Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 673 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 ... 45  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Sre Nov 02, 2011 4:55 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Feb 02, 2009 11:23 am
Postovi: 142
remi je napisao:
Jedino me nervira nedostatak potpune slobode; pre sam imala problem da nisu postojali zabranjeni pokreti već ogromno ograničenje (nešto kao kad se naleti na zid) a sada postoji pun raspon pokreta koji ne sme da se iskoristi.


Hi,
nisam baš najbolje razumeo zadnji deo rečenice.
I ja osećam otpor nekim pokretima, kad preteram. To se posebno odnosi na dohvatanje stopala (čarape...). Još sam daleko od toga da samostalno navučem čarapu. Jednostavno, ne mogu da dobro dohvatim prste na nozi. Sa patikama ide lakše, uz pomoć duge kašike.
Posebna priča su događaji u snu. Postavim jastuk među noge i okrenem se na dozvoljenu stranu, zaspim kao jagnje. Probudim se na leđima bez jastuka... Ili obratno, što me plaši. Najgore je kad se u snu okrenem (ne potpuno) na operisanu stranu. Sav premrem da se nešto loše ne desi.
Što se tiče jastuka, moj hirurg mi je rekao nešto ovako: "pa možeš da ga koristiš ako ti tako više prija". Šta li to znači, hajde da tumačimo.
A evo šta piše u uputstvu koje sam dobio u bolnici:

SPECIJALNA ORTOPEDSKO-HIRUŠKA
BOLNICA «BANJICA» BEOGRAD


UPUSTVO ZA AKTIVNOST KOD KUCE POSLE OPERACIJE UGRADNJE VEŠTAČKOG KUKA

NIJE DOZVOLJENO:

Kupanje u kadi 3 meseca
Sedenje na niskoj stolici, ležanje i čučanje Celog života
Sečenje noktiju na nogama I vezivanje pertli 3 meseca
Sedenje sa prekrštenim nogama Celog života
Ležanje na operisanom kuku 3 meseca
Nošenje tereta težeg od 15 kg Celog života
Naglo okretanie na operisanoj nozi, stajanje samo na operisanoj nozi ili naglo prebacivanje težine na operisanoj nozi Celog života

POTREBNO JE:

Nošenje elastičnih čarapa ili zavoja pretežno na potkolenicama u toku – hoda (skidati noću) 3 meseca
Sedenje u krevetu sa ispruženim nogama 3 meseca
Svakodnevno sprovođenje naučenih vežbi Celog života
U slučaju pojave gnojne infekcije na drugoj lokalizaciji od ugrađenog kuka, neophodna je upotreba antibiotika

DOZVOLJENO JE:

Hodanje uz pomoć štaka i pun oslonac na operisanu nogu - 3 meseca, a zatim hod uz popoć štapa ili bez
Kupanje pod tušem Posle 14 dana
Plivanje u bazenu Posle 21 dan
Upravljanjem putničkim vozilom Posle 3 meseca
Sve životne aktivnosli doba u kome se nalaze Posle 3 meseca
Pri pojavi povremenih neznatnih bolova dozvoljena je upotreba analgetika.
Ne budite zabrinuti ako su pokreti u operisanom kuku nešto manji nego sto vi očekujete ili su praćeni povremenim bolom.
Obično u toku sledeće godine noga će biti ojačana, a hod će biti sigurniji

Kao što vidiš, saveti mog dr. su prilično različiti u nekim stavkama. Reče on da su to zastarela shvatanja. Sad, u odnosu na šta? Nemam pojma.

Sutra ću da postavimovde i još neke sličice iz uputstva, a vezane za odvijanje normalnog života posle operacije.
Poz.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Pet Nov 04, 2011 1:40 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 7:16 am
Postovi: 605
Dobro si razumeo, problem su rizični pokreti koji mogu da dovedu do totalno nepoželjnog rezultata: iskakanje kuka. Pre sam imala "prirodno" ograničenje (nažalost) prouzrokovano nedostatkom zgloba (mislim, bile su tu odgovarajuće koske ali totalno pogrešnog oblika), a sada imam zglob (zglobove) koji uspešno imitira pravi, ali ne smem da ga koristim u punom opsegu: nema čučanja i niskih stolica (ovo mi poprilično nedostaje) i prekrštanja nogu (šta to beše? bez ovoga se može).

Zaboravih da ti kažem: Pošto je zima, a ideš u Ribarsku banju, gledaj da izbegneš čuveni "Pogled" - ubedljivo ima najgore grejanje i najlošije je snabdeven za nas (ima soba sa niskim krevetima, nepodignutim wc šoljama). Iz iskustva znam da "Srbija" je po tom pitanju mnogo bolja: grejanje OK, sobe su trokrevetne sa TV, kreveti visoki (pogotovo na I spratu gde su oni bolnički, na II su normalniji i znatno niži), voda u kupatilu je ona ista kao u bazenu, pojedine sobe imaju držače kraj wc šolja, iste su podignute i u zgradi ti je restoran. Pretpostavljam da je isto i sa "Bosnom" pošto su spojene. Za ostale vile ne znam.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Sub Nov 05, 2011 1:35 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Feb 02, 2009 11:23 am
Postovi: 142
Kao što sam obećao, evo nastavka uputstva sa Banjice o životu posle operacije kuka.

SPECIJALNA ORTOPEDSKO-HIRUŠKA
BOLNICA «BANJICA» BEOGRAD

UPUSTVO ZA AKTIVNOST KOD KUCE POSLE OPERACIJE UGRADNJE VEŠTAČKOG KUKA


...Sve životne aktivnosli doba u kome se nalaze - posle 3 meseca...

Slika
Ovaj položaj odgovara i muškarcu i ženi sa veštačkim kukom

Slika
Ovaj položaj odgovara ženi sa veštačkim kukom ako leži na operisanoj strani

Slika
Ovaj položaj odgovara i muškarcu i ženi sa veštačkim kukom

Slika
Ovaj položaj odgovara i muškarcu i ženi sa veštačkim kukom

Slika
Ovaj položaj odgovara ženi sa veštačkim kukom

Po ovom uputstvu, nije sve crno kao što u početku izgleda.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Uto Nov 08, 2011 1:24 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Sep 22, 2010 12:51 am
Postovi: 29
Svlada
U pogledu vezivanja pertli,demonstracije pred lekarom blago je reci da sam veoma iznenadjena,ja izvodim taj poket uz nevericu mojih fizio u pogledu rizicnog pokreta. :wink: A ovaj drugi deo se nista ne unapredjue to je sto je.. :lol: Sto se jastuka tice mozda je najbolje spavati na ledjima tih 3 meseca, tu ne bi trebalo da bude rizicno, naravno kicma uzasno boli..Razlicite su informacije i u pogledu spavanja, jedni preporucuju na operisanoj strani, drugi na zdravoj..Koleno je propratni bol,zbog oslabljenog bolescu i operacijom misica kvadricepsa,i treba stalno raditi na jacanju istog..i bol se polako smanjuje..A tek skracivanje noktiju je misaona imenica..No nauci se covek ziveti sa ovim ogranicenjima kako mora..
Poz i Remi i ostalim forumasima


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Uto Nov 08, 2011 3:22 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 7:16 am
Postovi: 605
Moram malčice da budem bezobrazna i da se našalim na račun sličica :oops: :
1.
2. A šta kada nema neoperisane strane?
3. "Djiha konjiću!"
4.
5. Varijacije na temu... +10

---

Šta god da radiš, DVA OSNOVNA PRAVILA: Ne preko 90 stepeni, ne ukrštati-prekrštati noge (ne noga unutra)! Tu je i ne podizati ništa teže od 5, 10, 15kg (ograničenje varira od uputstva do uputstva), ali ovo i nije tako strašno. A, da i nema naglih pokreta i sve što se pod tip podrazumeva (skakanje, nagla promena pravca kretanja, nagla promena oslonca), ali ni ovo nije striktno (i da imamo jakne sa natpisom: OPREZ, VEŠTAČKI DELOVI, ne bi mnogo pomoglo na javnim površinama)

---
Ma nije crno, već je nekako sivkasto: neko pošteno uradio desaturation. (Ovaj, nije baš ni sivo, ima tu i boje).

---

Beti,
Ma, hteo čovek da vidi da li Vlada može da savije kičmu. I sama si skapirala kako se to radi. Kod te rizične radnje, meni najviše odgovara da je sedište niže, tj da je negde oko 90 stepeni (u ostalim situacijama, ne znam da varam).

Pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Čet Nov 10, 2011 4:38 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Feb 02, 2009 11:23 am
Postovi: 142
bety blue je napisao:
Svlada U pogledu vezivanja pertli,demonstracije pred lekarom blago je reci da sam veoma iznenadjena,ja izvodim taj poket uz nevericu mojih fizio u pogledu rizicnog pokreta.


Pošteno, ne mogu ja da vežem pertle, jedino što mogu da dohvatim jezičak na patici da ga povučem, ili petu na čarapi kad sam uvukao prste. Pri tome sedim na običnoj kuhinjskoj stolici.

bety blue je napisao:
Sto se jastuka tice mozda je najbolje spavati na ledjima tih 3 meseca, tu ne bi trebalo da bude rizicno, naravno kicma uzasno boli..Razlicite su informacije i u pogledu spavanja, jedni preporucuju na operisanoj strani, drugi na zdravoj


Ja sad već komotno spavam na neoperisanoj strani sa jastukom, mada se redovno budim bez njega pa ga ponovo nameštam. Na operisanoj strani nisam probao, nešto me strah.

bety blue je napisao:
Koleno je propratni bol,zbog oslabljenog bolescu i operacijom misica kvadricepsa,i treba stalno raditi na jacanju istog..i bol se polako smanjuje..A tek skracivanje noktiju je misaona imenica


Koleno me više ne boli, još uvek imam osećaj upale mišića sa obe strane butine. Šetam dva puta dnevno po, mislim kilometar, po gradu. Od skora se penjem i silazim stepenicama normalno (ne jednu po jednu) naravno držeći se za rukohvat.
Nokti=pedikir.

remi je napisao:
4.


Za početak preporučujem, vrši posao. A ni 3. nije sivo.

Eto, tako stoje stvari što se mene tiče. Šta god bilo, dobro je, bolje nego što sam se nadao.
Ako se sećate čitava priča je počela stim kako doći do minimalno invazivnog zahvata. Zaluđujući se stim, u nemogućnosti da doprem do takve vrste operacije, izgubio sam 3-4 godine života.

Poz.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Sub Nov 12, 2011 1:24 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 7:16 am
Postovi: 605
svlada je napisao:
Ako se sećate čitava priča je počela stim kako doći do minimalno invazivnog zahvata. Zaluđujući se stim, u nemogućnosti da doprem do takve vrste operacije, izgubio sam 3-4 godine života.

Poz.


Ma, daj stvarno si se plašio ožiljka? Ožiljci se danas uspešno uklanjaju a i manje su agresivni nego oni pre 30tak godina (to znam jer ih imam paralelno: ovi novi manje uočljivi nego oni pre 30 i više godina, a da ne pričam da su ti prvobitni do pre samo 10tak godina bili ljubičasto-plavkasto-rozikasti, a tek posle postali beli).
Kantarionovo ulje, šljapićeva (šaljićeva ???) mast, i sada ima nešto novo. Ja se nešto ne zamaram sa tim. Već sam oguglala na te čudne brazde tako da mi nove ne smetaju (a da, ovaj drugi dr je bio fin, pa se maksimalno trudio da seče po starom rezu, a možda onaj prvi nije mogao iz opravdanih razloga). S druge strane, mogu da posluže kao tihi alarm, tj upozorenje da treba ipak pažljivo rukovati sa novim delovima.

Pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Sub Nov 12, 2011 3:27 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Feb 02, 2009 11:23 am
Postovi: 142
remi je napisao:
Ma, daj stvarno si se plašio ožiljka? Ožiljci se danas uspešno uklanjaju a i manje su agresivni nego oni pre 30tak godina (to znam jer ih imam paralelno: ovi novi manje uočljivi nego oni pre 30 i više godina, a da ne pričam da su ti prvobitni do pre samo 10tak godina bili ljubičasto-plavkasto-rozikasti, a tek posle postali beli).


Ma kakvog ožiljka. Poenta je u bržem oporavku koji pruža minimalno invazivni zahvat.
Inače, kad smo kod toga, moj ožiljak je kao posle forenzičkog zahvata. Mora da je šio neki pripravnik. Zateže i opominje non stop (šifra 2.) U potpunosti odgovara tvom opisu.
Videćemo šta će biti posle banje.
BTW: kad si pomogla oko priprema za bolnicu, pomoćićeš i sad, bar se nadam. :o

Poz.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Pon Nov 14, 2011 4:02 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Feb 02, 2009 11:23 am
Postovi: 142
Nema nikog raspoloženog. Hajde bar ti Remi.
Pitanja za Ribarsku Banju:
Da li je negde dozvoljeno pušenje?
Kada se, vremenski, obavljaju terapije (pre, po podne)?
Kako se koristi bazen?
Ima li đakuzi i sme li se koristiti?
Kakav je društveni život.
Treba tamo provesti mesec dana, pa bi bilo dobro da se sve udesi kako treba.
Zavisi li išta od mene, ili samo slušam direktive osoblja.

Poz.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Uto Nov 15, 2011 1:36 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 7:16 am
Postovi: 605
svlada je napisao:
Nema nikog raspoloženog. Hajde bar ti Remi.
Pitanja za Ribarsku Banju:
Da li je negde dozvoljeno pušenje?
Kada se, vremenski, obavljaju terapije (pre, po podne)?
Kako se koristi bazen?
Ima li đakuzi i sme li se koristiti?
Kakav je društveni život.
Treba tamo provesti mesec dana, pa bi bilo dobro da se sve udesi kako treba.
Zavisi li išta od mene, ili samo slušam direktive osoblja.

Poz.


Pušenje je dozvoljeno, koliko mi je poznato samo vam objekata (ali i to je pod znakom pitanja). Druga varijanta ti je da pušiš u kupatilu, kraj otvorenog prozora (za svaki slučaj, iako sestre nemaju običaj da zaviruju u kupatilu).
Terapije su od 7 do 15h. Bazen isto, postoji raspored: 7-9 muški, 9-11 žene, 11-15 mešano, tako nešto (ja ga nisam koristila, već sam pisala za razlog obilaženja bazena)
Đakuzi? – Misliš li na masažne kade? Ima ih i koriste se po preporuci nadležnog lekara (otprilike jedan lekar je na jednoj vili). Cena je ista kao za bazen.
E, sada ne znam u kakvoj je statusu Obrenovac u odnosu na BG? Beograđani, ako idu preko Republičkog, ne plaćaju bazen. Za kade ne znam u kom su statusu ali pretpostavljam da je isto jer obično prepišu ili bazen ili kadu. Ako ideš privatno, tj plaćaš punu cenu, bazen je uračunat u cenu.
Društveni život ti je onakav kakav ga kreiraš: Kada nemaš obaveza oko terapija možeš i da kidneš iz banje, ali da se obavezno javiš dežurnoj sestri.
U banji imaš: restoran, poslastičarnicu, prehrabenu prodavnicu, apoteku, poštu, biblioteku (besplatno), šarenu pijacu (ona je na ulazu, kod rampe), povremeno dolaze prodavci raznorazne robe (knjige, garderoba, tehnički uređaji i slično – cene krajnje pristupačne a roba kvalitetna jer se radi o firmama – tj. o pravim prodavcima a ne o ljudima koji pretežno prodaju na buvljacima. Npr. dolaze iz Nicolas-a), kiosk, frizer-berberin.
Što se tiče terapije? – Tu delimično možeš da utičeš pa ako ti se nešto ne sviđa ili si završio neku terapiju možeš da tražiš nešto drugo, odnosno nastavak terapije. Njihovo je pravilo da ne daju više od 4 terapije istovremeno (uključujući i bazen, koji je obavezan ali može da se i on izbegne).
Što se tiče opreme i garderobe: Mešavina šta poneti na more i na planinu, plus oprema za vežbanje u teretanu: Znači, trenerke, majice, donji veš, čarape, papuče (trebaće ti neke plastične ili gumene za bazen), patike, kupaći. Bade mantil i peškiri dobijaju se na revers (i mogu da se menjaju svaki dan – ako je „peškir prisutan u sobi na vidljivo mesto u trenutku kada spremačica dođe da počisti biće zamenjen“). Isto važi i za hemiju: toalet papir, tečni sapun i šampon (obrati pažnju na čudne bočice u kupatilu, obično na prozoru: najčešće su staklene od soka). Normalo, niko te ne tera da koristiš njihovo, uvek možeš da poneseš i svoju hemiju. Takođe, ono što je važno, ako koristiš neka pomagala (sem štaka i/ili štapa, koji će po defaultu da putuju sa tobom) tipa obuvala za čarape (mada i to ima da se kupi u sobi za radnu terapiju: kad se krene ka salama, videćeš jednu šarenu sobu), to ćeš obavezno poneti.
Mada, s obzirom da si dosta pokretan, neće ti predstavljati problem da ako ti nešto zafali skokneš do prodavnice.

Toliko za sada.
Ako imaš još pitanja, slobodno se javi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Sre Nov 16, 2011 5:23 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Feb 02, 2009 11:23 am
Postovi: 142
Eh, Remi,
detaljno i korisno kao i uvek. Od svega što si navela jedino nemam patike, ali sad ću to da kupim.
Sutra ujutru krećem, pa kad se vratim (oko 6-7.12) javljam se.

Poz.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Ned Nov 20, 2011 9:36 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Ned Nov 20, 2011 12:14 pm
Postovi: 69
evo vec par dana citam sve o operaciji kuka,posto i mene to ceka ,za sada sam na listi cekanja ,moj doktor je rekao da cu najvise cekati oko 3 meseca ,inace imam 40 godina i receno mi je da ce mi ugraditi bezcementni kuk,ja sam citala da treba vise vremena za oporavak...mnogo mi pomaze da cujem o operaciji ,i hvala vam na tome,zaista mi pomaze..ali ipak me veliki strah zivota sa vestackim kukom.zaboravila sam da napomenem da mi je doktor iz subotice jovisevic i da ce me tamo operisati..da li neko ima iskustva sa subotickim bolnicama u vezi kuka...
nadam se da ce se bar neko javiti... :roll:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Pon Nov 21, 2011 1:07 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Nov 21, 2011 12:35 am
Postovi: 2
Pitanje za Dr.Veljka,kako je moguce da cuveni australijski teniser Lleyton Hewitt koji je operisao OBA kuka i dalje igra uspesno tenis? Mozda se njegova operacija razlikuje od operacije nekih citalaca ovog posta .Na ovom linku (cini mi se da ga je neko vec ranije postavio http://croatiahipandkneeclinic.co.uk/hr/) ima nekih slicnih primera ? Svi ovi ljudi koji pitaju u vezi ogranicenja posle operacije mozda ne bi zeleli da igraju tenis ili fudbal ali bar da imaju vise pokreta i aktivnosti nego sto im se savetuje?Hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Uto Dec 13, 2011 3:25 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Feb 02, 2009 11:23 am
Postovi: 142
Poz. svima,
stigao sam iz banje pa ćemo ovih dana da ćaskamo ako ste raspoloženi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Čet Dec 15, 2011 5:48 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Feb 02, 2009 11:23 am
Postovi: 142
Slađana, nemaš čega da se plašiš. Pogledaj moje pisanije stranu dve u nazad pa ćeš videti da je sve ok. Posle operacije bićeš kao nova. Ponavljam, nemaš čega da se plašiš.

hip_endoprosthesis, sve je to isto i ovde. Mislim u odnosu na hrvatsku kliniku. I za tebe važi isto kao i za Slađanu.

Na svom primeru mogu da vam kažem da se mesec dva posle operacije krećem potpuno normalno, bez pomagala. Doduše još uvek vodim računa o nekim pokretima, ali sam ubeđen da će i to uskoro biti prevaziđeno.

Stoga samo napred.

Poz.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 673 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 ... 45  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 89 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: