Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 2 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Invazivni tumor dojke i hemoterapija
PostPoslato: Čet Maj 10, 2007 11:56 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Čet Maj 10, 2007 11:28 am
Postovi: 79
Interesuje me invazivni tumor dojke. Molila bih za detaljnije objasnjenje. U ovom slucaju odstranjena je dojka i zlijezde ispod miske i kljucne kosti. Stadijum je bio T2. Ipak na konzilijumu je odluceno da se zena podvrgne hemoterapiji (ukupno 6) iz citste predostorznosti i da narednih 5 godina pije neke lijekove (jos uvijek ne znam koje). Navodno je sve obavljeno na vrijeme, ali me interesuje zasto 6 hemoterapija ako je predostroznost u pitanju, da li je to uobicajena doza. Pri tome u izvadjenim zlijezdama nisu nadjene maligne celije i prognoze su navodno dobre. Brine me hemoterapija i kako bi se bolesnik trebao ponašati i šta bi trebalo očekivati. Terapije bi trebalo da primi svakih 21 dan. U pitanju je moja svekrva i htjela bih da se više informišem o ovome. Hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Maj 17, 2007 4:35 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Mar 20, 2006 11:18 am
Postovi: 105
Ajde, ja cu probati...
Nisam lekar, ali ako si citala temu "Karcinom dojke" onda znas da sam prosla slicno s mojom mamom.
Koliko ja znam, invazivni je neka histoloska kategorija. Taj. nacin na kojije zahvatio celije.

Iz predostroznosti ide ta hemioterapija da bi pobila ako je nesto slucajno zaostalo od celija jer doktori nemaju mogucnosti da do te mere provere stanje organizma.

To sto ce piti je verovatno Nolvadex ili neki drugi hormonski lek koji se pije ukoliko je tumor hormonalno osetljiv, odnosno specaava dalje sirenje istog (ovako sam ja saznala ali moja mama je imala IV stadijum, pa kako se to definise u pocetnim stadijumima ne znam).

Od hemioterapije sta ocekivati..
Pa nisi navela koju ce primati (laicki, crvenu, zutu ili beli, odnosno Fac ili neki drugi protokol).
Od opstih stvari koje treba da znas su sledece:
Svako individualno reaguje na terapiju.
Mogu se ocekivati mucnine i gubitak kose. TO su dve najucestalije posledice terapije.
Neke zene imaju mucnine od jedne terapije do druge, neke nikad a neke samo par dana.
Prva terapija ce joj najteze psihicki pasti a svaka sledeca lakse. Dok u fizickom smislu svaka ce joj naredna terapija teze padati.
Pre svake terapije ona dolazi u Dnevnu bolnicu sa svezim rezultatima krvi. Ne secam se tacno sta se vadi, ali ide standardna KS, leokucitna formula, i ne znamsta je jos obavezno ALT, AST, i da, sedimentacija.
Sve ce ti reci sestre kad budes isla da zakazes prvu terapiju.

Ako bude primala tu crvenu (FAC), jer se ona daje tako na 21 dan, onda mozes ocekivati 95% da ce joj opasti kosa. Mozda ne bi bilo lose da odes sad s njom dok jos ima kosu, da sama odabere periku. U radnjama Stevan Stil smo mi kupili periku od vestacke kose, i nije bila skupa. Utesi je da posle terapije izraste nova jos bolja kosa, i to nije laz, veruj mi.

Nekim zenama je lakse da primaju terapiju na prazan stomak, aj bih joj savetovala da uzme nesto lagano sendvic ili kiflu.

Posle terapije treba da pije puno vode, i da ne pije crvene sokove i da jede crvene stvari jer ako se ne daj boze desi da povrati, da se ne bi zbunjivali da li je krv ili ne. To je samo narednih par dana.

Posle toga neka pije slobodno kupinovo vino, sok od borovnice, da malo ojaca krvnu sliku. Sto vise barenog povrca i voca, neka jede crveno meso, ribu, svinjetinu neka smanji, ne mora je izbacivati..

Terapija traje oko dva sata....
Dovedes je, ostavite knjizicu, ona udje tamo, i ti je saceks. Ne bi bilo lose da prvi put neko odsedi tamo ispred prostorije gde se prima terapija prosto da ako joj nesto zatreba da moze da te zovne.

Neka ponese neke novine, ukrstene reci, ili vec nesto drugo da se zabavi.

Neka ponese i malo vode unutra.

Moja mama je vecito vukla kifle sa sobom. Ima jedna pekara kod onkologije, imaju dobre kifle, mozes ih 10 pojesti :)

E da, najvaznije, kupi bebi-sistem. Posto se terapija prima u venu ali u venu na saci, mnogo je lakse da se prima pomocu bebi-sistema, manja je daleko igla od braunile, i lakse se podnosi....

Uh... Nadam se da nisam nesto zaboravila ali eto to ti je to otprilike. Nadam se da ces se snaci a ako nesto zapne, ti pitaj!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 2 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 86 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: