Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Za Dr Pedju - Utvrdjivanje starosti rane trudnoce
PostPoslato: Ned Avg 05, 2007 5:06 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jul 09, 2007 11:38 am
Postovi: 47
Lokacija: BG
Imam jednu nedoumicu iako su mi doktori kod kojih sam bila dali identican odgovor koji je nepotkrepljen objasnjenjem.

Naime, moj slucaj je sledeci. Imam neredovne menstruacije, u rasponu od 28-40 dana. Poslednja menstruacija mi je bila 14.05.2007. Analizom krvi na beta hcg je utvrdjena trudnoca. Na ultrazvuku transvaginalnom sondom kod ginekologa je utvdjen gestacioni mesak velicine 14mm. Nakon toga i pitanja o datumu poslednje menstruacije, doktorka je uzela neki kao kalendar za zenu koja, naglasavam, ima uredne menstruacije na 28 dana (u skup takvih zena ja ne spadam) i utvrdila da je to trudnoca od 5 nedelja. Moje pitanje je vezano za utvrdjivanje starosti tako rane trudnoce za nas koje nemamo regularne menstruacije, samim tim i ovulacije nisu bas precizno odredjenje, a u skladu sa tim ni datum trudnoce. Da naglasim, vodim se samo logikom i zaista siromasnim medicinskim znanjem, te moje pitanje moze Vama delovati sasvim glupo. Ne sumnjam u strucnost moje doktorke, vec mi je potrebno objasnjenje koje ce zadovoljiiti moju, mozda i preteranu radoznalost. :)

Da li u utvrdjivanju starosti rane trudnoce kod zena sa neredovnom menstruacijom postoji neki parametar koji moze precizno to da odredi? Taj kalendar koji je doktorka konsultovala definitivno nije odgovarajuci za moj slucaj, pa mi treba odgovor da li je taj parametar mozda velicina g. meska?

Zahvalna unapred na odgovoru i utrosenom vremenu!

Vesna


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Avg 05, 2007 8:45 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Feb 01, 2007 12:48 am
Postovi: 472
Ja sam jedan od tih slučajeva, doktori ti uvek izračunaju metodom:na datum poslednje menstruacije se doda 7 dana i oduzmu tri meseca i to je termin porođaja!

Ali eto moja trudnoća je uvek kasnila nedelju ipo i porodila sam se 3 dana posle termin a ustvari uopšte nisam stvarno prenela ali to je malo variranje.

Najbolje će da ti utvrde preko UZ i da ti kažu u kojoj si stvarno nedelji!

A to će da ti bude bitno najviše kada se budeš približila terminu i da ne paničiš ako ga po onom izračunatom pređeš neki dan!

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Avg 05, 2007 10:52 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jan 12, 2005 12:01 am
Postovi: 1058
Lokacija: Beograd
Draga Gđo Jovanov,
merenje gestacijskog meška nije tako precizno kao nešto kasnije merenje distance teme-trtica tzv. CRL (crown-rump lengths).
Obično se izmere dva upravna prečnika meška, a onda izračuna srednja vrednost jer GM skoro nikada nije okrugao već ovalan.
GM od 14mm odgovara za 6 do 6,5 nedelja trudnoće (6-7ng).
Da ne bude zabune vreme koncepcije (oplodnje) je uvek -2 nedelje u odnosu na starost koju vam mi ginekolozi odredimo.

Te dve nedelje mi uključujemo jer se smatra da je jajna ćelija tada završila sazrevanje završivši drugu mejotičku deobu, kada ostaje sa polovinom tj. 23 hromozoma i završava sazrevanje tj. pripremila se za spajanje-oplodnjom sa spermatozoidom i njegovih 23 hromozoma.

Pozdrav DrPeđaDj


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Avg 06, 2007 9:04 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jul 09, 2007 11:38 am
Postovi: 47
Lokacija: BG
Dragi drPedjaDJ,

Puno hvala na brzom i preciznom odgovoru!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Avg 06, 2007 6:31 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jan 12, 2005 12:01 am
Postovi: 1058
Lokacija: Beograd
:D Draga Gđo Jovanov
precizan sam od kad je jedan muž hteo da se razvede od žene kada sam im odredio starost trudnoće, bio je u inostranstvu u te prve dve nedelje "trudnoće"!

Pozdrav i srećno DrPeđaDj


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Avg 09, 2007 3:08 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Mar 07, 2005 3:42 pm
Postovi: 368
Lokacija: Bgd
Istina, pre nego sam ostal trudna nisam ni razmisljala o trudnoci kao takvoj i dozivela sam po utvrdjivanju najsrecnijeg trenutka u mom zivotu dva soka.
1. Otisla sam posle pozitivnog testa i utvrdjen je mesak, dr mi rekao 5. nedelja, progutam knedlu, dodjem kuci, sracunam, mm bio u Podgorici u to vreme, :o odlepim, kako sad 5.-ta nedelja, nemoguce
2. dve nedelje kasnije odem na uz resena da proverim, reko dr se nesto zaneo, kaze on 7.-ma nedelja, vidi kako lepo kucka srculence i okrene mi monitor, ja :o :o :o .
Nisam znala sta me snaslo. Obucem se, on krenuo o vitaminima, folanu, a ja stojim pored njega i kazem mu "doktore pa moj muz nije bio tu kad vi kazete da je beba napravljena. Dr umre od smeha, objasni mi, uputi me da procesljam malo net, i shvatim koliko sam bila neupucena u problematiku :D

_________________
double trouble is my life


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Avg 09, 2007 3:35 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jul 09, 2007 11:38 am
Postovi: 47
Lokacija: BG
Moje pravo pitanje je trebalo da bude:
kako je u trenutku odlaska prvi put kod ginekologa povodom trudnoce doktor meni odredio starost trudnoce na osnovu kalendara za zenu koja ima uredne menstruacije na 28 dana?
Prosto, ja ne pripadam toj grupi zena.

Nakon 2 nedelje mi je utvrdjen blighted ovum, pa je ono sto mene onespokojava mogucnost da je doktorka pogresno odredila starost trudnoce, mada su kasnije i drugi doktori potvrdili isto na ultrazvuku, da se ne cuju otkucaji srca. Uradjena mi je revizija i to je kraj price.
Ako bi cenjeni doktor odgovorio na gorepomenuto pitanje, bila bih zahvalna.

Vesna


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Avg 10, 2007 12:01 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jan 12, 2005 12:01 am
Postovi: 1058
Lokacija: Beograd
Gđo Jovanov
Smatram da sam vam već odgovorio, veličina tzv. gestacijskog meška služi za određivanje starosti trudnoće, a kasije distanca CRL, koja je preciznija mera u određivanju starosti trudnoće.
Kriterijum za Blighted ovum je da se plod ne vidi unutar gestacijskog meška prečnika 30mm.

Pozdrav Dr PerđaDj


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Za Dr Pedju - Utvrdjivanje starosti rane trudnoce
PostPoslato: Sre Maj 20, 2015 2:13 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Dec 08, 2008 6:06 pm
Postovi: 61
Lokacija: jaaa
Postovani,

mozete li mi odgovoriti koliko moze biti pouzdana mera meska. U sedmoj sam nedelji trudnoce,plod je 8mm i razvija se lepo,ima i srcanu radnju, a mesak 11mm. Da li postoji neka sansa da trudnoca opstane?

Hvala.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 202 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: