Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Serklaz u sestom mesecu?
PostPoslato: Ned Dec 23, 2007 7:52 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Nov 21, 2004 2:56 pm
Postovi: 383
Lokacija: Zemun
Na pregledu prosle nedelje dr.mi je rekla da mi je grlic jako skracen i poslala me na dodatne preglede pa dok cekam utorak zelim da cujem kakve su mi opcije. Ovo mi je treca trudnoca, prva 23.12.2004. missed abortus u 11g.n. druga normalna porodjaj 15.08.2006. vaginalno uz indukciju.Imam 29god. i svi rezultati su u redu. Od pre mesec dana pijem ginipral 4x dnevno zbog kontrakcija. Sada sam 25.gn

_________________
moja dva sunasca - LENA 15.08.2006. u 15:10 i VASILIJE 10.04.2008. u 02:15


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Dec 23, 2007 8:07 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Nov 21, 2004 2:56 pm
Postovi: 383
Lokacija: Zemun
Poslednja mens.03.07.2007. ciklusi na 34 dana pa je trudnoca po UZ manja za 6 dana od datuma posled.menst.I u prosloj trudnoci mi je grlic bio malo skracen ali nije radjen serklaz jer je bio zatvoren. Citala sam da izuzetno serklaz moze da se radi i u 6.mes.pa me zanima vise o tome kao i koje su druge opcije?Da li skracenje moze da bude posledica tezeg porodjaja i cestog podizanja deteta od 12kg?

_________________
moja dva sunasca - LENA 15.08.2006. u 15:10 i VASILIJE 10.04.2008. u 02:15


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Dec 23, 2007 8:30 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Mar 14, 2007 8:46 pm
Postovi: 1001
Ubaci "grlic" u Trazi i vidi sta je obgyn pisala o tome. Ona je navela da je grlic dinamicka struktura koja menja oblik normalno u trudnoci i da samo skracenje nije indikacija ni za sta drugo osim da se pazljivije prati. Nekada su nasi ginekolozi suvise interventni. Serklaz nije bez rizika, ukljucujuci i moguci pobacaj. Zato se dobro raspitaj da li je neophodan. Nekada mirovanje i mozda lekovi mogu bolje da pomognu. Serklaz je zaista pomalo zastarela metoda koja se u Americi koristi jaaaako retko.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Dec 24, 2007 10:25 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jan 12, 2005 12:01 am
Postovi: 1058
Lokacija: Beograd
Drage dame

Teško je postaviti indikaciju za stavljanje serklaža tj. još nije pronađena dovoljno osetljiva metoda za odabir slučajeva gde bi on bio svrsishodan!

Na prvom mestu treba ultrazvučno izmeriti dužinu grlića između 16-20 nedelje trudnoće (to bi trebala biti standardna procedura tokom uz pregleda i kod nas)!

Dužina grlića manja od 2.5 cm ili njegova tzv. tunelizacija veća od 5mm predstavljaju nenormalni nalaz.

Grlić materice dug 15mm izmereno ultrazvukom uz 10mm tunelizacije je kriterijum za serklaž.

Electivni (preventivni) Cerclage Rezervisan je za pacijentkinje sa tri ili više neobjašnjenih spontanih abortusa u drugom trimestru ili prevremenih porođaja.
Electivni Cerclage radi se između 13-16 nedelje trudnoće a nakon UZ pregleda i utvrđivanja vitalnosti fetusa!

Urgentni ili terapeutski cerclage radi se kod trudnica koje imaju UZ serijski uočeno skraćivanje grlića ili tunelizaciju istog.

Preglede bi trebalo ponavljati s obzirom na nemogućnost dobrog razlikovanja grlića od donjeg materičnog segmenta u ranoj trudnoći!
ACOG Practice Bulletin No. 48November 2003

-Kratak grlić u ili nakon 20 nedelje trudnoće
Potrebno je odmah uraditi UZ ispitivanje fetusa na anomalije i tragati za horioamnionitisom (infekcija) ACOG Practice Bulletin No. 48November 2003

Hitan serklaž može se uraditi samo ako nema znakova horioamnionitisa ili porođaj nije započeo!

KRATAK GRLIĆ U TREĆEM TRIMESTRU
Ako je porođaj započeo tokoliza može odložiti porođaj dovoljno dugo da se izvede sazrevanje pluća fetusa davanjem majci glukokortikoida.

Ukoliko nije započeo porođaj i nema znakova horioamnionitisa, smanjenjem aktivnosti, prekidom pušenja, odmorom u krevetu i uz pažljivo praćenje mogu biti dovoljni.

Ne pamtim kada sam u zadnjih deset godina postavio serklaž, ako vam to nešto govori!

Pošto ste u šestom mesecu a niste pobacili najverovatnije je da insuficijencija vašeg grlića materice i ne postoji!

Pozdrav i dobro zdravlje! DrPeđaDj


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Dec 25, 2007 11:51 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Maj 20, 2007 10:39 pm
Postovi: 123
Meni je takodje u drugoj trudnoci bio skracen grlic i otvoren,ali ne previse.Imala sam kontrakcije od petog meseca.Pila sam partusisten i mirovala.Znaci ,bez podizanja starijeg deteta,i uglavnom lezanje.Dosadno je jer te nista ne boli,a moras da mirujes,ali kad se mora nije tesko.Iznela sam do kraja trudnocu i sve je bilo ok,porodjaj laksi i brzi od prvog.Puno srece!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Google [Bot] i 30 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: