Bez želje da dalje vodimo polemiku za kojom nema potrebe, sve smo već postovali i napisali šta je ko imao, citiraću ovde šta piše na sajtu UpToDate, u odeljku patient level information koji je dostupan svima, pa svako može da proveri bez plaćanja ikakve pretplate, ulaženja u baze podataka i sl., pritom je tema objašnjena jezikom prilagođenim za zainteresovane pacijente. Jedini problem je jezička barijera, stoga je dat okviran pregled za one koji žele da prate post na srpskom jeziku.
UpToDate Hepatitis C
TRANSMISSION — The hepatitis C virus is spread by contact with blood. Thus, patients with hepatitis should avoid activities that could expose other persons to their blood. Examples include sharing a toothbrush, nail clippers, razors, and needles (show table 1).
Hepatitis C virus se prenosi putem krvi. Pacijenti oboleli od hepatitisa C treba da izbegavaju aktivnosti u kojima bi druge osobe izložile svojoj krvi. Tu se ubraja deljenje iste četkice za zube, makazica za nokte, brijača i igala. (vidi tabelu 1)
Sexual transmission — The virus can also be spread sexually, but the risk is much lower than for other types of viruses. The risk of transmission between stable monogamous sexual partners (ie, between sexual partners who have no other sexual contacts) is estimated to be approximately one in a thousand per year. Although use of a condom in this setting may decrease this risk, the United States Public Health Service and a consensus panel of experts from the National Institutes of Health have concluded that the risk is not sufficiently high to recommend routine use of condoms among monogamous sexual partners.
Seksualna transmisija - Virus se može preneti seksualnim putem, ali je rizik daleko manji nego kod drugih tipova virusa. Rizik transmisije kod stalnih, monogamih seksualnih partnera, na primer između partnera koji nemaju druge seksualne kontakte, je procenjen na otprilike jedan u hiljadu za godinu dana. Iako upotreba kondoma može umanjiti rizik u ovim uslovima, United States Public Health Service, kao i ekpertski panel iz Nacionalnog instituta za zdravlje je zaključio da rizik nije dovoljno visok da bi preporučili rutinsku upotrebu kondoma za monogame seksualne partnere.
On the other hand, patients who do not have a stable monogamous sexual partner should use condoms. This is to protect patients with hepatitis C from new infections (such as human immunodeficiency virus (HIV) or other sexually transmitted diseases) as well as to protect the partner from acquiring hepatitis C.
S druge strane, pacijenti koji nemaju stalnog monogamog seksualnog partnera treba da koriste kondom. Ovo je kako da zaštiti pacijenta obolelog od hepatitisa C od novih infekcija (kao što je HIV virus ili druge seksualno prenosive bolesti) tako i zarad zaštite partnera od dobijanja hepatitisa C.
tabela 1
Stranica je zaista vrlo informativna i pregledna. Ukratko analizira sve aspekte bolesti. Donosi čitav niz linkova koji obolelima i njihovim porodicama mogu biti od koristi, a istovremeno ukazuje onima koji sebe žele da zaštite od hepatitisa C, kao i onima koji druge žele da zaštite od hepatitisa C, na šta naročito treba da obrate pažnju (otvorene ranice koje uvek treba držati prekrivene i zaštićene, oštri predmeti...ima onih koji bi se isključivo fokusirali na strah od seksa, a ne ustežu se da uzmu makazice za nokte ili turpiju ili da pozajme minđuše od osobe čiji im je virusni status nepoznat, recimo). Sve prethodno nabrojano nisu ispravne higijenske navike. Dobra informisanost je važna za svakog ko želi pravilno i pravovremeno da se zaštiti. Preporučujem čitanje.
