Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 774 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 52  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 11, 2007 11:11 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Nov 15, 2006 1:50 am
Postovi: 124
Zubi uvek imaju tendenciju da se vrate u poziciju u koju su se smestili prilikom nicanja,ali svaka terapija ima za cilj da uspostavi stabilnu okluziju(ili prosto receno stabilan zagrizaj),koja podrazumeva odnos zuba gornje i donje vilice kao kljuc i brava.E sad,posto se pomeranje zuba , u pravcu u kome mi zelimo, zasniva na resorpciji ,sa jedne strane i stvaranju ,sa druge strane, kosti nekada proces stvaranja(ili apozicije) kosti ide sporije, a terapeut je zavrsio terapiju i fiksni aparat skine .U tom slucaju postoje retencioni aparati,koji cuvaju dobijenu situaciju i danas se najcesce za to koriste folije koe se u prvih par meseci nose oko 18 sati a nakon 3-5 meseci samo nocu i postepeno se ukida i noc.
Takodje,postoji i problem koji se zove degbis(ili strm pojozaj gornjih sekutica) koji po pravilu ima tendenciju recidiva.I za to ima leka - splint koji se postavlja na unutrasnju povrsinu zuba od ocnjaka sa jedne strane do ocnjaka druge strane i to po pravilu ostaje najcesce do kraja zivota.

E sad,ni sve keramicke nicu potpuno providne,vec su blago mlecnoprovidne.U Bgd. postoje jedino ORMCO safir ice koje izgledaju zaista fantasticno ,potpuno su providne i izgledaju kao da su od stakla.Nabavna cena(ovde u Bg-u) im je zaista sigurno tri puta veca od klasicnih keramickih drugih proizvodjaca,ali su meni omiljene jer zaista u ustima izgledaju fantasticno.Akril su u boji zuba,zuckaste, i najveca mana im je sto posle pet-sest meseci prilicno promene boju i meni licno izgledaju kao prljave.Ako stavite bilo koje keramicke oprez od raznih kineskih sosova kojei hoce da ih preboje!!
Pozdrav :lol: :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 12, 2007 10:48 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Okt 05, 2006 9:21 am
Postovi: 21
Tedydent, evo citam sad da akrilne bravice promene boju i postanu "prljave" posle odredjenog vremena. Pa nece valjda....
Ja primecujem da gumice promene boju, ali ih na mesec dana menjam pa nije strasno, ali nema nista gore nego kada bravice izgledaju prljavo. Jel postoji neki nacin da se ova pojava spreci(ja stalno perem zube, sigurno 5 puta dnevno).
Drugo pitanje je da li cu ja stvarno morati ceo zivot da vodim racuna o tome da mi se zubi ne vrate u prvobitni polozaj. Spremna sam da nosim protezu koliko je potrebno. Ne znam sta znaci "kada su sekutici u strmom polozaju", moji su bili jedan preko drugog. Moja ortodontkinja kaze da su mi zubi veliki i lepog oblika i da ce sve biti u redu, ali ovde svasta citam.
I primetila sam da, kako se ispravljaju, jedna jedinica ostaje duza od druge, pa me interesuje da li se to moze korigovati protezom ili posle skidanja(mozda da se jedan skrati ili drugi malo nadogradi)?
Hvala unapred!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 12, 2007 11:14 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Nov 15, 2006 1:50 am
Postovi: 124
Ne uvek i ne svakom- HIGIJENA- ja kazem pacijentima da bravice,bilo koje,moraju posle pranja zuba da uvek izgledaju kao kad sam ih zalepila-znaci kao nove i ciste!Nije uvek tako jer to zavisi od vas.
Bez panike od vracanja zuba,retencije potpuno prirodna i najcesce se podrazumeva nakon fiksne th. ,za jedno krace vreme.I nemojte stalno tokom terapije da pratite sta se desava,gde je rupa,kad je jedan zub kraci a drugi duzi-sve je to tranzitorno i normalno u toku terapije.Narvno,kad vam kazu da ste pri kraju,onda reagujete na sve ono sto vam se ne svidja!! OPUSTENO :lol: :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 12, 2007 1:43 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Okt 05, 2006 9:21 am
Postovi: 21
Znam da sam postala hipohondar zbog zuba, i da vas malo davim.....
Sorry, evo sada ce ispitni rok pa cu mozak zanimati drugim stvarima:)
Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Help...
PostPoslato: Sub Jan 13, 2007 6:19 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Jan 13, 2007 6:11 pm
Postovi: 1
Ljudi, stavio sam fixnu pre 3 sata i malo sam uspanicen. Kao prvo ne mogu da sklopim lepo usta niti da zvacem jer imam problema sa cementom na sesticama koj mi je zubarka stavila da bi se drzala krunica. I nisam uopste siguran da li smem da perem bravice.Moze li neko da mi pomogne???Stvarno sam pacer u ovome...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 13, 2007 6:52 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Nov 15, 2006 1:50 am
Postovi: 124
Samo bez panike!! :lol:
Normalno je da prvih par dana(do sedam najvise),zavisi od osobe do osobe i od nivoa osetljivosti,koji je individualana,osecate bolove i da su vam zubi osetljivi pri zvakanju,kao sto bi bilo normalno da vas je stomatolog na to upozorio!!Ako osecate neki visak cementa koji vam smeta,na sestom zubu,zovite ortodonta i trazite da vam to ukloni.A sto se tice pranja ,ne da ne smete ili nemozete vec MORATE i to tako da uvek izledaju kao sada ciste i sjajne- i to bi terbalo da vam je receno!!Ako vam jos nesto nije jasno,pitajte i ovde ali bi najbolje bilo da za sve to pitate svog terapeuta!!
Pozdrav :lol: :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 18, 2007 5:48 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jan 18, 2007 5:42 am
Postovi: 6
pitanje za tedydent i sve ostale strucne...da li ste upoznati sa INCOGNITO tehnikom....tj.najsavremenijom lingvalnom tehnikom ispravljanja zuba,pri cemu se stedi na gotovo svakom mogucem milimetru prostora kako bi se omogucio maximalan komfor kod pacijenta.....tretman u proseku traje isto kao i regularna lingvalna tehnika.....posto sam nekako ubedjen da kod nas postoje strucnjaci osposobljeni za incognito,imam rodjake koji ce mi to finansirati i na tretman cu ici cak u svajcarsku,.....pa rekoh ako sam se vec odlucio na takav korak,zanima me strucno misljenje nekog od "nadleznih" ovde...poz!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 18, 2007 7:55 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Okt 22, 2006 7:52 am
Postovi: 408
Posto nisam ortodont, mogu samo da kazem da znam sta je Incognito, ali ne poznajem (u Srbiji) nekog ko ima certifikat, sto ne znaci da ne postoji.


@Tedydent,
kako idu kontrole ako je pacijent iz inostranstva, iz daleka?
Ja sam vidjala da koleginica ortodont takve pacijente (sa fiksnom) kontrolise na 3-4 meseca - umesto na mesec dana, ali to i produzava lecenje. Kako vi gledate na to?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 18, 2007 12:42 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jun 07, 2005 12:36 pm
Postovi: 291
FIX?

koliko godina imas?????


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 18, 2007 2:13 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Nov 15, 2006 1:50 am
Postovi: 124
@aca987 ,
svaka nova tehnika koja se pojavi prezentuje se strucnoj javnosti u obliku kursa nakon cega dobijemo sertifikat o zavrsenom istom.Tako je kod nas a tako je i u svetu,stim sto je u svetu sve vise stomatologa bez specijalizacije koji se ortodontski edukuju na kursevima i tako tu oblast pocinju da rade(narocito u Kanadi i Americi)Kod nas je bio organizzovan jedan kurs iz 2D lingvalne tehnike(direktna tehnika) koji je vodio jedan italijan(na kome sam bila),a koliko se ko edukovao napolju,samostalno, to neznam pa samim tim neznam ni da li je neko stekao strucno znanje u drugim vrstama lingvalne tehnike.Na fakultetu su radili i neke pacijente ,interno,u 3d tehnici(indirektna metoda).E sad nism vas razumela po pitanju stednje svakog milimetra - to se inace podrazumeva u ortodonciji,bilo koja tehnika da je u pitanju,a takodje mi nije jasno

"pri cemu se stedi na gotovo svakom mogucem milimetru prostora kako bi se omogucio maximalan komfor kod pacijenta"

kakcva je veza izmedju milimetara i komfora - nisam shvatila.I da ponovim jos jednom,razmisljajte o tome da cete imati ozbiljan problem sa jezikom i smetnje u gutanju i govoru u toku sigurno jednog vremenskog periodu nakon lingvalne postavke,kao i otezanu higijenu!!!
:roll: :roll:

@miminamama
imam takve pacijente,i oni koji su blize(Italija ,Austrija) mi dolaze na mesec ipo dana na kontrole,oni koji su udaljeniji,kontrole se svode na dolaske praznicima,raspustima i sl.Takve pacijente radim samo sa manjim i laksim problemima,tako da terapija koja bi kod nas trajala godinu u ovim slucajevima traje sest do deset meseci duze..Teze slucajeve ,koje je potrebno vidjati nekad i na tri nedelje,radim samo u slucaju ako znam nekog kolegu iz zemlje iz koje mi dolazi pacijent pa mogu da uputim pacijenta na vanrednu kontrolu.Svemu ovom ide na ruku prisustvo samoligirajucih bravica, za koje strucnjaci od spolja kazu,a jeste tako ,da znatno smanjuju broj vidjanja sa pacijentom sto zanaci na dva ipo do tri meseca i narocito ako se kombinuju sa termomemorickim lukovima - daju zaista fantasticne rezultate. :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 18, 2007 3:54 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Okt 22, 2006 7:52 am
Postovi: 408
@Tedydent,
hvala lepo :).
Ova moja koleginica je isla na fakultet u Bg jedno godinu dana, zbog indirektne tehnike, ali nisam videla niti da kome postavlja lingvalni luk, niti da je posebno ocarana, iz istih razloga koje ste vi naveli; osim toga, imam utisak da misli da lingvalni luk ima ogranicene indikacije i mogucnosti, ne znam kako vi mislite, ja nisam bas ispitivala :).

Hvala jos jednom i pozdrav pacijentu koji zeli da popravi svoj osmeh :).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 18, 2007 6:24 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jan 18, 2007 5:42 am
Postovi: 6
@tedydent
izvinjavam se,ali mislio sam na razliku u komforu i "stednji prostora" izmedju normalne lingvalne i incognito tehnike.evo ja sam na ovo mislio...

Slika

znaci,ovde se navodi da su brecketi "ultra flat",pa kad sam rekao "maximalna stednja",na to sam mislio
Incognito brackets are customised CAD/CAM brackets, which lie flat on the surface of the teeth and protrude much less into the mouth than conventional lingual brackets.
As soon as three weeks after starting treatment the patient has generally become perfectly accustomed to the lingual dental brace and no longer experiences discomfort :roll:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 18, 2007 9:19 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Okt 22, 2006 7:52 am
Postovi: 408
Hmmm...
Mozda se varam, Tedydent ce me ispraviti, ali plocice se ne lepe da TAKO odstoje kako su na slici; koleginica lepi plocice sa Helioprogres orthodontic ili Kerr T1 ili slicnim, koji su relativno vrlo viskozni, i plocice precizno prianjaju uz zub. Mislim, ni krune se ne cementiraju sa tolikim odstojanjem; to mi ne izgleda realno.

Ako smem da dodam jos jednu rec: moja iskustva sa CAD-CAM (u Nemackoj i Austriji, doduse) su jako losa, sto se protetike tice. Mogucnost greske je i do 30%, sto je neoprostivo mnogo u situacijama u kojima ja trazim - recimo - ivicu na 0.2 mm. Moje dosadasnje iskustvo je da iskusan tehnicar moze daleko, daleko bolje i preciznije sve da izmodeluje, izlije i obradi nego CAD-CAM.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 18, 2007 11:54 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Nov 15, 2006 1:50 am
Postovi: 124
Pa te tri nedelje do mesec ipo dana,pominje i moj italijan koji nam je drzao kurs,ali za klasicnu lingvalnu,tj. za klasicne lingvalne braavice.Imam problem da otvorim sliku,ali deblji sloj se ,u indirektnoj ling. tehnici uvek nanosi zbog konkaviteta lingvalne povrsine donjih i gornjih frontalnih zuba,sto naravno ne podrazumeva da je tako u bocnom segmentu.Po mom misljenju ,nervoza koja moze da se stvori u periodu od najmanje te tri nedelje,nije vredna estetskog momenta ,pogotovu sto klasicne keramicke bravice izgledaju odlicno i vidljive su minimalno!Ali naravno,sve je stvar izbora,mode,kolicine novca i poverenja.
@miminamama ,
Direktna lingv. tehnika je suzenih indikacija-samo kod teskobe u segmentu 3-3 ,i nakon skidanja se postavlja dozivotni splint!! :roll: :roll:
Indirektna tehnika se radi iz dosta faza,i vrlo je bitno da vam tehnika bude tu,jer ima dve ili tri faze koje se rade uz pomoc tehnike i kod nje nisu suzzene indikacije ali je uzasno pipava i zahteva rad sa koferdamom itd. , itd. :( :roll:
Prijatno vece svima :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 19, 2007 8:15 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Okt 22, 2006 7:52 am
Postovi: 408
tedydent je napisao:
......ali deblji sloj se ,u indirektnoj ling. tehnici uvek nanosi zbog konkaviteta lingvalne povrsine donjih i gornjih frontalnih zuba,sto naravno ne podrazumeva da je tako u bocnom segmentu...


Draga Tedydent,
sad cu ja da budem dosadna, nemojte zameriti, stavicu vam slicicu koju je covek ostavio da bolje vidite:

Slika

Ako se plocica lepi nekim debljim slojem, da odstoji, onda bi i livena faseta koja nosi prstencic trebalo da odstoji isto toliko, ako ce nosac zice biti u istom polozaju i u istoj vertikalnoj ravni, nije? Mislim, ne mogu nikako da shvatim da livena faseta, koja nosi prstencic za zicu na ma koji nacin moze biti tanja (sagitalno, od lingvalne strane zuba prema jeziku) od materijala kojim se lepi plocica i same plocice, ne znam da li me razumete; moze samo da nema taj prelaz u incizalnom delu, jer kao faseta pokriva celu povrsinu zuba, pa da je jezik "manje oseca". Mislim, meni tako izgleda kad promislim, zato mi slika ne izgleda logicno :).

Meni deluje da bi i Incognito livena faseta, i obicna plocica sa "lepilom" trebalo na istom mestu da budu iste debljine, ako prstencic za zicu treba da je na istom mestu na istom zubu, i na istoj udaljenosti od gingive i bocnih ivica zuba, a pod istim nagibom.

A to sto ste rekli za indirektnu tehniku, meni sve ovo deluje kao uobicajeni rad za liveni inlay, gde je CAD CAM deplasiran, zato sam i rekla to sto sam rekla :).

Hvala na odgovoru i pozdrav :).


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 774 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 52  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 45 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: