Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 8 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: 44 godine
PostPoslato: Čet Sep 21, 2006 1:11 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Sep 21, 2006 12:06 am
Postovi: 8
postovanje obgyn :)

pre neki dan sam napunila 44 godine,suprug ima 37

suprugove analize uvek u referntnim vrednostima.broj spermatozoida izmedju 62 mil. i 116mil. pokretnih izmedju 42-60%

moja dijagnoza:sterilitas secundaris hydrosalpinx sinistri.
porodjaja 3,zive dece 1,tri pobacaja,dva spontano,jedan namerno pre dvadeset godina.zadnja trudnoca 2002 godine koja je bila vanmatericna i gde je plod prestao rano da se razvija i "otisao" u trbusnu duplju.tako mi je receno u bolnici.inace beta je "rasla" do 36 dana trudnoce na 649 i posle pocela da pada.

menstruacije neredovne idu od 19-40 dana,normalne retko kada jedva bolne. prva u 14 godini.

dva zadnja meseca po preporuci ginekologa pijem cikclo-progynova svaki dan po jednu i ciklusi mi dolaze umesto na 28 dana tek na 31 dan.

hormonske analize radim na 6 meseci vec zadnjih 4 godine.skoro sve su istih vrednosti. poslednje koje sam radila drugog dana ciklusa,u martu ove godine su:

fsh 6,18
----------
folikularna faza 3,5-12,5
faza ovulacije 4,7-21,5
luteinska faza 1,2-9,0
menopauza 25,8-134,8

lh 3,92
---------
folikularna faza 2,4-12,6
faza ovulacije 17,0-77,0
luteinska faza 0,0-14,7
menopauza 7,7-58,6

prolaktin 187
---------------
za zene 40,0-530,0

estradiol 209
------------------
folikularna faza 25-195
faza ovulacije 66-441
luteinska faza 40-261
menopauza 10-40

progesteron 0,53
--------------------
folikularna faza 0,15-1,10
faza ovulacije 0,48-1,72
luteinska faza 1,5-22,6
menopauza 0,0-0,15

testosteron 0,551
--------------------
za zene 0,06-0,82
======================
progesteron 21 dana ciklusa 0,61

ostali nalazi:
cervikalni i vaginalni-normalna fizioloska flora
klamidija,urea i mikoplazma negativni
krvna slika i biohemijska slika krvi u granicama normale
urin i urinokultura fizioloska flora
papa test prva grupa
nalaz na hiv i hepatitis negativni

nalaz sa hsg: kavum uterusa trouglastog oblika,normalne velicine,homogeno ispunjen kontrastom,ravnih ivica endometrijuma.desna tuba vidljiva celom duzinom,prosirena u terminalnom delu i propusta kontrast u pelvicnu duplju.leva tuba vidljiva celom duzinom,prosirena u terminalnom delu,pretvorena u hidrosalpinx i ne propusta kontrast u pelvicnu duplju.
otpusna sa laparaskopije:uterus u AVF glatke serioze,uobicajene velicine.desni jajovod vidi se citavom duzinom,jasnih fimbrija,desno jajnik manji,skleroziran,bez znakova sveze ovulacije.levi jajovod slobodan citavom duzinom,istanjenog zida,slepo se zavrsava.levi jajnik manji,skleroziran,bez znakova svezih ovulacija.transcervikalno ubrizgan indigokarmin pasira desni jajovod.organi trbusne duplje dostupni optici laparaskopa bez makroskopski vidljivih patoloskih promena.
osle operacije doktorka odbila da pokusamo makar inseminacijom?!
doduse nije mi jasno kako nema znakova ovulacije na laparoskopiji,kad sam isla svaki dan na UZ dok sam lezala u bolnici,te su cekali da "prsnu" folikuli. bilo ih je dva.na svakom po jedan.desnom 21mm,levom 17mm maksimalne velicine.tek posle toga su me operisali.operisana sam pre 20 meseci.

nikada nisam ostajala trudna lako iako sam imala redovne odnose.izmedju trudnoca je bilo po 5 i 9godina.

ukoliko mozete dajte mi neki savet.jedino sto ne mogu jeste vto jer nisam u tolikoj mogucnosti.

unapred vam zahvaljujem


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Sep 21, 2006 11:41 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Sep 21, 2006 12:06 am
Postovi: 8
zaboravila sam da napisem da sam pusac,10 cigareta dnevno/

kolposkopski nalaz mi je u redu. skvamozni epitel bez defekata,grlic okrugao za jednim oziljkom (od davno sagorele ranice-21godina).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Sep 21, 2006 11:54 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Sep 21, 2006 12:06 am
Postovi: 8
ocigledno od treme,iscekivanja i nade da ce ipak biti nesto posle vaseg saveta ja zaboravljam da napisem sve podatke.

dakle ovo mi je drugi brak.
terapiju sem ove sa cyclo progynova nemam.pijem vec godinama oligovit i 1000mg vitamina C dnevno.folnu kiselinu pila 6 godina,dva poslednja meseca je nepijem.takodje uzimam omega3,6,9.
sto se tice tezine doktori kazu da je u granicama normale,mada ja izgledam malo gojazno. visoka sam 175 a teska 79kg.

nadam se da sam vam sada dala sve potrebne podatke :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Sep 23, 2006 4:01 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Sep 21, 2006 12:06 am
Postovi: 8
dali cu ja dobiti neki savet :(


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Sep 23, 2006 3:29 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
javicu Vam se u toku dana...moram da trcim...

_________________
Pozdrav,
ObGyn


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Sep 23, 2006 3:31 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Sep 21, 2006 12:06 am
Postovi: 8
hvala :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Sep 24, 2006 2:54 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
Draga Eva,
Niste mi napisali odakle ste i ko je Vas ginekolog i koji je njegov / njen slijedeci plan i preporuka za Vase buduce lijecenje, savjetovanje kako da dodjete do trudnoce.

Potrosili ste mnogo vremena:
- na odredijvanje hormonskog profila svakih 6 mjeseci
u kome je progesteron radjen 3.dan umjesto 3.dan jer se u drugom dijelu ciklusa odredjuje da li ste ovulirali ili ne, i ne znam koja je poenta odredjivati hormonalni profil ako se nista ne radi !!!,
- na HSG u kome Vam nisu napisali koliki je hydrosalpinx ( sto je vrlo vazan podatak prema kome se odredjuje da li ce se isti odstranjivati ili operisati ),
- na laparoskopiju koja je bila samo dijagnosticka a mogla je da bude i terapijska ( da otvore taj blokirani jajovod i naprave novi otvor, ili da ga odstrane da ne remeti novu trudnocu jer tecnost koja se nakuplja u jajovodu stetno djeluje ne embrion u matericu i dovodi do uginuca istog )
- na uzimanje cycloprogynove, koja nema nikakvog efekta na ovulaciju, osim sto dovede do regularnosti ciklusa i smanji menopauzalne simptome kod zena koje ih imaju.

Sve u svemu los pristup ko god da Vas je lijecio od 2002...kad Vam je receno da je
Citiraj:
'zadnja trudnoca 2002 godine koja je bila vanmatericna i gde je plod prestao rano da se razvija i "otisao" u trbusnu duplju.tako mi je receno u bolnici.inace beta je "rasla" do 36 dana trudnoce na 649 i posle pocela da pada.'
...

ovako se ne dijagnostikuje ektopicna ili vanmatericna trudnoca ! To je mogao da bude i missed abortion i blighted ovum, ili spontani koji se desio prije nego je uradjen UZ...tako mali nivo beta HCG, se desava u veoma ranoj trudnoci oko 5 nedjelja !, tada je jako tesko vidjeti i trudnocu u matericu ! narocito ako se radi preko trbusnog zida, a sa dobrim aparatom, vjestim ultrasonograficarem, i vaginalnom sondom moze da se vidi gestacijski mesak ! ( mijesak ), a u toj ranoj fazi obicno zene koje imaju vanmatericnu obicno nemaju nikakve simptome, jer je velicina embriona mala da rastegne jajovode i uzrokuje bolove...ne vjerujem da ste imali vanmatericnu !

Jos nesto...to lezanje u bolnici za odredjivanje folikulometrije je potpuno nepotrebno, a narocito odredjivanje iste svaki dan! jedino ako niste iz grada u kome ste lezali, pa biste morali da putujete svaki drugi dan na folikulometriju ! i cekanje da se uradi folikolometrija da bi se radila laparaskopijja ??? to nikad nisam cula...

Dakle, prvo da Vam kazem da je Vasa sansa da ostanete trudni do kraja Vaseg zivota jeste 10% ! i imajte to na umu...kako mozemo da Vam pomognemo ?

1. trazite HSG i otidjite kod radiologa koji je ocitavato snimak i trazite da Vam kazu precisno kolike su dimenzije hydrosalpinksa ? ako je < od 3 cm, potrebno je uraditi laparoskopsku salpingostomiju i fimbrioplastiku, a ako je veci od 3 cm onda je potrebno odstraniti taj jajovod, ali ne jajnik naravno ! da ne kompromituje potencijalnu buducu trudnocu.

2. Slijedeci korak je IO/IUI ( indukcija ovulacije sa intrauterinom inseminacijom ) kad zavrsite taj dio, onda je potrebno uraditi indukciju ovulacije jer sa tim neredovnim ciklusima ( od 19 do 40 dana ) malo je vjerovatno da su Vam ciklusi anovulatorni.

IO/IUI vrijedi raditi 3 mjeseca uzastopno, a onda nakon jedne pauze, ponoviti jos jednom 3 mjeseca i to bi bilo sve.
Nadam se da ce uspjeti.
Kada nadjete ginekologa koji ce biti u stanju da uradi ovo sto sam napisala, upitajte ga kakav mu je plan ( lijekovi koje ce koristiti, u koje dane ciklusa, kad ce raditi inseminaciju, kako ce izazivati ovulaciju...) javite se opet, pa cemo prodiskutovati njegov plan i korigovati ga ukoliko je potrebno.

Srecno.

Usput spermogram Vaseg muza je normalan, ako se
Citiraj:
izmedju 62 mil. i 116mil
odnosi na 1 ml sperme, a ne na totalan volumen.

Prestanite pusiti, jer time smanjujete sansu da ostanete trudni.

_________________
Pozdrav,
ObGyn


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Sep 24, 2006 4:28 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Sep 21, 2006 12:06 am
Postovi: 8
na zalost nema plana svi su digli ruke od nas zbog mojih godina :(

jedino da sakupim pare pa sve opet nanovo,pocev od hsg.mozda da i vidim za laparo u valjevu gde je gospodja blonde bila.vidim da su oni dobri.godine mi odletose,i sve manje je nade za ostvarivanje trudnoce.tako da mi i to 10% izgleda nemoguce:(

sve sto ste kazali u vezi hidrosalpinxa je tacno.nepise velicina,nije uklonjen?! ja licno sumnjam da je veci zbog pritiska koji osecam sa te strane trbuha.ne uvek ali ponekad.ali nisam sigurna da je to,ja samo sumnjam.

hvala vam na brzom odgovoru :)


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 8 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 15 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: