Hemofarmove sumece tablete vitamina C kancerogene?

Pravo mesto za sva Vaša pitanja koja ne možete klasifikovati u neki od
podforuma. Pitajte sve što Vas zanima a odgovor će ponuditi stručni
saradnici ili korisnici foruma sa sličnim iskustvima.

Moderatori: vlada99, mr ph. Silvio, ModeratA, moderato, admin

MrPh_Ana
Stalni član
Stalni  član
Postovi: 57
Pridružio se: Pon Dec 17, 2007 2:34 am

Post od MrPh_Ana »

Oznaka "E" na namirnicama se ne odnosi samo na emulgatore (npr. sojin lecitin, koji ne moraju da budu stetni, a koriste se da omoguce spajanje manse i vodene faze), vec i na konzervanse, regulatore kiselosti i vestacke boje (od kojih neke uzrokuju hiperaktivnost kod dece i zabranjene su u pojedinim EU zemljama, a planira se da se zabrana prosiri i na celu Uniju - bilo reci danas i na RTS dnevniku 1).

Benzen je poznat kancerogen. Ako u reakciji izmedju askorbinske kiseline (vitamina C) i Na-benzoata dodje do istiskivanja benzena i stvaranja Na-askorbata, verujem da je to mnogo ozbiljnije i stetnije nego kada se samo benzenovo jedinjenje koristi za konzerviranje, tim pre sto se radi o preparatu koji treba da deluje kao prevencija ili lek. Osim toga, sumeci oblici vitamina cesto sadrze i vestacke zasladjivace i boje, za cije metabolisanje treba potrositi jednako ili vise vitamina nego sto se unese datom efervescetom, pa se tim pre postavlja pitanje svrsishodnosti njihovog uzimanja. Zato se ponavlja da su najbolji izvori vitamina namirnice. Osim toga, ima indicija da neke sintetske vitamine neki organizmi prepoznaju kao takve i iskoriste ih za metabolicke reakcije kao koenzime, a neki jednostavno ne, pa se i zato njihov unos cini kao diskutabilan. U svakom slucaju, ako se vec uzimaju suplementi, svakako su bolji obicni tabletirani oblici od efervescentnih jer sadrze minimalno dodataka za tabletiranje, ne sadrze boje i zasladjivace, a zbog toga su i bitno jeftiniji.
Sto se tice navodne kancerogenosti vitamina C, i tu postoji misljenje da se ta prica namerno forsira iz nekih interesnih razloga. Kancerogen svakako nije, o maksimalnoj dnevnoj dozi se vode polemike, ali, ako se ne varam, doslo se vec do cifre od 3g koja se ne smatra stetnom i toliko, recimo, propisuju hematolozi sa VMA. Sto se tice preventive, hemicar i dobitnik dve Nobelove nagrtade Pauling je uzimao citavih 18g dnevno i smatrao da mu je to doprinelo realitivnoj dugovecnosti uprkos losim naslednim predispozicijama. Ja sam znala neke pacijente koji su radili slicno i nikakvih nezeljenih efekata, bar za ograniceno vreme, nisu imali, ali se ne bih upustala u generalizacije i preporuke. U svakom slucaju, umereni dnevni unos obicnog tabletiranog oblika moze da bude koristan ukoliko se ne hranimo pravilno.
Vitamin C moze da doprinese stvaranju bubreznih kamenaca kod malog broja vec predisponiranih pacijenata. Profesor Ugresic, farmakolog koji je inace vrlo strog prema vitamniskim dodacima (i naziva ih sarenom lazom farmaceutske indostrije) smatra, medjutim, tu mogucnost za veoma retku.
Korisnikov avatar
draganvma
Stalni član
Stalni član
Postovi: 1484
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 8:07 pm
Lokacija: VMA

Post od draganvma »

Nemam vremena za toliku opsirnost ali na opste zadovoljstvo Vi imate...pa - Bravo na iscrpnom, strucnom i tacnom odgovoru!
sva pitanja u vezi kalkuloze urotrakta (kamen u bubregu i mokraćnim kanalima) mozete poslati na [email protected]
cinnamon girl
Aktivan član
Aktivan član
Postovi: 160
Pridružio se: Pon Jan 14, 2008 12:21 pm

Post od cinnamon girl »

Ana, hvala Vam na ovim informacijama.
Da bi se pobedio strah od smrti, prvo se mora savladati strah od zivota.
zlett
Aktivan član
Aktivan član
Postovi: 145
Pridružio se: Sub Jan 12, 2008 4:36 pm

Post od zlett »

nishta bez ane :D
Salux ae grotti,prima lex esto!!!
MrPh_Ana
Stalni član
Stalni  član
Postovi: 57
Pridružio se: Pon Dec 17, 2007 2:34 am

Post od MrPh_Ana »

Hvala vama. :)
Odgovori