Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 27 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: pitanje prvenstveno za dr obgyn - rana trudnoca i krvarenje
PostPoslato: Čet Jun 28, 2007 11:16 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Mar 23, 2006 3:00 pm
Postovi: 26
Lokacija: zemlja Srbija
- 1977 godiste, posao kancelarijski (administracija, knjigovodstvo), prva trudnoca
- 17.05. zadnja menstruacija, 19.06. test na trudnocu pozitivan. 21.06. smedjkast trag na vesu (mala flekica, velicine 3-4 kapljice) i pri tusiranju smedjkast sluzavi sekret u vagini. Jos par puta pri tusiranju isto, na vesu ne. Juce, 27.06. bila na pregledu (UZ preko stomaka) doktorica kaze sve je u redu dodjite za dvije nedelje na UZ ponovo. Na papiru od UZ pregleda jedino komentar : gestacijski mesak izgled – pravilan. Grav. ????. 5/6 (komentar o starosti trudnoce, pretpostavljam, posto mi je ovo prvi put). Uvece istog dana povecano krvarenje i pri tusiranju puno vise nego prosli put, sada krvavog sekreta (izuzetno tamno, maltene crno). Danas do tri sata na poslu opet ista pojacana kolicina na vesu i kasnije pri tusiranju opet smedjkast sekret. Ponovo odem kod doktorice uplasena jer se kolicina povecala, opet kaze da nije nista. Da vjerovatno nedostaje neki hormon, ali da ne moze nista znati dok ne prodju jos dvije nedelje da cuje srce. Da ne moze da mi daje neki hormon ako ne zna da li je plod, zametak kako god se sada zove, u redu. Da krvarenje nije normalno, ali da ga trpim dok ne prodju te dvije nedelje, te da ce se priroda ili Bog kako je vec rekla, vec sami pobrinuti ako nesto nije u redu. A moze biti da kada pocne da se stvara posteljica (ili se vec stvori, nisam je bas najbolje razumjela) da ce organizam sam proizvesti hormon koji fali.
- Generalno sam dobrog zdravlja, nikad nista komplikovanije od gripa, nikakve operacije
- Ne uzimam lijekove niti sam do sada imala alergije na nesto sto sam koristila (a to i nije bilo bog zna sta)
- Nikakva posebna ispitivanja

Ono sto mene interesuje je da li je to u redu, da li da sjedim i ignorisem krvarenje (ako se nastavi, a trenutno ga ima) ili da trazim drugog dr-a (third opinion, posto evo od Vas trazim second). Ono sto mi je malo cudno, ona me uopste nista nije detaljnije pitala oko tog krvarenja, ni da li je praceno bolovima (nije, osim jedan dan probadanje koje ne znam da li moze imati veze sa ovim jer nije bilo u donjem stomaku, vec visoko, negdje ispod rebara, sa lijeve strane). Zeljno smo iscekivali ovu trudnocu, dvije godine smo u braku, od toga da stavim ruku na srce, tek zadnjih pola godine se bas bas trudimo (suprug je 1976 godiste).

Dok sam studirala isla sam redovno na pola godine na ginekoloske preglede, nikad problema, ni sa pojacanim sekretom. Posle toga dva puta kod privatne doktorice (jednom godisnje; poskupo, ali sve se odradi na jednom mjestu, hlamidija, papa, kolposkopija, UZ vaginalno – sve uredno). Zadnji taj pregled je bio doduse poodavno, u martu prosle godine.

Ne znam da li to moze da ima veze sa ovim, ali... Zadnjih mjesec dana, otprilike, sam imala malo napetiji period (promjena posla, neizvjesnost hocu li uspjeti naci novi, nasla novi, na njemu naporan pocetak, manje i malo vece svadje u porodici, pritisak baba i deda & Co kad ce beba - to malo duze od mjesec dana...) Nista spektakularno, ali eto malo me jedilo...

I malo sam "buckasta", 170cm, 74kg.

Molim Vas za brz odgovor (a ko Vas jos moli za spori odgovor :wink: , jel ) jer sam se „malo“ isprepadala...

Hvala unaprijed!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jun 30, 2007 6:20 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
Cini mi se da zivite izvan Srbije i da ste vidjeli family phisician inace kao ginekolog ja bih trazila UZ koji inace moze da potvrdi otkucaje bebinog srca sa Dopplerom u 6.nedjelji a Vi ste danas 6+1 day !
Drugi test koji je potrebno uraditi ako imate bilo kakvih 'concerns' jeste beta HCG levels 2 x , 48 hrs appart i ako se nivo duplira, vjerovatno je trudnoca normalna.

Nadam se da je krvarenje prestalo i da se osjecate dobro, ali ovo je nesto sto je potrebno uraditi da bi se procijenio status trudnoce.
Vratite se nazad Vasoj dr i zahtijevajte ove testove jer NA TO IMATE PRAVO .

_________________
Pozdrav,
ObGyn


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jul 01, 2007 11:03 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Mar 23, 2006 3:00 pm
Postovi: 26
Lokacija: zemlja Srbija
Stvar i jeste u tome sto sam u zemlji Srbiji, u kojoj je svako pravo (ma kako elementarno bilo) upitno.

Krvarenje nije prestalo, mada nije tako obilno da se vidi na vesu. Ali pri tusiranju slicno kao zadnji dan menstruacije tamno crveni, smedji ugrusci.

Ne osjecam se lose, ali imam stalno cudan osjecaj napetosti u stomaku, visoko u predjelu zeludca. Nije mucnina, ne tjera me na povracanje, ali kao neka nadutost. Kao da si mi se svi organi u trbusnoj duplji ispomjerali i uvecali!!! :lol: I ponekad osjecaj kao da sam radila trbusnjake pa me bole misici.

Vidjecu sta se od tih testova moze ovdje uraditi. Vjerovatno ovi u ambulanti nemaju taj UZ sa Doplerom pa mi je zato rekla da cekam jos dvije nedelje. No, probacu po privatnim ordinacijama i laboratorijama.

Jos jedno pitanjce, niko mi ne spominje folnu kiselinu, a kako sam vidjela i na ovom forumu i cula od drugarica i poznanica bivsih i sadasnjih trudnica to je uobicajena stvar. Treba li da je pijem ili da sacekam da vidim kakvi su rezultati ovih testova?

U svakom slucaju, puno hvala na odgovoru.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jul 01, 2007 3:15 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
Nema tu puno testova koje morate uraditi:
1. nivo beta HCG iz krvi, moze da uradi svaka laboratorija, i test je potrebno ponoviti jos jednom za 2 dana
2. UZ ima svako ziv tamo privatno...sa 6 nedjelja ( ako niste gojazni ) se lako moze vidjeti embrionalni odjek u gestacijskom mesku, a sa dopplerom i otkucaji srca...

_________________
Pozdrav,
ObGyn


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jul 01, 2007 3:24 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
zaboravih reci da FOLNU KISELINU TREBA UZIMATI 1 MJESEC PRIJE NEGO OSTANETE TRUDNI I PRVA DVA MJESECA TRUDNOCE ! TO JE UNIVERZALNO PRAVILO, DAKLE UZIMAJTE JE IAKO CETE IMATI MALE KORISTI OD NJE...BOLJE ISTA NEGO NISTA.

_________________
Pozdrav,
ObGyn


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jul 03, 2007 10:09 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Mar 05, 2007 3:49 pm
Postovi: 39
Izvinite,
u kojim dozama treba uzimati folnu kiselinu pre trudnoce? Doktori to razlicito savetuju(iskustvo mojih prijateljica). Ja sam negde procitala da bi trebalo jedno 3 meseca pre planiranja trudnoce(ako se ona uopste moze tako planirati) poceti za uzimanjem. Ako mozete detaljnije o ovome? Takodje bih Vas zamolila da napisete nesto o vakcinama koje bi zena koja planira trudnocu u sledecih 6-12 meseci trebala da primi ako nije. Mozda da se postavi posebna tema o vakcinaciji pre trudnoce ili obavezno testiranje da se zna sta je osoba koja planira trudnocu primila. Ovde o tome niko ne prica. Hvala Vam, i zao mi je ako sam omasila temu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jul 03, 2007 4:41 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
Otvorite novu temu sa specificno postavljenim pitanjem i svojoj istorijom na nacin kako je napisano u ljepljivoj !

_________________
Pozdrav,
ObGyn


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jul 05, 2007 6:12 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jul 05, 2007 5:47 pm
Postovi: 8
Lokacija: Apatin
Molila bih obgyn da mi da neki savet,zaista mi je potreban,pisala sam mnogim lekarima ali toliko im poruka stze da jednostavno ne stizu svima odgovoriti...Zelim da ostanem u drugom stanju,koristim mikroskop Maybe baby,(pomaze mi da znam kada su mi plodni dani,mada ja to osetim u vidu probadanja u desnom jajniku)jos uvek nista...Ovog meseca mi je ginek.konstatovao upalu desnog jajnika jer sam imala bolove koji su se sirili duz desne noge.Primam 7 Gentamicina od 120.Inace napipao mi je nekakvo zadebljanje na tom jajniku(upala).Sta moze biti uzrok neostajanja u drugom stanju?Da li smemo pokusavati ovog meseca kad me prodje menstruacija s obzirom da sam primala injekcije(ne znam koliko se one zadrzavaju u organizmu?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jul 08, 2007 12:35 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Mar 23, 2006 3:00 pm
Postovi: 26
Lokacija: zemlja Srbija
Rezultati ispitivanja beta HCG:
04.07. 12.838 ref.vredn. do 2.7
06.07. 17.264

Nije se dupliralo ali je veci nivo drugi dan. Sta vi kazete? Moze li se iz toga sta dobro zakljuciti ili ... ?

UZ sa Doplerom koji ste mi preporucili je prilicno skup po privatnim ordinacijama. Moracu se strpiti do cetvrtka kada imam zakazan UZ kod drzavne dr-ice. :) Krvarenje je skoro skroz prestalo, samo blago rozikast sekret sada vidim pri tusiranju.

Hvala jos jednom dr obgyn!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jul 08, 2007 1:24 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Mar 23, 2006 3:00 pm
Postovi: 26
Lokacija: zemlja Srbija
U stvari sad sam malo blize pogledala, ne znam jeli to stamparska greska ili sta.... Tek, Vi cete vjerovatno znati moze li to biti...

04.07. rezultat 12.838 ref.vredn. 2,7
06.07. rezultat 17.264 ref.vredn. 2,7

Vidite? U rezultatu "." (da li razdvaja hiljade?) a u referentnoj vr. "," (decimalni?).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jul 09, 2007 7:33 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Mar 23, 2006 3:00 pm
Postovi: 26
Lokacija: zemlja Srbija
Samo da podignem temu!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jul 10, 2007 5:48 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Mar 23, 2006 3:00 pm
Postovi: 26
Lokacija: zemlja Srbija
Kuc-kuc!

Ima li koga?

:-?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jul 10, 2007 11:41 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Okt 30, 2006 7:30 am
Postovi: 50
Lokacija: USA
Draga veselice,

cestitam ti na trudnoci. Pokusacu da ti odgovorim. Pretpostavljam da su vrednosti bete u desetinama hiljada, iako si stavila decimalnu tacku posle druge cifre.

U tom slucaju, ti si vec negde u 7-8 nedelji u trenutku vadjenja krvi, dakle, u toj gestacijskoj nedelji vec moze da se detektuje srcana radnja fetusa i to je relevantniji parametar za odredjivanje "postojanosti" trudnoce. BetaHCG se duplira na svakih 48-72h samo u pocetku trudnoce, a kasnije kada vrednost predje u hiljade ili vise ne raste tako brzo. Nemoj vise da proveravas betu, samo idi na UZ.

Dakle moraces da se strpis do cetvrtka i tu bi trebalo sve da bude jasno.

Ako je u rezultatu betaHCG tacka ipak decimalna, onda ta trudnoca nije "viable", dakle ne moze da se odrzi. Laboratorija koja je izdala rezultate je duzna da ti iste rastumaci. Pozovi ih telefonom da ti rese tu dilemu.

Pozdrav i javi sta se desava.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jul 11, 2007 12:06 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Mar 23, 2006 3:00 pm
Postovi: 26
Lokacija: zemlja Srbija
Hvala Barilli na cestitkama!

Nadam se da ce biti sve ok na UZ, mozda cak i sutra odem. Javljam se sa, nadam se sa ohrabrujucim i pozitivnim vijestima sljedeci put.

Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jul 11, 2007 6:35 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
Bice Veselice veselo...beta HCG raste, jos samo da i UZ potvrdi srcanu radnju, pa ce onda biti vrijeme da se opustite i uzivate u trudnoci...

_________________
Pozdrav,
ObGyn


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 27 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 228 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: