo na kontroli u Hajduk Veljkovoj, u decijoj bolnici u NS-u, uzeli hranu, vadili su mu krv, bili kod psihologa. Sad je u fazi kruga :) Ja ga drzim u krilu, dok on resava "zadatke" kod psihologa, i sapucem mu, tako da psiholog cuje "Ajde, sine, nemoj da brukas mamu", psiholog naravno pada od smeha, sin nista ne kapira, srecom, jer sam se zaista salila, na taj nacin razbijam sebi tremu. Ipak je to bolest, koja moze dobrano da mu utice na psiholoski razvoj...bice valjda sve dobro, zaista dajem sve od sebe. Na kraju dana sam samo za krevet, cesto nemam snage za tusiranje, ali nateram sebe, jer znam da od sabajle krece "zurka", pa tek onda necu imati vremena. Treba dosta da se radi sa njim, da se vezba ubacivanje kocki u kutiju, zatim da se uci da jede kasikom, da vrati krug na zadato mesto...usput ona klasika, pravi mu se hleb, kuva svaki dan dva rucka, a pomoci bas i nema sa strane...samo da on bude dobro, i ja cu biti srecna, ne treba mi nista vise!
Veliki pozdrav za obe!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Adaptacija deteta na vrtic
PostPoslato: Pon Sep 17, 2012 4:43 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Mar 20, 2012 12:14 am
Postovi: 281
Rouzi,
rekoh ja vama da je dozvoljeno donositi hranu za decu koja imaju neki problem. Jedino sto kod nas to ne dolazi u obzir u jaslenom uzrastu...ja inace zivim u Subotici, i ovde kod nas su neka "posebna pravila" :roll:
Dobro je i to sto sam dobila posebnu negu za dete, pisala sam vec o tome ranije, pa se iskreno nadam da ce mi produzavati sve dok dete ne napuni dve godine...onda cemo da razmisljamo dalje... :)

Jos jednom hvala sto mislite na nas,
Pozdrav od nas ( familijarno ) :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Adaptacija deteta na vrtic
PostPoslato: Pon Sep 17, 2012 6:02 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Avg 09, 2012 4:08 pm
Postovi: 266
Bojana
ne verovatno.. jedna zemlja a "pravila razlicita"...
Samo Ti Bojana BUDI UPORNA I KORISTI MAKSIMALNO sve sto mozes dobiti za svoje dete!!Tako cete bar vas dvoje imati sto vise vremena jedno za drugo!!Jedino sto ces morati biti uporna...znam DA TI NI MALO NIJE LAKO!!No iz svih ovih nasih "Pisanija" vidim da si jedna vrlo hrabra,divna,nezna, pozrtvovana majka, isto tako si duhovita a iz tebe zraci pozitivna energija.
Moj prvi radni odnos je zasnovan u Subotici...Tamo sam radila 3 godine,prvo u vrticu na "Aleksandrovu" iza Bolnice,a onda u vrticu "Gat"- blizu Skupstine grada.Imam i tetku i tecu u Subotici. Subotica je jako lep grad,pogotovo kompleks sa ZOO-vrtom i jezerom Palic.-Tamo sam cesto odlazila u "mladalackim danima,u disko,he,he,.i na kupanje kad Sunce zapece,tamo je pravi raj!!.-
Suboticu sam napustila posto mi se ukazala sansa zaposlenja u Beogradu.Tamo sam radila 12 godina kao vaspitac u vrticu "Izvorcic"-opstina Rakovica. U " Lepom-Belom gradu"sam rodila svoja oba sina...Pa ondak` se " lepo spakujem sa svoja dva zivotna miraza",tj dva sina i dodjem ovde u NS. I dan danas cesto znam da odem u Bgd.Tu su moje "nekadasnje" a JOS UVEK DIVNE koleginice,sa kojim se i danas druzim..Tako ti ja Stigoh i do penzije.. :lol: -Ko ` bi reko,da vreme tako brzo leti!! :wink:


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 238 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 16  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 64 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: