Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 21 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Da li znamo sta potpisujemo?
PostPoslato: Sre Apr 08, 2009 12:48 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jul 31, 2007 12:34 pm
Postovi: 11
Lokacija: Nis
Juce sam od svoje doktrice dobila ovaj papir sa recima "potpisi, pa kad dolazim da donesem rezultat od specijaliste donesi, objasnicu ti sta je to". Zbunjena sam izasla, ne znajuci sta je to sto ja treba da potpisem.
Zamolila bih lekare ili one koji to znaju da mi ojasne sta je ovo:

Slika

Unapred zahvaljujem na odgovoru.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 08, 2009 12:52 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Okt 23, 2008 1:43 pm
Postovi: 233
to je valjda po nekom zakonu tako.

na neki nacin predstavlja ogradjivanje lekara u smislu ako zelite da ih tuzite. naravno,to ne znaci da mogu da vas lece protiv pravila struke i nauke i da time budu oslobodjeni.

To se potpisuje pri prijemu u bolnicu i pri vrsenju intervencija i operacija.

Svojevrsni "ugovor" izmedju lekara i pacijenta.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 08, 2009 1:14 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jul 31, 2007 12:34 pm
Postovi: 11
Lokacija: Nis
Prakticno ja nju oslobadjam odgovornosti sta god da se desi, ako sam dobro razumela?

Meni jedino nije jasno zasto mi ona to nije objasnila onog trenutka kad mi je dala papir....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 08, 2009 1:52 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Okt 23, 2008 1:43 pm
Postovi: 233
ne,ne oslobadja se ona odgovornosti...
vi nju mozete da tuzite u slucaju potrebe i onda se pokrece spor...U principu ako ona nije valjano radila svoj posao....bice kriva....
Ona je trebala da vam sve objasni sto pise na papiru...ali posto je to gubljenje vremena i kao neka formalnost...to se obicno preskace....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 08, 2009 5:08 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 12:09 am
Postovi: 612
Upravo ste potpisali da ste obavesteni o svemu sto se tice lecenja kao i o samoj bolesti sto po mom misljenju niste trebali dok Vam se sve to zaista i ne objasni, a pogotovu alternativne metode lecenja.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 08, 2009 5:33 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 01, 2007 12:38 pm
Postovi: 3083
Citiraj:
Prakticno ja nju oslobadjam odgovornosti sta god da se desi


vi kao punoletna osoba aktivno ucestvujete u svom lecenju, pogotovo u segmentu donosenja odluke! to je sustina.
ako ste dobili sve potrebne informacije o tome kako je neku bolest moguce leciti - npr. secernu bolest (mozete dobiti lekove za 200din mesecno, ili oko 1000, ili oko 10.000 din), ili koronarnu (moze operacija bajpasa, ili stent + lekovi koji kostaju oko 4000 i piju se oko godinu i vise dana) itd..
odgovornost lekara je da strucno proceni opcije koje je u vasem slucaju potrebno predloziti, a konacan izbor, kao i odgovornost u vezi njega je vasa!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 08, 2009 5:56 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jul 31, 2007 12:34 pm
Postovi: 11
Lokacija: Nis
Ne, nisam ovo potpisala... nisam ni imala nameru dok mi ne objasni sta je i dok mi ne postavi dijagnozu posto to jos uvek uradjeno, jer jos uvek radim analize. Samo me je zbunila njena reakcija i ono sto je na papiru, a ja ne znam dijagnozu niti je ona mogla da me uputi u sve metode lecenja onoga sto ni ona jos uvek ne zna sta je.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 08, 2009 6:01 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 01, 2007 12:38 pm
Postovi: 3083
ne znam o cemu je rec, ali dijagnozu (vrlo cesto) nije moguce postaviti bez dijagnosticke procedure koja je invazivna, i nosi neki (mali) rizik.
u tom smislu nije realno nakon prve posete ocekivati dijagnozu u jednom solidnom broju slucajeva.
lekar je duzan da objasni sve procedure, dijagnosticke i terapijske i to je nesto na cemu mozete insistirati.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 08, 2009 9:23 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Maj 05, 2007 12:41 pm
Postovi: 1224
Clan 28 zakona o zdravstvenoj zastiti - da se pacijent mora obavestiti o onome sto je gore navedeno (dijhagnozi, prognozi itd). Ukoliko Vam je zaista objasnjeno ono sto lekar u tom trenutku zna da Vam kaze o Vasem stanju (ako nema dijagnozu onda ideju sta bi moglo biti u poitanju, nacin pristuopa problemu, potrebne dijagnosticke procedure, ishod lecenja, nacin lecenja itd) dalje Vas pita da li, znajuci sve gore navedeno, pristajete na predlog o lecenju ili dijagnostickim procedurama koje VAm je lekar predlozio. Posto se ovakvi papiri ne potpisuju u primarnoj zdravstvenoj zastiti predpostavljam da ste u nekoj blonici i da bi trebalo da prodjete kroz neke dijagnosticke ili terapijske metode z akoje se trazi pristanak.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Apr 09, 2009 12:10 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jul 31, 2007 12:34 pm
Postovi: 11
Lokacija: Nis
Pa nije me mogla obavestiti o nacinu lecenja i metodama jer jos uvek ne znamo sta je u pitanju. Inace se radi o lekaru opste prakse sto je mene najvise zbunilo, nisam smestena na bolnicko lecenje.

Da konkretizujem stvar- proslog utorka mi je krenuo bol u stomaku, uvece mi je temperatura bila 39.4 pa su mi u hitnoj sluzbi dali diklofen injekciju da bi je spustili, a za stomak sam se sutradan javila doktorici u zdravstvenoj stanici. Propisala je ranisan 2x1 i gelusil-lac. Do nedelje meni nista nije bilo bolje, temperatura se ponovo javljala, ne tako visoka, najvisa do 38. U nedelju sam se javila dezurnom lekaru u drugoj zdrav. stanici. Ona mi je propsala injekciju ranisan i klometol kako bi utvrdili da li se radi o zelucu na koji se prethodno sumnjalo, i antibiotik-galadroks, vodjena temperaturom. Da napomenem da sam tih dana dobila i opstipaciju pa je doktorica propisala i laxomucil. Od injekcije klometol+ranisan mi nije bilo bolje, jedino sto sam posle nje imala stolicu. Posle par sati od primanja injekcije pocela sam da pijem antibiotik, uvece se nije javila temperatura, nisam bila tako malaksala, ali je bol u stomaku i dalje bio prisutan. U ponedeljak sam se javila svojoj doktorici i uradila leukocite i mokracu-nalaz je bio uredan. Ona je dala uput gastroenterologu koji me dalje uputio na UZ abdomena. Kada sam se javila svojoj doktorici po uput dobila sam tajgore pomenuti papir uz uput bez ikakvog objasnjenja. Danas na UZ nalaz je sledeci: jetra, pankreas i slezina u redu, zucna kesa je presavije, normalne debljine zidova, bez kalkulusa, bubrezi normalne velicine, oblika, polozaja, odnosa pijelona i parenhima, sa znacima mikrolitijaze, bez zastojnih promena i promena u parenhimu bubrega.

Ja vise nemam temperaturu, ali je bol u stomaku i dalje prisutan, stolice su uglavnom izazvane, boje su kao kod site bebe, i prisutna je nadustost stomaka.

Zadnji nalaz nije pregledao ni lekar opste prakse ni gastroenterolog jer je uradjen danas popodne.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Apr 09, 2009 12:23 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Ovo je bilo potpuno nepotrebno potpisivati, niti je potrebno takvo nesto davati pacijentu, posebno kad je u pitanju neinvazivna dijagnostika. Na zalost, doktorka koja je ovaj papir dala pacijentkinji je postupila prema svom tumacenju uputstva koje je jedno vreme kruzilo po primarnoj zdfravstvenoj zastiti da se svi drzimo pomenutog clana zakona, da maltene upisujemo gdegod stignemo da je pacijent upoznat sa bla bla bla prema clanu zakona bla bla... To su idiotarije zakona koji je jos jedno čedo aktuelnog "V.D. Ministra"...

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Apr 09, 2009 8:21 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Jun 09, 2004 2:00 am
Postovi: 778
drbgd je napisao:
ne znam o cemu je rec, ali dijagnozu (vrlo cesto) nije moguce postaviti bez dijagnosticke procedure koja je invazivna, i nosi neki (mali) rizik.
u tom smislu nije realno nakon prve posete ocekivati dijagnozu u jednom solidnom broju slucajeva.


pa, nije realno ni ocekivati da pacijent potpise tu nepostojecu dijagnozu?!

ovo mi lici da dr nije bas mnogo razmisljala o tom propisu, ali da je htela "za svaki slucaj" da ima potpisano sve sto sa nje skida nekakvu odgovornost.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Apr 09, 2009 9:46 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Maj 05, 2007 12:41 pm
Postovi: 1224
Ne skida ona nikakvu odgovornost nego se povinuje, sto kaze kolega gore, idiotariji od zakona koji je Tomica prepisao ko zna odakle (videla zaba da se konj potkiva, sto rece narodna, pa pruzila i ona nogu!). Tomica je idiot a kakav nam je misistar takav nam je i zakon, a doktori, muceni kukavci, kojima se non stop necim preti, jednostavno primenjuju idioitske zakone ma kolko da su idiotski. Recenica "Obavesten u skladu sa clanom 28 zakona o zastiti javnog zdravlja" mora se po zakonu poisati svakom pacijentui koga lekar vidi, prvog puta kada ga vidi, bez obzira koliki je to nonsens, i ta zena jednostavno sporovodi tu formalnost, a znajuci i sama kolika je to idiotarija nista podrobnije nije ni obavestila pacijenta o tome jer i nema o cemu - sve na tom papiru pise sta se potpisuje. Pacijent samo moze ili ne mora da ga potpise, a doktorka je u obavezi da naglasi da je pacijent "Obavesten u skladu (blablabla) " i da je odbio da potpise formular.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Apr 09, 2009 2:51 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jul 31, 2007 12:34 pm
Postovi: 11
Lokacija: Nis
isidora je napisao:
drbgd je napisao:
ne znam o cemu je rec, ali dijagnozu (vrlo cesto) nije moguce postaviti bez dijagnosticke procedure koja je invazivna, i nosi neki (mali) rizik.
u tom smislu nije realno nakon prve posete ocekivati dijagnozu u jednom solidnom broju slucajeva.


pa, nije realno ni ocekivati da pacijent potpise tu nepostojecu dijagnozu?!

ovo mi lici da dr nije bas mnogo razmisljala o tom propisu, ali da je htela "za svaki slucaj" da ima potpisano sve sto sa nje skida nekakvu odgovornost.


Ovo sam i ja mislila....

Hvala sto ste mi objasnili o cemu se radi....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Apr 09, 2009 5:28 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Mar 20, 2009 1:48 am
Postovi: 201
Prvi put u zivotu cujem da se to potpisuje u "zdravstvenoj stanici"... Ponekad na izvestajima od privatnika (onih koji rade po bolnicama) na formularima postoji slican preformiran text - pacijentu je dat savet/objasnjenje... etc. Mi to nemamo i to su najobicnije gluposti lokalnog upravnika!!!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 21 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Google [Bot] i 40 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: