Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 2 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: EHO abdomena
PostPoslato: Sre Nov 11, 2009 4:46 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jul 03, 2008 2:06 pm
Postovi: 12
Zbog problema sa hemeroidima uz sve potrebne analize(krvi, urina, pregled kod hirurga..) trebalo je uraditi EHO abdomena. Nakon pregleda sam dobio rezultat koji me je zabrinuo. Može li neko da mi preliminarno da odgovor, koliko je ozbiljan moj problem, dok naravno ne odem kod doktora na dalja ispitivanja.

Interkostalnim pristupom prikazani deo parenhima jetre heterogene eho strukture sa više hiperehogenih kružnih promena na nivou desnog lobusa, dominantno na nivou VI-og segmenta koji dif. dg. najverovatnije po lokalizaciji i EHO karakteristikama odgovaraju difuznimhamangiomima, manje verovatno difuznim fokalnim lezijma desnog lobusa.
Dimenzije navedenih promena su 11x12 mm, kao i supkapsularno manjih dimenzija i prema hilusu sličnih dimenzija i eho karakteristika. Levi lobus nije adekvatno prikazan usled gasne zavese.
Pankreas u prikazanom delu hiperehogenih karakteristika, bez uočljivih fokalnih promena.
Bubrezi bez znakova staze, levi sa suspektnom mikrolitijazom i diskretno naglašenih čaica interpolarne regije.
Slezina jasno konturisana bez uočljivih fokalnih promena. Na nivou Morossona nema znakova slobodne tečnosti. Douglass nekompletno prikazan, mokraćna bešika poluispražnjena.
Predlaže se dinamski CT abdomena na nižim presecima obzirom na dijametarprikazanih fokalnim promena.

Hvala, unapred.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: EHO abdomena
PostPoslato: Uto Dec 15, 2009 9:23 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sre Apr 29, 2009 11:17 am
Postovi: 68
Ne znam da li ste do sada uradili CT pa resili sve nedoumice ali cu svakako pokusati da Vam dam adekvatan odgovor.Nalaz sa ultrazvuka ukazuje da u jetri imate promene koje po svoj prilici odgovaraju hamangiomima, to su benigne promene za koje ja plasticno objasnim mojim pacijentima da kao sto imaju one crvenkaste mladeze po kozi tako mogu da imaju slicne promene i u jetri, bubrezima, slezini.U sustini to su najcesce mala,mada mogu biti i veca, koncentrisana klupka kapilara i apsolutno su benigne prirode, ali kako i neke druge promene mogu da bude veoma slicne hemangiomima onda se u cilju dopune pregleda radi i CT pregled jetre kojim se visoko pouzdano te promene diferenciraju da li se hemagiomi ili ne.
U svakom slucaju uradite i CT pregled, pa ako i on potvrdi da se radi o hemangiomima onda je dovoljno samo ih ultrazvucno kontrolisati.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 2 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 118 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: