Puzanje

Diskusije o razvoju dece, zdravlju i najčešćim dečijim bolestima, prevenciji i lečenju dečijih oboljenja. Sve na jednom mestu što Vam može zatrebati ukoliko imate pitanje o dečijoj anatomini, fiziologiji ili patologiji.

Moderatori: ModeratA, moderato, vlada99

Korisnikov avatar
tamaraft
Stalni član
Stalni član
Postovi: 6556
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 1:32 pm
Koliki je zbir brojeva cetiri i pet: 5
Lokacija: Planeta Zemlja

Post od tamaraft »

Odlichan chlanak i odlichni saveti!


Pokret je osnovna karakteristika života kojom se izražavaju osećaji (mimika), uspostavlja verbalna i gestovna komunikacija (govor, gestikulacija), ovladava prostorom i postiže biološka samostalnost.

U najranijem životnom dobu pokret je odraz stanja i ponašanja deteta. U novorođenčeta motorički obrasci su refleksne prirode. U doba odojčeta, preko obrazaca posturalne kontrole, razvijaju se obrasci voljnih pokreta, a kasnije, preko brojnih neuronskih veza, formiraju se sekundarno automatizovani, koordinisani voljni pokreti.

Motorički razvoj zdravog novorođenčeta, odojčeta i malog deteta odvija se potpuno spontano, prema prirodnim zakonitostima i direktno zavisi od anatomske i funkcionalne adekvatnosti centralnog nervnog sistema (CNS).

Tok ovog razvoja determinisan je genetski utvrđenim obrascima razvoja, ali je istovremeno stimulisan i nadražajima iz spoljne sredine. Na ove nadražaje, koje mozak kao organ odgovoran za integraciju i koordinaciju prima od čulnih organa, on odgovara automatskim složenim reakcijama.

Za dete to znači stalno poboljšavanje motornih sposobnosti pomoću kojih se ono bori za svoju fizičku nezavisnost, kao i sposobnost adaptacije na uslove socijalne sredine.

Usvajanje glavnih motoričkih funkcija (kontrola glave, bočni transferi – okretanje sa leđa na stomak i obrnuto, sedenje, stajanje, hod, puzanje, hvatanje) odvija se potpuno spontano.

Sve motoričke radnje dete nauči i savlada potpuno samo i zato nije potrebno UČITI dete da sedi, stoji, hvata, hoda... «Učenje» deteta motoričkim radnjama predstavlja grubo, nepotrebno i nepoželjno uplitanje u spontan motorički razvoj kojim se ometa i usporava normalno usvajanje motoričkih funkcija.

Uvek treba imati na umu da između motoričkog i psihičkog razvoja postoji tesna veza i jak međusobni uticaj, te se zato umesto termina «motorički», često koristi termin «psiho-motorički» razvoj.


NEOMETAN RAZVOJ KRETANJA U PRVOJ GODINI ŽIVOTA

Razvoj motorike u položaju na stomaku
- do puzanja i stajanja –

Novorođenče i mlado odojče leži na stomaku u savijenom (flektiranom) položaju. Savijenost (fleksija) zahvata i gornje i donje ekstremitete. Zbog jake savijenosti nogu, karlica je odignuta od podloge, pa je zato težina tela na obrazu, grudima i podlakticama bočno od tela.

Od trećeg meseca i u četvrtom, dete počinje da održava ravnotežu, a preduslov za to je da su oba lakta ispred linije ramena, da je jaka fleksija u karlici popustila i da se težina tela pomerila sa grudi ka stomaku. Ova faza u motoričkom razvoju označena je kao «oslonac: lakat-karlica».
Samo iz ovog položaja dete može da nesmetano okreće glavu.

U petom i šestom mesecu dete se sve više odiže, tako da sa šest meseci potpuno opruži laktove i oslanja se na otvorene šake. Težina tela premešta se sa stomaka ka karlici. Ova faza u motoričkom razvoju zove se «oslonac: šaka-karlica».

Sa punih sedam meseci funkcija oslonca na šake je toliko dobra da se dete pomera unazad a težinu nose šake i bedra. Tako dete uči da opterećuje noge, dok bočno pomeranje postiže «osloncem: jedna šaka-karlica».

Sa osam meseci dete uspeva da odigne karlicu od podloge i tako otkriva «oslonac: šaka-koleno». Međutim, još uvek ne može da puže jer mu nedostaje pomeranje težine na bok. Ovo će uvežbati u položaju na stomaku unakrsnim pokretima tela: okreće se oko pupka udesno i ulevo. Kada savlada pomeranje težine na bok, stvoreni su uslovi za kretanje napred (deveti i deseti mesec).

Sa deset meseci dete zauzima četvoronožni položaj, klati se napred – nazad i pri tome naizmenično opterećuje ruke i kolena. Tako uvežbava ravnotežu za puzanje i tek sada će moći da dobro i koordinisano puže. Iz puzećeg stava će lako preći u kosi sedeći i opet iz sedećeg u puzeći.
Ako je dovoljno stabilno i sigurno, može da se podigne i otkrije «oslonac: šaka-stopalo» ili «medveđi hod». Iz ovog položaja dete može da ustane u stojeći stav sa 10 ili 11 meseci.


Razvoj motorike u položaju na leđima

-do sedenja-
U prvim mesecima života (do trećeg meseca), odojče ima refleksne pokrete tela – holokinetička faza, i na sve draži reaguje refleksnim pokretima ekstremiteta (Morov refleks), te odaje utisak da je «plašljivo». Morov refleks će u drugom mesecu preći u fazu telesnih reakcija – distona faza.

Sa tri meseca odojče leži na leđima simetrično, dovodi obe šake ispred lica, «igra: šaka-šaka». Noge su savijene, dodiruju podlogu petama ili su odignute.

Sa četiri meseca dete može dobro da drži ravnotežu na leđima, noge su savijene u kukovima i kolenima, izvodi stopalima pokrete hvatanja kao i šakama. Potiljak i gornji deo tela su opruženi. Leži pravo tj. linija: nos-pupak-simfiza je prava.

Dete staro pet meseci zauzima perfektan «sedeći stav» u ležećem. Noge su podignute, dodiruje šakama svoja bedra, posmatra stopala, koja su sve bliže glavi.

Sa šest meseci odojče hvata stopala rukama, a sa sedam ih stavlja u usta. Pri ovom pokretu premešta se težina tela. Težina tela se prebacuje ka glavi pri čemu se isteže lumbalni deo kičmenog stuba.
Sa sedam meseci dete može vrlo dobro da se okrene sa leđa na stomak preko obe strane.

Sa osam meseci rado se igra na boku, da bi sa devet ili deset meseci otkrilo tzv. «sedenje ukoso» tj. da bi potpuno samo selo.
Sa jedanaest meseci 90% dece može da samostalno zauzme pravilan sedeći stav iz koga često prelazi u puzeći preko sedenja ukoso i opet se vraća u sedeći.


Razvoj motorike u bočnom položaju

-do hodanja-
Posmatranjem bočnog položaja mogu se ustanoviti elementi «hodanja» u ležećem stavu. Sa četiri meseca dete se može skotrljati na bok bez pomeranja težine i sa rukama i nogama ispod tela.

Sa pet meseci, dok leži na boku javlja se bočno pomeranje karlice. Sa bočnim pomeranjem karlice dorzalno i ventralno povećava se radijus kretanja nogu i postiže diferencijacija nogu.

Sa šest meseci kada se dete okreće sa leđa na stomak, uočava se uzorak hodanja u ležećem položaju na boku: donja strana (na kojoj leži) je oslonac, gornja strana je pokretna, noge se kreću u automatizmu koračanja.
Sa sedam meseci dete se podjednako dobro okreće na obe strane. Strana oslonca i slobodna – pokretna strana se stalno menjaju pri čemu strana oslonca ili donja strana odgovara fazi hoda u kojoj se staje na nogu, dok slobodna strana odgovara fazi iskoraka napred. Dakle dete «hoda» pri pri okretanju oko sredine tela na drugu stranu.

Sa osam meseci dete se okreće sa stomaka na leđa i izvodi kontrapokret od zone rame-karlica tj. obrtanje kičmenog stuba. Ovakav pokret odrasli automatski čine u hodu.

Sa devet i deset meseci dete je uvežbalo sve faze kretanja i mišićne grupe u ležećem položaju tako da sada može da se uspravi, da puzi, da podiže jednu nogu i da se preko klečećeg stava uspravi uz predmete u stojeći stav.

Krajem jedanaestog i u dvanaestom mesecu 90% dece počinje prohodavanje u stranu uz pridržavanje za predmete. Više od 50% dece sa punih dvanaest meseci hoda slobodno bez pridržavanja.


OMETANJE NORMALNOG RAZVOJA KRETANJA

Pasivno posedanje – «učenje» deteta da sedi

Nekada se smatralo da dete staro 6 meseci treba da sedi, te da je potrebno pasivno posedati dete uz obavezno podupiranje. Ovaj stav da je neophodno «učenje» deteta da sedi duboko je ukorenjen u narodu, ali i u nekim pedijatrijskim udžbenicima. Na žalost vrlo često se i u današnje vreme dešava da lekar savetuje roditeljima da počnu da posedaju svoje dete u uzrastu od 6 meseci. Ne uzimajući u obzir normalne faze u razvoju kretanja, ne poštujući prirodne nagone za kretanjem i zakone razvojne kineziologije, nanosi se ogromna šteta detetu i njegovom zdravlju. Prerano pasivno postavljanje u sedeći položaj naročito veliku opasnost predstavlja za decu sa smetnjama u motornom razvoju, jer se svako patološko držanje pogoršava u vertikalnom položaju.

U uzrastu od petog do devetog meseca, zdravo dete u položaju na leđima stalno drži noge podignute od podloge, savijene u kukovima, hvata ih rukama, sa tendencijom da stopalo dosegne ustima. Podižući noge prema glavi odojče zapravo priprema lumbalni segment kičmenog stuba za buduće sedenje. Pri ovome dolazi do istezanja lumbalnog segmenta tj. međusobnog udaljavanja lumbalnih pršljenova, što je veoma važno i poželjno za razvoj kičmenog stuba.
U ovom periodu roditelji i lekari čine veliku grešku: pasivnim postavljanjem deteta u sedeći stav, dolazi do sabijanja lumbalnog segmenta što je nepoželjno i može biti štetno. Kod odojčeta od šest meseci koje sedi sa podupiranjem može se čak uočiti i deformacija u predelu L2-L5, kao i savijanje trupa prema napred. Oslonac je smanjen i sveden na svega 30% od potrebnog, dete je nestabilno, nesigurno. Sva njegova pažnja usredsređena je na održanje ravnoteže, a koordinisana igra rukama jako otežana. S obzirom da u ovom uzrastu nije razvijena bočna zaštitna ekstenzija, dete lako gubi ravnotežu i pada u stranu ili prema napred. Pasivno posedanje ne koristi ničemu, a može biti šteno po lumbalni segment kičme (sabijanje), dovodi do destabilizacije deteta zbog smanjenja površine oslonca za oko 70%, kao i do usporenog razvoja funkcije hvatanja. Dakle: dok dete ne usvoji oslonac «šaka-koleno» neće moći samo da sedne. 90% dece izvodi ovaj transfer između devetog i jedanaestog meseca.

Posebno treba ukazati na problem koji se javlja kada se uradi ultra-zvučni pregled kukova. Naime konstatacija: «Kukovi su dobri, može da sedi» potpuno je neopravdana iz prostog razloga što niko, pa ni dete ne sedi na kukovima, već na glutealnoj regiji gde glavno opterećenje trpi lumbalni segment kičme, a ne zglob kuka.

Upotreba pomagala (nosiljke, ljuljaške, skakalice, šetalice)

Uz pretpostavku da će obezbediti udobnost i poboljšati razvoj deteta, napravljene su ležaljke-ljuljaške. U ovakvim ležaljkama zbog kosog položaja leđa, odojče se dovodi u pasivan sedeći stav. Pri tome je onemogućeno normalno premeštanje težine tela prema glavi, kao što je to slučaj kada dete leži na leđima normalno, već se vrši pritisak na kičmeni stub. Tako dolazi do sabijanja lumbalnog segmenta kičme, što može imati štetne posledice. Ljuljaške nepovoljno deluju i na razvoj kretanja nogu, jer onemogućuju fleksiju u kukovima i kolenima, kao i pomeranje stopala prema licu. Stiče se navika da noge budu ekstendirane (opružene), što je u privim mesecima nepoželjno i štetno.
Na osnovu pretpostavke da dete treba da nauči da hoda u vertikalnom položaju, upotrebljavaju se razna pomagala tipa skakalica, hodalica i dupkova gde se deci uskraćuju normalne faze u razvoju kretanja kao što su ustajanje iz četvoronožnog i puzećeg položaja, održavanje ravnoteže, prohodavanje u stranu. U šetalici dete zauzima potpuno neprirodan stav gde je glava zabačena pozadi, ruke podignute uvis, ramena retrahovana. Sličan stav postže se i pri vođenju deteta za obe ruke, što posebno remeti i narušava ravnotežu deteta. Posebno štetan efekat šetalica ima na razvoj stopala jer provocira equinus položaj stopala (stopalo opruženo na dole) i kasnije naviku da se hoda na prstima.


Zaključak


Motorički razvoj zdravog deteta odvija se potpuno spontano, prema prirodnim zakonima kretanja. Kardinalne motoričke funkcije kao što su bočni transferi, sedenje, puzanje i hod, zavise od zrelosti CNS i lokomotornog aparata posebno kičmenog stuba, a ne od zainteresovanosti roditelja i lekara da ubrzaju ovaj razvoj. Svaki pokušaj učenja deteta ovim radnjama, zapravo je ometanje razvoja kretanja. Dete će se podići onda kada je u ležećem položaju vežbanjem stvorilo uslove za vertikalizaciju. U svakom slučaju ne treba učiti dete da sedi ili hoda, posebno ne treba koristiti pomagala tipa hodalica, skakalica i sl. jer se nametanjem položaja i sa ovakvim spravama detetu uskraćuju važne razvojne faze.

Za razvoj kretanja deci nisu potrebna nikakva pomagala. Pomagala suzbijaju kod dece njihov prirodni nagon za kretanjem, ometaju razvoj kretanja i mogu imati štetne posledice npr. equinus stopala, deformitete stopala i kičme i sl.

Za normalan razvoj kretanja dovoljna je ravna, stabilna i bezbedna površina (ogradica ili pod), sa koje dete ne može da padne i gde se ne može povrediti.


Saveti za roditelje

Za transport bebe najbolja su kolica na kojima se može podesiti naslon tako da bude horizontalan, a beba se vozi u ležećem položaju na leđima ili stomaku (sve dok sama ne počne da sedi – 9, 10, 11 meseci). Na ovaj način izbegava se prevremeno postavljanje u sedeći stav, a leđa bebe će biti pošteđenja od nepotebnog opterećenja.

Za nošenje u nosiljkama, najbolje su nosiljke u kojima beba leži horizontalno. Nosiljke tipa «kengur» u kojima je beba u uspravnom položaju nisu dobre za prvih 9 meseci (ili dok ne počne sama da sedi), zato što se u toku nošenja vrši pritisak na kičmu koja još nije spremna za uspravan položaj i ona se krivi.

Beba može da spava u svim položajima, na ravnoj podlozi. Najbolje je stalno menjati položaj i ne forsirati ni jedan. Kada počne da se okreće, beba će sama izabrati omiljeni položaj za spavanje. Jastuk nije poželjan do navršenih 18 meseci.

Ne stavljajte dete da sedi dok samo ne usvoji sedeći stav.

Ne stavljajte dete u šetalicu jer time nećete ubrzati njegov razvoj nego ćete uticati da se dete nepravilno razvija ne koristeći svoje potencijale.

Nemojte obuvati detetu cipele u kući, jer je hodanje bosim stopalom najzdravije. Tako će stopalo imati direktan kontakt sa podlogom i mišići stopala će ojačati. Dovoljne su čarapice. Za šetnju napolju potrebne su cipele sa čvrstim lubovima i savitljivim đonom.

Obratite se lekaru

- Ako dete starije od 3 meseca ne može da stavi šake u usta, noge su stalno opružene, ne toleriše položaj na stomaku, ili se lako prevrće sa stomaka na leđa.

- Ako dete starije od 6 meseci ima teškoće sa hvatanjem predmeta (palčevi put unutra, nejednak hvat levom i desnom rukom, zatvorene šake), ako ima teškoće da se okrene sa leđa na stomak ili to čini samo preko jedne strane.

- Ako dete starije od 9 meseci pri hvatanju sitnih predmeta (mrvice) ne izdvaja palac i kažiprst, već pokušava da hvata celom šakom, ako ne pokušava da odigne trbuh od podloge i da se kratko postavi u četvoronožni stav.

- Ako dete starije od 11 meseci ne može samo da sedne, ako pri ustajanju povlači obe noge zajedno, ako u stojećem stavu stoji na vrhovima prstiju i tako pokušava iskorak, ako ne hoda samostalno posle 16 meseci.




Doc. dr sc. med. Lidija Dimirijević

specijalista fizijatar
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.
jell
Novi član
Novi član
Postovi: 24
Pridružio se: Uto Maj 23, 2006 10:30 pm
Koliki je zbir brojeva cetiri i pet: 5
Lokacija: Zvezdara, beograd

Post od jell »

pozdrav svim uplasenim i hrabrim roditeljima:)

divan clanak zaista divan
narocito za bebe/decu rodjene u terminu bez problema

ali sta je sa neurorizicnom decom?
Moja decojcica, koja je sad napunila godinu dana
ne puzi, ne hoda, ne stoji samostalno, ne podize se...jos:)

rodjena je u 32nedelji, karlican vaginalni porodjaj i krvarenje u mozgu IVstepena
sad je na tom mestu formirana cista i to tako funkcionise, ne menja se
izgleda da nije ugrozen ni jedan 'bitan' centar vec snopovi neurona, putevi
koji sama plastika mozga moze da preusmeri

vezbamo sa njom od rodjenja, ima sve ok reakcije
u Sokobanjskoj (gde idemo 2xnedeljno) nema dijagnozu
tj zadovoljni su napretkom...

i u kontaktu smo sa fizijatrijom u tirsovoj
imamo divnog fizijatra divnog
i sa jednom divnom doktorkom koja bas radi sa ovakvom decom
i homeopatu
i pedijatre
dakle, na sve strane udaramo...

sa 5meseci posle upornih meseci vezbe naucila je da se okrece sa ledja na stomak
al to je bilo iskljucivo na podlozi za vezbanje
i sad je to jednostavno zaboravila

potpuno bez inicijative?

inace, komunicira super, smeje se od prvog trenutka maltene
sa svojim starijim bratom od 3godine igra se, sad u ogradici
sisa
peva, nesto brblja

kao sve ok, al ne puzi
a ubismo se vezbajuci:)))

jel ima neko nekakvo slicno iskustvo

pozdravvvvv
Korisnikov avatar
tamaraft
Stalni član
Stalni član
Postovi: 6556
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 1:32 pm
Koliki je zbir brojeva cetiri i pet: 5
Lokacija: Planeta Zemlja

Post od tamaraft »

eh ona se vodi kao riziko beba u sokobanjskoj i samo se drzite olje na a odeljenju i nema brige, mozda se i vidimo za par nedelja, bicu gore na dechijem par nedelja :)

samo vezbajte :)
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.
jell
Novi član
Novi član
Postovi: 24
Pridružio se: Uto Maj 23, 2006 10:30 pm
Koliki je zbir brojeva cetiri i pet: 5
Lokacija: Zvezdara, beograd

Post od jell »

ko je olja? i gde je odeljenje 'a' u sokobanjskoj?
mi smo kod drRadovanovic+Mala sala vezbe kod Doce

naravno, riziko beba-
pitanje> dokle se ceka sa propuzavanjem?
rukice su joj prilicno nabildovane :) od sklekova
i kao da bi bolje napredovala u tako izvikanoj vertikali?

znam da je puzanje zakon, narocito za riziko bebu
ali dokle se ceka
npr do druge god ili?

pozzzzzdrav
Marina82
Novi član
Novi član
Postovi: 2
Pridružio se: Pon Apr 28, 2008 3:55 pm
Koliki je zbir brojeva cetiri i pet: 5
Lokacija: Bgd/Ki

Post od Marina82 »

Caos!Moj Andrej ima 10 meseci takodje i rodjen je u 35oj nedelji.Nismo imali nekih specijalnih zastoja,ali je on postizao sve u korigovanom uzrastu,sto znaci da je poceo da puzi sa 9 meseci,tj kada je trebao da napuni 8 da je terminska beba!Forsirali smo ga i pre toga da sedi i puzi,ali je definitivno do toga doslo tek njegovom voljom,i sve sto mogu da te posavetujem je da ne panicis,i pustis ga da sam krene kada bude spreman.Nemoj ga dugo drzati u stolici,ne koristi dubak da se ne ulenji,potrudi se da je sto cesce na cvrstoj podlozi,da je uvek okruzen predmetima koji mu privlace paznju(u nasem slucaju je to bio daljinski upravljac,telefon,flasica...),i ako nisi nabavi neku drecavu interesantnu prostirku za puzanje!Inace,verovatno i sama znas da ne moraju sve bebe da prodju kroz fazu puzanja,i da kod nekih ona jako kratko traje!Moj sin nije bio zainteresovan za sedenje,to je savladao tek kada je pocinjao da puzi.A da li pokusava da se uspravi uz krevetac i sl?Nadam se da sam ti bila makar od male pomoci,znam kolika je briga biti mama prevremeno rodjene bebe,samo se opusti i budi mu na raspolaganju!
nina-nana
Aktivan član
Aktivan član
Postovi: 128
Pridružio se: Sub Dec 29, 2007 12:18 pm

Post od nina-nana »

Joj,ja cu da poludim od ovoliko inforamcija.Hvala svima ali sta raditi kad dete koje ima 10,5 mseci ne puzi sa podignutim stomakom,podize karlicu i krece se na kolenima ali ruke ne ispravlja vec se vuce na laktovima sa sve nekom igrackom(u jednoj ruci)?Sve sam pokusla i nece!Plus nece da stoj i ne pokusava.Kao da se plasi!
Korisnikov avatar
snajka
Novi član
Novi član
Postovi: 38
Pridružio se: Sre Maj 07, 2008 12:41 am
Koliki je zbir brojeva cetiri i pet: 5
Lokacija: kikinda

Post od snajka »

Ej stvarno netreba da brines i moja beba nije dugo puzala skoro je i godinu napunila i smo odjednom je pocela,a niko je nije ni terao ni ucio.
To ti je sve do bebe ako i kada sta moze to uradi.Eto moja bebe ima 13 meseci i jos nehoda bar ne sama a samnom kada joj dam ruku ide kao zmaj tako da svaka beba ima nesto svoje :P
nina-nana
Aktivan član
Aktivan član
Postovi: 128
Pridružio se: Sub Dec 29, 2007 12:18 pm

Post od nina-nana »

[quote="snajka"]Ej stvarno netreba da brines i moja beba nije dugo puzala skoro je i godinu napunila i smo odjednom je pocela,a niko je nije ni terao ni ucio.
To ti je sve do bebe ako i kada sta moze to uradi.Eto moja bebe ima 13 meseci i jos nehoda bar ne sama a samnom kada joj dam ruku ide kao zmaj tako da svaka beba ima nesto svoje :P[/quote
A jel puzala beba bar kako?I kako je to izgledalo?Kad poce pre da hoda?Ma mene brine to sto postoji sema razvoja za svako dete maltene ista(sa tolerancijom 2 meseca).Dete moze da prohoda i sa21 mesecom ali da pocne da stoji tebala bi svaka oko 9,10-og.Moja nece.Penje se samo uz mene i trese se,krivi nozicew i odmah pada.Kao da se plasi ili nije spreman.Nece nikako drugacije.pROBALA sam sve.Ni u krevecu,ni u ogradici,nigde...samo uz mene i to placuci.
Hvala ti puno.Ja sam ocajna bas i znam da me razumes.
Korisnikov avatar
remi
Aktivan član
Aktivan član
Postovi: 605
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 7:16 am

Post od remi »

Ćao svima!

Moja ćerkica ima 14,5 meseci.
Sa 9 meseci je baš bila "smotana": nije znala da se okrene sa stomaka na leđa (uh, ta ruka koja nikako da se postavi kako treba!), a o puzenju i milenju nije bilo ni reči. Išla je u šetalici, mogla je da sedni, ali je lako gubila ravnotežu ("okrugla zadnjica").
Sa 10 meseci je pokušavala da mili, ali umesto na ruke pokušavala je na glavu (bilo je smešno za gledati). Bolje joj je išlo hodanje uz podršku. U tom peridu je savladala veštinu okretanja.
Oko prvog rođendana bukvalno je na isti dan samostalno prohodala i promilela. Najinteresantije je to što se prvo usuđivala da sama zakorači na krevetu: Podigne se uz ogradu krevetca i jurriiiiššššš. Da puzi ne zna. Postoji "verovanje" da ako beba prvo počne da mili da će kasno prohodati, pa neke majke uporno brane deci da mile.
Voli da imitira druge. (Sa 3 meseca vodila sam je kod lekara jer je kašljala: KAŠALJ JE BIO IMITATORSKI, imitirala je babu, i sada to povremeno radi)

Zaključak: Knjige o razvoju dece možete slobodno da bacite (pogotovo posle šestog meseca), svako zdravo dete je posebna priča i ne uklapa se u nikakve šablone.
sludjena mama
Stalni član
Stalni član
Postovi: 1893
Pridružio se: Čet Avg 28, 2008 10:24 pm
Koliki je zbir brojeva cetiri i pet: 5

Post od sludjena mama »

Zaključak: Knjige o razvoju dece možete slobodno da bacite (pogotovo posle šestog meseca), svako zdravo dete je posebna priča i ne uklapa se u nikakve šablone.
upravo tako!!!koliko sam samo knjiga procitala a opet ne samo da se moja deca nisu uklapala ni u jedan sablon vec su se i medjusobno razlikovala ko nebo i zemlja.
sin je sa cetiri meseca poceo da se prevrce ali nije puzao...uspravio se i samostalno stajao drzeci se za namestaj sa 8 meseci ali prohodao tek posle 1-og rodjendana!on je dugo bio u setalici!
cera je bila riziko beba ali je ipak propuzala sa 5 meseci ,puzila brzinom svetlosti do 10-og meseca a onda se u roku od tri dana uspravila,stajala samostalno i prohodala!!!i bila mnogo sigurnija od sina!!! nekih mesec dana je bila u setalici ali nije se snasla u njoj pa smo je pustili da puzi!
kazu da bebe ne bi trebalo dugo da puze ,kasno i prohodaju a ipak je ona bila mnogo stabilnija od brata i vrlo malo padala!!!brat je taj koji je padao i na guzu i na nos!!!!
Ko ne zna, a misli da zna, budala je, ignorishi ga!!!
terapeut
Aktivan član
Aktivan član
Postovi: 767
Pridružio se: Uto Dec 05, 2006 7:05 pm

Post od terapeut »

Ne knjige ne bacajte jer ako pomnije proucite vasu decu shvaticete da je vas sin preskocio puzanje ,bio u setalici i sada pada na guzu i nos jer ne zna gde mu je guza(karlica).
Vasa riziko beba je vezbana i stimulisana,puzala je osetila svoje telo sa svih aspekata, pravilno smestila semu svog tela u mozak i gle cuda odlicno vlada svojom ravnotezom!Nije se snasla u hodalici?Bas me cudi?Dajte zdravom coveku stake,ne snalazi se jel da?
sludjena mama
Stalni član
Stalni član
Postovi: 1893
Pridružio se: Čet Avg 28, 2008 10:24 pm
Koliki je zbir brojeva cetiri i pet: 5

Post od sludjena mama »

da,u pravu ste!posmatrala sam svoju decu,koliko se medjusobno razlikuju...kad sam procitala vas post,malo sam razmislila i shvatila da sam pogresila,sto se tice sema razvoja i koliko sam pogresila sto sam se oglusivala na savete pedijatara,fizijatara...
sada shvatam zasto se ne preporucuju hodalice...dok mi je sin bio u njoj,kad god sam cula da je neko protiv hodalice ja sam bila u fazonu :evil: !
kad sam shvatila da mojoj ceri uopste nije bila potrebna i da se cak i bolje snasla bez nje ,morala sam da se izvinjavam svima sa kojima sam dolazila u konflikt kad su hodalice u pitanju!
Ko ne zna, a misli da zna, budala je, ignorishi ga!!!
terapeut
Aktivan član
Aktivan član
Postovi: 767
Pridružio se: Uto Dec 05, 2006 7:05 pm

Post od terapeut »

Nista zato,sad znate za ubuduce kad dodju unucici :lol: :lol: :lol:
Sina na sport i ne berite brigu,bice to delija i po i bez puzanja....
Korisnikov avatar
tamaraft
Stalni član
Stalni član
Postovi: 6556
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 1:32 pm
Koliki je zbir brojeva cetiri i pet: 5
Lokacija: Planeta Zemlja

Post od tamaraft »

Koleginice, vec nas vidim kako otvaramo novu temu na Pedijatriji, naslov Kengur, hodalice i sva pomagala za lenje roditelje! :)
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.
elektra
Novi član
Novi član
Postovi: 48
Pridružio se: Pet Dec 19, 2008 10:29 pm

Post od elektra »

Bravo :lol: :lol: :lol: za sve protivnike setalica!!!!
I od mene jedno veliko protiv!
Moja beba ima 9,5meseci puzi od 7,5m. i naravno zivimo bez setalica :o :o na veliko cudo svih mojih bliznjih.... Al ne hajem ja mnogo-kazem ma imamo 2 setalice pa skace iz jedne u drugu :wink:
Moja malena ustaje,prelazi od namestaja do namestaja (naravno onih udaljeni do pola metra) jako stabilno stoji,"vezba" padanje,pokusava i da cucne po malo... Sroz je ok... (Mama je defektolog :P psssst)
Dok moje drugarice kukaju jer ima dete nece puzati... a naravno u dupku su od 5-6meseci i ranije.... :o Ne obaziru se na moje savete...ali polako dolaze na ono moje :evil:
Neeeeeeeeeeeee u setalicu, pustite dacu da pravilno razviju svaki misic svoga tela!!!! :D :D :D
Odgovori