Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Hronichni proliv
PostPoslato: Pet Apr 13, 2007 8:55 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Apr 13, 2007 8:45 pm
Postovi: 9
Prvo bih zeleo da se izvinim zbog duzine ovog posta. Ako neko ima zivaca da ovo prochita do kraja, hvala mu, a ako josh ima i neki savet zahvalan cu mu biti do kraja zivota.

Pricha je sledeca
Duzi vremenski period (recimo 7 godina) imam problema sa stolicom. Pochesto imam proliv i kashaste stolice. Pre praznjenja moze biti pretakanja po crevima, ali i ne mora, kao i bola pre praznjenja koji nakon toga prestane. Izbacivao sam svashta iz ishrane, menjao rezhim zivota, izbacio alkohol (koji bash i nisam neshto koristio), kafu i duvan. Pa izbacivao mleko i mleche proizvode (koje mogu jesti u neogranichenim kolichinama) i svakakve druge namirnice (koje sam posle vracao u ishranu), nachitao se svakakvih gluposti o bolestima i svuda se pronashao i opet bio na pochetku. Ispitivanje je ishlo sledecim tokom. U vojsci 2000. su mi radili gastroskopuju (kaskadan forniks, kardija zjapi), rektoskopiju (polip - odstranjen canglom) i kolonoskopiju (nalaz uredan). Poshto su me ishetali od vrata do vrata na kraju zavrshih kod neuropsihijatra koji je postavio dijagnozu psihosomatsko reagovanje i prepisao bromazepane. Problemi su i dalje bili prisutni, tako da sam morao ziveti sa tim (batalio bromazepane). Vremenom bih rekao i da se stanje pogorshalo, odn. chesce mi se javljalo komeshanje po stomaku. Pre godinu dana sam se opet javio doktoru, kad su kod kolege sa posla otkrili rak debelog creva. Pre dijagnoze imao je cheste prolive (razlog i za moju brigu - zashto se ne bih sebe u toj prichi). Avaj, opet su mi uradili sve ona muzhenja od pre 5-6 godina + ultrazvuk. Sluznica prilikom rektoskopije bila zamucena, doktor posumnjao na Kronovu bolest, pio tablete ASA-neski broj, ali kada je uradjena biopsija (nalaz je bio ok) reche mi da ne moram dalje piti. Zeludac je ok. Kolonoskopija - ok. Konstatacija doktora, "Kada bi ti bila glava chista kao debelo crevo - gde bi ti bio kraj". Preporuchio m je da pijem probiotik i da ne brinem. Pitao me je josh zashto mi predstavljaju problem ti prolivi, na shta sam ja odgovorio da radim u televiziji i da sam chesto napolje na terenu i da nisam uvek u prilici da ganjam toalet. Jesam nervoza, ali nisam primetio da bash kada se iznerviram da moram odmah da trchim u toalet. Poshtapam se loperamidom periodichno vec neku godinu pre poslednjeg pregleda i posle njega (na moje pitanje da li je shtetan, rekoche -ne), jer od probiotika mi stomak doboro radi najvishe 2-3 dana, a onda nastaje muka u toaletu. U toku dana (bez loperamida) imam od 1 do 3,4 stolice koje su chesto, kao shto vec rekoh, kashaste i vodene.
Teshko da moze neshto da se iszostavi posle ovog deksta i da se ostane nedorechen, ali ako bude taj sluchaj - dodacu.
Hvala Vam josh jednom na strpljenju i ako ima ko neki savet ili slichan problem neka javi.

Veliki pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Hronichni proliv
PostPoslato: Pet Apr 13, 2007 10:37 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Apr 18, 2005 11:09 pm
Postovi: 312
brmr je napisao:
Sluznica prilikom rektoskopije bila zamucena, doktor posumnjao na Kronovu bolest, pio tablete ASA-neski broj, ali kada je uradjena biopsija (nalaz je bio ok) reche mi da ne moram dalje piti. Zeludac je ok. Kolonoskopija - ok. Konstatacija doktora, "Kada bi ti bila glava chista kao debelo crevo - gde bi ti bio kraj". Preporuchio m je da pijem probiotik i da ne brinem. Pitao me je josh zashto mi predstavljaju problem ti prolivi, na shta sam ja odgovorio da radim u televiziji i da sam chesto napolje na terenu i da nisam uvek u prilici da ganjam toalet. Jesam nervoza, ali nisam primetio da bash kada se iznerviram da moram odmah da trchim u toalet. Poshtapam se loperamidom periodichno vec neku godinu pre poslednjeg pregleda i posle njega (na moje pitanje da li je shtetan, rekoche -ne), jer od probiotika mi stomak doboro radi najvishe 2-3 dana, a onda nastaje muka u toaletu. U toku dana (bez loperamida) imam od 1 do 3,4 stolice koje su chesto, kao shto vec rekoh, kashaste i vodene.

Ajde prvo par dodatnih pitanja:
-Da li si nekad radio analizu na hormone stitaste zlezde T3,T4,TSH?
-Da li si za sve ovo vreme znacajnije gubio na kilazi?
-Da li si radio krvnu sliku, biohemijske analize, ultrazvuk abdomena?
-Da li su i prilikom gastroskopije uzete biopsije?Da li je radjena biopsija pocetnog dela tankog creva?
-Da li je prilikom kolonoskopije uzeta biopsija sa terminalnog-krajnjeg dela tankog creva?
-Da li si ikad primetio krv ili sluz u stolici?
-U kom delu stomaka ti se javljaju pomenuti bolovi?
-Kad su ti poslednji put radjene te endoskopije i gde?

E sad namerno sam zadebljala loperamid jer nisam sigurna koliko je dobro sto ga toliko koristis iz sledeceg razloga(mozda i nije nesto naucno ubedljiv :wink: )ali evo..
Ja sam mesecima imala iste tegobe i nakon 2 nedelje konstantnog proliva uzela sam loperamid,,,i kao sve se prividno regulisalo na kratak period,,,ali kad sam kasnije krenula kod lekara opste prakse i gastroenterologa i kad sam im pomenula loperamid oboje su refleksno reagovali sa NEMOJ LOPERAMID! Ja ih ne pitah zasto...ali verovatno su imali razlog da mi to kazu.
Da bi normalno funkcionisao u toku dana (tj. odvojen od toaleta) uzmi Smectu-to je prasak koji se rastvara u vodi i mozes koristiti 3 x dnevno, ali mislim da bi ti i manje pomoglo.I obavezno probiotici.
Mislim da bi za pocetak trebalo da odgovoris na pitanja koja sam ti postavila, a onda savataj dr Ivicu sa foruma :wink: obavezno! :)
Pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Hronichni proliv
PostPoslato: Sub Apr 14, 2007 2:28 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Apr 13, 2007 8:45 pm
Postovi: 9
Prvo da Ti se zahvalim na vremenu utroshenom na citanje i odgovare na ovaj post i dosadashnje savete. Odgovori su sledeci:

-Da li si nekad radio analizu na hormone stitaste zlezde T3,T4,TSH?
Ne. Mozesh li mi malo pojasniti kakve bi rezultat mogao imati vaznosti vezano za ovu situaciju.

-Da li si za sve ovo vreme znacajnije gubio na kilazi?
Ne. Chak sam i dobio :)

-Da li si radio krvnu sliku, biohemijske analize, ultrazvuk abdomena?
1. i 2. Da (koliko se secam, sve u granicama ili neznatno preko - vishe puta).
3. Da. Pre malo vishe od godinu dana. OK.

-Da li su i prilikom gastroskopije uzete biopsije?Da li je radjena biopsija pocetnog dela tankog creva?
2x Ne.

-Da li je prilikom kolonoskopije uzeta biopsija sa terminalnog-krajnjeg dela tankog creva?
Ne.

-Da li si ikad primetio krv ili sluz u stolici?
Sluz da - nekoliko puta, a krv 3-4 puta za poslednjih 7 god (imam problema sa hemoroidima. Posebno se upale posle chestih proliva)

-U kom delu stomaka ti se javljaju pomenuti bolovi?
Uh... Ne mogu da to definishem... Mozda u predelu pupka ili malo nize. Bar tu kad utopljavam deluje mi da mi je lakshe... malo... :(

-Kad su ti poslednji put radjene te endoskopije i gde?
2001. Na VMA
2006. U bolnici u mom mestu


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Apr 14, 2007 12:41 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Apr 18, 2005 11:09 pm
Postovi: 312
brmr je napisao:
-Da li si nekad radio analizu na hormone stitaste zlezde T3,T4,TSH?
Ne. Mozesh li mi malo pojasniti kakve bi rezultat mogao imati vaznosti vezano za ovu situaciju.


Prolivaste stolice i gubitak kilaze su propratna stanja hipertireoze.

Sto se tice neuradjenih biopsija...pa da ti kazem meni je to jako glupo...mislim kad se vec maltretiramo tokom tih jako neprijatnih pregleda nije mi jasno zasto lepo ne uzmu biopsije iz svih dostupnih delova pa da se onda ima kompletan uvid u stanje.
Koliko mogu da zakljucim tebi jedino tanko crevo nije pregledano....no dobro ono sto je svakako utesno je cinjenica da nisi gubio u kilazi, nisi anemican...znaci da organizam iskoristava materije iz hrane, a da je u pitanju neki ozbiljni organski poremecaj posle 7 godina bi svakako bio uocljiv.
Mozda da ti jos preporucim da odes na test intolerancije na hranu...o tome mozes vise procitati na podforumu Nutricionizam,,,i ozbiljno se raspitaj o LOPERAMIDU! Probaj sa Smectom...ona je jako delotvorna i prirodno je sredstvo.

Pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Apr 14, 2007 6:48 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Apr 13, 2007 8:45 pm
Postovi: 9
Citiraj:
Prolivaste stolice i gubitak kilaze su propratna stanja hipertireoze.


Onda ne bi trebalo biti to, obzirom da nisam izgubio ni gram.

Citiraj:
Sto se tice neuradjenih biopsija...pa da ti kazem meni je to jako glupo...mislim kad se vec maltretiramo tokom tih jako neprijatnih pregleda nije mi jasno zasto lepo ne uzmu biopsije iz svih dostupnih delova pa da se onda ima kompletan uvid u stanje.


Lenjost ili sta vec...

Citiraj:
Mozda da ti jos preporucim da odes na test intolerancije na hranu...o tome mozes vise procitati na podforumu Nutricionizam,,,i ozbiljno se raspitaj o LOPERAMIDU! Probaj sa Smectom...ona je jako delotvorna i prirodno je sredstvo.


Hvala na savetima, probacu...

Ako josh neko ima ili je imao salichnih problema ili bi mogao naslutiti reshenje ove misterije, molio bih da odgovori ako je umogucnosti

Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 15, 2007 12:40 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Potrebno je zaista uraditi biopsije i iskljuciti POUZDANO da nije u pitanju Kronova Bolest. Ako su Vam postavili dijagnozu iritabilnog kolona, to se leci na puno nacina - pre svega sedativima. Ali, potrebno je zaista pre svega iskljuciti prisustvo Crohn promena na debelom crevu i na zavrsnom delu tankog creva.

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 15, 2007 1:59 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Apr 13, 2007 8:45 pm
Postovi: 9
Citiraj:
Sluznica prilikom rektoskopije bila zamucena, doktor posumnjao na Kronovu bolest, pio tablete ASA-neski broj, ali kada je uradjena biopsija (nalaz je bio ok) reche mi da ne moram dalje piti...


Nalaz debelog creva je bio ok, nije bilo Crohn promena na debelom crevu . Tanko nisu gledali.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 97 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: