Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 8 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Biopsija horiona
PostPoslato: Sre Feb 28, 2007 4:46 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Feb 28, 2007 3:06 pm
Postovi: 4
Na 11 nedelji trudnoce sam radila biopsiju horiona i rezultat je sledeci:
Primenjenim postupkom je analizirano 14 metafaza i konstatovano je da se u 13 metafaaz radi o normalnom broju i strukturi ispitanih hromozoma, 46,XX.
U jednoj metafazi je nadjena trizomija hromozoma 6 (47,XX+6).
Savetuje se nastavak trudnoce, uz kordocentezu.
S obzirom da sam procitala sve tekstove koje sam nasla na Internetu o mozaicizmima, ali nigde nisam nasla moj slucaj, Hitno vas molim da mi kazete da li je moguce da se radi o nekoj anomaliji?
Interesuje me kad najranije moze da se radi kordocenteza, s obzirom da sam danas usla u 15. nedelju trudnoce. Koliko se dugo ceka na rezultate, s obzirom da cu raditi u Visegradskoj?
Takodje me interesuje sta se tom metodom utvrdjuje, i zasto mi niko od lekara dao da radim one tripl testove iz krvi, ili ako se vec sumnja na nesto zasto mi nisu rekli da radim amniocentezu???
Unapred hvala!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Feb 28, 2007 6:40 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Nov 04, 2005 3:08 am
Postovi: 407
Pozdrav Azza,
o prenatalnom skriningu je pisano i pisano na ovom forumu..... tj. pisala dr ObGyn...... evo ti neki od topika na tu temu:



Slika , jane_doe


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: BIOPSIJA HORIONA
PostPoslato: Sre Feb 28, 2007 7:54 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Feb 28, 2007 3:06 pm
Postovi: 4
Zaista bih najlepse molila da mi neko od strucnih lica protumaci moj nalaz i odgovori na pitanja.
Svi linkovi koji su mi poslati su uopsetni i zaista ne mogu da se pronadjem!
Jos jedanput hvala!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Feb 28, 2007 10:40 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jan 12, 2005 12:01 am
Postovi: 1058
Lokacija: Beograd
Draga Azza,
mislim da ne trebate biti previše zabrinuti, u većini deoba genotip vaše bebe je uredan to što u jednoj nije ne mora ništa da znači.
Kakav je fenotip vaše bebe tj. ultrazvučni nalaz i u kojoj ste nedelji trudnoće.
Sve što je u genotipu nemora biti i u fenotipu tj. našem spoljnom izgledu.
Kordocentezu možete raditi posle 20, a još bolje posle 22 nedelje trudnoće.

Pozdrav i srećno Dr PeđaDj


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Mar 01, 2007 12:26 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pet Feb 02, 2007 7:17 pm
Postovi: 75
Draga Azza,

evo sta sam nasla:

Trisomy 6 is a rare prenatal finding. Trisomy 6 conceptions have not been observed in the large case reports of chromosomal mosaicism detected during chorionic villus sampling (Hahnemann & Vejerslev 1997).
Hsu (1997) reviewed three reported cases of trisomy 6 mosaicism found at amniocentesis. All three cases had 6% trisomy 6 cells and all were born with no health concerns.

Znaci, sanse su ogromne da beba nema mozaicizam.

Ne znam zasto ti preporucuju kordocintezu?

Horion je spoljasnja embrionalana opna i vodi poreklo od oplodjenog jajeta (kao i fetus). To znaci da celije horiona i celije fetusa imaju isti genetski materijal. U veoma ranim fazama embrionalnog razvica, horion se na jednom mestu implantira u uterus i na tom mestu se razvija placenta – uz slozenu interakciju tkiva uterusa i tkiva horiona. Uzorak placente, tzv. CVS (chorionic villi sampling), se uzima sa mesta gde su vidljivi prstici ili villi horiona koji prozimaju tkivo placente. Taj uzorak se pomesa sa hranljivom podlogom i salje na analizu.
U svakoj iole ozbiljnoj laboratoriji, uzorak se prvo pregleda pod mikroskopom i uklone se celije koje nisu horionskog porekla, vec poticu od majke. Zatim se odredi koliko materijala ima. Hromozomska analiza moze da se odmah radi, ali je cesci slucaj da se celije drze u kulturi tkiva nekoliko dana, da bi se umnozile i sinhronizovale deobe. U odredjenoj fazi deobe (metafaza), celije se uzorkuju, deoba se stopira i prave se slajdovi za hromozomsku analizu. Izabere se 10 do 20 celija sa lepim kariotipom , onda se one slikaju, pa se te fotografije gledaju – broje hromozomi i tako dalje. Ovaj deo analize moze da uradi za biologiju malo zainteresovaniji srednjoskolac koji je prosao trodnevnu obuku – nista komplikovano zaista. Sa ovih fotografija se lepo vidi koliko hromozoma ima u svakoj celiji, da li je embrion musko ili zensko, razlikuju se tipovi hromozoma. Tu se moze videti ako nekog hromozoma nema ili ih ima vise od dva, ali se mogu uociti druge aberacije: kao prstenasti hromozomi, translokacije velikih delova sa jednog na drugi, velike delecije, duplikacije, insercije … Ako se zna da postoji odredjena genetski uzrokovana bolest u familiji, moze se raditi specijalan test za taj lokus (ako je test razvijen i komercijano dostupan).
E sada, komplikacije sa ovim testom postoje. Posto je CVS placentalnog porekla, a placenta se veoma intezivno razvija, raste, diferencira –njene celije su podlozne mutacijama kao i sve druge celije zivog organizma, moguce je da se medju normalnim nadje i po koja abnormalna. Opet, kada se takve celije pronadju, niko ne moze da zna da li je situacija slicna i kod fetusa (mozaicizam) ili je to abnormalna celija placente ili posledica aberacija u kulturi tkiva. To moze da zbuni, pa se onda predlazu druge analize - najcesce amniocintezu.
Moje iskustvo je bilo slicno, samo sto sam ja radila takozvani prenatal CMA test (Chromosomal Micro Array), a to je komplet FISH analiza za oko 100 hromozomskih lokusa, uz kariogram visoke rezolucije (gde se hromozomi lepo poredjaju, razvuku i boje raznim bojama, pa se onda gledaju – mnogo vise informacija). U prvom setu od 20 celija su nasli dve abnormalne, ali sa istom delecijom. Onda su lepo uzeli preostali deo uzorka (koji svaka normalna laboratorija cuva odredjeno vreme) i ponovili analizu na 40 celija i sve su bile normalne. Zakljucak je da su dve abnormalne celije nastale u kulturi tkiva.

Ono sto se ovakvom analizom ne moze utvrditi su defekti neuralne cevi i zato obavezno uradi maternal serum AFP assay u 15-18 nedenji i jedan dobar ultrazvuk fetalne anatomije u 18-20 nedelji.

Popricaj sa svojim doktorom o mogucnosti ponavljanj hromozomske analize na ostatku uzorka.


Pozdrav,

macence


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: BIOPSIJA HORIONA
PostPoslato: Čet Mar 01, 2007 3:43 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Feb 28, 2007 3:06 pm
Postovi: 4
Hvala velika na odgovoru! Ja sam u 15.nedelji trudnoce i danas sam radila ultrazvuk koji je bio sasvim dobar!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: BIOPSIJA HORIONA
PostPoslato: Čet Mar 01, 2007 3:44 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Feb 28, 2007 3:06 pm
Postovi: 4
Hvala velika na odgovoru! Ja sam u 15.nedelji trudnoce i danas sam radila ultrazvuk koji je bio sasvim dobar!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Mar 09, 2007 12:11 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Feb 10, 2007 5:13 pm
Postovi: 16
Lokacija: Novi Sad
ne znam nista o tome,ali evo ti ovaj sajt mozda ti nesto pomogne www.genetika.co.yu ili www.21 dan.com pa tamo mozes pitati strucnjake za odgovor preko mail-a.odgovore ti najduze za 24h.bice sve u redu
SRECNO!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 8 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 195 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: