Dejanbg napisao:Ae bre Slavko...



Moderatori: mr ph. Silvio, ModeratA, moderato, admin, vlada99
Dejanbg napisao:Ae bre Slavko...
idm napisao:u potpunosti se slažem... samo šta mislim, da više neće biti ni potrebno genetsko istraživanje jer neće sa nama ništa biti... donio je odluku već...hvala vam svejedno!
To sa mrkvom me nasmejaidm napisao:Ma prekid je isključivo zbog tog šta se on boji da nam se ne rodi djete bez oka i sa mrkvom na čelu... Ne može shvatit da je to dalek rod i da se nebi ništa takvog dogodilo... Što se tiče crkve, možemo se mi vjenčat... a sad genetičko ispitivanje... ja sam bila i bit ću za to, jedino je problem njegova ljenost... al to se neda liječit... očigledno je lakše prekinut nego stalno visit po bolnicama i ispitivanjima...
----Izvod iz porodičnog zakona
Smetnje za sklapanje braka
Bračnost
Član 17.
Brak ne može sklopiti lice koje je već u braku.
Nesposobnost za rasuđivanje
Član 18.
Brak ne može sklopiti lice koje je nesposobno za rasuđivanje.
Krvno srodstvo
Član 19.
Brak ne mogu sklopiti krvni srodnici u pravoj liniji, a od srodnika u
pobočnoj liniji brak ne mogu sklopiti: rođeni brat i sestra, brat i sestra po ocu ili majci,
stric i sinovica, ujak i sestričina, tetka i bratanac, tetka i sestrić, deca rođene braće i
sestara, te deca braće i sestara po ocu ili majci.
Adoptivno srodstvo
Član 20.
Srodstvo zasnovano usvojenjem (adoptivno srodstvo) predstavlja
smetnju za sklapanje braka na isti način kao i krvno srodstvo.
Tazbinsko srodstvo
Član 21.
(1) Brak ne mogu sklopiti tazbinski srodnici u prvom stepenu prave
linije: svekar i snaha, zet i tašta, očuh i pastorka te maćeha i pastorak.
(2) Sud može, iz opravdanih razloga, dozvoliti sklapanje braka između
tazbinskih srodnika iz stava 1. ovog člana.
Starateljstvo
Član 22.
Brak ne mogu sklopiti staratelj i štićenik.
Maloletstvo
Član 23.
(1) Brak ne može sklopiti lice koje nije navršilo 18. godinu života.
(2) Sud može, iz opravdanih razloga, dozvoliti sklapanje braka
maloletnom licu koje je navršilo 16. godinu života, a dostiglo je telesnu i duševnu
zrelost potrebnu za vršenje prava i dužnosti u braku.
Sloboda volje
Član 24.
Brak ne može sklopiti lice čija volja nije slobodna.
Srodstvo
Srodstvo je odnos između dviju ili više osoba zasnovan na međusobnoj vezi koja može biti biološke, sociološke ili pravne prirode.
Postoji nekoliko vrsta srodstva:
krvno srodstvo - biološke je naravi i temelji se na krvnoj vezi, a definira se kao odnos dviju osoba povezanih podrijetlom, bilo da potječu jedna od druge (npr. otac i sin), ili od zajedničkog pretka (npr. stric i nećak).
tazbinsko srodstvo - sociološko-pravne je naravi, a definira se kao odnos između jedne osobe i srodnika njezinog bračnog druga (npr. svekar i snaha, punica i zet, šogor i šogorica, itd.). Temelj tazbinskog srodstva je postojanje braka.
građansko srodstvo ili srodstvo po posvojenju - temelji se na činjenici posvojenja, a definira se kao odnos između posvojčeta (posvojenika) i posvojitelja te njegovih krvnih srodnika.
duhovno srodstvo ili srodstvo po krštenju - kumstvo
srodstvo po mlijeku - između dojilje i dojenog djeteta i njegovih potomaka.
Računanje krvnog srodstva (lat. computatio) je razvrstavanje krvnih srodnika po linijama (lozama) i stupnjevima. Postoji nekoliko sustava računanja. U hrvatskom pravnom sustavu primjenjuje se tzv. computatio civilis, dok u kanonskom pravu vrijedi tzv. computatio naturalis.
Postoje dvije linije - uspravna (linea recta) i pobočna linija (linea transversa).
Uspravnu liniju čine osobe koje potječu jedna od druge, odnosno preci (ascedenti) i potomci (descedenti): pradjed - djed - otac - sin - unuk - praunuk. Ovisno o perspektivi, razlikuje se ushodna (srodnički niz gleda se od potomaka prema precima: unuk - sin - otac - djed) te nishodna linija (srodnički niz gleda se od predaka prema potomcima: djed - otac - sin - unuk).
Pobočnu liniju (naziva se još i kolateralnom linijom) čine osobe koje ne potječu jedna od druge, već imaju zajedničkog pretka: braća, stric - nećak, bratići, itd. Pobočni srodnici (kolaterali) mogu biti punokrvni (ako imaju oba zajednička roditelja - germani) ili polukrvni (ako imaju samo zajedničkog oca - consanguinei, ili samo zajedničku majku - uterini).
Unutar loza (linija) srodnici se razvrstavaju po stupnjevima (Computatio civilis) ili oi koljenima (Computatio naturalis)
Computatio civilis
Još je u rimskom pravu vrijedilo pravilo quot generationes tot gradus (prijevod: Koliko poroda toliko stupnjeva). Tako se prema tom pravilo stupanj srodstva utvrđuje na način da se uzima u obzir broj poroda u obje linije, osim rođenje zajedničko pretka. To znači da su npr. brat i sestra u drugom stupnju srodstva, budući da su potrebna dva poroda (gledajući od zajedničkog pretka); bratići su i četvrtom stupnju srodstva, budući da su potrebna četiri poroda (gledajući od zajedničkog pretka): rođenje njihovih roditelja, a zatim njihovo rođenje; ujak i nećak su u trećem stupnju srodstva, budući da su potrebna tri poroda (porod ujaka, porod ujakovog brata, odnosno nećakovog oca, te rođenje nećaka).
Computatio naturalis
Prema sustavu koji se primjenjuje u kanonskom pravu, stupanj srodstva računa se tako da se gleda broj poroda samo u jednoj pobočnoj liniji, pa su tako brat i sestra u prvom koljenu, bratići u drugom, a ako linije nisu jednake tada se stupanj srodstva gleda po duljoj liniji od zajedničkog pretka, pa su tako stric i nećak u drugom koljenu.
Najsigurnije ti je medicinsko brojanje, mislim, jer bi trebalo da bude zasnovano na genetici.idm napisao:pa baš u tom i jest problem što ima 150 000 načina brojanja tih koljena... i sad ti svatko kaže drugačije... fućkaš ti to... po rimskom, tj. kanonskom smo u 8. ti kažeš u 4. po onom načinu, mislim da je to germanski... a medicina ima drugačije brojanje... i sad je pitanje koje je to koljeno... a to da mu neka žena koja mu nije ništa u rodu može rodit malog majmuna je isto činjenica... al kao, ovak postoje više šansi da rodim žabu... nema tu logike... samo genetsko ispitivanje može meni dat odgovor što u hrvatskoj dođe oko 1000 kuna koliko sam čula... a sad trenutno nemam ni 5 kuna a kamoli 1000...