Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 27 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Da li neko zna kada cu da se porodim ???????
PostPoslato: Uto Sep 19, 2006 7:43 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Sep 19, 2006 7:13 pm
Postovi: 13
Moja poslednja menstruacija je bila 08.02. da sam trudna otkrila sam (test na trudnocu) 10.03. jer mi je kasnilo ( imam izuzeno tacne cikluse na 28 dana). Javila sam se svom privatnom ginekologu uradili smo sve ono sto treba krv. mokraca , bris itd. U aprilu sam prokrvarila i morala sam da otvorim bolovanje ( radim . putujem na posao ima 33.god. itd.) znaci nastupa drzavni ginekolog uporedo sa privatnim. Na prvom ultra zvuku( 31.05.) u bolnici ginekolog zakljucuje da sam ostala u drugom stanju pre februara i to u januaru i odredila da je to bilo 21.01. i da je ta menst. u febr. bila lazna. Ja ne znam kada sam ostala trudna imam redovne seksualne odnose (3-4 puta nedeljno). U avgustu 07.08. posecujem ginekologa u bolnici i on konstatuje da 28 ned. (anomareja) a ultrazvucno 27ned. svog privatnog ginekologa posecujem na insistiranje muza 18.08. koji na moje zaprepascenje konstatuje da sam ja 28 ned. i da je njegova koleginica pogresila. Posto je razlika od dve nedelje meni bitna jer moram da planiram zivot ( porodiljsko odsustvo ) mislim nisam dokona da li neko zna kako da bar priblizno odredim kada mi je termin . Ako neko moze da mi pomogne Hvala a ako je potrebno dopuniti podacima sa UZ uradicu ili nesto drugo .


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Sep 19, 2006 8:12 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
Ovo jos jednom dokazuje da je BROJ ULTRAZVUKOVA KOJI SE RADE U SRBIJI POTPUNO NEOPRAVDAN I SAMO UZROKUJE ZABUNE KOD PACIJENATA A NEMA NIKAKVOG KLINICKOG OPRAVDANJA. O broju ultrazvukova koji je potrebno uraditi u jednoj nisko rizicnoj trudnoci sam pisala u nekom od topika ispod...necu da ponavljam, a Vi procitajte za svoju informaciju (FYI).

Isto tako je nepotrebno da odlazite kod nekoliko ginekologa...jer sad ste zrtva drugacijih nalaza kod jednog i drugog...nalazi bi trebalo da budu isti, a zaista je tesko ustanoviti ko je gdje zavrsio skolu UZ i kakvu...nadam se ne onu u Kragujevcu ?

Trece...kako je moguce da ste prvi UZ imali tek 31.maja kada ste bili po poslednjoj menstruaciji trudni 16.nedjelja...i ako su cekali do tada, sta je bila indikacija da se tada radi UZ, jer su mogli da cekaju do 18.nedjelja pa da uradite UZ sa fetalnom anatomijom...umorna sam od objasnjavanja bazicnih stvari...dakle...cini mi se da je Vasa poslednja menstruacija ono prema cemu treba da se rukovodimo, a ona kaze da ste sada trudni 32 nedjelje a termin porodjaja Vam je 14.novembar....u jednom drugom topiku sam pisala da je to termin porodjaja +/- 7 dana, jer NIKO VAM NECE RECI KOJEG CETE SE TACNO DANA PORODITI. Sve poslije 37.nedjelja do 41 +3 dana se smatra terminskom trudnocom, i ne zahtijeva nikakve intervencije...ako predjete 41 nedjelju i 3 dana potrebno je uraditi indukciju porodjaja...

Pomoglo bi ako navedete BPD, FL i AC sa tog UZ u 16.nedjelji....ko god da ga je radio...dakle...imate jos dok uzmete porodjajno...ovdje zene idu na porodjajno u 36.nedjelji trudnoce ! A vi ste zbog jednog krvaruckanja cijelu trudnocu na bolovanju ?! Meni bi drzava zabranila da radim da tako saljem zene na bolovanje...bez indikacija...zapamtite TRUDNOCA NIJE BOLEST, NEGO SAMO ZDRAVO DRUGO STANJE !!
Sve najbolje.

_________________
Pozdrav,
ObGyn


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Sep 19, 2006 8:14 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
obgyn je napisao:
Ovo jos jednom dokazuje da je BROJ ULTRAZVUKOVA KOJI SE RADE U SRBIJI POTPUNO NEOPRAVDAN I SAMO UZROKUJE ZABUNE KOD PACIJENATA A NEMA NIKAKVOG KLINICKOG OPRAVDANJA. O broju ultrazvukova koji je potrebno uraditi u jednoj nisko rizicnoj trudnoci sam pisala u nekom od topika ispod...necu da ponavljam, a Vi procitajte za svoju informaciju (FYI).

Isto tako je nepotrebno da odlazite kod nekoliko ginekologa...jer sad ste zrtva drugacijih nalaza kod jednog i drugog...nalazi bi trebalo da budu isti, a zaista je tesko ustanoviti ko je gdje zavrsio skolu UZ i kakvu...nadam se ne onu u Kragujevcu ?

Trece...kako je moguce da ste prvi UZ imali tek 31.maja kada ste bili po poslednjoj menstruaciji trudni 16.nedjelja...i ako su cekali do tada, sta je bila indikacija da se tada radi UZ, jer su mogli da cekaju do 18.nedjelja pa da uradite UZ sa fetalnom anatomijom...umorna sam od objasnjavanja bazicnih stvari...dakle...cini mi se da je Vasa poslednja menstruacija ono prema cemu treba da se rukovodimo, a ona kaze da ste sada trudni 32 nedjelje a termin porodjaja Vam je 14.novembar....u jednom drugom topiku sam pisala da je to termin porodjaja +/- 7 dana, jer NIKO VAM NECE RECI KOJEG CETE SE TACNO DANA PORODITI. Sve poslije 37.nedjelja do 41 +3 dana se smatra terminskom trudnocom, i ne zahtijeva nikakve intervencije...ako predjete 41 nedjelju i 3 dana potrebno je uraditi indukciju porodjaja...

Pomoglo bi ako navedete BPD, FL i AC sa tog UZ u 16.nedjelji....ko god da ga je radio...dakle...imate jos dok uzmete porodjajno...ovdje zene idu na porodjajno u 36.nedjelji trudnoce ! A vi ste zbog jednog krvaruckanja cijelu trudnocu na bolovanju ?! Meni bi drzava zabranila da radim da tako saljem zene na bolovanje...bez indikacija...zapamtite TRUDNOCA NIJE BOLEST, NEGO SAMO ZDRAVO DRUGO STANJE !!Sve najbolje.

_________________
Pozdrav,
ObGyn


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Sep 19, 2006 8:15 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
ignorisite citat...nisam jos dotle dosla da citiram samu sebe...greska u kucanju, htjela sam da naglasim da trudnoca nije bolest !

_________________
Pozdrav,
ObGyn


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Sep 19, 2006 8:26 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Sep 19, 2006 7:13 pm
Postovi: 13
UZ od 31.05.

BPD 41, AC 120, Fl 24
A zabrinula sam se jer mi je na danasnjoj kontroli ( opet UZ )rekla da sam 34 ned. Za Vase simpaticno zaprescanje o broju UZ u Srbiji cisto radi statistike meni je od 31.05. pa do danas 19.09. uradjeno 6 komada. HVALA


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Sep 20, 2006 12:28 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jan 12, 2005 12:01 am
Postovi: 1058
Lokacija: Beograd
Iznenađena i ja sam iznenađen jer BPD=41mm, AC=120mm i FL=24mm je najčešći u 17-18 nedelji trudnoće!
Predpostavljam da je u pitanju samo greška, a takođe se nadam da ste iskreni i ozbiljni!? Neobično je da ste tek u maju bili na prvom ultrazvučnom pregledu, a imali ste zadnju menstruaciju 08. februara!? :-?
Vaš očekivani termin porođaja bio bi 15.novembra.
Niste naveli dali vam je menstruacija u februaru bila po količini, trajanju tj. uobičajna ili se razlikovala od predhodnih? Ako je februarska menstruacija bila "lažna" onda bi odstupanje trebalo da bude +4 nedelje! Nešto mi u vašoj priči ne štima? :-?
Bebe se po veličini razlikuju pogotovu u trećoj trećini trudnoće zavisno od rase, pola, biološkog potencijala roditelja.

I jedno moje pitanje, a kako bi neko drugojačije nego ultrazvučno izmerio veličinu bebe i procenu gestacijske starosti trudnoće? Šta ako je zastoj u rastu bebe?
Pozdrav Dr Peđa


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Sep 20, 2006 8:31 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Sep 19, 2006 7:13 pm
Postovi: 13
Taj UZ iz maja nije prvi . Radjen mi je jedan pocetkom aprila kaka sam prokrvarila Dr. je htela da proveri da li je plod ziv ali nije napravila mere. Pa je ne znam sta ne stima u prici do sada sam razmisljala kako da isplaniram porodiljsko. Moje menst. su trajale po 5-6 dana i ranije mi se desavalo da mi neka bude po intezitu jaca ali u drugom i tecem danu ali nikako nesto drasticno. Ta u februaru je bila za nijansu slabija.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Sep 20, 2006 9:43 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Sep 19, 2006 7:13 pm
Postovi: 13
Dragi doktore volela bih da se salim i da sam neozbiljna posebno posle Vase konstatacije da bi razlika trebala da bude 4 ned. Po struci sam inzinjer i sklona sam logici a ta Vasa primedba zvuci vise nego logicno. Volela bih da mozete da vidite moj UZ karton. Sa leve strane ispod imena i prezimena ( Vi to znate) stoji mesto za PM i prvo je upisan datum 08.02. posle je upisano 12.01 ( datum PM iz januara ) pa kako Dr. nije se ni to uklapalo upisala je 22.01. i na kraju na mestu TP je napisala 29.10.2006.god. Verujte mi trebalo bi dosta maste da ovako nesto smislim izgubila bih se u datumima . Da li trebam da brinem za svoju bebu ? Jeste bila neocekivana ali najlepse inenadjenje u mom zivotu


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Sep 20, 2006 11:37 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jan 12, 2005 12:01 am
Postovi: 1058
Lokacija: Beograd
PedjaDj je napisao:
Niste naveli dali vam je menstruacija u februaru bila po količini, trajanju tj. uobičajna ili se razlikovala od predhodnih? Ako je februarska menstruacija bila "lažna" onda bi odstupanje trebalo da bude +4 nedelje! Nešto mi u vašoj priči ne štima? :-?

Niste odgovorili na moje pitanje?
Ako je vaša zadnja menstruacija bila "lažna" termin porođaja vam je sredinom okotobra!? :roll:
Opustite se priroda je pametnija od svih nas i vi ćete se poroditi kada dođe vreme, jedino što vam preporučujem je CTG praćenje i rađenje biofizičkog profila vaše bebe.
Srećno Dr Peđa


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Sep 21, 2006 3:31 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
A zbog cega CTG i BPP kolega ??? Trudnica spada u nisko rizicnu grupu !

_________________
Pozdrav,
ObGyn


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Sep 21, 2006 11:37 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Sep 19, 2006 7:13 pm
Postovi: 13
Postovani doktore bicu pozitivna i prihvaticu stav ObGyn . Ako Vi kazete da je nalaz UZ najcesci za 17-18 ned. a kako se ja secam famoznog UZ i komentata Dr. da mogu da budem i 17 i 18 ned. ( ona je odabrala 18+0) ja cu odabrati 17 ned., uz gresku UZ koja moze da bude ako se ne varam 7 dana ( Sve ima gresku i u gradjevini se sve racuna uz mogucu gresku) i komentar ObGyn ko zna gde je ko ucio UZ ( ipak radi se o mm) a kako sam ja prve simtome trudnoce osetila tek u drugoj polovini februara ( blage mucnine ,velike nesanice , kiselinu itd. jak apetit inace sam visoka 174cm i imala sam 52kg. i slab apeti ) uzecu da sam ja bila u tom trenutku ipak 16.ned. Ja sada ne mogu da promenim nista vec samo da se nadam ipak pozitivnom ishodu .A sta je on? Normalno dete. I ako bude imalo nekih problema nedostataka ili vec sta god znacilo zastoj u razvoju deteta moje je i brinucu se njemu . U svakom slucaju hvala na odgovorima i strpljenju. Prepusticu sve prirodi kako i Vi sami kazete :D :D :D :D :D :D :D :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Sep 21, 2006 12:02 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Sep 19, 2006 7:13 pm
Postovi: 13
iznenadjena je napisao:
Postovani doktore bicu pozitivna i prihvaticu stav ObGyn . Ako Vi kazete da je nalaz UZ najcesci za 17-18 ned. a kako se ja secam famoznog UZ i komentata Dr. da mogu da budem i 17 i 18 ned. ( ona je odabrala 18+0) ja cu odabrati 17 ned., uz gresku UZ koja moze da bude ako se ne varam 7 dana ( Sve ima gresku i u gradjevini se sve racuna uz mogucu gresku) i komentar ObGyn ko zna gde je ko ucio UZ ( ipak radi se o mm) a kako sam ja prve simtome trudnoce osetila tek u drugoj polovini februara ( blage mucnine ,velike nesanice , kiselinu itd. jak apetit inace sam visoka 174cm i imala sam 52kg. i slab apeti ) uzecu da sam ja bila u tom trenutku ipak 16.ned. Ja sada ne mogu da promenim nista vec samo da se nadam ipak pozitivnom ishodu .A sta je on? Normalno dete. I ako bude imalo nekih problema nedostataka ili vec sta god znacilo zastoj u razvoju deteta moje je i brinucu se njemu . U svakom slucaju hvala na odgovorima i strpljenju. Prepusticu sve prirodi kako i Vi sami kazete :D :D :D :D :D :D :D :D
Posto je proslo onih pet minuta za ispravku a ja bih da ispravim ovo za simtome koji se nisu javili u drugoj polovini februara vec u drugoj nedelji marta ( od 6 do 12 marta )a secam se zato jer sam postila prvu nedelju za pricest Uskrsnjeg posta. Pozdrav svima i budite pozitivni


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Sep 22, 2006 11:51 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jan 12, 2005 12:01 am
Postovi: 1058
Lokacija: Beograd
Za ObGyn: Na osnovu čega možemo sem želje da sve bude dobro tvrditi kolika je starost trudnoće i dali se možda ne radi o IUGR tj. zastoju u rastu ploda?!
Ultrazvučni pregledi i biofizički profil ploda (AFI, habitus, pokreti, NST-CTG) su najmanje što možemo učiniti!
"The patient with an uncertain gestational age who presents late in pregnancy poses a difficult diagnostic dilemma because interpretation of BPD and HC/AC ratios must be related to accurate gestational age. Under these conditions, measuring an amniotic fluid pocket, or an FL/AC ratio, may be helpful, as these do not rely on knowledge of the gestational age." Manning and his colleagues
"Preporučeni interval između ultrazvučnih pregleda je 3 nedelje". Mongelli M, Bobrow CS, Soothill P: Fetal growth velocity: a cautionary tale. Lancet 353:1460, 1999, Copyright © 2002 Churchill Livingstone, Inc.

Pozdrav Peđa


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Sep 23, 2006 1:19 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
U pravu ste ali samo za 'late in pregnancy'...ocigledno je da ova pacijentkinja ima nalaz UZ izvedenog od strane ginekologa, koji kaze da je ona trudna izmedju 17-18 nedjelje...MI sa ove strane okeana to ne smatramo 'late' jer jos nije kasno da se uradi fetalna anatomija i vidi da li je plod u redu, i prema rizicnim faktorima ( ako ih ima ) savjetuje invazivna dijagnostika.

Da je njen prvi pregled bio u 34 nedjelji i da nije imala informaciju oko njene poslednje menstruacije, mozda bih uradila 2 ultrazvuka na 2-3 nedjelje da vidim kakav je fetalni rast i ako je normalan ne bih ponavljala UZ, jer nema klinickog opravdanja kada se iskljuci SGA...by the way, dijagnoza IUGR se postavlja tek kad se ustanovi uzrok zastoja u rastu, sto ukljucuju i assessment of placenta...dakle poslije porodjaja.

Imate li jos neki razlog sa tolike UZ posto smo ovaj iskljucili ?

_________________
Pozdrav,
ObGyn


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Sep 23, 2006 10:28 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Sep 19, 2006 7:13 pm
Postovi: 13
Drago mi je koliko vidim da sam izazvala svojevrsnu strucnu raspravu koja priznajem nema bas puno razlike u stavovima:: Dr. Pedja bi da kaze kako je stvar malo komplikovana i da bi trebalo reagovati , ObGyn isto samo u malo blazoj formi .Posto je ocigledno sve izmaklo malo kontroli (posebno moji zivci ) mene zanimaju dve stvari;
1. Sta u najgorem slucaju mogu od komplikacija da ocekujem
2. I pitanje za sve koji posete ovaj post kakva je osoba koja je po struci ginekolog koja ne nalazi za shodno da saopsti pacijentu i to nekoliko meseci da nesto nije u redu , da li je to neznanje, ne savesno lecenje ( vodjenje trudnoce ) , da li mi kao pacijenti treba da odlazimo kod lekara sa bazicnim znanjem iz oblasti njegove specijalizacije pa ako propusti nesto da ga opomenemo ? Da li je to etika ? Naravno da ne mislim da je svaki Dr. isti ali vecina njih jeste.Moj ginekolog ce zaista zapamptiti da je meni vodila trudnocu.
I dragi dr. Pedja molim Vas odgovorite mi kave komplikacije mogu da ocekujem kod svoje bebe?


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 27 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 20 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: