Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: pitanje za doktore i one koji znaju...
PostPoslato: Uto Okt 31, 2006 6:51 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Feb 07, 2006 12:15 pm
Postovi: 46
Lokacija: Italia
Moja beba je rodjena 14.09.2006. Rodjena je malo ranije, u 36+4 nedelji, tezine 2960 gr i duzine 47 cm. Za sada lepo napreduje, ima oko 4500 kg i 53 cm. Hrani se samo mojim mlekom, vodu i cajeve joj ne dajem. Interesuju me nekoliko stvari:
- ona jede na 2 sata i danju i nocu, da li je to normalno i da nije malo previse?
- svakog dana, uglavnom ujutru oko 5 pa i u trajanju od par sati, ona samo stenje, grci se i ima jake gasove. Dajem joj kapi za grceve. Ali me mnogo brine to sto toliko stenje i sto ima tako jake gasove! Imate li neki savet?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Okt 31, 2006 7:18 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sre Okt 12, 2005 3:35 pm
Postovi: 72
Kažu da je u prva dva meseca normalno da jede i na pola sata.

Što se tiče grčeva, izgleda da je period oko 5 ujutro rezervisan za njih. Nama je najviše pomagala vruća pelena (ne topla nego baš vruća, dobro ugrejana peglom i to dva komada), koju bismo presavijenu stavljali oko njenog stomačića. Tek tada bi se smirila i zaspala.

Ako ti se čini da su grčevi baš preterani, možda da posetiš nekog pedijatra?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Nov 01, 2006 1:35 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Okt 22, 2006 3:48 pm
Postovi: 30
I ja sam imala ista pitanja pre 1,5 godinu. Ja sam mojoj devojcicu dojila kad god je trazila (otprilike na nekih 2-3 sata), a tako su mi i doktori preporucili.
Grcevi se javljaju zbog toga sto se bebi razvijaju organi za varanje.
Evo sta smo sve probali kako bi ublazili grceve ( kuvali smo caj od kima, stavljali tople pelene na stomacic, Plantex caj i na kraju sirup Nurse Harvay, valjda se tako zove ). Nista nije u potpunosti otklonilo grceve, jer to jednostavno tako mora da prodje. Ovo ti samo pomoci da se ublaze.
Pozdrav i bez brige !!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Nov 01, 2006 1:40 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Okt 22, 2006 3:48 pm
Postovi: 30
Evo jos malo o grcevima

Procenjuje se da oko 25 odsto novorođenčadi ima stomačne grčeve. Oni uglavnom počinju između treće i šeste nedelje po rođenju deteta, a prolaze oko bebinog trećeg ili četvrtog meseca života.
Kolike kod beba se javljaju zbog gutanja vazduha prilikom dojenja, ili hranjenja na flašicu. Progutani vazduh dolazi u crevo i kod sledećeg obroka širenje zeluca izaziva pojačani rad creva. Često se dešava da zbog toga bebe imaju stolicu tokom, ili neposredno posle jela.
Beba koja ima kolike obično je veoma uznemirena, isprekidano jede, napinje se, zacrveni se u licu, ima bolni izraz lica, a nogice često podiže ka stomaku.
Kako pomoći bebi?

- Kao prvo, ukoliko beba nije gladna, nemojte da nastavljate sa hranjenjem – previše mleka u želucu bi joj samo pogoršalo stanje.
- Ukoliko dojite bebu, radite to u miru, pazeći da beba tokom dojenja zahvati celu bradavicu, zajedno s areolom. Ukoliko beba pije mleko iz flašice, morate voditi računa o tome da cucla na flašici bude dobre veličine, da ima dobar vazdušni ventil i da nema previše veliku rupicu, tj., da ne izliva previše mleka u bebina usta.
- Korisno je da dete na sredini obroka podignete u uspravan položaj da podrigne.
- Majka i beba bi trebalo da budu u mirnoj atmosferi: majka bi trebalo da se kreće i govori nežno, a svetlo i buku bi trebalo izbegavati.

- Kako je veoma važno da beba izbaci vazduh nagutan tokom hranjenja, možete je nosti potrbuške, ili joj masirati blago stomačić u smeru kazaljke na satu, a u kritičnim trenucima možete joj saviti nogice u kolenima i gurati ih blago ka bebinom stomačiću.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Nov 01, 2006 4:35 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Feb 07, 2006 12:15 pm
Postovi: 46
Lokacija: Italia
Hvala puno, nadam se da ce i to uskoro proci!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 8 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: