Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1 Post ] 
Autor Poruka
 Tema posta: sklop simptoma
PostPoslato: Pet Feb 22, 2008 6:17 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Nov 16, 2007 4:52 pm
Postovi: 7
Lokacija: bl
Nisam siguran u kojoj je oblasti moj problem, pa cu posatviti u nekoliko, za sta se izvinjavam ako je protiv pravila


Ovako,


Simptome imam razne I traju, kad razmislim oko 12 godina. Sada imam 31. Sve je pocelo kao 18-ogodisnjaku, kada mi se desavalo, narocito ljeti, kad je vruce, da ne mogu udahnuti, nego samo do pola pluca. Poslije toga, nekoliko puta mi se desilo da mi se srce uzlupa, bez napora, a onda mi se pocelo desavati da pocnem lelujati, zbrka u glavi, I kao da lebdim. Tada sam nekoliko puta isao u Hitnu I utvrdjen je pritisak npr. 145/90, ili 140/do 100. Uz lupanje srca, to je trajalo I smirivalo se, a tada sma uradio I EKG I UZV srca,. Sve je bilo OK. Dobio sam Propranolol, po potrebi I tako ga I pio.
Jedno se vrijeme sve smirilo, a onda sma poceo osjecati neku unutrasnju nervonu pred promjene vremena, narocito pred kisu. Tadasma trenirao basket, a jednog septembra na basketu, 1999. godine srce mi se uzlupalo I nije se dalo smiriti satima. Od tada sma pcoeo smanjivati fizicku aktivnost. To gusenje, lupanje srca, te vrucina u glavi, kao I konstantna vrucina uopste, koja mi I niej smetalame pratila godinama. Svi su rekli- psiha. Sve je bilo praceno nekim
Prije nekoliko godina dobio sam vrtoglavice, lupanje srca I ubrzan rad, kao I pritisak bili su povremni posjetioci. Te vrtoglavice i osjecaj kao da imam noge od gume, da ne osjecam tlo, vec kao da odskacem, a onda kao napad nervoze, koji me natjera na veliku nuzdu, nekad I znoj I vrucina, a onda prodje. Osjetio sam da imam probleme kada npr. odem negdje na planinu, pa se vratim.Tada nisam mogao spavati, sav bi bio napet I srce bi mi lupalo, ne bi imao zraka.Nekad mi se desavalo I dase po cijelu noc smrzavam, kao u groznici, a da istovremeno imam temoperaturu 36.5. Onda je, pre par godina doslo ljeto I ja sam cijelo ljeto, mada je vani bilo 38 C, osjecao hladnocu.To me izludjivalo. Ponovilo se i slijedeceg ljeta, ali krace i rijedje. One vrtoglavice I sl. Bile su nestale na godinu I po, I skoro sve je bilo Ok do avgusta prosle godine, kada mi pritisak pocinje varirati is kakati, pracen vrtoglavicama takvim da ne mogu do WC’a sam otici. Srce mi je znalo imati po 130 otkucaja u mirovanju, a pritisak je skakao do 160-110. Osim toga imao sam bolove u vratu I ledjnim misicima, da nisam mogao okrenuti vratom. Osjecao sam se kao bez energije. Da se ne mogu pokrenuti. Nekad bi mi simptomi isli na kardio, lupanje srca, nekad na vrtoglavice, nekad pritisak,konfuzija u glavi. Katastrofa. Lekar mi je prepisao Concor, pio sam ½ od 2,5 mg, a pijem ga I sad ¼ istog. Sumjnalos e na stitnu I nadbubreznu zlijezdu. U vise navrata sam uradio sliejdece pretrege:

EKG bar 30 puta, kao I srcani encim. Uvijek regularno, sem tahikardije ponekad.
UZV SRCAi unutrasnjih organa vise puta. Sve regularno.
UZV bubreznih arterija, aorte, karotida, sve regularno.
MR glave, sve regularno.
AST, ALT, ukupni proteini, glukoza test normalna, hormone stitne zlijezde, kao I UZV Stitne.Sve regularno. Gvoždje 15
Urea, kreatinin, regularno, hloridi, kalcijum, fosfior, regularno. CRP 6,4, fibrinogen 3,8
Hemoglobin 165, L oko 7, sve ostalo takodje OK.
Bilirubin 9, hdl 1,holesterol 4,9, ldl 2,90, trigliceridi 1,30
Isao sam I kod fizijatra. Slikao kicmu,

Dijagnoze su mi:

Sinus tahikardia, ractio strsogenis, hypertension arteralis, tahicadria paroximalis, hupoplasio a. vertebvralis sin, rhinosinusitis deviation septi nasi valveove tacke bolne. Alergija na grinje, pollen I travu. Fundus oka Keith I/II


Sad je pritisak regularan, uglavnom, srce se nekad uzlupa ali manje, ali nekad ide do 59, 60 otkucaja, a obicno oko 76. Nikad vise od 90 sem kad radim fizicki. Medjutim, I dalje nekada osjecam kao neku slabost, temparaturu izmjerim bude 36, a za par sati 37 pa do 37.2, mada je najcesce oko 36.5. Ali brzo se vrati kad skoci, nekad za pola h, nekad I prije. Nekad je danima normalna. Problem koji imam godinama je I taj sto osjecam nesto poput pijanstva, smuse u glavi, a ona se javlja engdje oko posne I traje otprilike do 16 casova. Ne znam to objasniti, ali kao da pocenjem funkcionisati popodne, mada nemam nikada goovo nikakvih problema od kad ustanem pa do 12. izuzev kad ne spavam dobro, pa se probudim slomljen. Strasno sam osjetljiv na promjene vremena, pun mjesec, to sam primjetio. Ruke su mi cesto hladne kao led,a kad prodje ta napetost postanu nromalno topple. Otprlike kad mi temparaturaporaste izdan 37, ruke postaju hladne , a kad je ona normalna I ruke su. . Dobijem kao neki napad, kad se osjecam strasno, kao da iz mene ensto treba uzaci, na bilo koji nacin, malom I velikom nuzdom, povracanjem, pljuvanjem, ali to mi se nista ne radi. Mogao bih napsiati da me zna I boejti glava na priostoru iznad uva, vrat, lopatice, da mi se nadme stomak , cesto mi krulje crijeva, imam gasove, enkada mokrim normalno, nekada ucestalo a malo, kao kad mi ej lsoe da su sve funkcije lsoe, a kad je dobro, sve dobre. , stolica mi ej uvijek redovna, ali nikad niej tvrda, vec desetak godina kako pamtim, vise je kashasta. Imam 92 kile, 187 cm, smrsao sam od avgusta 9 kila, izbacio sam veceru, jedem vise povrca I ribe, izbacio sam pise pite I sendvice, kad mogu hodam i setam, radim, akd ne mogu ne.
Bio sam I kod neurologa, spominjao je anksioznost.

Molim za savjet.

_________________
ne bih


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1 Post ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 8 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: