Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 300 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4, 5 ... 20  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Sta svaka zena MORA da zna!
PostPoslato: Pon Jan 19, 2009 10:24 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Vec dugo sma clan ovog divnog foruma i svedok mnogobrojnih nespretnih i simpatichno nevinih pitanja devojaka i njihovih mushkih suparnika vezanih za seksualnost, anatomiju polnih organa, zablude i neistine o istim, a sve izazvano nedovoljnim poznavanjem osnove anatomije i fiziologije zenskog organizma.

Kao medicinski radnik mozda mi je i mnogo vish eneprihvatljivo da u danashnje vreme mlade devojke i zene ne znaju sve o tome kako funkcionishe njihovo telo, shta je normalno, sta prihvatljivo a shta je patologija.

Zato sam reshila da u toku dana posvetim ovoj temi malo vremena i da vam pishem delove jedne odlichne knjige. Napisala ju je Dr Hilda Hacherson, docent akusherstva i ginekologije na Medicinskom fakultetu Kolumbija i direktorke Njujork centra za seksualno zdravlje zena.

Naravno, bilo bi mnogo bolje da se na slichan nachin zenama u Srbije setila i neka srpska lekarka, ali eto, izgleda da nismo ljubitelji pisanja u zdravstveno edukativne svrhe :)

Nadam se da ce buduci tekstovi pomoci mngoim devojchicama, devojkama, zenama i bakama!

Pa da pochnemo!

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 19, 2009 10:45 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Super ideja! Pozdravljam!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 19, 2009 11:29 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Upoznajte sebe


Kada ste poslednji put pazljivo osmotrili svoju stidnicu? Ne govorimo lekarskom pregledu, niti o nechem nastranom, chak ni o zagledanju tokom seksualnog odnosa-vec o tome da li ste u ruke uzeli ogledalo i prouchavali svoje genitalije na isti nachin kao sto mozda prouchavate svoje ruke dok lakirate nokte ili posmatrate kozu u ogledalu dok se umivate. Ukoliko ste poput vecine zena zagledanje sopstvenih genitalija verovatno nije deo vashe uobichajene rutine. U stvari, dok smo deca, vecinu nas su uchili da ne gledamo tamo dole, da ne prichamo o tome, da se ne dodirujemo i uopshte da ne obracamo puno paznje na svoje genitalije. "Tamo dole" je veoma privatno mesto. Stavishe,zenske genitalije su rpirodne skrivene-ushushkane u mekane nabore nashih bedara-tako da nije ni chudo sto je nasha stidnica postala misterija cak i za nas same.

Unutar zenskih razgovora o menstruaciji, vecina majki nikada niej sela preko puta svojih cerki i detaljno im opisala stidnicu, vaginu ili klitoris. (U odbranu nashih mama treba reci da ni one same nisu mnogo znale o zenskom telu). Skola nas mnogo vishe uchi o seciranju zaba ili pravilnoj upotrebi rechenica na francuskom jeziku nego sto nas uchi o ljudskom telu. Cak i na chasovima zdravstvenog obrazovanja zenska anatomija se uopshte en uchi dobro: razgovori se svode na pricu o zigotima i deljenju celija, pracenim skicama skicama u udzbeniku koji retko kad liche na ono sto se nalazi medju nashim nogama. Kada bismo postale devojke i nismo vishe mogle da sakrijemo nasha bujajuca tela, doshaptavale bismo se i kikotale o seksu, gutajuci pogreshne informacije od prijateljica koje su o tome znalel isto tako malo kao i mi same. Chasopisi su davali neshto malo obaveshtenja, kako imati bolji seks, a romani su su srceparajuce opisivali ljubavne ekstaze ali ti izvori su malo sta govorili o telima kojih nas se ticalo-nashim telima.

Kada smo odrasle, slushale smo nashe mushke prijatelje koji su tvrdili da znaju neshto o tome. Nazalost, mnogi mushkarci malo znaju i o sopstvenim telima i prema tome, josh manje o nashem. Zato sto je vecina nas uchena od malena, putem verbalnih i neverbalnih poruka, da misli o svojim genitalijama kao ruznim, smrdljivim, nechistim i onda nismo u potpunosti u stanju da uzivamo u intimnim susretima jer se plashimoda ce nashe partnere od nas odvratiti izgled, miris i ukus nashih genitalija. I za razliku od mushkaraca koji su u prilici da u svojim svlachionicama prave shou pokazivanja, uporedjivanja i razgovora o svojim genitalijama, mi nismo u stanju da svoje uporedjuejmo sa drugim zenama. Na nesrecu, chesto smo prepushtene sumnjama da li su nashe genitalije 'normalne'.

Nakon mnogih godina ignorisanja tog tajanstvenog "tamo dole" mesta, nije ni cudo sto smo doshle do toga da o nashim genitalijama mislimo kao o inferiornim, neprivlachnim, abnormalnim. Kada uzmem ruchno ogledalo i trazim od zena koej dolaze u moju ordinaciju da pogledaju svoj polni organ najcheshci odgovori su "Uh! Ala je ruzno" ili "Da li ej ovo normalno". Nikad nisam chula neku zenu da je rekla "Kako je lepo!".

Pa ipak, zenska anatomija je izvanredno oblikovana, chudesna i lepa. Upoznavanje svog seksualnog tela je od vitalnog znachaja za vashe fizichko zdravlje i seksualnu dobrobit jer shto vishe budete znali o svom telu vishe cete nachina otkriti da postignete zadovoljstvo i vece seksualno uzivanje-kao sto cete bolje znati da prepoznate kada nesto nije u redu sa vashim seksualnim zdravljem ili funkcijama.

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 19, 2009 11:57 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Stidnica

Deo vashih polnih organa koji je vidljiv se zove stidnica (vulva)-to je spoljashnju deo genitalija koji ukljuchuje stidni brezuljak, male usmine, velike usmine i klitoris.

Da biste pocheli ispitivanje svoje stidnice nadjite dobro osvetljeno mesto, sednite na stolicu ili ivicu kreveta ili se podruprite jastucima na krevetu, potom namestite svetlo i ogledalo tako da vam ruke budu slobodne i da imate jasan pogled na svoju stidnicu. Ako niste do sada pogledali u svoje genitalije nemojte biti iznenadjeni ako vam se ne uchine osobito rpivlachnim, vasha stidnica je kosmata i vlazna, chine je teksture, boje, arome koje necete naci nigde drugo na svom telu. Ako nauchite da se divite i cenite svoju seksualnu anatomiju lakse ce vam biti da prihvatite, uzivate i iskusite puni potencijal svoje seksualnosti.


Stidni brezuljak


Stidni brezuljak je jastuce masnog tkiva na vrhu stidne kosti koje je prekriveno kozom i dlakama. Dlachice pochinju da rastu u pubertetu, oko 11 ili 12 godine. Ne znamo tachno zashto imamo stidne dlachice, ali neki nauchnici smatraju da dlake zadrzavaju sekrecije koje sadrze feromone ili seksualni miris koji privlaci suprotan pol.

Vremenom stidne dlachice narastu, postanu guste ili retke, kovrdzave ili ravne. Mogu biti ist eboje i teksture kao vasha kosa, ili neshto drugachije. Kada zadjete u zreliej godine primeticete da su stidne dlachice postale sede, tanej i proredjene. Mnoge mlade zene namerno briju sve stidne dlachice, ne samo zbog malog bikinija vec zato shto kazu da to njihovu stidnicu chini osetljivijom. Stidni brezuljak sadrzi mnoge nervne zavrshetke i neke zene nalaze da je dodirivanje i masiranje tog podruchja vrlo stimulativno. Druge se depiliraju jer se tak osecaju chistije, ili pak to chine zbog svojih partnera.


...

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jan 20, 2009 12:12 am 
Korisnikov avatar OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jun 30, 2008 7:16 pm
Postovi: 40
Lokacija: Bg
Koleginice, samo sam cekala da ti pukne film :D Svaka cast za temu! :)

_________________
Whenever you say "retard" someone with disabilities hurts.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jan 20, 2009 2:59 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Feb 05, 2008 4:12 am
Postovi: 40
svaka cast! ja mislim da je ovo super! zaista se ovde javljaju ljudi koji ama bas nemaju pojma o bilo cemu! :)
moram da spomenem samo jednu stvar, neki dan sam gledala emisiju :vreme je bebe i totalno se razocarala u sve, balavica koja nije zavrsila ni srednju skolu ima klinca godinu i po i radja drugo dete, a prvo je dobila da bi se udala....mislim gde ova prica vodi! sutra ce MOZDA ti isti njeni sinovi vodjeni njenim vaspitanjem stupiti u odnose sa devojkama ( nadam se a ne muskarcima) i nastaviti njenim stopama u 17 napraviti dete a nemaju pojma sta ustvari rade! mislim nisam ja niko da osudjuje...ili bilo sta ovo je samo primer ako nije u redu molim moderatore da obrisu post! ali zaista sam se iznervirala jer ja sam zavrsila fax, imam 5 godina dugu vezu i sredjen status stanovanja pa se opet razmisljam da li cu to dete koje rodimo da izvedem na pravi put, zdrava razmisljanja....ali ja odoh previse daleko..ali mislim da bas zato sto se ne poznajemo, radimo takve stvari! mislim dovoljno je reci da nijedan muskarac nece prihvatiti cinjenicu da je zeni lakse da dozivi orgazam sama nego sa njim! toliko o tome da nas poznaju! :)

tako da samo napred ova tema mora da bude opsirnija!! :) a ne da se javljaju ljudi sa tako glupim pitanjima koja su cak i po filmovima mogli da vide... :) zalosno... zaista..mislim ne mozemo da krivimo ni roditelje makar ne danas, sve sto vas zanima ima na netu.. ( zahvaljujuci ljudima po forumima ako nista drugo) ni ja nisam sa mojom majkom razgovarala..ona cak ni sad nece da prica sa mnom iako sam 5 godina u vezi i seksualim odnosima a kamoli kad sam bila njena mala cera koja sedi kuci! :) uzas! ja to sebi i mojoj deci sutra ne zelim da dopustim! ja sam ta koja mora da ih prvo nauci osnovama! morate se sloziti...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jan 20, 2009 3:42 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
U to ime nastavljamo :)


Velike usmine (Labia majora)

Stidne dlachice se spushatju na dole i prekrivaju velike usmine. Spoljashnja povrshina usmina moze biti glatka ali i naborana i tamnije je boje u odnosu na okolnu kozu. Nemojte biti iznenadjeni ako je jedna usmina duza ili shira do druge. Primeticete da je unutrashnjost usmine glatka, bez dlaka i vlazna, ovo podruchje sadrzi brojne lojne i znojne zlezde. (chesto moje pacijentkinje otvore lojnih zlezda pobrkaju sa bradavicama).

Velike usmine sadrze masno tkivo, nerve, glatke mishice i krvne sudove koji sluze kao chuvari, shtiteci vaginalni otvor i beshiku. Kada ste seksualno uzbudjeni tkivo velikih usmina se napuni krvlju i nabrekne, pa mozete osetiti da su usmine pune, nadute, chvrste ili da vas peckaju.


Male usmine (Labia minora)

Kada rashirite na stranu velike usmine primeticete dva tanja nabora koza koja se zove male usmine. Osetljive male usmine pune su krvnih sudova i spuzvastog tkiva i prekrivene su nervnim zavrshetcima i lojnim zlezdama. Kao i velike usmine i male usmine se napune krvlju i uvecaju pri seksualnom uzbudjenju.

Ne uzrujavajte se ako vash emale usmine ne liche na neke od onih koje ste vidjali u knjigama, vishe nego ijedan deo vashih genitalija male usmine se razlikuju od jedne zene do druge. Vashe usmine mogu biti tako male da su jedva vidljive ili pak dovoljno velike da prelaze preko velikih usmina. Nije neobichno ni da je jedna strana malih usmina manje od druge strane. Mogu biti ravne, namreshkane ili naborane. (Nasuprot predrasudama, to sto masturbirate nikako nema veze sa tik ako su vam usmine veche ili ako je jedna veca od druge). Nakon dvadeset godina rada kao ginekolog mogu vam reci da ne postoje dve zene koje imaju iste usmine. Svaka je jedinstvena, lepa i nalik na cvet. Ponekad se deshava da su usmine toliko velike da se taru o donji vesh ili se uvuku u vaginu tokom snoshaja-uistinu neprijatna situacija, ali hirurshkim zahvatom moze se smanjiti velichina usmina, ali ne treba to chiniti po svaku cenu, ovome se pribegava samo u sluchaju veikih smetnji a nikako samo zbog estetskih uslova, ipak rizik postoji.

Male usmine se na vrhu spajaju i pokrivaju glavic klitorisa, formirajuci navlaku ili prepucijum. navlaka na klitorusu je slichna udnoj navlaci ili prepucijumu na neobrezanom penisu,a sluzi da shtiti delikatni glavic. Usmine se susrecu ispod klitorisa na mestu zvanom frenulum, koji je izuzetno osetljiv na nadrazaj. Usmine se potom nastavljaju prema vagini i zavrshavaju se tachno iznad vaginalnog otvora.

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jan 20, 2009 4:16 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Slozicemo se svi da zahteva poseban post :)

Dugmence za uzivanje - klitoris

Ako pogledate ispod kapuljache ili preklopa koji prave male usmine, mozda cete primetiti nesto kao zrno grashka ili tkivo u obliku dugmeta chija boja varira od ruzichaste preko purpurne do tamno braon. To je vash klitoris - drazica.

Ako izprva nishta ne primetite ne brinite se, neki put je teshko videti klitoris chak i kada se seksualno uzbudjeni, sve je individualno.

Rech potiche iz starogrchkog jezika i znachi "bozanska ili na boginju nalik". U modernoj istoriji klitoris je bio najzapostavljeniji aspekt zenske seksualnosti. Mnoge od nas ne znaju ni gde se nalazi, kako da ga nadju ni koje je velichine.

Tokom razvoja zenskog fetusa klitoris se formira is istog tkiva iz koga nastaje penis kod mushkarca-ali nije to samo 'mali penis' kako ga ljudi nazivaju, na mnogo nachina ovaj zenski organ je mnogo razvijeniji. Vishenamenski penis sluzi za prenos urina i semena osim shto predstavlja i glavni organ za mushko seksualno zadovoljstvo. Klitoris je, takodje, primarni organ za zensko seksualno zadovoljstvo, zapravo, jedina svrha mu jeste zadovoljstvo.


Klitoris je mnogo vishe od onoga sto nashe ochi vide. Ako gledamo svoju stidnicu u ogledalu, klitoris nam se moze uchiniti kao majushno dugme mesa koje se krije ispod perpucijuma ali on je zapravo kompleksan, fascinantan i mocan organ.

Klitoris ima glavic, telo kao i kruru ili korenove. Telo sadrzi dva corpus cavernosa, spuzvasto tkivo koje je ispunjeno krvlju i povecava se kada ste seksualno uzbudjene. U proseku telo ili osovina je duzine oko 2,5 do 5cm i nesto preko 1,2cm u shirinu. Ali tu se klitoris ne zavrshava...


Osnova tela klitorisa je spojena za karlichne kosti i deli se na dve krure, svaka duzine oko 5cm do 10cm. Krura se grana i povezuje luk stidne kosti. Shireci se od baze klitorisa i lezeci izmedju krura i malih usmina nalaze se dve dodatne mase tkiva koje se zovu vestibularni bulbusi. I ovo tkivo se smatra delom klitorisa. Vestibularnu bulbusi se pun ekrvlju tokom seksualne stimulacije, smanjujuci na taj nachin ulaz u vaginu a uvecavajuci stisak i zagrljaj vagine na penis.

Velichina klitorisa varira kod zena. Mozete imati klitoris koji se probija ispod kapuljache ili mozete imati klitoris koji je tako mali da je jedva vidljiv. Moze vam izgledati mali ako su vam usmine velike, ili kada prodjete menopauzu moze vam se chiniti veliki jer su se usmine smanjile. Nasuprot uobichajenom verovanju, ni masturbacija niti chesti polni odnosi nemaju nikakve veze sa velichinom klitorisa niti utichu da postane veci.

Kada je rech o zadovoljstvu i ograzmu velichina nema nikakve veze. Sa pravilnom stimulacijom chak i najmanji klitoris moze da izazove izuzetno jak orgazam. Glavic klitorisa je izuzetno osetljiv i do vrha napunjen nervima koji su veci i brojniji od nerava u glavicu penisa. osetljivost klitorisa se razlikuje kod zena. Za neke zene je nerpijatna direktna stimulacija klitorisa, pa chak i bolna, dok druge nalaze veliko zadovoljstvo u produzenom nadrazivanju glavica klitorisa.



Pritiskanje vasheg dugmenceta za uzivanje


Mada je mocan organ sa klitorisom se treba pazljivo ophoditi. Jednom kada nauchite kako da ga gladite, masirate, ugadjate mu, vibrirate ga, trljate i volite, bicete sposobni da iskusite bozansko zadovoljstvo.

Nazalost, neki ljudi su chuli da je klitoris mali penis i stoga smatraju da se prema njemu treba ophoditi kao prema mushkom organu. Muskarci misle da klitoris treba snazno trljati ili jako sisati nesvesni da ona vrsta pritiska koja je dobra za penis moze da bude bolna za klitoris.

Ako je vash seksualni partner previshe energichan dok drazi osetljivu glavicu klitorisa mozete osetiti snaznu neprijatnost i bol. Ukoliko to ne stavite jasno do znanja vashem partneru onda ce vashe mumlanje od bola biti pogreshno protumacheno kao uzdah zadovoljstva. Mnooge zene trpe bol glume zadovoljstvo i nadaju se da ce to uskoro prestati. Pogreshno drazenje moze dovesti do iritacije i ostaviti vas sa gorucim, bolnim klitorisom i usminama sto moze izazvati poteshkoce pri hodanju, mokrenju narednih par dana.

Da biste istinski uzivali u zadovoljstvu koje vam moze pruziti vash klitoris i ujedno izbegli neugodnost i bol trebate da upoznate svoj klitoris, da saznate shta ga uzbudjuje a potom i da uputite svog partnera da vam pomogne da zajedno dodjete do vrhunca.

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jan 20, 2009 8:19 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Feb 05, 2008 4:12 am
Postovi: 40
extra! ali ja mislim da ovo nije samo ono sto svaka zena MORA da zna vec i svaki MUSKARAC treba da zna! pogotovu ovaj zadnji post! :) samo napred! :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jan 20, 2009 8:47 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 11:25 pm
Postovi: 1276
Tooo Tamaraaa!!!
Slika

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=jb6WHPsj ... re=related

ACTA EST FABULA. SAPIENTI SAT .
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jan 20, 2009 9:23 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Mokracni kanal (Uretra)


Ispod samog klitorisa primeticete rupicu koja predstavlja otvor uretre ili mokracnog kanala. Uretra se ne smatra polnim organom ali bi mozda trebalo. Za neke zene je otvor uretre jako osetljiv i osecaju prijatnosh drazeci ga tokom mastrurbacije.

Mokracni kanal je kratak, duzina mu je oko 4cm, a sluzi za prenos urina iz beshike. Okruzen je sundjerastim tkivom koje se napuni krvlju i nabrekne kada se seksualno uzbudite. Jedna strana uretre direktno naleze na prednji zid vagine i zato shto su beshika i mokracni put tako blizu vagine nije neobichno ako na pochetku osetite potrebu da mokrite. Stavishe ako imate produzen i zestok polni odnos trenje do koga dolazi usled ubadanja penisa moze uzrokovati oteknuce uretre pa mozete osecati i povremenu nelagodnost dok mokrite posle sexa. Zato shto je mokracni put tako kratak bakterije iz vagine i rektuma mogu lako da dodju do beshike tokom snoshaja, izazivajuci ponekad infekciju.

Duz uretre leze brojne male zlezde chiji se otvori nalaze u mokracnom kanalu. Ove peri-uretralne zlezde su zenski ekvivalent prostate kod mushkaraca i kao kod njih i zenska prostata moze biti osetljiva na seksualnu stimulaciju, ona nabrekne usled seksualnog uzbudjenja i moze da oslobodi technost koju neke zene osete tokom orgazma.



Veo (Himen)

Ako nikada niste imali snoshaj, vashu vaginu najverovatnije chuva himen, rech potiche od grchkog imena boga braka. takodje poznat kao 'zastor u hram' himen je delikatno vaginalno tkivo koje pokriva vaginalni otvor, ali ne potpuno. Mozete ugurati tampon ili biti pregledani uz pomoc malog spekuluma ili prsta, a da vam se himen ne pocepa.

Himen obichno ima jedan otvor, ali deshava se da ima i dva ili vishe. a himen se kaze da je neprobojan ili abnormalan ako u potpunosti pokriva povrshinu vaginalnog otvora. Devojka koja ima takav himen mora se tokom puberteta podvrgnuti hirurshkom zahvatu koji ce otvoriti himen i dozvoliti menstrualnoj krvi da izcuri napolje.

Nadam se da ce sada sve devojke shvatiti neke stvari a mushakrci nauchiti neshto.

Prvi polni odnos ce verovatno izazvati cepanje himena a vi cete moci da primetite manju kolichinu krvi, mada ne uvek. Deshava se da devica ne prokrvari tokom defloracije jer re njen himen razvukao umesto da se pocepa tokom odnosa.

Takodje neke zene se radjaju sa sasvim malim zastorom himenalnog tkiva a neke se pak bave atletikom ili drugim sportovima i mogu pokidati svoj himen vezbanjem tokom napornih treninga. odsutstvo krvi ne znachi uvek da devojka nije nevina. U nekim kulturama ova krv je toliko vazna u dokazivanju nevinosti da se nakon prve brachne noci celoj zajednici pokazuje okrvavljen charshaf. Zene su mogle da izgube zivot ako ne bi doshlo do krvarenja tokom defloracije. Iz tog razloga zene su su bile zabrinute da li ce krvariti i smislil esu sjajan nachin da zadovolje partnere. U Sudanu su zene znale da pre snoshaja u vaginu stavljale sicushne kesice ispunjene pilecom krvlju. U drugim zemljama se u istu svrhu koriste smrznute kuglice ovchije krvi. Ili pak ako prvu brachnu noc uskladite sa vremenom dobijanja menstruacije imacete zagarantovano okrvavljen charshaf. A plastichna hirurgija je usavrshila hirurshki metod za ponovo stvaranje himena.



Vaginalni otvor (Introitus)


Vaginalni otvor lezi opravo ispod otvora mokracnog kanala. Kao sto mozete videti u ogledalu to nije nikakva zjapeca rupa. Primeticete vrlo malen otvor kada stavite svoj prst i povuchete ga na dole, otvor moze biti neshto veci ako ste se porodili vaginalnim porodjajem.

Mozda cete primetiti resice tkiva koje okruzuju vaginalni otvor, to tkivo je zaostalo posle probijanja himena. Kod nekih zena te resice tkiva se i ne vide, ko ddrugih su toliko velike da praktichno shtche iz vaginalnog otvora. One znaju nepotrebno da uznemire neke zene koje se boje da su to bradavice ili tumori, zapravo to je potpuno normalna pojava.

Mozda cete otkriti da je otvor vrlo osetljiva zona. Upotrebite svoje prste da gladite i masirate to podruchje da biste u potpunosti pronashli svoja 'vruca' mesta.


Vagina

neke osobe smatraju vaginu kao pasivnog primaoca mushkog polnog organa ili samo kao prolaz za bebu prilikom porodjaja. Vagina je sve osim pasivna, i mnogo je vishe nego samo rupa 'tako dole' koja cheka da neshto udje ili izadje iz nje. Vagina je snazan, sochan, slozen, rastegljiv, mocan, samozashtitni, stalnomenjajuci, dinamichan, na hormone osetljiv i fascinantan organ! Chak i dok spavamo vagina je u pokretu-skuplja se, vlazi i chisti samu sebe.

Sta je zapravo vagina? Vagina je u vashem telu polozena izmedju beshike s prednje strane i rektuma sa zadnej strane, pochinje tachno unutar malih usmina i zavrshava se grlicem materice. Da biste uistinu uspeli da cenite lepotu svoje vagine trebali bi sami da je vidite. Prilikom narednog pregleda zamolite svog ginekologada vam da ogledalo. Kada ginekolog postavi spekulum ogledalo postavite tako da i vi mozete da vidite unutrashnjost a potom zamolite svog lekara da vam pokaze sta je sta. Izbegavajte da ovo radite sami, spekulum se moze kupiti u nekim apotekama ali ako ne znate da rukujete njime nemojte rizikovati da se povredite.

Vash doktor koristi spekulum da otvori vaginu jer nasuprot uobichajenim misljenjima vagina nije rupa sam apo sebi, to je potencijalni prostor koji je obichno shirok od 5 do 6,3 cm, prostire se u duzinu od 7,6 do 15,2 cm, dok je prosechna vagina oko 11,5 cm.

Kada niste uzbudjeni vagina je doslovce zatvorena, njeni zidovi se slepe jedan uz drugi. Velichina vagine se razlikuje kod zena ali njena velichina nema nikakve veza sa velichinom i obimima vlasnice. Mozete biti mali rastom i imati dugu i prostranu vaginu, ili mozete biti skladnu figuru tela a malu vaginu. Velichina vagine ni na koji nachin ne ometa uzivanje u seksu.

Vagina ima tri sloja, prvi sloj je slichan kozi ali nema dlaka, znojnih ili lojnih zlezda, topao je i vlazan, slichan povrshini tkiva koje se nalazi u unutrashnjosti vashih usta. Drugachije nego u ustima je to sto su zidovi vagine naborani, imaju brojne takozvane rugae tj nabore koji omogucavaju vagini da se rastegne i vrati u prvobitno stanje poput harmonike. Ovi nabori takodj epomazu da se penis stegne tokom snoshaja.

Drugi sloj vagine je napravljen od elastichnog tkiva i mishica koji omogucavaju vagini da se rashiri dovoljno da beba moze da prodje a potom da se i vrati u prvobitnu velichinu. Treci sloj je od vezivnog tkiva i mreze krvnih sudova koji okruzuju vaginu. Kada ste seksualno uzbudjeni ti krvni sudovi se napune krvlju i poshalju mnogo vlazne technosti u unutrashnjost vagine.

Budite jako pazljivi sa onim sto stavljate u vaginu, hemikalije bilo koje vrste mogu da se apsorbuju kroz slojeve vagine i prodru u krvotok.

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jan 20, 2009 11:37 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Vaginalne sekrecije


Sekreti u vagini su normalni i vazni za zdravlje vashe vagine. Bez sekrecije osetljivo tkivo bi se isushilo.

Normalni vaginalni sekret se sastoji od meshavine celija koje su se ogulile sa zidova vagine, od zdravih vaginalnih bakterija, vaginalne technosti, sekreta iz stidnice koje nastaju sekrecijom iz lojnih zlezda, znoja, Bertolinijevih zlezda i male kolichine technosti iz materice i jajovoda.

Ove sekrecije su hranjiva meshavina ugljenih hidrata, aminokiselina, proteina i kiselina koje proizvode izdashne bakterije laktobacili. Te izluchevine nisu samo normalne vec i vrlo vazne za odrzavanje vlaznosti i zdravlja vagine.

Vagina je organ koji se sam chisti. Primeticete gust, beo sekret na svojim gacicama na kraju dana ili grudvice guste sluzi koja lichi na semenu technost. To moze potrajati par dana ili nedelja i to je NORMALNO i ne treba da te sekrecije pobrkate sa nenormalnim vaginalnim praznjenjem koje je uzrokovano infekcijom i obichno praceno svrabom, peckanjem ili smrdljivim mirisom.

Kod zena varira kolichina i gustina normalnog vaginalnog sekreta. Neke zene izluchuju vecu kolichinu vaginalnog sekreta toliko da se na kraju dana osecaju potpuno vlazno. Ako nema peckanja, svraba ili neugodnog zadaha a ginekoloshki pregled i vaginalna kultura pokazuju da je sve u redu onda je i ta obilna csekrecija normalna. Probajte onda u tom sluchaju da nosite tanke namirisane uloshke i tokom dana smanjite tu sekreciju i iritaciju a vaginu odrzite suvom.


Druge zene luche manje sekreta nego sto je uobichajeno i chesto imaju peckav i shkripav osecaj. Uzrok tome moze biti uzimanje kontraceptivnih pilula, menopauza, dojenje, uzimanje lekova ili dugotrajno vaginalno ispiranje. Vaginalni ovlazivachi i lubrikanti na bazi vode mogu biti od pomoci.

Kolichina, boja i sastav vaginalnog sekreta moze se menjati tokom meseca. Pre same ovulacije mozda cete rpimetiti sluzav, svetao sekret koji podseca na belance jajeta. Posle ovulacije sekret moze biti gust, lepljiv, grudvast i beo. Sekret postaje zuckast kada se osushi. (nekada cete na donjem vesu primetiti zuckaste tragove od sekreta nakon pranja, to nije pokazatelj oboljenja vec normalne reakcije sa deterdzentom.)

kada ste seksualno uzbudjeni vagina luchi svetao sekret, to je luchenje koje olakshava penetraciju u vaginu tokom snoshaja ili ruchne seksualne igre. U zidovima vagine se povecava dotok krvi i buduci da se povecava prokrvljenost krvnih sudova koji okruzuju vaginu technost pod pritiskom krvnih sudova biva izluchena kroz zidove vaginalnog zida. Isprva te izluchevine liche na sitne grashke znoja na zidovima vagine ali sto vishe postajet euzbudjeni i vishe technosti se luchi i vagina biva oblozena skliskim fluidom. Kolichina ove sekrecije se razlikuje kod zena kao sto se i kod jedne zene razlikuje od situacije do situacije.

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jan 20, 2009 11:49 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Feb 05, 2008 4:12 am
Postovi: 40
boze priroda je sve sama uredila..mislim na te sokove i to! savrsenstvo! :) a ovi tekstovi i nacin na koji su pisani prosto cine da se osecamo jako ponosne sto smo zene! :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: 10 TAJNI KOJE SVAKA ŽENA MORA DA ZNA
PostPoslato: Sre Jan 21, 2009 1:04 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Jan 13, 2009 9:03 pm
Postovi: 75
Lokacija: Kraljevo
Pored 10 tajni (BARBARA DE ANDJELIS) OVO JE 11 KOJU SVAKA ŽENA TREBA DA PROČITA. BOŽE ! ZNAMO O CRNOJ METALURGIJI GVANTEMALE A NEZNAMO NIŠTA O NAMA SAMIMA


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jan 21, 2009 1:50 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Drago mi je pa imamo toliko chitateljki, nadam se da ce i mushki da prochitaju koji tekst :)

Pa da nastavimo...

Vodite brigu o svojoj stidnici

Pranje

Perite svoje usmine blagim, hipoalergenskim technim sapunom ili nemojte uopshte koristiti sapun. Izbegavajte teshke, obojene, parfemisane sapune.

Rashirite usmine na stranu i operite prostor izmedju velikh i malih usmina. Tu se moze nakupiti gust i lepljiv sekret koji luche zlezde smeshtene u usminama. Upotrebite mekanu vlaznu rukavicu za tushiranje ili uperite mlaz vode tusha na to mesto da biste sprali sekret.

Da biste odrzavali klitoris chistim i zdravim, povucite unazad kapuljachicu ili perpucijum klitorisa i koristeci se toplom vodom i mekim ruchnikom nezno otklonite svaki sekret koji se nakupio izmedju navlake i glavica. Kod mushkaraca se taj sekret zove smegma, chini ga gust sekret koji sadrzi celije koje i loj il zlezda perpucijuma, a moze da izazove lepljenje perpucijuma za klitoris. Ako se ovo dogodi mozete osetiti bol prilikom odnosa ili masturbacije.

Posle odnosa obavezno operite svoju vaginu i stidnicu. To znachi da ako ste uveche imali odnos operite se pre nego sto odete na pochinak. Budite sigurni da ste potpuno uklonili tragove gela, lubrikanta, meda, chokolade, shlaga, ukoliko ste ih koristili prilikom odnosa. Ako se ostave duzi vremenski period ostatci ovakvih materija mogu izazvati iritaciju ili infekciju usmina. Osim toga, mnogo je bolji prirodni ukus i miris usmina.

Bez obzira da li ste se tushirali ili kupali u kadi napunjenom vodom budite sigurni da ste uklonili sve tragove sapuna iz vagine i stidnice. Obrishite potpuno stidnicu od vlage. Fen nameshten na hladno duvanje moze biti zabavan nachin da se osushite.

Nemojte koristiti vaginalno ispiranje, ono uklanja dobre bakterije, menja hemijsku ravnotezu vagine i povecava sanse za infekciju. Pokazalo se da povecava rizik od zapaljenskih oboljenja (infekcija jajnika).


Dnevne navike

Uvek se brishite od spreda ja pozadi-od stidne kosti ka analnom otvoru. Brisanje u suprotnom pravcu moze dovesti bakterije iz analnog otvora u vaginu gde izazivaju infekcije.

Kupujte uvek beo. nenamirisan toaletni papir. Boja i mirisni sastojci mogu biti iritirajuci.

Ne gnjavite se time da kupujete deodorantne tampone i uloshke. Mentrualna krv nema miris, bakterije koje se namnoze daju neprijatan miris. Ako chesto menajte uloshke ili tampone necete imati problema za zadahom.

Izbegavajte zenske higijenske sprejeve jer izazivaju alergijske reakcije, crvenilo koze i ozbiljna zapaljenja stidnice, povecavaju rizik od nastanka vaginalne infekcije. Pored toga, losheg su ukusa i mogu biti smetnja prilikom oralnog seksa, ako ej vash partner alergichan na sprej, vash provod za oto veche je propao.

Pre nego sto reshite da se depilirate bilo kremom ili voskom, nanesite malu kolichinu te supstance na vashe velike usmine da bi testirali da li ste alergichni na to sredstvo. Bez obzira koje sredstvo koristite za depilaciju nikako nemojte da dozvoite da hemikalije tog proizvoda dodju u kontakt sa vashim osetljivim malim usminama.

NE STAVLJAJTE U VASHU VAGINU NISHTA STO NE BISTE STAVILI U USTA! Vagina je jedno od najchistijih mesta na vashem telu. Chistija je od vashih usta, stoga pre nego upotrebite krastavac za samozadovoljavanje prvo ga dobro operite.

Budite sigurni da su ruke koje dodiruju vashi vaginu dobro oprane i dobro podrezanih noktiju. Dugi i iskrzani nokti mogu izazvati ranice unutar vagine.

Nosite samo pamuchni donji vesh. Sintetichke gacice zadrzavaju vlagu i ne dozvoljavaju kozi stidnice da dishe, povecavaju rizik od infekcija.

Nemojte nositi donji vesh u krevetu. Zapravo, skinite ga chim udjete u kucu.

Jedite dobro izbalansiranu hranu. Smanjite unos prostih shecera. Hrana bogata secerima povecava rizik od infekcija.




Seksualne navike

Unutar vashe vagine koristite samo lubrikante na bazi vode. Lubrikant pomaze pri suvoci vagine shtiteci je od povreda i iritacija tokom seksa, ali lubrikanti na bazi ulj mogu oshtetiti kondom od lateksa ili dijafragmu. Ulje moze izazvati i infekciju.

Nikada nemojte dopustiti da penis prst ili bilo shta drugo udje iz rektuma u vashu vaginu pre nego sto bude oprano.

Koristite kondom da biste smanjili rizik od polno prenosivih bolesti.

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 300 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4, 5 ... 20  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 25 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: