Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 16 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Količina insulina
PostPoslato: Pon Sep 26, 2005 1:09 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Okt 07, 2004 1:07 pm
Postovi: 374
Lokacija: Beograd
Kada sam postala dijabetičar servirali su mi priču kako se optimalna količina insulina izračunava po formuli: težina*0.5 ili 0.6.
Prvo, nije mi jasno kako se o ovakvom sistemu može uopšte govoriti kada količina insulina zavisi od onoga što ću pojesti tj od načina ishrane svakog od nas.

I zanima me koliko uopšte ljudi može da se pohvali time da se uklapa u ovu formulu??? :-?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Sep 26, 2005 4:11 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Nov 14, 2004 1:57 pm
Postovi: 131
Podrazumeva se dijeta u kojoj ugljeni hidrati obezbedjuju oko 60% energetskih potreba. To se podrazumeva i to je tabu tema za sve nase vraceve koji pokusavaju da lece dijabetes. Kada ih upitate: a sta ako smanjim dozu UG u dijeti, oni, vracevi (a i pacijenti) ce vam iskopati oko za tu jeres.

Ja mesecima pokusavam na ovom forumu da dovedem u pitanje ovu bezskrupuloznu doktrinu, ali bez uspeha.

Cela percepcja se u svetu menja, i ti isti vracevi ce vam sutra iskopati oko ako se usudite da uzmete vise od 20gr UH dnevno, ali to ce raditi sutra, a danas ??


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Sep 26, 2005 7:17 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Okt 07, 2004 1:07 pm
Postovi: 374
Lokacija: Beograd
Ja sam pokušala da isplaniram dnevni meni sa ovom kol UH ali ja zaista ne znam šta vi onda jedete? Kako u stvari izgleda vaš dnevni meni?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Sep 26, 2005 8:13 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Nov 14, 2004 1:57 pm
Postovi: 131
Ovo pisem vec m-ti put, ali neka je nekome na korist.
Ujutro: sirova (presna) riba (Skusa ili Sardine) sa belim lukom i salatom od jedne sveze cvekle i sargarepe. Nesto malo koncentrata od paradajza, maslinovo ulje i limun. Malo mirodjije i malo celera lista.

Rucak: (negde oko 15), 4 do 5 jaja przena na masti i glavica crnog luka, isecena kao salata i sa dodatkom maslinovog ulja.

Vecera: negde oko 19: Kackavalj, ili neki drugi tvrdi masni sir i 300 grama probranog crnog vina. Ponekad nesto malo kupusa.

Sredom i Subotom apsolutni post uz 300 grama crnog vina.

Kalorijske potrebe pokrivam iz masti, a kalorijski unos ogranicavam danima posta, kada ni ne uzimam nikakvu terapiju.

Sto se tice masti pogledaj na http://www.mercola.com/2002/aug/17/saturated_fat1.htm
Isti tekst, uz jos dodataka sam nasao i na www.lowcarb.ca a ko zeli malo da upliva u Low carb vode to je jedan od bolje organizovanih site-ova.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Sep 26, 2005 11:29 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Sep 12, 2005 10:35 pm
Postovi: 15
Lokacija: Nis
Brka je napisao:
Ovo pisem vec m-ti put, ali neka je nekome na korist.

Narode, cuvajte se dijabetesa, ali i svojih lekara. Pricam iz iskustva vrlo prakticnog. Da je ovo druga zemlja - mnogi od njih ne bi ni za vodu zaradili. A to sto ovaj momak 'Brka' prica su informacije vredne zivota. Da sam takvu informaciju imao pre 30 godina - ko zna gde bi mi danas bio kraj. Dobro, malo sam preterao - ali samo malo.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Sep 27, 2005 1:51 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Sep 27, 2005 1:42 am
Postovi: 23
Ne razumem zasto imate nesto protiv svojih lekara?
Svaki lekar odredi dozu insulina,ali svaki bolesnik treba da nauci da slusa svoj organizam.Doze uvek mozes a i moras sam da korigujes.Zato su i smisljenje ADA tablice i secerne jedinice.

Samo je pitanje koliko je ko uporan i koliko ko zeli to da savlada! :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Sep 27, 2005 12:15 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Okt 07, 2004 1:07 pm
Postovi: 374
Lokacija: Beograd
Pa oni nas ničemu ne uče a trebali bi baš oni da nam pružaju ove informacije koje smo prinuđeni da sakupljamo okolo. A ako slučajno pomeneš da bi probao nešto novo makar drugačiju ishranu gledaju te kao da te treba smestiti u mentalnu ustanovu. I još se ljute što dovodiš u pitanje njihovo znanje jer zaboga ti moraš da slušaš samo njih.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Sep 27, 2005 1:43 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Sep 27, 2005 1:42 am
Postovi: 23
Pa oni su jako sujetni i to je opste poznata stvar!

Kod njih je jedini problem u tome sto se drze striktno onoga sto pise u knjigama...retko kada hoce da odstupe od toga,ali i to je valjda na neki nacin normalno jer oni nemaju dijabet i ne znaju i nemogu ni da zamisle kako se mi osecamo!

Ipak smatram da bas iz tih razloga svako od nas mora da nauci da kontrolise svoj organizam i da nauci da slusa poruke koje salje.

Ja potpuno razumem to sto Vi pricate i podrzavam Vase misljenje,ali ipak i mi kao pacijenti smo velikim delom odgovorni za stanja u koja zapadamo! :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Sep 27, 2005 11:45 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Sep 12, 2005 10:35 pm
Postovi: 15
Lokacija: Nis
Tako isti-a tako razlicit je napisao:
Ne razumem zasto imate nesto protiv svojih lekara?
Svaki lekar odredi dozu insulina,ali svaki bolesnik treba da nauci da slusa svoj organizam.Doze uvek mozes a i moras sam da korigujes.Zato su i smisljenje ADA tablice i secerne jedinice.

Samo je pitanje koliko je ko uporan i koliko ko zeli to da savlada! :wink:

Ja licno imam jako puno protiv njih, njihovog nacina rada i neodgovornosti prema poslu, pacijentima... Ali da skratim. To bi bila citava prica. Pre 35 godina, kada sam ja dobio dijabetes oni su pricali neke druge price. Ljudi (pacijenti) koji su ih slusali i proganjali mene zbog neprihvatanja dogme sada su uglavnom mrtvi ili slepi (u najboljem slucaju). Posebno me raduje sto su i neki od dobro uhranjenih doktora otputovali sa ovog sveta zajedno sa svojim idejama. Ali, evo, zapisi njihove trenutne dogme i videces sta ce reci kroz 10 godina. Najveci problem imamo upravo zato sto su od nacina lecenja napravili dogmu. To da su oni u pravu je aksioma. Nije problem u dozama insulina. Znas, u nekim vremenima i civilizacijama su ljudi placali lekare samo dok su bili zdravi. Ako su postali bolesni, lekari su placali pacijentima. Meditiraj malo na tu temu, mozda ti nesto padne na pamet.

Dalje, kada ce ti bilo koji lekar ponuditi bilo kakvu informaciju iz recimo homeopatije, iz ovoga o cemu prica Brka... Ne, oni su placeni (licno mislim solidno) samo da propovedaju dogmu 'zvanicne' medicine. To da li ce nama biti bolje ili ne, da li cemo ozdraviti ili ne uz pomoc neke druge metode i kakve su sve mogucnosti koje ljudi u svetu dobijaju od svojih lekara - pa nije lose da se i o tome malo razmisli.

Jos nesto, kad je neki lekar odgovarao u ovoj nazovi drzavi zbog svoje greske? Sudeci po tome sto nije - verovatno u ovoj drzavi lekari ne grese. Evo recimo, pre par meseci, hirurg urosloke klinike je pri biopsiji besike mom ocu perforirao besiku. Posle tri dana pustio je mog oca kuci. Covek je izdrzao nedelju dana, dosao u stanje sepse i zamalo umro. Pristali su da ga prime na kliniku nazad tek kad je jedan moj prijatelj lekar odneo snimak i pokazao ga na konzilijumu. Sinko moj, u nekoj civilizovanoj drzavi taj hirurg bi zavrsio svoju karijeru hirurga jer ni jedno osiguranje nadalje ne bi htelo da nadalje stoji nad njegovim operacijama. Mislim ono, mogao bi da bude asistent od asistentovog pomocnika hirurga. Pricam ti svezu informaciju iz moje svesti. A mogu ti napisati roman o nedelima tih vraceva. Ako uspes da dobijes dozvolu, ja cu ti pokazati na koju kliniku da odes i napravis alko test. Znas kakve ces rezultate dobiti. Pa danas bre ni u auto ne smes da sednes ako si pripit. Sta mislis koliko pripitih lekara nas u ovom trenutku leci? Mozes li tome stati na put? E, kad zapadnes jednom takvom pripitom pod ruke pa kad ti umesto leka za dizanje pritiska prepise lek za obaranje pritiska (iako ti je pritisak vec jako nizak, slucaj mog komsije od pre par dana) onda cu te pitati kako ces misliti.

Znam za odgovore da se to desava svuda u svetu i to je tacno. Samo sto tamo svako placa posteno svoj ceh. Pa ces sresti i lekare koji su zbog neodgovornosti postali autolakireri, ucitelji plesa isl. I videces da primaju platu zavisno od rezultata rada. A ovde ovi. Pa uvek ce im biti malo jer nicim im nije uslovljena zarada. No, dobro, da ne sirim vise anti-Dr atmosferu. Svako ima pravo da im slepo veruje. To sam opominjao ljude i pre 35 godina. Pozdrav i prosvestite se i (ako mozete) izlecite...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Sep 28, 2005 1:13 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Sep 27, 2005 1:42 am
Postovi: 23
U principu...sve to stoji i nisam rekla da izmisljas ili da lekarima slepo verujem,narocito ne nakon svih skorasnjih afera.

Ali ipak budimo realni,ni jedan lekar ne moze da kaze kojom ishranom ces ti drzati svoj secer pod kontrolom niti to dal si za rucak dao 2 jedinice vise ili manje insulina.To se uci!

Dijabetes mora da se upozna,mora konstantno da se radi na edukaciji,usavrsavanju,pracenju novih istrazivanja,a to mozes samo ti.To nije oblast kojom samo lekar treba da se bavi!

Druga stvar...
ja imam lekara koji je savrsen i koji mi zaista pomaze u kontroli moje bolesti i rezultati su bar za sad sjajni.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Okt 10, 2005 7:50 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
Takvi lekari su prava retkost i jedna si od srecnijih. Generalno, mogu dosta da se slozim sa prvulom, a i slicni smo po stazu (30 godina) pa smo verovatno slicne stvari i dozivljavali.... :-?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Nov 26, 2005 3:17 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Nov 17, 2005 4:17 pm
Postovi: 21
Lokacija: pozarevac
interesuje me koliko vi obicno uzimate jedinica insulina?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Dec 20, 2005 3:03 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 20, 2005 2:46 pm
Postovi: 435
Lokacija: Luksemburg
Mislim da je ta formula cista glupost jer se svi razlikujemo kao osobe, imamo razlicitu osjetljivost ka inzulinu, jedemo razlicito, krecemo se isto itako itd.

Moja idealna doza je inace 64 jedinice, a trebalo mi je oko 8 godina da je ustanovim.

_________________
Tip 1 od sept 1990. Minimed & Humalog od feb 1998.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Dec 21, 2005 10:04 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Feb 18, 2005 3:58 pm
Postovi: 213
Lokacija: Pozarevac
Zar postoji idealna doza?
ja mislim da je to promenljiva stvar, dobro bez nekih velikih odstupanja i svi znamo i zasto...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Dec 21, 2005 6:30 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Dec 19, 2005 3:35 pm
Postovi: 355
Ja primam cetiri puta dnevno i jedino mi je kasna vecernja doza ista(24 jed. Insulatarda Novolet).Dnevne variraju u zavisnosti sta se jede.Nekada dajem i 14-16 jedinica pre obroka ako znam da cu biti na slavlju i pojesti neko parce mesa vise.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 16 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 13 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: