Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Sta je laparoskopija i histeroskopija
PostPoslato: Pon Jan 30, 2006 6:39 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jan 30, 2006 6:28 pm
Postovi: 18
Imam 29 godina.Pokusavam da ostanem u drugom stanju 2 godine.
Pre mesec dana sam radila HSG i ustanovili su da mi je desni jajovod zapusen.Inace imam i probleme sa niskim hormonima.Savetovali su me da ako za 6 meseci ne ostanem trudna da uradim laparoskopiju i histeroskopiju.
Zato vas molim da mi objasnite kakvi su to postupc?
Sta mi preporucujete?
:( :cry:

_________________
pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 30, 2006 7:25 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Apr 18, 2005 1:47 am
Postovi: 385
Lokacija: Beograd
Histeroskopija i interventna histeroskopija su metode direktne vizualizacije unutrasnjosti kanala grlica materice i same materice. Pored mogucnosti unutrasnje inspekcije/pregleda organa, ove metode pruzaju mogucnost uzimanja biopsije, uklanjanja endometrijalnih i cervikalnih polipa, resekcije septuma i priraslica, uklanjanja submukoznih i nascentnih mioma i td. Histeroskopija je uglavnom bezbolna i izvodi se u lokalnoj anesteziji. Interventna histeroskopija se izvodi u opstoj ili lokalnoj anesteziji. Svi pregledi i intervencije se snimaju na kompakt disku u DVD formatu, tako da je rezultat histeroskopije dostupan za naknadne konsultativne preglede od strane drugih lekara ukljucujuci ginekologe i patologe.Indikacije za histeroskopiju i interventnu histeroskopiju uglavnom obuhvataju stanja i oboljenja kao sto su:
1. Endometrijalni polipi
2. Cervikalni polipi
3. Submukozni miomi
4. Nascentni miomi
5. Ciljana biopsija endometrijuma
6. Asermanov sindrom
7. Nejasni oblici steriliteta
8. Proksimalne obstrukcije jajovoda
9. Anomalije materice
10. Abnormalna uterusna krvarenja
11. Maligna oboljenja kanala grlica
12. Maligna oboljenja sluzokoze materice
13. Uklanjanje spirale
14. Priprema za IVF

Protocna dijagnosticka i interventna histeroskopija je samo jedna od metoda vizualizacije unutrasnjosti materice. Za razliku od kontaktne i tzv. gasne histeroskopije, protosna histeroskopija pruza najveci komfor pri radu uz najvecu bezbednost pacijenta. Prednosti protocne histeroskopije su uglavnom sadrzane u dobroj vizualizaciji operativnog polja i preciznoj distenziji uterusa sto daje trecu dimenziju kavumu uterusa. Iz ovih razloga protocna histeroskopija pruza najveci komfor pri izvodjenju histeroskopskih intervencija.
Kontraindikacije za histeroskopiju su malobrojne i uglavnom su svedene na postojanje trudnoce i aktivnih infekcija genitalnog trakta pocevsi od kolpitisa do adneksitisa i parametritisa.
Neceljeni efekti i komplikacije su opisane u malom broju slucajeva. Najcesce komplikacije su u vidu matericnih kontrakcija koje pacijent registruje kao bol u donjem delu trbuha. Komplikacije kao sto su hipotermija, hiperhidracijski sindrom, krvarenja, diseminacija infekcije su veoma retke i relativno jednostavne za lecenje.
Priprema pacijentkinje za histeroskopiju podrazumeva brijanje i apstinenciju od jela i pica u trajanju od najmanje 5 sati ako se intervencija izvodi u opstoj anesteziji. Osim toga neophodan je i uredan nalaz vaginalnog i cervikalnog brisa. Optimalno vreme za izvodjenje histeroskopije je prvi dan nakon prestanka menstrualnog krvarenja. Potrebe za hormonskom pripremom zavise od indikacija za historoskopiju.
Svaka faza intervencije belezi se na kompakt disku u DVD formatu koji se predaje pacijentu uz izvestaj. Ova tehnologija omogucava kasniji konsultativni pregled snimljenog materijala od strane drugih ginekologa i/ili lekara drugih specijalnosti. Ovo je posebno vazno za pacijente koji se pripremaju za neku od procedura asistirane reprodukcije kao sto je In Vitro Fertilizacija (IVF).
Na histeroskopiju nisam isla ali mi je radjena laparaskopija.
Laparaskopija je dijagnosticka operacija izvodi se u opstj anesteziji. Pravi se mali rez kod pupka i jos jedan malo iznad stidne kosti (moze se desiti i jos jedan mali rez u predelu jajnika). Kroz te otvore ubacuju se opticki instrumenti i gleda kakvo je stanje jajnika, jajovoda... meni su ubacivali kontrast kao na hcg-u i gledali prohodnost jajovoda. Prednost ove metode je sto se sve vidi golim okom i mnogo je pouzdanije nego HSG. Oporavak od ove intervencije je vrlo lak ja sam odmah sutradan izasla kuci. Nije nista strasno.
valjda ce se javiti i neko od lekara pa ti bolje objasniti.
Pozdrav,
blonde

_________________
SlikaSlika
Slika
Making the decision to have a child is wonderous! It is to decide forever to have your heart go walking around outside your body!
http://www.*/forum/


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jan 31, 2006 12:56 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jan 30, 2006 6:28 pm
Postovi: 18
Puno ti hvala na ovom opseznom objasnjsnju.
Jos mi samo reci gde mi preporucujes da to radim(bila sam u Visegradskoj).
Veliki pozdrav!!!!!!!!! :D

_________________
pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jan 31, 2006 7:25 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Apr 18, 2005 1:47 am
Postovi: 385
Lokacija: Beograd
Ja sam radila u Visegradskoj. Za Front ne znam kakvi su ali sam cula da se kod njih placa neka cifra. Nemam pojma cemu ta razlika ali sam na serbiancafeu cula da su neke zene placale za laparaskopiju u Frontu bez obzira sto su imale uput. Za Visegradsku znam da se neplaca ali se moze dogoditi da cekas bar nedelju dana na operaciju lezeci u bolnici posto nema zakazivanja. Meni je laparaskopiju radila Dr. Spremovic i nemam zamerki. Trebas odraditi i neke analize pre ovih intervencija:
krvna slika, urin i urinokultura, biohemija, APTT, vaginalni i cervikalni bris ne stariji od mesec dana, negativni nalazi na ureaplasmu, mikoplazmu i hlamidiju nemogu se setiti da li treba jos nesto. Obicno se intrvencija radi u drugoj polovini ciklusa posle ovulacije naravno moras imati i uput za lezanje u bolnici. Iz Visegradske samo nebih preporucila Dr. Lazovic ona je nacelnik odeljenja steriliteta ali i veliki obozavaoc operacija, ona bi samo operisala i sto mora i sto nemora a i zna da panici pa bih nj zaobisla da sam na tvom mestu. Ako se odluci za moju doktorku ona sredom radi savetovaliste (mislim da moras da zakazes) a utorkom je na UZ i konsultacije i tada mozes otici i posavetovati se sa njom. Pripremi se samo na visecasovno cekanje! Spremovicka je ok i zato sto je ona sa odeljenja endokrinologije taman za tvoj problem sa hormonima mada ti tu nemogu mnogo reci jer je meni sa hormonima sve ok! Ako treba jos nesto javni se.
Ako mislis ici kod Spremovicke spremi listic sa pitanjima jedino ako je pitas odgovorice ti jako malo objasnjava pacijentima ali ako je pitas recice ti. Ponekad deluje odsutno ali ustvari nije jednostavno je takva.
Srecno

_________________
SlikaSlika
Slika
Making the decision to have a child is wonderous! It is to decide forever to have your heart go walking around outside your body!
http://www.*/forum/


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Feb 01, 2006 1:40 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jan 30, 2006 6:28 pm
Postovi: 18
Naravno da imam jos pitanja.Zar nije nacelnik odeljenja za sterilitet dr.Vojvodic.Meni su kod nje otvorili karton ali ja nemogu nikako da je ulovim. :o

_________________
pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Feb 01, 2006 2:26 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Apr 18, 2005 1:47 am
Postovi: 385
Lokacija: Beograd
Mislim da je Vojvodicka nacelnik na primarnom sterilitetu ili kako se vec zove (kod zena koje nisu ostvarivale trudnocu) a Lazovicka je na endokrinologiji odeljenje 7c. mojoj prijateljici je Vojvodicka radila nije imala zamerke ni za nju kazu da je ok i manje je cekala nego ja.

_________________
SlikaSlika
Slika
Making the decision to have a child is wonderous! It is to decide forever to have your heart go walking around outside your body!
http://www.*/forum/


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Feb 02, 2006 7:47 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Dec 25, 2005 8:45 pm
Postovi: 267
vidim da ti je blonde vec odgovorila

oporavak posle operacije je vrlo brz. nekoliko dana nakon oper se krvari[nista strasno], oko 3 dana se piju lekovi protiv bolova-nisu to neki bolovi, ali sto bi uzalud trpela; koncici otpadaju za 14, 21, 30 dana-meni su otpadali tim tempom.

kakav je spermogram kod tvog muza

moj ti je savet da uvek konsultujes dva mislenja, mislim na lekare. moze ti izgledati kao gubljenje vremena i para, ali bar ces sacuvati zdravlje.

kada ti jetesko, javi se...tu smo da ti pomognemo.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Feb 02, 2006 9:10 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Dec 25, 2005 8:45 pm
Postovi: 267
pogledaj pp


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Feb 02, 2006 10:08 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jan 30, 2006 6:28 pm
Postovi: 18
Danas mi je uzasno tesko dobila sam po ko zna koji put i upala i potpuni daun i to po ko zna koji put.
spermogram mog muza je ok.
Moji hormoni su niski i jajovod desni zacepljen a levi sa malo priraslica.
Hvala na savetima i podrsci. :(

_________________
pozdrav


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 265 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: