Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 24 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Dubak
PostPoslato: Pon Jun 26, 2006 11:01 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Apr 25, 2006 11:12 pm
Postovi: 71
Lokacija: beograd
Da li ga koristiti? Kakva su vam iskustva? Od kog meseca ste poceli da stavljate malisane u dubak?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jun 29, 2006 4:15 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jul 13, 2005 1:39 pm
Postovi: 23
nikako u to cudo :x :x :x :x


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jun 29, 2006 5:20 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sre Okt 12, 2005 3:35 pm
Postovi: 72
I isto mislim. Bebi samo blokiras njenu prirodnu motoriku. Krene da jurca kao muva bez glave, obicno ni ne propuzi jer nema potrebe, dere se kad nije u dupku, ne nauci da pada na guzu pa se vise povredjuje kad prohoda... Uh!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jul 01, 2006 10:42 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Okt 12, 2004 1:13 pm
Postovi: 27
Ja mislim da dubak ne treba zloupotrebljavati ali dnevno 2 x 30 min. nece stetiti detetu a pruzice mu neki novi dozivljaj. Ja klinca stavljam po malo u dubak kada nesto moram da uradim na kratko do 30 min. I on se toliko raduje jer mu on pruza mogucnost da istrazuje po kuci iako jos uvek ne hoda. Svi smo mi prosli kroz dubak pa niko od nas ne pada na glavu niti hoda na prstima kako kazu lekari.

_________________
tatjana


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jul 01, 2006 10:43 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Okt 12, 2004 1:13 pm
Postovi: 27
P.S. Stavila sam ga prvi put u dubak sa 9 meseci.

_________________
tatjana


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jul 02, 2006 12:29 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Nov 19, 2005 12:05 am
Postovi: 26
Lokacija: Atina
Ja sam protiv dubka jer mislim da bebe totalno pogresno shvate ideju o hodanju.Takodje mislim da je najbolje za bebu od 7 meseci pa nadalje da bude ili u ogradici ili na podu,sto vise na podu.
Moja Zoi je prohodala sa 10,5 meseci i mislim da bi brze prohodala da nije bila u dubku nekih 20tak dana.
Pozdrav svim mamama!!! :D

_________________
dragana i zoi 17.6.2005.
mamina najveca ljubav na svetu!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jul 03, 2006 9:25 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Ned Jul 02, 2006 11:27 am
Postovi: 58
Lokacija: Nürnberg
Nije lose u umjerenim kolicinama.Svakako da nije dobro ostaviti djete pola dana u tome. Ja sam sina od 7 mj.po malo stavljala da se zabavi i bas je jurio po kuci :) Prohodao je sa 11,5 mj.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jul 03, 2006 12:19 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Apr 19, 2006 7:45 pm
Postovi: 14
Ja bih se pridruzila grupi koja je protiv dubka. Svoje dete nisam stavljala u njega vec sam je pustala da puzi i da se sama zabavlja. Prohodala je sa 13 meseci ali kad je krenula da hoda malte ne nikad nije pala. Tj. nikad je nisam ucila da hoda neko se sama pridigla na nogice i to bose bez cipelica:) A i klinci su mnogo sladji kad istrazuju svet puzeci nego iz dubka :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jul 04, 2006 1:56 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Apr 25, 2006 11:12 pm
Postovi: 71
Lokacija: beograd
Hvala vam na savetima.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jul 05, 2006 9:34 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Maj 29, 2006 11:05 am
Postovi: 90
Pa, moja Lana je bila u dubku sa 9 meseci. To joj je sluzilo kao i bilo koja igracka, malo se poigra u njemu i odmah nastavlja dalje. Nije mnogo vremena provodila i brzo joj je dosadilo. Ako vam ga neko pokloni mozete malo da pustite dete da se igra, ali nemojte za dzabe trositi pare na to cudo kad ce svakako skupljati prasinu posle veoma kratkog vremena.

Pozdrav!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jul 06, 2006 9:28 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Mar 01, 2006 3:03 pm
Postovi: 28
Lokacija: Beograd
Stvarno nemam nista protiv dubka u umerenim kolicinama.
Piatala sam svog pedijatra zbog cega je protiv dubka i rekla mi je da je zato sto se deca povredjuju padajuci u njemu i zato sto jedno od sto dece ce mozda hodati na prstima. prvo dete sam stavljala od 10- og meseca a i druge se evo seta u njemu.
ako nisi sigurna posavetuj se sa fizijatrom


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jul 06, 2006 9:51 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Dec 27, 2004 2:57 pm
Postovi: 134
Jos jedno NE protiv dubka. Moj sin je prohodao sa 11 meseci zahvaljujuci ogradici. Tu deca nauce i da se pridrzavaju i da ustanu i sednu. U dubak je usao samo nekoliko puta, ali mu je to smetalo jer mu nije dozvoljavalo da cucne kad hoce, dohvati neku igracku i sl. Uostalom, deca ne nauce da hodaju u dubku vec da se guraju, pa posle roditelji imaju problem da nauce dete kako se pravilno hoda. Ja sam se odlucila da ne koristim dubak jos u trudnoci jer sam procitala da je u Kanadi zabranjena proizvodnja, cak i reklamiranje dubka iz razloga sto je veliki procenat povreda izazvan dubkom.
Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jul 06, 2006 11:41 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Jul 01, 2006 9:51 pm
Postovi: 63
Celoukpan razvoj psihomotorike deteta zasnovan je na strogim principima te se neretko desava da se motorika sporije razvija zbog psihickih problema i obrnuto.Beba ce sama znati kada joj je vreme da prohoda a preduslov dobrog hoda nije motoricka shema koju ce dobiti u dubku vec pri puzanju!Dozvolite detetu da se samo razvija i uziva bice nam zdravije...sve najbolje!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jul 19, 2006 11:03 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jul 19, 2006 10:40 pm
Postovi: 1
Motorni razvoj deteteta se odvija po odredjenoj semi koja je manje-vise slicna za svako dete. Ako detetu dozvolimo da samo otkriva svoje delove tela, odredjene polozaje i pokrete redosledom koji odgovara njegovom motornom uzrastu, omogucicemo mu da ojaca postepeno odredjene grupe misica i da se pripremi za sledecu fazu motornog razvoja. Znaci, da bi dete, npr. sedelo, neophodno je da prvo dovoljno ojacaju ledni misici. Ako dete pasivno postavimo u sedeci polozaj, a njegovi misici nisu dovoljno jaki, rizikujemo da preopteretimo kicmu deteta. Isto vazi i za stajanje i hod u dubku. Kroz okretanje, sedenje i puzanje, dete se polako samo priprema za stajanje i hod. Ukoliko ga stavimo u dubak a njegovi misici nisu dovoljno jaki da podrze njegovu tezinu, trpece zglobovi - kicma, kukovi, kolena, stopala, usled cega se otvara mogucnost razvoju deformiteta. Znaci posledice se ne moraju javiti cim dete prohoda (hod na prstima), vec i mnogo kasnije u zivotu. Ako zelite da smanjite mogucnost razvoja ravnih stopala, krive kicme, krivih nogu a kasnije ranih degenerativnih oboljenja zglobova, niposto nemojte stavljati vase dete u dubak.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jan 23, 2007 3:46 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Dec 14, 2006 9:36 pm
Postovi: 806
Duksi, odlicno receno!
Htela sam da diskusija na ovu temu dodje na pocetak stranice, da podseti sve roditelje da NIKAKO ne stavljaju dete u setalicu. Postoji normalan i prirodan razvoj i nacin na koji dete prohoda (lezi < sedi < puzi < ustaje) i onaj drugi ( dubak) gde dete lebdi u vazduhu.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 24 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 58 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: