Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 44 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Pticiji grip... da li je nas sistem spreman?
PostPoslato: Pon Okt 03, 2005 9:59 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Sep 13, 2005 8:14 pm
Postovi: 267
Lokacija: Užice
O pticijem gripu se sve, manje-vise zna. Znamo da jos uvek nije dostigao stupanj da prelazi sa coveka na coveka, ali da je to sasvim izvesno. Takodje znamo da ne postoji lek protiv njega (iako se koriste oseltamavir i zanamavir), kao i da je smrtnost oko 50%. Takodje, znamo da su UN i WHO prilicno zabrinuti oko mogcnosti pandemie.

Ono sto me zanima, a posto ovde na forumu ima veliki broj zdravstvenih radnika, je da li je nas zdravstveni sistem pripremljen na eventualne prve slucajeve virusa H5N1 kod ljudi? Tj, da li uopste u nasem zdravstvenom sistemu postoji razradjena nacionalna strategija prlikom ovakvih kriznih situacija?

Istina, sasvim dobro smo se pokazali prilikom pojave variole vere 1974. godine (za to smo dobili i pohvale iz celog sveta), i to mi uliva kakvu-takvu sigurnost.

Prema tome, imamo li mi, obicni smrtnici :lol: razloga za strepnju da reakcija zdravstva nece biti pravovremena?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Okt 04, 2005 12:41 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Maj 22, 2005 9:18 pm
Postovi: 931
A moje misljenje je da bi ti trebalo da odes u sobu Neuropsihijatrija i tamo malo prodiskutujes o svom problemu. Jer, niko normalan u ovoj drzavi nece da se potresa zbog nekog tamo pticjeg gripa. Pa zar treba da se ljudi pored svega opterecuju jos i u vezi toga, aman? Zar treba sada da pocnemo da strepimo i da li ce neki vulkan da proradi ili ce mozda biti neki jak zemljotres ili ce mozda ipak Sava i Dunav da nas sve potope. Mislim, smesno. Posle zasto su ljudi pod stresom. Nije ni cudo sto je toliko ljudi anksiozno, ako se razmislja o ovakvim glupostima!

Mnogo sam ljut!!! :x


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Okt 04, 2005 12:42 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Maj 22, 2005 9:18 pm
Postovi: 931
I zaboravio sam da kazem najvaznije, znaci BOLI ME UVO za pticji grip i ako cu da se razbolim i da umrem od njega onda mi je to sudbina i tacka. Bice kako Bog zapoveda.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Okt 04, 2005 11:34 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Apr 06, 2004 2:00 am
Postovi: 1003
Maco, tvoje pitanje je sasvim na mestu i meni nije bas jasna reakcija Ka1, ali nema veze.
Preventiva je uvek veoma bitna, tako da i tvoja pitanja spadaju u to.
Licno bas i ne verujem u drzavu u kojoj je toliko mnogo propalo, ali mi imamo mnogo dobrih lekara, srecom.

Trebalo bi ocekivati da se napravi i adekvatna vakcina (citala sam da su Madjari vec spremni da je i naprave...).
Takodje mi se cini da te pandemije ipak ne nastaju bas sasvim slucajno - citala sam dosta knjiga ljudi koju misle na neki drugi nacin, ali da ne sirim temu....
Puno te pozdravljam


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Okt 04, 2005 12:14 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Maj 22, 2005 9:18 pm
Postovi: 931
Pa vidi, na ovom forumu su 99% ljudi hipohonderi. To se vidi iz pitanja koje svakodnevno citam. I ja sam bio takav po nekim pitanjima dok nisam ustanovio o cemu je rec. I vise nisam takav. U redu je baviti se medicinom, citati o tome, zanimati se, ali tresti se od straha kada neka fantomska bolest iz Azije navodno treba da stigne i do Srbije, pa jos kada za takvu bolest ne postoji odgovarajuci lek, po meni nije normalno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Okt 04, 2005 5:19 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Sep 13, 2005 8:14 pm
Postovi: 267
Lokacija: Užice
@Ka1

Cenim da je tvoja reakcija zaista preterana. Ne kazem da se jezim od pomisli na eventualnu pandemiju pticijeg gripa i da me to bog-zna-koliko tangira (kao i sto sam sasvim sigurna da je i stav WHO prilicno "taman"), moje pitanje je bilo cisto tehnicko-proceduralno, dakle, kakva je procedura u vanrednim situacijama (bez obzira na to da li je u pitanju pticiji grip ili neki drugi biohazardni incident), i da li konkretno srpski sistem zdravstvene zastite moze da se nosi sa tim sada, kao sto je mogao 1972... Znaci, drzimo se cisto teorijskog nivoa. Fikcija-apstrakcija. Peace! :wink:

@danka

Tnx za odgovor. Sto se tice tvog opazanja oko pandemija, apsolutno se slazem. Ali, to vec zahteva novu temu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Okt 05, 2005 1:04 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Maj 22, 2005 9:18 pm
Postovi: 931
Koji bre crni srpski sistem zdravstvene zastite? Sta je to? Pa to ne postoji.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Okt 05, 2005 1:36 am 
Korisnikov avatar OffLine doktor.rs tim
Pridružio se: Uto Avg 14, 2001 2:00 am
Postovi: 403
Lokacija: Beograd
Ka1, ukoliko ne mozes da korisno doprineses diskusiji, onda nemoj da ucestvujes u njoj, pogotovu ako te ova tema ne interesuje, kao sto si i sam rekao.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Okt 05, 2005 9:13 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Maj 22, 2005 9:18 pm
Postovi: 931
Izvinite sto sam ovakav kakav sam. Zar je ovde zabranjeno iznosenje svoga misljenja? Ili moram da ga zavijam u oblandu? Ja ucestvujem u diskusiji tako sto kazem da smatram da je pticji grip glupost oko koga niko normalan ne bi trebalo da se uzbudjuje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Okt 05, 2005 3:56 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Apr 06, 2004 2:00 am
Postovi: 1003
Maco, zaboravih da napisem da se savetuje vakcinisanje protiv 'obicne' gripe (da se tako izrazim) kao neka vrsta preventive i protiv pticje gripe.
Tako da ukoliko radis negde gde je frekventnost ljudi velika, bilo korisno da to uradis.
Ja (i vecina mojih ukucana) se svake godine vakcinisemo protiv gripe.

Kazu da bi bilo dobro kada bi se cela populacija mogla vakcinisati protiv gripe kao i protiv tetanusa (mi u kuci vrsimo svake 10-te godine revakcinaciju protiv tetanusa).
Kod obe vakcine jedinu reakciju sto imamo je crvenilo na mestu uboda (ja jedina moram da stavljam i obloge).
pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Okt 05, 2005 4:04 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pet Sep 23, 2005 3:09 pm
Postovi: 69
na zalost ni jedna zemlja na svetu nije spremna za pticiji grip. prvo virus treba da totalno predje na ljude( mutira) pa da onda naucnici vide koji je virus pa onda vakcinu da naprave. kazu ako se to stvarno desi ( a desi ce se ) onda procenjuju da ce milioni na svetu da umru. WHO predpostavlja da sadasnja vakcina za grip mozda moze malo da pomogne oko avian gripa. ja mislim da sam negde procitala da samo jedna kompanija na svetu ce praviti vakcinu i postoji red za cekanje. znam da su francuska i engleska prve na listi pa onda USa , neznam gde smo mi tu. stvarno nam ne bi treba taj virus uopste. uzdravlje


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Okt 05, 2005 4:13 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Apr 06, 2004 2:00 am
Postovi: 1003
........... sad sam se setila da postoje i specijalne maske koje mogu lako da se uvezu a koje su posebno efikasne protiv pticje gripe.

Kada si pomenula 72., nije bilo sve idealno. Naprotiv!
Oni koji su bili bas strucni po pitanju vel. boginja su bili na jugu (medju obolelilam koji su bili bukvalno sami dok nije stigla ta ekipa), a ovde su vakcine davali i oni koji nisu imali pojma.
Tako se desilo da su meni dali 6X vakcinu i da se posle ispostavilo (kada sam slucajno naletela da lekara koji zna) da su mi se sve vakcine primile.
Da stva bude gora, ja sam se par meseci pre toga porodila i nije ni trebalo da primim ni jednu vakcinu (a primila je i moja beba, srecom ispade sve dobro, ne zelim niti da mislim o tome).
Ubrzo su mi se javile tegobe.... tako je pocela moja fobija.
Bilo je cak i smrtnih slucajeva zbog vakcina (nikada nije objavljeno koliko njih je umrlo zbog posledica vakcine).
Bilo nekih zlica koji su to koristili da zarade pare tako sto su prodavali neku obicnu vodicu kao ne-znam-koji gamaglobulin (za one koji se nikada nisu vakcinisali protiv variole).
Tako da je, veruj, bilo veoma zbrkano (bar u Bgd-u).

Mozes da me pitas zasto sam pristala da 6X primam vakcinu.
Pa, mislila sam da znaju (a nisu znali).
A trebala mi je i potvrda da sam uspesno vakcinisana (a to se moglo dobiti samo ako lekar odredi da mi se vakcina 'primila") - potvrda mi je trebala da bih mogla putovati (muz mi je bio na odsluzenju vojnog roka)...
..... onda su dosli ameri sa nekim specijalnim spricem... ljudi su ulazili na jedan ulaz (tada sam stanovala preko puta doma zdravlja na N.Bgu i sve to gledala) i sa zavrnutim rukavom izlazili na druga vrata... bila je to reka ljudi....
pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Okt 05, 2005 4:19 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Apr 06, 2004 2:00 am
Postovi: 1003
...postoje i lekovi koji se daju za gripu (mogu da budu u kao preventiva).
Ali, treba ih naruciti - kazu da ih nasi nisu narucili....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Okt 05, 2005 4:20 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Sep 13, 2005 8:14 pm
Postovi: 267
Lokacija: Užice
I ja sam negde cula da samo jedna farmaceutska kompanija proizvodi preparat za koji se smatra da ce biti pouzdana zastita od avian flua, sto narocito zabrinjava u celoj situaciji. Naime, ako je pticiji grip zaista toliko infektivan, i ako zaista postoji tolika opasnost na globalnom nivou, onda cinjenica da samo jedna firma ima recepturu (ili/i tehnologiju) za vakcinu svakako, samo ne eticki. :-?

_________________
Slika
Never, under any circumstances, take a sleeping pill and a laxative on the same night. :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Okt 05, 2005 4:27 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Sep 13, 2005 8:14 pm
Postovi: 267
Lokacija: Užice
Ah, da, kad vec pomenusmo '72. godinu i variolu, cula sam mnoge price o trudnocama koje se nisu bas dobro zavrsile. :(
Jos kada se uzme da je "zariste" bilo na jugu Srbije, medju vecinskim muslimanksim stanovnistvom (zabelezeni mnogi slucajevi gde pojedinci nisu zeleli da se vakcinisu, jer su smatrali eventualnu zarazu Allahovom kaznom, pa su sebi ostavljali oziljke od upaljenih cigareta, da bi fingirali vakcinisanje), mora se priznati da se ipak sve, manje-vise dobro zavrsilo (naravno, u poredjenju sa tim kako bi moglo da bude).

_________________
Slika
Never, under any circumstances, take a sleeping pill and a laxative on the same night. :)


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 44 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 217 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: