Juvenilni idiopatski artritis

Deo Foruma za sva pitanja iz oblasti oboljenja, traumatskih stanja, tumorskih procesa na koštanom sistemu. Diskusije o ortopedskim hirurškim stanjima, degenerativnom reumatizmu, akutnim i hroničnim oboljenjima koštanog ili zglobnog dela lokomotornog aparata. Saveti o primeni fizikalnih procedura i kineziterapije.

Moderatori: ModeratA, moderato, vlada99

Odgovori
sanida
Novi član
Novi član
Postovi: 28
Pridružio se: Ned Feb 03, 2008 10:05 pm

Post od sanida »

Kaca jesi li procitala ono?Sta kazes?
Kod nas isto kao prosli put.Dobro je sto ide nabolje valjda cemo se rijesiti ovoga u ovoj godini.Daj Boze.Idemo na fizikalnu za rucicu, a noga je bolje mada se sada navikla stediti je i hoda na peti, ali i to popravljamo iz dana u dan.Mozda da pitas doktora za ovaj metotrexat.Ja sam procitala da je to jedini lijek koji ovo stvarno lijeci.Kod nas nema nikakvih nuspojava a valjda nece ni biti, nadam se.
Gledala sam Brela, uzasno je skupo.Sad smo u varijanti Turske mada bih voljela da ona hoda po pijesku bosa sto vise.A u Turskoj sve super osim mora.Jos cemo razmisliti a na godisnjem smo tek u augustu.
Drzite se i budite uporni sa vitafonom, mi nismo bili.
KacaK
Stalni član
Stalni  član
Postovi: 60
Pridružio se: Uto Okt 09, 2007 12:57 pm

Post od KacaK »

Sanida, raspitala sam se za mumio, nabavit ću ga.
Danas sam bila na bioenergiji za sebe zbog ciste, ali žena veli da može zaustaviti JIA kdo djece?!

17tog ćemo na kontrolu,pa ćemo vidjeti za lijek.

Čujemo se još naravno!
sanida
Novi član
Novi član
Postovi: 28
Pridružio se: Ned Feb 03, 2008 10:05 pm

Post od sanida »

Mi polako napredujemo s vježbama.Od lijeka ide dobro otok je skoro sasvim nestao ali treba puno vježbati jer je predugo ovo trajalo.Sljedeće sedmice idemo opet u Terme na Ilidži na fizikalnu i plivanje (15 dana).Tamo nećemo ostajati na spavanju jer nam je blizu, samo terapija.
Tebi drzim fige.
Ja sve nesto mislim sta li ce mene snaci od ovog silnog stresa.Zasad se drzim, ali mi se sve svelo na posao i obilaske bolnica i drugih doktora.Stariju curicu (11 god) skoro da ne vidim i malo me pece savjest.Doduse i ona je u svom filmu(rolanje i msn).Hvala bogu dodje raspust i ljepše vrijeme pa cemo malo vise vremena da se druzimo.
KacaK
Stalni član
Stalni  član
Postovi: 60
Pridružio se: Uto Okt 09, 2007 12:57 pm

Post od KacaK »

Od nas jako loše vijesti.

Moramo na punkciju oba koljena (i onog lijevog koje je već punktirano prije 8 mjeseci, jer se samo na UZV vidi zadebljana membrana koja ukazuje na upalu) i "Movalis" 7,5mg do daljnjeg.

Očajni smo.
KacaK
Stalni član
Stalni  član
Postovi: 60
Pridružio se: Uto Okt 09, 2007 12:57 pm

Post od KacaK »

htjela sam pitati što pijete za zaštitu želudca?
KacaK
Stalni član
Stalni  član
Postovi: 60
Pridružio se: Uto Okt 09, 2007 12:57 pm

Post od KacaK »

danas smo u očaju otišli na bioenergiju 1.put
sanida
Novi član
Novi član
Postovi: 28
Pridružio se: Ned Feb 03, 2008 10:05 pm

Post od sanida »

E bas mi je zao
Ne znam sta da kazem osim da imas na umu da postojim ja koja te u potpunosti razumijem.Nekako si i ti meni podrška u ovome i to mi puno znaci.
Mi pijemo ibuprofen vec 6 mjeseci i uz njega MAGALOX za zaštitu želuca i stvarno nema nikakvih problema, pogotovo što ona oduvijek jako slabo jede i mrsava je pravo a visoka.
Kod nas otok polako spada sve je jako , jako sporo a ja bih neki čarobni štapić da to prodje preko noći.Nemam više strpljenja.Čini mi se da jako šepa mada u posljednje vrijeme može hodati na prstima što je bilo nezamislivo unazad mjesec dana.Treba puno, puno vježbe da zglob povrati svoju funkciju.Možda je punkcija bolja varijanta bar ne dođe do ove ukočenosti i atrofije mišića.
Držite se, stalno ste mi u mislima!
sanida
Novi član
Novi član
Postovi: 28
Pridružio se: Ned Feb 03, 2008 10:05 pm

Post od sanida »

I mi smo bili na bioenergiji prije mjesec i opet ćemo u julu, sve treba probati
Kako si ti?
KacaK
Stalni član
Stalni  član
Postovi: 60
Pridružio se: Uto Okt 09, 2007 12:57 pm

Post od KacaK »

A evo nekako, hvala ti na brizi sanida! Ti si mi baš utjeha da si uvijek tu na forumu.

Izvadili smo ANA, pa čekamo rezultate iako ne znam jesu li oni bitni za išta osim za oči. Da li ti znaš?

Slijedeći petak punkcija oba koljena u općoj anesteziji, u četvrtak nas zaprimaju u bolnicu,pa najprije kod anesteziologa,a iz krvi vadimo KKS,VK,VZ.

Jako se dvoumim, ne znam jeli to stvarno nuzno,s obzirom da nju ne boli, ne koči, i vidi se samo na UZV (zadebljana membrana na lijevom, otok na desnom). A ja imam osjećaj da sve ide jako sporo ali na bolje.
Dr. tvrdi da nema šanse da spontano prođe i treba reagirati odmah.

Ovaj dr. (najbolji u HR) izgleda ima taktiku da se što prije otok makne i sanira upala dok se nije rasplamsala.

Evo ti njegovi članci...
http://hpps.kbsplit.hr/hpps-2003/pdf/13.pdf
http://www.zdrav-zivot.com.hr/index.php ... ece&nrsp=2
KacaK
Stalni član
Stalni  član
Postovi: 60
Pridružio se: Uto Okt 09, 2007 12:57 pm

Post od KacaK »

UVODNO PREDAVANJE
DIFERENCIJALNA DIJAGNOZA JUVENILNOG
IDIOPATSKOG ARTRITISA
Sušić G.
Institut za reumatologiju Beograd

Juvenilni idiopatski artritis (JIA) je najčešće zapaljensko reumatsko oboljenje dečjeg uzrasta. Ukoliko se artritis javi kod deteta pre 16. rođendana i traje najmanje 6 nedelja tada se može postaviti dijagnoza JIA, ali je prethodno potrebno isključiti sva druga oboljenja kod kojih se artritis javlja kao deo kliničke slike. Artritis je prisutan u mnogim zapaljenskim reumatskim bolestima i velikom broju nereumatskih stanja kod dece (hematološka, maligna, infektivna, endokrinološka, ortopedska). Spisak ovih oboljenja i stanja je izuzetno veliki. Kada se radi o sistemskom artritisu u diferencijalnoj dijagnozi dolaze u obzir: infektivne bolesti i septična stanja, maligne bolesti, pre svega leukoze i limfomi, sistemske bolesti vezivnog tkiva (sistemski eritemski lupus, dermatomiozitis, vaskulitisni sindromi-najčešće Kavasakijeva bolest i Henoch-Schönlein purpura), serumska bolest, inflamatorne
bolesti creva (M. Crohn i ulcerozni kolitis), reumatska groznica,
hereditarne bolesti sa periodičnim febrilnim stanjem praćene multisistemskim manifestacijama (porodična mediteranska groznica, Castlemanova bolest, sindrom hiperglobulinemije D idr). U diferencijalnoj dijagnozi poliartikularnog oblika JIA pored prethodno spomenutih bolesti treba pomisliti i na: reaktivne artritise izazvane prethodnom infekcijom digestivnog trakta kod mlađe dece, ili urogenitalnog trakta kod adolascenata, zatim poststreptokokni reaktivni artritis, lajmski artritis, juvenilni ankilozirajući spondilitis, psorijazni artritis. Takođe treba misliti i na sarkoidozu, zatim imunodeficijencije, posebno selektivnu tipa IgA, mukopolisaharidoze. Poliartritis se može sresti i u brojnim endokrinološkim oboljenjima: hiper- i hipotireozi, dijabetes melitusu. Progresivna pseudoreumatoidna displazija, nasledno oboljenje koštano-zglobnog sistema klinički može da imitira JIA. Monoartritis uvek restavlja najveći diferencijalno-dijagnostički problem u reumatologiji. Akutno nastali monoartritis najpre mora da pobudi sumnju na infekcijsku prirodu jer je septični artritis urgentno stanje u reumatologiji koje zahteva brzu dijagnozu i antibiotsku terapiju. Kod monoartritisa subakutnog trajanja treba misliti na tuberkuloznu etiologiju. Osim toga dolaze u obzir traumatske povrede i hemartros, posebno kod bolesnika sa hemofilijom i drugim hemopatijama, mijelo- i limfoproliferativne bolesti, maligne bolesti kostiju i zglobova, benigni tumori kosti i mekih tkiva i različita ortopedska stanja (prolazni sinovitis kuka, osteonekroze, skliznuće epifize, disekantni osteohondritis). Artrocenteza u dijagnostičke svrhe uz kulturu sinovijske tečnosti je imperativ kod monoartritisa, a po potrebi koriste se i različite metode vizualizacije (rendgen, ultrasonografija, nuklearna magnetna rezonancija idr.) Ovako široka lepeza različitih entiteta čini da se do dijagnoze JIA dolazi praktično isključivanjem svih nabrojanih bolesti i stanja.

UVODNO PREDAVANJE
TERAPIJA JUVENOG IDIOPATSKOG ARTRITISA
Vojinović J.
Dečja interna klinika, Klinički Centar Niš

Optimalan terapijski pristup detetu sa juvenilnim hroničnim artritisom
zahteva multidisciplinaran pristup. Pod idealnim uslovima ovaj tim treba da obuhvata: pedijatra reumatologa, fizijatra, dečijeg ortopeda i psihologa. Osnovni cilj terapijskih procedura je: supresija inflamacije, oslobađanje od bola, održanje pokretljivosti zglobova i prevencija deformiteta i nesposobnosti. Lekovi koji se koriste u terapiji ovih oboljenja dele se u dve osnovne grupe:
a) antinflamatorni lekovi – NSAID i kortikosteroidi;
b) bolest modifikujući sporodelujući lekovi (DMARD) – MTX, Chloroguine, sulfosalazin, zlato i dr.

NSAID se koriste za smanjenje bola u artritisu, ali do sada nije dokazano da imaju značajniji pozitivan efekat na prognozu bolesti i pojavu komplikacija. Njihov efekat se očekuje nakon 4 do 12 nedelja, ali je ponekad neophodno kombinovati nekolko različitih vrsta NSAID i davati ih u visokim antireumatskim dozama. Kortikosteroidi su značajno promenili svoju ulogu u terapiji hroničnih artritisa u poslednjoj deceniji. Pre svega, ne smatraju se bazičnim lekovima koji utiču na tok i progresiju bolesti, te je lokalna intra-artikularna primena
osnovna indikacija. Dokazano je da intra-artikularno primenjeni steroidi efikasno kontrolišu zapaljensku reakciju sinovije tokom dugog vremenskog perioda. Triamcinolon-heksacetonid (do 1mg/kg) aplikovan intraratikularno pokazao se kao vrlo efikasan za razliku od hidrokortison acetata. Ukoliko je upotreba kortikosteroida ipak neophodna (kod poliartikularnog ili sistemskog JRA), apsolutno je indikovano koristiti deflazacort (oksazolinski derivat prednisolona) koji ima značajno manje neželjene efekte, posebno na koštani metabolizam.

Tradicionalna doktrina da terapiju JRA treba započeti NSAID a zatim preći
na DMARD ukoliko bolest progredira već duže vreme je napuštena.
Dokazano je da rano u početku bolesti dolazi do značajnog oštećenja
zglobova i da se ono može prevenirati samo ukoliko se što ranije u terapiju uvedu DMARD, od kojih se MTX pokazao kao najmanje toksičan a visoko efikasan kako kod dece, tako i kod odraslih. MTX pokazao je visoku efikasnost posebno kod poliartikularnih i progresivnih oligoartikularnih formi artritisa te predstavlja lek prve linije u terapiji ovih oblika JRA. Doza od 15-20mg/m2 jednom nedeljno per os, s.c. ili i.m. dala je izuzetno dobre terapijske rezultate, ali poželjno je izbegavati kombinovanu terapiju sa NSAID. Sulfosalazin pokazao je terapijsku efikasnost naričito kod HLA B27 pozitivnih artropatija, za razliku od hidroksichloroquina čija upoterba u hroničnim artritisima je skoro anegdotalna. Upotreba preparata zlata i penicillamina je potpuno napuštena jer nema terapijsku efekat u JRA, a ima visok stepen toksičnih efekata. Algoritam farmakoterapijskog pristupa u različitim tipovima JRA koji je aktuelno važeći terapijski stav detaljno se obrazlaže.
sanida
Novi član
Novi član
Postovi: 28
Pridružio se: Ned Feb 03, 2008 10:05 pm

Post od sanida »

Ma ja ti nisam baš za kortikosteroide, jer drže samo neki vremenski period a ne liječe osnovnu bolest.Pored toga ne smiju se davati djeci više puta-najviše tri puta.
Mislim da bi najbolje bilo dati kortikosteroid da ne dođe do ukočenosti a onda početi sa MTX-om, ali ja ovo lupam , valjda tako ne može.
Inače nas ovdje uvjeravaju da je najbolje ići sa MTX-om jer jedino on može ovo IZLIJEČITI samo jeste jako sporo i već smo znas i sama na kraju snaga.Ali vidan je napredak.
Ne kontam da kod vas idu skroz drugačije.
Sto se tiče ANA jeste on je bitan samo za dijagnozu iridociklitisa , mada naša doktorica kaže da on nije jako tačan (kod nas je pozitivan ali nju to puno ne brine).I nama je rekla da ne brinemo oko toga, pod kontrolom je i oči su ok. hvala bogu.
Mi idemo u Terme na fizikalnu , danas smo poceli, a vec smo sami poceli s plivanjem na bazenu.
Cuvaj se , bice bolje!
KacaK
Stalni član
Stalni  član
Postovi: 60
Pridružio se: Uto Okt 09, 2007 12:57 pm

Post od KacaK »

Evo bili smo na punkciji desnog koljena (ovaj put se mirno budila iz anestezije). Naš dr. kaže da se to može raditi 2 puta godišnje :o

Sanida, koliki vam je ANA? Naš dr. kaže da ako je ispod 1:160 da je zapravo negativan..
Da li svaki put širite zjenice na pregledu očiju?
Znači, vi ste samo na MTX (mislim bez antireumatika?)

I ovdje daju MTX,ali tek ako ne ide sa antireumaticima...
KacaK
Stalni član
Stalni  član
Postovi: 60
Pridružio se: Uto Okt 09, 2007 12:57 pm

Post od KacaK »

E i povećana nam je sedimentacija kao nikad 30/60.
Kakva je kod vas?
sanida
Novi član
Novi član
Postovi: 28
Pridružio se: Ned Feb 03, 2008 10:05 pm

Post od sanida »

Super da je sve dobro proslo.Jel to samo desno koljeno tretirano?Sta je s lijevim?Jel odmah nestao otok?
Mi smo na MTX-u ali i dalje na ibuprofenu, mada sam i ja negdje procitala da sa MTX-om ne idu antireumatici i mislila sam da pitam dr. da ga ukinemo, malo me sad strah sto ga je pila svo vrijeme zajedno sa MTX -om.
Ne znam koliki je ANA nismo na to obratili pažnju, mislim da su nam samo rekli da je poz.,ali baš ću provjeriti u nalazima.Nismo uopšte širili zjenice, samo lampa.
Inace ja evo ostala danas kod kuce mala kaslje puno, a proslu sedmicu imala upalu grla i pila ospen.Ne znam vise sta da radim s njom, jako je osjetljiva i nista ne jede, pa se sve bolesti lijepe za nju.Ubice me ovo!
sanida
Novi član
Novi član
Postovi: 28
Pridružio se: Ned Feb 03, 2008 10:05 pm

Post od sanida »

Nama je sedimentacija sada spala mislim da je zadnja dva mjeseca oko 15
Odgovori