Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 3 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Nizak hemoglobin a gvozdje normalno?
PostPoslato: Sub Avg 29, 2009 10:56 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Feb 09, 2007 7:10 pm
Postovi: 717
Kada sam radila krvnu sliku utvrdjen je nizak hemoglobin - 111 g/L (referentne vrednosti od 120 do 170) i doktorka mi je prepisala tablete gvozdja. Ja sam za svaki slucaj u privatnoj laboratoriji Hexalab proverila i gvozdje i ono je normalno, 16,2 mmol/L (referentne vrednosti 10, 7 - 32,2). Sada ne znam, da li da pijem te tablete ili ne, posto u prospektu pise da je visak gvozdja takodje opasan? I kako da popravim hemoglobin? Htela sam da pocnem da trcim i idem u teretanu, ali svasta sam citala na internetu pa se sad plasim da ce srce da mi otkaze pri vezbanju zbog niskog hemoglobina :o


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Nizak hemoglobin a gvozdje normalno?
PostPoslato: Sub Avg 29, 2009 11:05 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Feb 09, 2007 7:10 pm
Postovi: 717
P.S. Zaboravila sam da dodam, i HCT je nesto nizi, 33,5% (ref. vrednosti od 35% do 51%) a RBC je u granicama normale - 3,81 (ref. vrednosti od 3,60 do 5,80).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Nizak hemoglobin a gvozdje normalno?
PostPoslato: Pet Sep 04, 2009 1:33 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Feb 09, 2007 7:10 pm
Postovi: 717
Evo u slucaju da je neko u slicnoj situaciji, da podelim sta sam u medjuvremenu saznala surfujuci po internetu. Rec je o tzv. normocitnoj anemiji, tj. situaciji kada su eritrociti normalne velicine i boje, ali ih ima manje nego sto bi trebalo. To se vidi iz toga sto su svi ostali parametri (MCV, MCH, MCHC, RDW) normalni, mozda cak i odlicni, posto nisu ni na gornjoj ni na donjoj granici nego tacno na sredini. Normocitna anemija NIJE uzrokovana nedostatkom gvozdja i/ili vitamina B. Moze biti urodjena ili uzrokovana nekom hronicnom bolescu (jetra, bubrezi, rak...)

Sto i dalje ne objasnjava zasto su mi dva lekara preporucila gvozdje a treci vitamin B, no dobro...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 3 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 38 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: