Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 56 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: KOKSAKI
PostPoslato: Sub Jan 28, 2006 2:44 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jan 09, 2006 5:05 pm
Postovi: 4
Ima li neko koksaki, hteo sam da razmenimo iskustva, popricamo malo itd.
Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jul 05, 2008 4:43 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sre Jul 02, 2008 6:31 pm
Postovi: 90
Koksaki (Coxsackie) virus infekcija

Najčešće infekcije Koksaki (Coxsackie) virusima

Miokarditis-najčešće postoje simptomi respiratorne infekcije koji su prethodili srčanoj simptomatologiji: malaksalost, brzo zamaranje, otežano disanje pri naporu, nadražajni kašalj, lupanje srca, bol u grudima, kolapsna stanja i gubitak svesti. Kliničkim pregledom može se naći cijanoza perifernog tipa (modre usne, vrh nosa, jagodice lica, uši, vrhovi prstiju), ubrzan rad srca, poremećaji srčanog ritma, oslabljeni tonovi, snižen krvni pritisak. Navedeni simptomi i znaci mogu biti prisutni u manjem ili većem broju-što zavisi od težine miokarditisa i stepena hemodinamskih poremećaja, ali treba istaći da su oni nespecifični i da se zbog toga miokarditis i naziva "bolest sa 10 lica".
Lečenje je simptomatsko i uključuje odmaranje, izbegavanje fizičkog napora i adekvatnu oksigenaciju. Većina starije dece i odraslih oporavlja se bez posledica, dok neonatalni miokarditis ima motralitet (smrtnost) od oko 50%.

Eksudativni perikarditis (zapaljenje srčane kese)- perikardni izliv može da nastane kao odgovor na oštećenje perikarda i može biti serozan, bistar, gnojav, hemoragičan (prisustvo krvi u izlivu) i hilozan. Manji izlivi su asimptomatski ali kod većih bolesnik se žali na stalan bol ili pritisak u grudima, otežano disanje, otežano gutanje, kašalj, štucanje i promuklost.
Lečenje je simptomatsko i podrazumeva mirovanje u krevetu sve dok bol traje, kontrolisanje bola nesteroidnim antiinflamatornim lekovima, kod težih slučajeva i kortikosteroidima. Prognoza je dobra i bolest prolazi bez posledica.

Herpangina-ovu anginu uzrokuju različiti tipovi Coxasckie virusa A. Počinje iznenada visokom temperaturom, opštim bolovima, gušoboljom, pojačanom sekrecijom pljuvačke. Na krajnicama, nepčanim lucima, ždrelu i resici stvaraju se male vezikule (plikovi) koje ubrzo postaju plitke ulceracije. Tegobe traju 1-4 dana i prolazi bez komplikacija uz simptomatsko lečenje.

Meningitis-inkubacija traje od 3-5 dana, premeningealna faza traje do jednog dana kada su prisutni slabost, pospanost, nelgodnost i anoreksija sa mogućim prolivom i gušoboljom. Nakon toga se javlja povišena temperatura, glavobolja, povraćanje i bol u trbuhu. Sledi meningealna faza -predstavlja skup manifestacija koje nastaju kao posledica povećanog intrakranijalnog pritiska.Najvažniji znaci su glavobolja, povraćanje, kod odojčadi napetost fontanela, meningealni znaci-odbrambeni refleks koji ukazuje na povećan tonus vratnih i leđnih mišića (ukočen vrat, znak Kerninga, znaci Brudžinskog i Vujićev znak), znaci pojačanog senzibiliteta (smeta mu svetlost,buka i svaki šum), neurovegetativni poremećaji-bradikardija(usporen rad srca), opstipacija (zatvor) i poremećaj svesti.Nakon 3-5 dana svi simptomi nestaju i bolesnik se brzo oporavlja
Nema specifičnih lekova. Tretman se obično sastoji u ublažavanju simptoma. Bolesnik se mora puno odmarati i piti mnogo tečnosti, po potrebi se mogu uzeti sredstva za snižavanje temperature i ublažavanje bolova (glavobolje), moguća je I primena kortikosteroida.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jul 21, 2008 11:28 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Okt 23, 2007 7:54 pm
Postovi: 144
ja prijatelju ,imam koksaki tipa B od b1 do b5.
kako se osecam jedan dan super jedan toliko lose kao da cu da dozivim srcku , ali kazu da nije toliko opasno . pozdrav .

_________________
borba


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jul 26, 2008 1:14 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 11, 2008 3:38 am
Postovi: 527
Lokacija: Weissenburg am Sava und blauen Donau
Ne brini, nije tako ekstremno strasno kao sto zvuci... Ako si otkrio na vreme, pre nego sto pocne da ti terkeljise po srcu ili nekom drugom organu, neces imati nikakvih problema. Jel ti napao neki organ? Koji tip imas? Gde si radio analize? Jesi li snimao srce? Kako si uopste dosao do toga da se testiras na koksaki? Jel imas napade anksioznosti?
Koksaki sam po sebi nije opasan, ali ono sto on napravi moze biti. Tako da reci "imam koksaki" samo po sebi nema nekog smisla dok god ti nije napao nesto. Meni je moj kardiolog rekla da barem 10% ljudi ima povisena antitela na neki tip tog virusa, ali da jako retko napadne neki organ. Imas forum "anksioznost posle virusa" http://www.doktor.co.yu/forum/viewtopic.php?t=8601 gde si ucesnici mahom prelezali ovu bolest i tu mozes sa jos nekim razmeniti iskusva.
Pozz

_________________
Cogito ergo doleo....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jul 27, 2008 5:23 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Okt 23, 2007 7:54 pm
Postovi: 144
pozdrav i hvala na vremenu posveceno meni .
ovaj moj japanac mi tolika cuda stvara , da nekad neznam ni sta me sledece ceka .
pa analize radim iskljucivo na torlaku, snimala srce 3, puta , samo su mi treci put rekli da mi je zadnji zid malo ehogeniji. srce mi radi toliko neravnomerno da je to strasno, recimo kuca od 30 do 160 otkucaja . stalna terapija mi je 80. mg beta blokatora . i cardiopirin + bromazepam . naravno vitamini.
pozzzzzzz

_________________
borba


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jul 27, 2008 7:01 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 11, 2008 3:38 am
Postovi: 527
Lokacija: Weissenburg am Sava und blauen Donau
Nije tako strasno, mada sve to je subjektivno... Neko ima trajnu insuficijenciju srca i stravicne aritmije,a ne oseca se lose, a neko malo zadebljanu srcanu opnu i oseca se kao da ce da capne :lol:
Ja sam imao aritmije i nekoliko izliva po srcu pre godinu dana, a sad je gotovo sve u redu. Bas treba da idem na EHO ovih dana...
To za Torlak je najpametnije, posto meni "cuveni" Hexalab nije nasao nista... Jes cimanje doci do uputa, ali neprevazidjen je.
Btw, Coxsackie je gradic u SAD, mislim negde na istoku :lol: :lol: :lol:
Pozz

_________________
Cogito ergo doleo....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jul 30, 2008 4:49 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Okt 23, 2007 7:54 pm
Postovi: 144
HVALA PENIKO .

_________________
borba


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jul 30, 2008 6:08 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 11, 2008 3:38 am
Postovi: 527
Lokacija: Weissenburg am Sava und blauen Donau
Ne'a na cemu :D :D

_________________
Cogito ergo doleo....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jul 31, 2008 4:07 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Okt 23, 2007 7:54 pm
Postovi: 144
nego reci mi da li mozda znas nekog dobrog kardiologa , koji mi moze pomoci .hvala unapred. pozdrav.

_________________
borba


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Avg 09, 2008 10:36 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jul 07, 2008 12:18 am
Postovi: 15
I meni isto treba kardiolog koji ima "iskustva" sa koksakijem. Ako neko zna da mi preporuci.
Meni su otkrili koksaki prosle nedelje, a mislim da ga imam od novembra prosle godine. Sta znaci na vreme otkriti virus? Ja sam se redovno javljala lekaru i zalila na malaksalost, niske temp, stezanje u grudima, ali je sve to proces koji traje par meseci. Prvo su mi rekli da je sve na psihickoj bazi i da sam anksiozna i depresivna. to je zanimljivo jer sam na internetu procitala da anksioznost prati koksaki.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Avg 14, 2008 3:12 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 11, 2008 3:38 am
Postovi: 527
Lokacija: Weissenburg am Sava und blauen Donau
Evo dodjo' ja sa Durmitora i Reke Tare, malko planinario, malko na splav, pa nisam bio na forumu. Sto se kardiologa tice, tesko je sresti nekog ko ima puno iskustva sa koksakijem. Meni je Dr. Bane Milovanovic sa Bezanijske kose radio EHO pre par meseci i dao mi je vitaminsku terapiju koja mi je drasticno pomogla (pre par meseci nisam uz stepenice mogao, a u zadnjih par dana sam se peo na preko 2500m nadmorske visine, sto je 6 sati hodanja bas uzbrdo i veranja po stenama po razredjenom vazduhu i veslao 30 km, plivao u vodi od 10 stepeni, BEZ IKAKVIH PROBLEMA). Ne znam...

_________________
Cogito ergo doleo....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Avg 15, 2008 9:38 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jul 07, 2008 12:18 am
Postovi: 15
To planinarenje zvuci utesno! Znaci ni traga od anksioznosti? I ja sam zakazala kod kardiologa na bezaniskoj kosi, pa cu videti sta mi se pise...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Avg 16, 2008 7:27 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 11, 2008 3:38 am
Postovi: 527
Lokacija: Weissenburg am Sava und blauen Donau
A, pa nije tako. Anksioznost je tu, vreba momente slabosti i preteranog razmisljanja. Fizicki se odlicno osecam, ali, nekada na promene vremena i na iscekivanje, ponovo me u'vati osecaj nelagodnosti. Ipak, nesto sto mi pomaze je pomeranje granica fizickog opterecenja iz dana u dan. Doduse, kako sam bio na planini, bio sam toliko okupiran prirodom, lepim stvarima i druzenjem, da mi ni u jednom momentu nije palo na pamet da sam 50 km udaljen od civilizacije i prve bolnice i da moze da mi pozli. Anksioznost je jedna totalno druga prepreka koja mora da se predje...
Pozz

_________________
Cogito ergo doleo....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Avg 29, 2008 5:01 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jul 07, 2008 12:18 am
Postovi: 15
Obavila sam kardioloski pregled, i dobila dijagnozu meo-perikarditis. Po forumima sam videla da se spominju "izlivi na srcu". Sta je to i kako se dobija? Pored koenzima Q10, sta je dobro uzimati za srce?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Avg 29, 2008 7:15 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 11, 2008 3:38 am
Postovi: 527
Lokacija: Weissenburg am Sava und blauen Donau
Cao trepavice :lol:
Izlivi su ti nesto tipa kese u kojima se sakuplja tecnost (tako to biva kod upala). Miokarditis ti je upala srcanog misica, a perikarditis upala srcane ovojnice. Mioperikarditis predstavlja kombinaciju ova dva. U zavisnosti od velicine izliva ti je i velicina upale.
Preporucujem ti vitaminsku ishranu bogatu omega 3 masnm kiselinama (masna riba, neke zitarice...googlaj malo), ako pijes alkohol jedino toceno pivo ili vino (posto su to zdravi napici), odmor, ODSUSTVO STRESA, Beviplex 2 x na dan, Oligogal 2 x na dan, Vitamin C 1000mg dnevno (prasak, ne sumece tablete), Vitamin E 400mg dnevno (to su uglavnom pilule), Koenzim Q 10 30mg na dan. To je meni moj kardiolog prepisao, a ja se sada osecam dobro. Puno pozdrava i ne brini, nije nista strasno.
Poljubac :wink:

_________________
Cogito ergo doleo....


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 56 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Majestic-12 [Bot] i 66 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: